• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Duboka obrada podrivačem - PODRIVANJE

K

krx pozega

Guest
Re: Podrivanje

Ajmo uputite neupućenog..jel podrivare sve površine i koliko vam treba vremena za to :shock: kad to tako sporo ide...jel se to uvijek isplati...jel orete na to podrivannje strnjak...mislim znam da orete al kontam si sa takvim strojevima je to zbilja skupa proizvodnja
 
R

ROKI

Guest
Re: Podrivanje

Cjelu površinu sam podrivao, JD je podrivao za 1 sat više od 1 ha. Ore se normalno, čak sada i malo lakše. Nije to skupa proizvodnja, teža tla traže podrivanje i nakon toga logično slijedi povećanje prinosa. Dakle povećanje prinosa opravdava podrivanje. ;)
 
R

Ratarko

Guest
Re: Podrivanje

ROKI kaže:
Cjelu površinu sam podrivao, JD je podrivao za 1 sat više od 1 ha.

... a kažeš da je to podrivanje jedino taj Đoni mogao raditi ?
Nekako mi ne izgleda da je to baš bilo tako teško ako se gleda učinak traktora ?

Ore se normalno, čak sada i malo lakše. Nije to skupa proizvodnja, teža tla traže podrivanje i nakon toga logično slijedi povećanje prinosa. Dakle povećanje prinosa opravdava podrivanje. ;)

Nisam kod sebe osjetio povećanje prinosa zbog podrivanja, podrivam redovito svake četvrte godine od 1995.
To je jako teško odrediti da li ti se prinos povećao ili ne samo i isključivo zbog podrivanja .
Svaka godina je drugačija klimatski gledano . Jedne godine podrivanjem možeš polučiti negativne rezultate gledano na težinu obrade zemlje nakon podrivanja ili na prinos neke od kultura koje slijede iza toga . Rekao bih da je podrivanje samo jedna od mjera obrade zemlje u poljoprivredi i da kao takva može polučiti i negativne rezultate u određenim situacijama .

Osobno radim podrivanje i raditi ću ga i dalje . Prinose po hektaru koje ostvarujem ne mogu zahvaliti podrivaču .
 
R

ROKI

Guest
Re: Podrivanje

Probao si pa si vidio koliko je bilo teško. Znam za koliko sati je smazo tih 40 ha. Kod mene je izražen problem površinske stagnacijske vode tj. ta voda nemože oticati u dubinu zbog nepropusnog sloja tla. To se manifestira na taj način da se u proljeće tlo duže prosušuje (kasni sjetva), imam oaze koje nekada nemogu posijati jer su vlažne gotovo stalno, u jesen kad se okiša u onoj nizi oko bazena (vidio si di) leži voda koja se slijeva sa brda jer ju zemlja nemože propustiti. Ima tu još razlog da sad nenabrajam. Recimo prošle godine nisam mogao ući dugo u njivu pripremat za soju jer sam imao puno vlažnih oaza na tabli pa sam soju posijao tek oko 5. svibnja što je jako kasno. U soji sam imao problema sa korovima koji su narasli prije nego je soja bila u fazi za prskanje. I zato mislim da je bar kod mene opravdano podrivanje u ratarstvu. Ovo sad podrivanje i oranje je priprema za sadnju višnje na tih 40 ha. Možda bih išao i pliće da podrivam za ratarske kulture, ali možda!
 
R

robert

Guest
Re: Podrivanje

podrivanje bi bilo bolje u vlaznijoj godini,sa puno oborina(govorim o ratarstvu) u susnoj godini i ono malo kise sto padne ode duboko,pa treba malo razmislit..... :scratch
 
R

ROKI

Guest
Re: Podrivanje

Dubina podrivanja 60-65 cm. Izrazito suho i zbito tlo. Inače priprema terena za sadnju voćnjaka. Tada su bili idealni uvjeti za podrivanje jer je zamlja pucala na sve strane.

Obrisan neispravan link.

Obrisan neispravan link.
 
B

Bobo

Guest
Re: Podrivanje

alen28 kaže:
Kakav je ovaj plug za podrivanje? Jel to kupovni ili rađeni? Ja radim sa koleginim rađenim. Ima dvije funkcije stavi se oklop od 8 mm lima i može raditi kanale a kad je bez oklopa stavi se kugla i sa tom kuglom ispod zemlje radi kanal tj. zbija zemlju i ostaje kanal. Budem ga slikao kad stignem... Ovaj nije na taj princip? Moj VTZ bez problema radi sa njim.


Koliko duboko radis s njim?
 
W

Wiky89

Guest
Re: Podrivanje

Dal je dobro ici sa podrivacom sad prije sjetve secerne i kukuruza dubinu obrade bi vrsil na negdej oko 50 cm?!
 
J

JOSIP.1

Guest
Re: Podrivanje

NE!
nemozes sijat repu po svjeze podrivanom tlu...
 

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,431
Re: Podrivanje

evo malo slika s jučerašnjeg podrivanja.Pripremamo tlo za repicu,dubina rada je 50-60cm,podrivač je pegoraro s 7 radnih tijela zahvata 3m.Brzina rada je od 4-5 km/h,potrošnju goriva ću vidjeti kad budem točio.

Slika121-2.jpg


Slika122-2.jpg


Slika124-2.jpg


Slika125-1.jpg


Slika126-1.jpg


Slika127-1.jpg


Slika128-1.jpg


Slika129-1.jpg
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,022
Re: Podrivanje

sada na to direktno sijes repicu ili ces jos proc s tanjuracom????
to sijes za zelenu gnojidbu???
 

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,431
Re: Podrivanje

na zadnjoj slici se vidi teška tanjurača koja odmah dok nije speklo sve to zatvara.Repicu ću sijati 1.09.i ne za zelenu gnojidbu već za zrno.
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: Podrivanje

jd4755 kaže:
na zadnjoj slici se vidi teška tanjurača koja odmah dok nije speklo sve to zatvara.Repicu ću sijati 1.09.i ne za zelenu gnojidbu već za zrno.

ček ček ček el ti si kupio new holanda novog, a gdje je on :?: :?: :?: :?: :?: :?:

jedno pitanjce , imam jednu livadu oko 2 rali i na njoj mi izbijaju nekad izvori, el bi ja mogo sa sličnim podrivačem iči da preusmjerim vodu il sa čim dugim :?:
 

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,431
Re: Podrivanje

new holland nastupa kada dođe sjetva i prskanje.On ovdje nema što raditi,ovo su veliki igrači.Što se tiče izvora sumnjam da bi podrivanjem mogao odvući tu vodu.Možda postaviti drenažu preko tih izvora ali mora se imati i gdje ispustiti(morao bi u blizini biti nekakav kanal u koji bi se spojila drenaža)
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,570
Re: Podrivanje

[youtube:fa3mzz5a]8SLrAnupZRU[/youtube:fa3mzz5a]
 

markach

Iskusan lik
Premium
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
1,872
Re: Podrivanje

Kakvo bi to bilo podrivanje npr. običnim plugom sa kojih bi skinute bile daske ,mislim da bi išlo neki 40cm u dubinu,možda bi ispalo ok ovisi i o zemlji valjda- nisam probal al pošto nemam podrivač ni riper ni nest slično a htio bi obradu na nekih 40+ :idea:
 

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,431
Re: Podrivanje

Tvrdo,tvrdo,ali tako mora i biti jer ako je prevlažno nema efekta.Najgore je na uvratini i u kamionskim tragovima gdje ima busa veličine prednjeg kotača imt 533.Odmah se tanjura dva traga i ostavlja se suncu i kiši da završi posao.Tabla je 27 ha,radili smo 2,5 dana i skurili 1000l goriva i to po novoj cijeni.
Slika249.jpg


Slika250.jpg


Slika251.jpg


Slika252.jpg


Slika253.jpg


Slika254.jpg


Slika248.jpg
 
T

tomonh

Guest
Re: Podrivanje

Zašto ste spalili strn.Kaj nije išel sa 7 tjela.
 

Najnoviji postovi

Na vrh