• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Duboka obrada podrivačem - PODRIVANJE

podravec :)

Član
Tu od
18 Ruj 2011
Poruka
492
mislim da mjesas dva pojma, prolazak gruberom(15-25cm) i podrivacem(prije oranja(50+cm))...

najvjerojatnije misli na podrivanje samo s podrivačima koji idu između 40 i 55 cm u zemlju (dovoljno) a klinovi su gušče postavljeni (na 40cm) i poslje njega moreš ići rotodrljačama i u sijetvu, samo kaj on nemre zametati biljne ostatke ko kad se ore
 

fric1993

Aktivni član
Tu od
26 Kol 2010
Poruka
1,400
najvjerojatnije misli na podrivanje samo s podrivačima koji idu između 40 i 55 cm u zemlju (dovoljno) a klinovi su gušče postavljeni (na 40cm) i poslje njega moreš ići rotodrljačama i u sijetvu, samo kaj on nemre zametati biljne ostatke ko kad se ore

Bravo kolega , a onaj pametni Zombi nek nauči kaj je to pegoraro megadrag pa nek prodaje maglu sa mjesanjem grubera i podrivaca.
Kad ste tak nekolicina pametni i uspješni sa prinosima kaj prvi u redu stojite za poticaj sad si mi stvarno tlak digo...
Ja se slažem da je podrivanje dobro ali nije svemoguce u smislu ispodrivaj i možeš Savu isusiti...
 

MF 698 t

Aktivni član
Tu od
16 Velj 2012
Poruka
1,649
Podrivanje je korisno i ja ga radim poslije skidanja pšenice,i tko to ne može razumiti u opče se ne želim truditi da mu obijašnjavam,jel ima ljudi koji samo teraju po svom i gotovo.
 

tatar

Član
Tu od
16 Ruj 2009
Poruka
455
a kolega fric mozda nisi dobro napravio dubinsko rahljenje tla .mozda imas prirodno nepropusni sloj tla tako da podrivanje nema nekog velikog efekta moze biti sto razloga .
a to da ni podrivana zemlja nemoze sve popiti to je apsolutno tocno jer da nije tako pa tko bi radio drenazu.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Ajde sad nakon raznih komentara jel netko moze opisati cemu sluzi podrivanje u njivi koja je na brdu a cemu na ravnom koja je ok dubina i kaj se tocno dobiva tim podrivanjem zemlje znam da se daje zraka a to je za korjenje i razgradnju organskih stvari dobro,al koja je prednost i kaj se ustvari dobiva time???
 

podravec :)

Član
Tu od
18 Ruj 2011
Poruka
492
Ajde sad nakon raznih komentara jel netko moze opisati cemu sluzi podrivanje u njivi koja je na brdu a cemu na ravnom koja je ok dubina i kaj se tocno dobiva tim podrivanjem zemlje znam da se daje zraka a to je za korjenje i razgradnju organskih stvari dobro,al koja je prednost i kaj se ustvari dobiva time???

podrivanje ti služi prvenstveno da se razbije "taban pluga" a samim tim se omoguči da prilikom puno oborina voda lakše ode dublje u zemlju i ne zadržava se gore i samim time uporpaštava urod, a tokom ljetnih mijeseci kad nema kiše da omoguči lakši kapilarni uspon vode do korjena biljke i tak smanji štetu od suše
 

podravec :)

Član
Tu od
18 Ruj 2011
Poruka
492
Bravo kolega , a onaj pametni Zombi nek nauči kaj je to pegoraro megadrag pa nek prodaje maglu sa mjesanjem grubera i podrivaca.
Kad ste tak nekolicina pametni i uspješni sa prinosima kaj prvi u redu stojite za poticaj sad si mi stvarno tlak digo...
Ja se slažem da je podrivanje dobro ali nije svemoguce u smislu ispodrivaj i možeš Savu isusiti...

ako kolega ima malo zemlje i manje strojeve i logično je da nezna jer nema prilike raditi s takvim strojevima

ako ima glinasto tlo nema tu pomoči trebalo bi se 2 puta godišnje podrivati jer praktički nakon 1. jače kiše čestice gline se vežu i zatvaraju pukotne koje se napravilo podrivanjem
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
@podravec hvla na odgovoru i da ono u zadnjoj poruci kaj si napisal mi imamo manje parcele i manje traktore,i glinu koja je uzas!
 

fric1993

Aktivni član
Tu od
26 Kol 2010
Poruka
1,400
@podravec hvla na odgovoru i da ono u zadnjoj poruci kaj si napisal mi imamo manje parcele i manje traktore,i glinu koja je uzas!

Ja sam ljepo napisal sa kojim strojem sam radil, i da podrivanje nije dobro nebi ga radio pogotovo nakon ovakvih oborina.
Koliko puta sve se napravi po školski ali protiv prirode se nemoze!!!!
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Da to je tocno protiv prirode nemremo,al me zanima jel ima uspjeha i rezultata i na kakvoj zemlji se podrivanje ne isplati?
 

fric1993

Aktivni član
Tu od
26 Kol 2010
Poruka
1,400
Podrivati se treba u ljeto dok je suha zemlja i onda je pravi učinak da zemlja ispuca i drobi se.
Ja sam primijetio da nije dobro npr. Prasiti strniste i onda nakon nekog vremena podrivat jel se sacuva vlaga u zemlji i onda se nedrobi...
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Hvala kuzim,i to je tezak posao za traktor i za to treba jak traktor.
Ja bi rekel,da je to pojacavanje ili poboljsanje kapilarne protocnosti zemlje.:smile:
 

MF 698 t

Aktivni član
Tu od
16 Velj 2012
Poruka
1,649
Hvala kuzim,i to je tezak posao za traktor i za to treba jak traktor.
Ja bi rekel,da je to pojacavanje ili poboljsanje kapilarne protocnosti zemlje.:smile:
Ja sam podrivao sa traktorom 95 ks ali jedno tijelo na pdrivaču,i idem trag do traga i kada sam orao poslije vidi se kanal u zemlji u kanalu što plug ostavi.
 

soony-69

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
861
Hvala kuzim,i to je tezak posao za traktor i za to treba jak traktor.
Ja bi rekel,da je to pojacavanje ili poboljsanje kapilarne protocnosti zemlje.:smile:

Da li traktor od 80ks s prvom vučom uopće može napraviti kakav posao kod podrivanja s barem jednim klinom i na koju dubinu bi mogao ići? U pitanju je fiat 80-90 koji je težak oko 3700kg+utezi naprijed 300tinjak kila.U kojoj brzini se radi podrivanje?
 

Dado121

Aktivni član
Tu od
14 Kol 2010
Poruka
2,144
kako nebi mogao,ide i sa dva radna tijela na dubini cca 60cm
sve ovisi o zemlji,ako je neka teška zemlja onda bi išao sa jednime radnim tjelom,al ako je srednje teška dva vuče bez brige
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Ja mislim da bi s jednim klinom trebal ici bez vece muke.
 

fric1993

Aktivni član
Tu od
26 Kol 2010
Poruka
1,400
Dva nema šanse.
Kod nas dva vuku sa 200 i kusur konja.
Ovisno o zemlji, jedna bi mu bila taman
Brzina kao i kod oranja
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,827
Dva nema šanse.
Kod nas dva vuku sa 200 i kusur konja.
Ovisno o zemlji, jedna bi mu bila taman
Brzina kao i kod oranja

A ja htio za zetora 6340 napraviti sa dva klina. Opet promjena plana. Jedino što nemislim ići 1 metar duboko. Znači još ćemo malo skupljati informacije. :mur:
 

Najnoviji postovi

Na vrh