• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Duboka obrada podrivačem - PODRIVANJE

zeko

Aktivni član
Tu od
16 Velj 2009
Poruka
1,633
evo jedna iz pripreme za pšenicu..
[YT]http://www.youtube.com/watch?v=EEw-4Nj0VfM&list=UUg6N35qFLxT4r_8UHQqbKYw[/YT]
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

TX75

Dobro znana faca
Tu od
5 Srp 2007
Poruka
1,276
Zeko koja je tu predkultura bila i koliko kg ima taj alpego?

I kod mene je malo vlažno ali za repicu će to biti dobro.
 

zeko

Aktivni član
Tu od
16 Velj 2009
Poruka
1,633
bila je uljana repica......Podrivač je Alpego cracker od 3 metra sa 7 radnih tijela..
težina je oko 900 kg..
 

ibosilj

Aktivni član
Tu od
26 Pro 2012
Poruka
1,056
gledam kak tjerate podrivače s 5 radnih tijela na sasvim solidnim dubinama s traktorima od 130 ks, onda bi moj od 85 ks svakak trebal raditi s bar jednim radnim tijelom na nekoj pristojnoj dubini od 60 cm, ne?

a onda opet, pogledam ovaj video i ne vjerujem kaj podrivač s 3 radna tijela radi traktoru s 400 ks i cca 12,5 tona, doduše i dubina je *ebena (80 cm)

[YT]https://www.youtube.com/watch?v=6MDI2TwDIkA[/YT]
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,224
Moje mišljenje je da 85 ili 90 ks mora ići sa jednim radnim tijelom i do 60 cm i dublje, a možda i sa 2 tijela, ali do nekih 40cm. A opet čovjek ima Deutza m620 tj. 160 ks i vuče za njim rp 150 sa jednim radnim tijelom na dubini od metar ili više... a prije nego što je uzeo Deutza, vukao ga je za xt-om 130 tj. 165ks i nije mogao postići tu dubinu. Radi se o ovom podrivaču http://www.agrosumadija.rs/pub/catalog/podrivac_01.jpg. Ja kad bih uzimao vjerovatno bih uzeo rp 120 sa jednim radnim tijelom:




ili Karas sa dva radna tijela
 

ibosilj

Aktivni član
Tu od
26 Pro 2012
Poruka
1,056
gledam sliku i mislim si čemu ova tuta od silomlina na njemu?! :(clap):

ček, čemu podrivanje preko metar? si siguran da postoji stroj koji ide tako duboko? pa to ne možeš skapčiti na ruke hidraulika bez da ne oreš po asvaltu..

ovaj karas mi izgleda bolje jer su radna tijela bliže traktoru
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,224
Pa gledaj 90cm ili 1 metar ima sigurno i ja sam htio posuditi taj podrivač jer je čovjek prije imao rs 120 tj. manjeg kao sa slike i njega bih mogao vući i podići, a ovog velikog jedino taj Deutz od 160ks može podignuti, xt 130 ne može. A podriva toliko duboko u voćnjacima...
 

ibosilj

Aktivni član
Tu od
26 Pro 2012
Poruka
1,056
ima li potrebe tako duboko, mučiš traktor, trošiš gorivo, a vodonepropusni sloj je i tako na nekih 40 cm, nitko ne ore dublje od toga?
 

TX75

Dobro znana faca
Tu od
5 Srp 2007
Poruka
1,276
gledam sliku i mislim si čemu ova tuta od silomlina na njemu?! :(clap):

ček, čemu podrivanje preko metar? si siguran da postoji stroj koji ide tako duboko? pa to ne možeš skapčiti na ruke hidraulika bez da ne oreš po asvaltu..

ovaj karas mi izgleda bolje jer su radna tijela bliže traktoru


Ima da, posjedujem ja RP150, tako da ovo što zetor priča je točno, pisao sam par stranica ranije da mi taj stroj na punoj dubini u sušnim uvjetima zaustavi traktor.

Stvar je u kutu ulaska tijela u podrivač, a i razlika od 10,15+cm u dubini predstavlja ogromnu razliku u otporu.
 
Tu od
25 Velj 2012
Poruka
587
Sve ovisi o vrsti tla,ugazenosti I vremenu podrivanja.ja sam malo sinoc probao ide bez problema na nekih 73,74 cm,ali je jako mekano,propada traktor.ja podrivam sa podrivacem pegoraro drag 7 radnih tjela sa agrotronom 160 ks. U meksem I vec podrivanom idem brzinom od nekih 4. Km/h a u ugazenom I gdje idem prvi put idem sa najsporijom brzinom I zna prokliziti.znaci on ima snage za vuci al mu fali tezine.:icon_sad:
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
mi smo poceli raditi doma podriivac, i samo je bilo isprobano s jednim radnim tijelom,na dubinu od nekih 50 cm,i islo je drugom radnom bez ikakvih problema,bez prednjeg pogona i spere,na nekih 1500 okretaja,bez utega,a zemlja je bogu za plakati. na tom radnom tijelu jos nije bilo ni peraje,ni kugle, ali mislim da bi dva potpuna radna tijela morao vuci,a traktor je sedamdesetak ks.
i pitanje za one koji imaju iskustva s podrivanjem- kako se ore poslije toga? neki kazu da je to preporod,ali ja se iz prve ruke nisam mogao uvjeriti,kod nas nitko ne podriva...
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
ma nismo jos nista slozili,samo smo probali vuci to radno tijelo na improviziranom postolju,toliko da vidimo kako se bude traktor ponasal... tek se sad krece u izradnju trotočja, peraja,kugli... do jeseni bude gotovo...
 

BELEC7340

Član
Tu od
10 Srp 2009
Poruka
695
Gogo, zaboravi :(

Podrivao sam prosle godine sva strništa, ove odustajem od toga zbog povećane vlage u tlu, eventualno nakon siliranja, ali to je upitno!

Ovako, moj 7340 je muku mučio sa jednim radnim tijelom, na nekih 40 do 60 cm dubine...brzina od 3 do 6 km/h
Na pijesku sam ga čak i dizao jer se zakapao...

Rezultati se vide tek nakon 2,3 godine podrivanja, nije to preko noći...

Isto tak, DF 150 ks sa 5 radnih tijela se većinom telio...

Težak je to rad!
Do 100 ks, jedno radno tijelo, gdje ide poteraš brže, jer kaj ti vrijedi 2 radna tijela ako nejdu na dovoljno dubine??
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
a ne znam,velim,probali smo to jedno tijelo,na 50 cm,i islo je super,naravno da ga budu peraje i kugla zaustavljale,al ne vjerujem opet da bi islo tako tesko...budemo probali metodom pokusaja i pogresaka...
 

Imt 542 De lux

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2010
Poruka
1,143
ja sam napravio jedan krug na koleginoj njivi prije dvije godine koja je bila podrivana plug sam uspio zabrazdit nekih 35 cm a traktor ga je vukao kao da orem na 20 cm
 
Tu od
25 Velj 2012
Poruka
587
mi smo poceli raditi doma podriivac, i samo je bilo isprobano s jednim radnim tijelom,na dubinu od nekih 50 cm,i islo je drugom radnom bez ikakvih problema,bez prednjeg pogona i spere,na nekih 1500 okretaja,bez utega,a zemlja je bogu za plakati. na tom radnom tijelu jos nije bilo ni peraje,ni kugle, ali mislim da bi dva potpuna radna tijela morao vuci,a traktor je sedamdesetak ks.
i pitanje za one koji imaju iskustva s podrivanjem- kako se ore poslije toga? neki kazu da je to preporod,ali ja se iz prve ruke nisam mogao uvjeriti,kod nas nitko ne podriva...

Iz prve ruke posto smo podrivac uzeli novi jos davne 1989. I odonda se sva strnista obavezno podrivaju pa mogu reci da je oranje daleko lakse u smislu da plug nigdje neizbacuje u plitko a prvu godinu nakon podrivanja traktor plug ni neosjeti.samo cu ove godine podrivati kad se presusi,ako se presusi:(doh):
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
znaci,ipak ima vise koristi od toga! meni je najbitnije da ima voda kud otjecati,jer s njom muku mucimo, a i ako se bude ljepse oralo, nema boljeg! ali svi pricaju samo o strnistima... ja imam u planu podrivati sve,pa i kukuruzista kad se pomalčiraju...
 

Imt 542 De lux

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2010
Poruka
1,143
kada sam pričao s jednim čovjekom on mi je rekao da strništa i iza soje podriva a kukuružnjak ore
 

Najnoviji postovi

Na vrh