• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Duboka obrada podrivačem - PODRIVANJE

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,022
Nebi baš sad ulazio u to da može zamjeniti oranje, oranje je ipak nešto sasvim drugo s mojeg gledišta...

Marko, sviđa mi se podrivač, to si novo uzel??
Oranje ne može zamijenit kad treba zaorat stajski gnoj..

Nažalost podrivač nije moj posuđen je..Al pravi stroj je:roll:
 

AntonioJD

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2009
Poruka
3,337
Pa ne to, ali recimo sjetva repice ili žita po strništima,
to može lako zamijeniti.
 

belarus 105

Član
Tu od
26 Ruj 2011
Poruka
486
Moje prvo podrivanje:p

Došlo je i vrijeme da probam vuč podrivač s traktorom.Podrivač je Alpego Franter f-250-5klina sa valjcima,širok 2.5m.Ovo mi je prvi podrivač i koliko sam do sad vidio po slikama ovaj radi najbolje.Najbitniji su mu valjci iza,oni jako ljepo rade svoj posao kaj mi se posebno dopada.Nema velikih gruda iza njih.

Brzina je bila oko 6-7km/h u tvrdoj i lakšoj zemlji.
Dubina,neznam točno ali oko 45-50cm,ubiti skoro do kraja je bio pušten podrivač.Još jedna rupa je bila slobodna na valjcima za spuštanje,al nisam htio forsirat pošto radim prvi put.

Traktor,Hurlimann XT 130-135ks-jako močan stroj;)
Za ovaj podrivač najtaman,i mislim da traktori ispod 120ks nemaju kaj radit s ovim podrivačem da se napravi dobar posao.

A sad slike:


NEMA SLIKA

Bobo


Jako lijepo,
ali ništa čudno jer kod vas je puno lakša zemlja nego naprimjer kod nas gdje dosta zemlje čine table starih pikova : zemlje uz savu
i uz šume , što su u biti okrčene bivše šume , gdje ima dosta teške masne crne zemlje i gdje su podrivanje i oranje smrt.
usudio bih se reči obrada je duplo teža kod nas.


kod vas je dosta pjeskovite i propusne zemlje pa ti ide lagano, a i ova dubina od 45 cm ti nije nešto duboka. kužim da si isprobavao , da ti je prvi put s podrivačem ,ali ipak bi trebalo barem još 10 cm dubine.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Tino

Dobro znana faca
Tu od
23 Svi 2012
Poruka
3,209
e ovak,imam jednu njivu di se uvjek voda sakuplja,da mi neko predje sa podrivacem sad poslje berbe kukuruza i oce li mi se jos nakupljat?
 

zvona

Aktivni član
Tu od
17 Pro 2006
Poruka
1,295
podrivanje se inače obavlja kada je zemlja najsušnija,jel tada dolazi do pravog efekta podrivanja i pucanja i lomljenja nepropusnih slojeva u dubini tla.
 

Tino

Dobro znana faca
Tu od
23 Svi 2012
Poruka
3,209
podrivanje se inače obavlja kada je zemlja najsušnija,jel tada dolazi do pravog efekta podrivanja i pucanja i lomljenja nepropusnih slojeva u dubini tla.

eh jbg onda...imam kukuruz gore :/ :madmana:
 

AntonioJD

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2009
Poruka
3,337
Da, ali ne kužim belarus 105
zašto bi trebalo još 10 cm?!
45 cm je sasvim dovoljno da razbije taban plug
jer je ispod njega zemlja opet propusna i nema potrebe
ići dublje.
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,022
Da, ali ne kužim belarus 105
zašto bi trebalo još 10 cm?!
45 cm je sasvim dovoljno da razbije taban plug
jer je ispod njega zemlja opet propusna i nema potrebe
ići dublje.

Moje mišljenje je isto da je dosta ovih 45cm,za prvi put,jer moje zemlje nikad nisu bile podrivane..Ako ču druge godine podrivat spustit ču do kraja podrivač,a to je još nekih 5-10cm.Nije ovo podrivač koji ide 1m u zemlju.


@zvona:slažem se sa ovim da treba podrivat kad je suho.
I podrivač bolje radi kad je suho i ako je tvrđa zemlja..
 

dino

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2009
Poruka
1,500
marko,jako mi se sviđa taj tip podrivača,koliko je otprilike težak? i koja mu je cijena? :D

evo,i ja sam završio svojih 8 hektara što sam imao za podrivati...
dsc01363qb.jpg

dsc01364m.jpg

dsc01365h.jpg

dsc01366w.jpg
 

dino

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2009
Poruka
1,500
zbog toga mi se i sviđa ovaj tip podrivača,jer iza njega netreba više daljnja obrada,sve do zimske brazde.
samo šteta što mu je max dubina 45 cm,pa skoro 40 cm orem,da je 60,bilo bi odlično.
iza podrivača poput mog,još treba proci gruberom ili teškom tanjuračom da bi poravnao brjegove i zatvorio pore na zemlji,da se kasnije može lijepo izorat...
 

AntonioJD

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2009
Poruka
3,337
I iza mojeg, ali direktno orem na takvo podrivanje.

Nagodinu će valjda gruber, pa neću uopće orat za repicu.
 

karlo.bozic

Član
Tu od
27 Svi 2011
Poruka
703
Imam jedno pitanje, mozda je malo glupo ali ne znam odgovor na njega. Cemu sluzi uopce to podrivanje i jos k tome tako duboko? Toga u mom kraju uopce nema i nikad to nisam videl do sad osim eto tu. Pa ak ima neka dobra dusa da objasni...
 

AntonioJD

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2009
Poruka
3,337
Tom operacijom razbijaš taban pluga, a neki bolji podrivaćima
možeš i zamijeniti oranje.
Dok podrivaš onda više ne stoji voda na zemlji
a podzemne vode idu gore.
 

karlo.bozic

Član
Tu od
27 Svi 2011
Poruka
703
I jel ima kakve razlike iza podrivanja u obradi zemlje kasnije i rastu kultura ili sluzi prvestveno razbijanju tabana pluga i poboljsanju protoka voda?
 

AntonioJD

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2009
Poruka
3,337
Pa evo moj kukuruz bolje dura od nekih u istoj zemlji jer je imao malo više
vlage baš zbog podrivanja.
 

tibor88

Aktivni član
Tu od
3 Ruj 2007
Poruka
2,397
kakvi su ti dojmovi o jd-u?
dosta je jaci od tvog casea pa nisu bas za usporedbu ali inace mislim kako ti se cini?
 
Na vrh