• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Duhan

  • Temu pokrenuo krx pozega
  • Datum prvog posta

AGROA

Član
Tu od
30 Tra 2010
Poruka
34
Pitanje kojim sredstvom insekticidom vi prskate duhan kako se taj insekticid zove . Dali imate štetnika uši ? hvala
 

AGROA

Član
Tu od
30 Tra 2010
Poruka
34
Molim savjet za sušaru

Sigurno da ima bolje uvjete za jednolikiji rast nego na ravno.Baš zbog toga što se podriva ispod svakog reda pa višak vode ima gdje otići(ovo ne vrijedi za ekstremne količine vode kao lani - tu ne pomaže nikakvo podrivanje )
Duhan kopamo ako je potrebno-ove godine smo samo prosjecali gdje je bilo trave .
Kod nas ti inaće nitko više nesadi duhan na razmak 75 cm.Svi sade na 90 ,95 ili 100 cm bilo na gredice ili na ravno.
koliko imaš sušara za toliko duhana i dali vas puno sadi duhan u tvom kraju ?

DALI peč za sušaru proizvodi ili dodaje vlagu (ilivodu) ZA VRIJEME štavljenja ili samo na kraju sušenja kad duhan ide van, i kolika treba biti vlaga zraka prilikom žučenja (štavljenja)? iako je još dosta vremena do sušenja ipak me zanima nešto ranije
 

AGROA

Član
Tu od
30 Tra 2010
Poruka
34
pitanje kada počinje prvo branje (onako kalendarski) dali je to prije cvatnje?
 

mzilja18

Član
Tu od
27 Velj 2010
Poruka
440
78 ramova ? moze slika ako nije problem nikad nisam vidjeo takvu kod nas najvise su od 60 ramova.... nase selo je prije 5 godina imalo 125 proizvodjaca i svaki je imao bar dvije susare dok danas samo tata i jedan komsija povecavaju (gonimo se :D ) .. Da li vi imate ikakvu premiju ?
Slikam ti pa poslije postavim.Uglavnom ista je kao i 60 samo ima 3 kanala (boksa ).Bočni su po 30 rama a srednji je 18 i iza njega dolazi termogen za susenje.
Imamo (još uvjek )državnu premiju oko 0,7 € po kili

Pitanje kojim sredstvom insekticidom vi prskate duhan kako se taj insekticid zove . Dali imate štetnika uši ? hvala
Ove godine ima uši po duhanu kao nikada i nemože ih se nitko riješit.
Prska se sa :mospilan (neuspješno ove god ),rogor (isto neuspj), karate , DALI ....

DALI peč za sušaru proizvodi ili dodaje vlagu (ilivodu) ZA VRIJEME štavljenja ili samo na kraju sušenja kad duhan ide van, i kolika treba biti vlaga zraka prilikom žučenja (štavljenja)? iako je još dosta vremena do sušenja ipak me zanima nešto ranije
vLAGA (voda ) se dodaje samo na kraju sušenja i to samo zbog manipulacije sa listovima jer bi se listovi mrvili da se ne dodaje vlaga.
Temp. ZRAKA za vrijeme štavljenja treba biti 32-38 °c a VLAŽNA TEMP koji stupanj manja od temp zRAKA (SUHE TEMP.).
sa vlagom se nemoj previše zamarat,bitno je kod štavljenja (uz suhu temp) da vlaga iz listova ne izađe prerano jer će ti onda listovi ostati zeleni.
Znaći tek kad duhan požuri na temp od 35- 40 °c ,tek onda postupiti istjerivanju vlage iz listova.
 

mzilja18

Član
Tu od
27 Velj 2010
Poruka
440
Gotovo uvjek prije cvatnje .
Kada donji listovi malo promjene boju prema žutoj.
Prvo branje su najlošiji listovi i netko ih samo pobere i baci (očisti stabljike da se listovi iznad bolje razvijaju )
 

AGROA

Član
Tu od
30 Tra 2010
Poruka
34
puno ti hvala još samo jedno kad požuti treba otvoriti otvore da ventilator prozrači duhan dali se tako smanji vlaga listova da bi se zatim povečala temperatura i nastavilo sušenje radim mini sušaru za vlastitu upotrebu (duhan za sebe)
 

mzilja18

Član
Tu od
27 Velj 2010
Poruka
440
Upravo tako,kada listovi dovoljno požute otvaraju se otvori za prozračivanje i pomalo se podiže temp.
Volio bih vidjet vaš duhan,u kakvoj je formi ,a isto tako i tu mini sušaru,naravno ako ste voljni to slikovito podjeliti sa cijelim svijetom:p
 

AGROA

Član
Tu od
30 Tra 2010
Poruka
34
poslat ču slike samo da istreniram nisam još stavljao slike sušara još nije gotova to je zidano 120cmx120cm visine 250cm dolje če biti kalorifer iznad rešetka pa prostor za vješanje duhana i skroz gore snažna napa koja če uzimati zrak i kroz cijev (od žljeba) vračati taj zrak natrag dolje gdje je kalorifer (grijač) termostat če biti od bojlera, koji če prekinuti ili upaliti grijač kako budem naštelao temperaturu .U nutra bude senzor elektronskog termometra (povezan žicom),a vani bude taj mali termometar(displej) i dugme termostata u jednom oknu bude vlagomjer koji očitava vlažnost zraka. SADA ME ZANIMA kako vi provjeravate dali je duhan požutio jel otvarate vrata ili vidite kroz neki prozor,da nebi otvorio vrata i pustio vlagu prije van ili to ne smeta za malo?????
 

mzilja18

Član
Tu od
27 Velj 2010
Poruka
440
ma nesmeta ni najmanje ako se malo otvore,nećw mu nista bit.Čak je i poželjn nekad,nekad malo ga provjetriti sa svježim zrakom.
ovo što se tiće susare stvarno sam ugodno iznenađen ....,samo kolko to bude sve skupa kostalo-struja nije jeftina .. plus sve ostalo
Uglavnom puno sreće želim , volje vidim ima na pretek... a ako negdje zapne tu smo..
Još me zanima koju sortu duhana ste posadili,dali je možda DH 17 ?
 

darebn

Član
Tu od
19 Tra 2011
Poruka
147
Evo sad dosao iz njive :roll::roll: imao sam sta i da vidim led je potukao oko 5 ha :cry: .... nema osiguranja nema nicega ... jad i bijeda daj boze da se dugovi mogu vratit :cry: .........
 

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,430
Ne sadim duhan već ostale ratarske kulture ali 5ha duhana je velika proizvodnja da se ne bi osiguravalo_Osiguranje je skupo ali kad se šteta dogodi ipak pomogne da se pokriješ nekako.Suosjećam s tobom jer znam kako je to kad ti sve nestane u par minuta a nemoćan si i možeš samo gledati.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

mzilja18

Član
Tu od
27 Velj 2010
Poruka
440
Evo sad dosao iz njive :roll::roll: imao sam sta i da vidim led je potukao oko 5 ha :cry: .... nema osiguranja nema nicega ... jad i bijeda daj boze da se dugovi mogu vratit :cry: .........

UFF mogu misliti kako vam je.
Kad ti je osiguran pačeš od muke a kamoli kada nije.
Možda nije zgodno da te sada kritiziram ali duhan se MORA osiguravati.
Kod nas 99,9 % proizvođaća osigurava jer rizik je jednostavno prevelik-pogotovo sa današnjom klimom a da ne govorim o protugradnoj obrani.

Možda još nešto bude od njega jer se on jako dobro regenerira,uglavnom stisnit zube nadati se boljim danima !
 

darebn

Član
Tu od
19 Tra 2011
Poruka
147
Znas prijatelju kod nas svi i drzava i firme idu da ugase proizvodnju duhana ( stari ljudi kod nas kazu cim osiguras duhan led te pobio odmah ) prije par godina smo obavezno osiguravali sve dok nas jedne godine ne potuce led kao i ove izadjose ljudi na procjenu stete i ovako odbise 4 gornja lista 4 donja lista ostade par listova u sredini i isplatise nam jedva 1500 eura dok smo osiguranje platili oko 2000 eura :( . Sta ces kad zivimo u lopovskoj drzavi
 
Posljednje uređivanje od moderatora:
J

jasmin001

Guest
da ne otvaram novu temu pa reko das ovdije pitam dali neko zna gdije se ima kupit sijeme duhana u bih ili dali neko ima za poslat sijeme ja bi platio imam neko znanje za to pa bi volio da pokusam.,.,
 

darebn

Član
Tu od
19 Tra 2011
Poruka
147
Zavisi gdje u BIH u kolikoj kolicini ? Mi smo sjeme nabavljali u novom sadu 3-4 mjeseca ranije narucis i kad bude spremno oni ti jave i ti odes po njega .
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

AGROA

Član
Tu od
30 Tra 2010
Poruka
34
MOLIM TE za jedno pitanje ! koliko dana ili sati je potrebno da požuti (štavljenje ) i dali je tada velika vlaga u sušari dali ste počeli već šta sušiti??
 

mzilja18

Član
Tu od
27 Velj 2010
Poruka
440
Žućenje duhana je najosjetljivija faza sušenja.
U globalu žutiš dok ne požuti,osim ako ti sušara dobro ne "dihta " pa vlaga ne izađe prerano iz sušare pa ostane zelen. Vlaga u sušari je velika( u toj fazi ) i tako mora biti.
Kada duhan dovoljno požuti ( u mom slučaju je to 90 % u najgornjem redu )onda istjeruješ vlagu van.Žućenje traje oko2 dana ponekad i duže.
Ja sam počeo sa sušenjem u petak.
 

AGROA

Član
Tu od
30 Tra 2010
Poruka
34
Žućenje duhana je najosjetljivija faza sušenja.
U globalu žutiš dok ne požuti,osim ako ti sušara dobro ne "dihta " pa vlaga ne izađe prerano iz sušare pa ostane zelen. Vlaga u sušari je velika( u toj fazi ) i tako mora biti.
Kada duhan dovoljno požuti ( u mom slučaju je to 90 % u najgornjem redu )onda istjeruješ vlagu van.Žućenje traje oko2 dana ponekad i duže.
Ja sam počeo sa sušenjem u petak.
hvala! tako je i kod mene zabrinjavalo me što je tako velika vlaga 90 i više sada je prošlo 3 dana požutio je osim listova koje sam ubrao sa debelim peteljkama (kao zaperci) pa ih te žile još hrane ,ali nema toga tako puno.Mislim zatim otvoriti zasun da vlaga izađe van i polako podizati temperaturu 40 do 47 celzija jel to dobro??
 

mzilja18

Član
Tu od
27 Velj 2010
Poruka
440
Pošto vidim da imate jako veliku volju i htjenje da savladate tu tehniku dao sam si malo truda i prepisao službeni naputak za sušenje,dakle ovako :

Žućenje:
Traje 30-60 sati dok list duhana u srednjem redu ne požuti oko 90 %
Suhi termometer 32- 38°c
Vlažni max 37°c
Prirast temp svaka 3 sata po 1 °c

Fiksacija :
Traje oko 30 - 60 sati(dok se vrhovi u 3 redu ne počnu sušiti)
Klapna otvorena 2-4 cm-ovisno o količini vlage
Suhi od 42-48 °c
Prirast temp kao kod žućenja.

Sušenje plojke :
traje oko 24 sata,klapne otvorene do 10 cm
suhi od52-57°c
prirast temp svaka 3 sata po 3 °c

Sušenje rebra:
Klapne skoro zatvorene
suhi od 57-75 °c

Na vašem mjestu ja rebro nebi sušio do kraja jer ga svejedno nemožete iskoristit u pravljenju cigareta.
 

Najnoviji postovi

Na vrh