• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Duboka obrada podrivačem - PODRIVANJE

did ivo

Dobro znana faca
Tu od
30 Pro 2010
Poruka
1,740
Koliko sam ja shvatio ovu sliku s nutarnje strane kozlaca -nosača ima našarafljen nosač te motičice i onda se ona pričvrsti za nosač, koliko vidim na dvije različite visine, ispravi ako sam nešto krivo napisao.. Znači to je za plug VN. Za neki drugi plug treba napraviti nosač, a motičica se vjerovatno da kupiti.
 

Zombie

Član
Tu od
29 Ožu 2013
Poruka
629
da,samo ti trebaju duzi sarafi koji ti drze "brazdu" i to sarafas s nutarnje strane...a moticica ti neide okomito nec pod nekih 45-60 stupnjeva,pod koso \ .
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,853
Zombie bilo bi najbolje da ti to nama poslikaš iz više kuteva ( kad budeš imao vremena i volje ) tako da to što bolje shvatimo i da ne pitamo 100 puta jedno te isto
 

did ivo

Dobro znana faca
Tu od
30 Pro 2010
Poruka
1,740
U Lateran agru cijena komplet nosač+motičica 938 kn, šalju poštom na adresu. Danas naručeno pa če mo vidjeti.
 

Zombie

Član
Tu od
29 Ožu 2013
Poruka
629
i ja sam od njih postom narucio prosle god,uslikao sam samo imam probleme s stavljanjem...budes mozda imao problema s sarafima jer ti nece pasat rupe(velicina rupe)na nosacu i rupe na kozlacu...ja sam onda tamo stavio pikse (na kozlac jer su rupe na nosacu motivice manje)ali nije ni to bas dobro rjesenje jer su velika opterecenja pa nakon x pooranih hektara sarafi se savinu pa ti brazda malo radi,ali nije to problem jer ti nakon toga otpane brazda:) tj samo puknu 3sarafa...tako da cu sad busit jace rupe na nosacu...
 

tihomir-mf

Novi član
Tu od
11 Ruj 2012
Poruka
21
dali se te motičice za podrivanje stvaljaju na svaku brazdu ili na samo jednu? i koliko je veće opterećenje za traktor?
 

Zombie

Član
Tu od
29 Ožu 2013
Poruka
629
dovoljno je na jednu,iako sam vidio jedan plug da je imao na svim brazdama...a koliko je opterecenje,to ovisi o stanju zemlje...prvo oranje na nekim parcelama sam isa 2km/h sporije a na nekima skoro i nije bilo neke razlike..govorim o 3 brazde 14"...
 

did ivo

Dobro znana faca
Tu od
30 Pro 2010
Poruka
1,740
Zombie recimi da li donji kraj te motičice stoji odmaknuta od okomice pluga za jedno 45 stupnjeva. Jučer stigla i kada sam prislonio uz plug tako ispada.
 

fric1993

Aktivni član
Tu od
26 Kol 2010
Poruka
1,400
gle kolega,ok trebali bi isplatiti poticaje jer je to nase pravo, ali ja se (a i trebali bi ostali) ne pouzdajem u drzavu vec djelujem svojim radom,znanjem i svim agrotehnickim mjerama da povecam prinose i profitabilnost i oslonim se na samoga sebe,jer sebi vise vjerujem nego jakovini,cobankovicu,pankreticu i takvima..jer oni su svi lazovi,ruku na srce.. zato se treba okrenuti agrotehnici a ne cesti...
primjer: koliko je psenice i ozimih kultura propalo zbog velike vlage??i onda svi kukaju kak je lose kak ovo kak ono i onda se trazi veca otkupna cijena.a sada je pitanje: koliko je ljudi izostavilo podrivanje da bi smanjili utjecaj velike vlage tj vode u polju???
ja sam imao prinos jecma oko 6 T/ha, i nisam krivio vladu i poticaje vec sebe,jer sam planirao prinose preko 7T...
necu da ispada da stitim ove na vlasti ili neke druge ili trece koji ce doci,vec

gledam kako povecati plodnost tla i prinose,a jedna mjera toga je i podrivanje...

I mi smo ispodrivali sa traktorom od 285 ks i megadrag podivacem na 60 cm i pola table od 13 ha je propalo.
Nemoj previše pametovati.
Kod mene kombinat imal 4,5 t/ha Prinos jecma a gnoja i sprica nabacali da ni sami neznaju.
Protiv prirode nemozes...
 

tibor88

Aktivni član
Tu od
3 Ruj 2007
Poruka
2,387
zasto bi to bilo pametovanje?
hoces reci da je podrivanje ipak beskorisna operacija?
ove godine ti je propalo pola. sta bi se desilo da uopce nisi podrivao?
ima li razlike u nekoj normalnoj godini na podrivanom i nepodrivanom polju?
 

Zombie

Član
Tu od
29 Ožu 2013
Poruka
629
I mi smo ispodrivali sa traktorom od 285 ks i megadrag podivacem na 60 cm i pola table od 13 ha je propalo.
Nemoj previše pametovati.
Kod mene kombinat imal 4,5 t/ha Prinos jecma a gnoja i sprica nabacali da ni sami neznaju.
Protiv prirode nemozes...

gdje se je izlila rijeka ili voda stajala nekoliko dana nema sanse da bi podrivanje nesto pomoglo...
ovo je bila ekstremna godina sto se tice vlage tako da je doslo do ispiranja velike kolicine dusika i kalcija...i na kraju,da protiv prirode se nemoze,ali se moze ublaziti njezina odredena djelovanja..
 

fric1993

Aktivni član
Tu od
26 Kol 2010
Poruka
1,400
zasto bi to bilo pametovanje?
hoces reci da je podrivanje ipak beskorisna operacija?
ove godine ti je propalo pola. sta bi se desilo da uopce nisi podrivao?
ima li razlike u nekoj normalnoj godini na podrivanom i nepodrivanom polju?

Ima razlike ali nije to samo ispodrivaj i to je formula uspjeha...
Nekad je bolje ispodrivati a nekad izorati sve zavisi.
Ovo proljeće smo većinu kaj nije bila zimska brazda ispodrivali za kukuruz i bolji je nego na nekoj zimskoj brazdi.
Naravno je da sad nakon takve obilne kišne zime treba ispodrivati zemlju da se nadigne i prorahli...
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Kod nas nitko ne radi podrivacem niti nitko to ne radi iz usluge.
Inace u cjelom kraju je dublje od 25cm zelena mrtva ilovaca,do 25 zuta ilovaca al ju kukuruz voli i dobro uspjeva,ako je donekle normalna godina.

Ima par parcela na brdu gdje traktor od 90ks i dvobraznim plugom od 14 cola pod brdo na nekim djelovima ako ide dublje od 20cm se zaustavi i kopa(vrti kotace)a nejde s mjesta dok ne podigne pluge na 10cm,uzas,kak bi tu podrivali?
 

did ivo

Dobro znana faca
Tu od
30 Pro 2010
Poruka
1,740
Ima ljudi kojima da kažeš kako se zove rekli bi da nisi u pravu. Svaka operacija ima svoju svrhu i razlog, ali ne sama nego u kombinaciji sa drugima. U kraju gdje živim kada su vidjeli da idem sa međurednim kultivatorom pitali su zašto dosijavam kukuruz kada dobro izgleda. kako sada tim ljudima objasniti neke druge agrotehničke mjere?
 

Zombie

Član
Tu od
29 Ožu 2013
Poruka
629
Ima razlike ali nije to samo ispodrivaj i to je formula uspjeha...
Nekad je bolje ispodrivati a nekad izorati sve zavisi.
Ovo proljeće smo većinu kaj nije bila zimska brazda ispodrivali za kukuruz i bolji je nego na nekoj zimskoj brazdi.
Naravno je da sad nakon takve obilne kišne zime treba ispodrivati zemlju da se nadigne i prorahli...

mislim da mjesas dva pojma, prolazak gruberom(15-25cm) i podrivacem(prije oranja(50+cm))...
 

Najnoviji postovi

Na vrh