• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Duboka obrada podrivačem - PODRIVANJE

S

sapat

Guest
Re: Podrivanje

Znam da je podrivanje jako dobra operacija, iskreno taj podrivać sam imao želju kupiti još odavno, ali uvijek bi iskrslo nešto drugo...
Moj ima 3 tijela sa kuglama, ali ćim kupim veći traktor nadogradit ću još dva
 
R

ROKI

Guest
Re: Podrivanje

Neki podrivači izbacuju zemlju (buse) iz dubljih slojeva uslijed prolaska kroz tlo. Koliko ce izbacivati tlo van ovisi koliki je kut ulaska radnih organa u tlo (što manji kut tj. položenija radna tjela to će više izdizati tlo), širini radnih organa, dali ima krilca na radnim tjelima, koliko tijela ima po 1 m zahvata podrivača, imali iza šiljasti valjak. Podrivačem se takodjer uspješno rješavaju depresije gdje leži voda na tablama. Podrivač razbije nepropusni sloj ispranih koloida gline koji se nakupljaje na dubini oranja (boles tabana pluga). Stroj vrijedi svaku kunu i ne treba žaliti dati više novaca pa kupiti što kvalitetniji podrivač jer to je stroj koji je izložen velikim naporima i naprezanjima.

Sapat bio sam u Lateranu kod kolege kad je netko tvoj došao sa aresom po podrivač pa ga je patio klin za topling (nešto nije štimao), ali to je rješeno brzo.
 
S

sapat

Guest
Re: Podrivanje

ROKI kaže:
Neki podrivači izbacuju zemlju (buse) iz dubljih slojeva uslijed prolaska kroz tlo. Koliko ce izbacivati tlo van ovisi koliki je kut ulaska radnih organa u tlo (što manji kut tj. položenija radna tjela to će više izdizati tlo), širini radnih organa, dali ima krilca na radnim tjelima, koliko tijela ima po 1 m zahvata podrivača, imali iza šiljasti valjak. Podrivačem se takodjer uspješno rješavaju depresije gdje leži voda na tablama. Podrivač razbije nepropusni sloj ispranih koloida gline koji se nakupljaje na dubini oranja (boles tabana pluga). Stroj vrijedi svaku kunu i ne treba žaliti dati više novaca pa kupiti što kvalitetniji podrivač jer to je stroj koji je izložen velikim naporima i naprezanjima.

Sapat bio sam u Lateranu kod kolege kad je netko tvoj došao sa aresom po podrivač pa ga je patio klin za topling (nešto nije štimao), ali to je rješeno brzo.
E to smo bila ja i moj stari, klin je bio pre debel pa nije mogao ući u kuglu toplinga.
Sretnemo se mi i nekada na silosu ako se nevaram. a bili su neki u lateranu i tvrdili da nema šanse da ares radi sa podrivaćem, možda baš tvoj kolega ako na istog mislimo
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Re: Podrivanje

e pa sad kad kažete da bi se mogao riješiti problem stajaće vode na njivi,ja imam par livada koje se nalaze u depresijama jednim dijelom i u proljeće uvijek u njima ima vode,sad me zanima jel bi bilo šta bolje kad bi se duboko ispodrivalo?
 
R

ROKI

Guest
Re: Podrivanje

Moguće da smo se sretali na silosu. Znam tvog Aresa I tehnostrojke od kad si ih dotero prvi put na silos (moja zemlja je 100 m od silosa pa onda vidim svakog vraga). Taj kolega je probao kod mene u Sl. Brodu podrivati. Kad je vidio da NJEGOV Fendt nemože vući 2 šiljka na 70 cm (išao je oko 50-55 cm) popizdio je totalno! :lol: :lol: :lol: Al kad ni Ratarkov novi MF nije išao malte ne ništa bolje ondak se smirio. 8) Moguće je da je to on kazivao u Lateranu, al i ja kažem da tvoj Ares ta 3 šiljka ima šta za vući bez obzira što u nuštarskom ataru ima lagane zemlje. Htio je i on uzet Quvignone se 3 radna tijela, ali je nizak na mjestu kopčanja (70 cm) tako da bi ribao po zemlji kad bi ga tolko upirio. Kupio je dubicin podrivač i on je na tom mjestu visok 90 cm tako da nema brige pri radu na 70 cm.
 
R

Ratarko

Guest
Re: Podrivanje

zvona kaže:
ODREZANO ...Ucinak podrivanja je da se razbije zbijeni sloj zemlje, te stvori bolji vodozracni rezim tla,te omoguci bolje razvijanje korjenovog sustava,Kako podrivac moze mjesati zemlju?... ODREZANO

To si sigurno pitao mene jer jedini sam ja spomenio mješanje zemlje u ovoj svojoj rečenici :

***Ratarko citat
ODREZANO...Oranjem okrećemo zemlju , podrivanjem ju režemo , izdižemo i donekle mješamo ali sve ovisi o tipu radnih tijela na podrivaču ...ODREZANO

Ako te zanima kako podrivač može donekle mješati zemlju dođi u Bicko City da ti pokažem :D ;) :D ali ne samo da mješa zemlju nego ju potpuno odreže po horizontali na dubini od nekih 45 cm , znaći kao da je prošao neki nož na toj dubini , to naravno rade ona pera ili krilaca kako se već zovu ...

Ovo o mješanju zemlje sa podrivačem je dobro naslutio ROKI u ovoj svojoj rečenici :

ROKI kaže:
ODREZANO... Takodjer nisu niti svi podrivači isti. Razlikuju se u: broju radnih organa, širini, visini te razmku istih, kutu prodiranja u tlo, težini, debljini okvira, koliko izdižu i mješaju tlo, za koju su radnu dubinu predvidjeni i za koji tip tla.ODREZANO...

Hehe , jesam ga zakomplicirao citirajući samo dvije sitnice , hehe :D
Dobar ovaj novi forum , sviđa mi se :D
 
B

bajki

Guest
Re: Podrivanje

Koliko gusto prolazite sa podrivačem, mislim na razmak između tragova?
 

zvona

Aktivni član
Tu od
17 Pro 2006
Poruka
1,295
Re: Podrivanje

On samo izbacuje neke vece buse zemlje,ali to nije mijesanje kao kada tanjuras,pa nornalno je da prilikom prolaska ostaju tragovi u zemlji kao nozem rezano.To je i cilj podrivanja da ostaju ,,kanali,, a uokolo gdje je su organi podrivaca prosli zemlja je razbijena i nije zbijena.
 
R

Ratarko

Guest
Re: Podrivanje

Zvona nisam mislio na okomite tragove u zemlji nego na vodoravne !!!
Moj podrivač totalno odvoji zemlju vodoravno na dubini od nekih 45 cm gdje mu se nalaze pera u radu , kužiš ? Znaći odvoji i izdigne za nekih desetak cm te ju ponovo spusti plus što onih pet radnih tijela idu još 10 cm dublje svojim rilima ali to samo reže na toj dubini , ništa više . Kada idem sa traktorom zemlja iza mene izgleda kao val koji se pomiče zajedno sa podrivačem . Teško za objasniti , moraš vidjeti da bi od prve shvatio .

Normalno je da svaki podrivač reže zemlju kao nož okomito , to se podrazumjeva ...
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Re: Podrivanje

molim da mi netko odgovori na moj post koji je gore napisan...
 
R

Ratarko

Guest
Re: Podrivanje

abrkili kaže:
e pa sad kad kažete da bi se mogao riješiti problem stajaće vode na njivi,ja imam par livada koje se nalaze u depresijama jednim dijelom i u proljeće uvijek u njima ima vode,sad me zanima jel bi bilo šta bolje kad bi se duboko ispodrivalo?

Naravno , dobio bi drugu njivu nakon podrivanja dvije godine za redom , recimo .
U tome ti je zapravo poanta , voda može ući tamo gdje nikada nije bila , makar ne u toj količini i obliku .
Da ti sada govorim koliko sam svojih malih njiva ( privatnih , ne mislim na table jer one imaj cijevi za odvodnju vode ) tako spasio od vode nema smisla ali istina je . U tvojem slučaju bi trebalo poskidati ova moja krilaca sa podrivača i raditi samo podrivanje , bez toga efekta mješanja zemlje koje dobivam sa krilcima .

bajki kaže:
Koliko gusto prolazite sa podrivačem, mislim na razmak između tragova?

Moj podrivač je širok dva meta i ima pet radnih tijela . Kada podrivam idem trag do traga tako da je sve ispodrivano na širinu od 50 cm od jednog radnog tijela do drugog .
 
R

robert

Guest
Re: Podrivanje

ja sam prije par godina ispdrivao svoje njive,vukao sam ga sa torpedom,1 zub,na razmak od nekih 80cm,isao sam isto kao i u oranju,crni zec 1,mislim da je to negdje oko 9km/h,buduci je bio jedan zub,a torpedo dugacak i jak za potegnit,nije bilo puno proklikzavanja i islo je dobro
 
S

sapat

Guest
Re: Podrivanje

Narode kako god bilo, stvar je dobra i veselim de lakšem oranju poslije podrivanja!
 
R

Ratarko

Guest
Re: Podrivanje

sapat kaže:
Narode kako god bilo, stvar je dobra i veselim de lakšem oranju poslije podrivanja!

Da ali nije pravilo. Prošle godine se teže oralo tamo gdje je bilo podrivano !!!
Do toga zaključka nisam došao sam nego i ostali veći ratari u mojem kraju su mi to isto rekli .
 
S

sapat

Guest
Re: Podrivanje

Pa jel smo tvornica pod vedrim nebom, ili nismo... naravno da nema pravila. Ja nesijem repu, zemlja mi je najviše ugažena od đure, a to i nije tako strašno
 
R

ROKI

Guest
Re: Podrivanje

abrkili kaže:
e pa sad kad kažete da bi se mogao riješiti problem stajaće vode na njivi,ja imam par livada koje se nalaze u depresijama jednim dijelom i u proljeće uvijek u njima ima vode,sad me zanima jel bi bilo šta bolje kad bi se duboko ispodrivalo?

To što je ratarko napisao stoji. U voćnjaku sam imao nekakve depresije (stagnacija površinske vode uslijed imalo većih oborina) i kad sam ih ispodrivao na 80-ak cm ni v od vode. Ako ti voda nadire iz dubljih slojeva tla prema površini (ascedentni tokovi vode) onda to podrivač nemože rješiti. Sve što se zadržava na površini, a nemože oteći u dublje slojeve tla zbog nepropusnog sloja, može rješiti podrivač. Stoga probaj, mislim da ćeš taj problem uspješno riješiti. I probaj naći podrivač koji ima crtalo ispred radnog tijela koje rasjeca tlo i onda se buse manje izbacivaju na površinu travnjaka te da ima iza valjak koji će donekle sabiti manje busice koje se nadju na površini s obzirom da se (pretpostavljam) livada kosi.
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Re: Podrivanje

e hvala vam dečki puno...da livade se kose i već smo mislili kopat kanale pa onda nasipat kamen u njih pa onda zatrpavat.nešto kao drenaža.ali ima u selu jedan sa tim dubokim podrivačem i explorerom od 90 ks, ne znam koliko bi to duboko moglo ići?podrivač ima samo jedno radno tijelo..a zemlja nije baš teška,tu mogu sa 53 9 i 2x10'' orat...
pa šta mislite jel bi to njemu išlo sa explorerom?
 
R

ROKI

Guest
Re: Podrivanje

Ako ja sa Rusom od 90 ks vučem podrivač sa jednim radnim tijelom pa mora onda i on sa Explorerom. Nebude li išlo neka ide dva puta po istom tragu (prvi put kolko može, a drugi put će ići sigurno dublje) ionako ti nemaš puno toga da ćeš izgubiti vrijeme, a posao će se napraviti kvalitetno. To sad napravi dok je suho.
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Re: Podrivanje

aha..a situacija je ovakva,okolo tih livada su kanali.
da li da onda krene od kanala tako da voda iz tih podrivanih dijelova ide u kanale?
 
R

ROKI

Guest
Re: Podrivanje

Nego šta, još će biti bolje ako na podrivaču ima kuglu za krtičnu drenažu!
 

Najnoviji postovi

Na vrh