• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Duhan

  • Temu pokrenuo krx pozega
  • Datum prvog posta

TypeR

Član
Tu od
25 Velj 2013
Poruka
501
evo danas sam poslikao, valjda ce krenuti rasti kad dode malo sunca, iskultiviran, nagnojen, dok se prosusi mogu opet

 

TypeR

Član
Tu od
25 Velj 2013
Poruka
501
sve je 27. zadovoljan sam s njom, sto se tice kila nije nista losije od ekipe sa 17-icom, a kvaliteta je bolja, bolje se susi i lakse zrije. vec godinama ju sadim, prinosi su dobri. samo da ne bude leda, muva se ovih dana potuklo je sve okolo, i požegu i dalje sve šumom je išlo, ja sam točno u sredini požeške kotline pa zaobilazi :)
sta se kod vas sadi? sadite u one rovove?
danas dovrsio kultivaciju jednog dijela koji je ostao, sad je poceo rast na ocigled, par dana sunca i bit ce za ogrtanje.
 

mzilja18

Član
Tu od
27 Velj 2010
Poruka
440
Slažem se sa svime što si rekao za 27-micu,jedino kada ona krene zorit treba imati kapacitete da se sve to pobere i osuši. 27 također traži jaku zemlju.
Ja imam 1/3 27-ice, ostalo 17-ica.Veći udio nam ni firma nedozvoljava.Ti mora da imaš dobru vezu kada si sve dobio. he he .
DArko
Ne kužim to vaše "pružanje redova".Ćemu to služi.Zašto ne sadite odmah sa sadilicom ?
 

darebn

Član
Tu od
19 Tra 2011
Poruka
147
DArko
Ne kužim to vaše "pružanje redova".Ćemu to služi.Zašto ne sadite odmah sa sadilicom ?

Pa znas kako lakse je saditi redovi budu jednako razmaknuti. A i ovako bacimo vjestacko djubrivo. Tako kod nas svi rade.
 

mzilja18

Član
Tu od
27 Velj 2010
Poruka
440
Znaći vi sa sadilicom za kukuruz bacite gnojivo i napravite redove i onda po tim redovima sadite duhan sa sadilicom za duhan:(emo):
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

TypeR

Član
Tu od
25 Velj 2013
Poruka
501
e vidis mi malo drukcije, u jesen zaorem, a sad kad posadim u prvoj kultivaciji dodajem ovo bijelo lako topivo gnojivo i to je to. jel vi u suhopolju sadite u tzv. baule?
pa nemam neku vezu, valjda sam dobar, pa mi dozvole :D
zlatni list je na zidu.
a sto se tice toga mislim da i nije pretjerana navala na 27. jer ovdje kod nas svi pucaju 17-icu i kazu da idu na kile.
ja mislim da odradim i kile i klasu u boljem omjeru i da rezultati to pokazuju.
tak da nije problem, i sadim 12 jutara. da sadim 20-30 vjerojatno ne bi dobio sve.
 

darebn

Član
Tu od
19 Tra 2011
Poruka
147
Ajmo duvanari nije valjda toliko navalila berba duvana pa ste zauzeti :icon_super: Mi smo nabrali 2 susare do sad.. u petak pocinjemo opet... Kakva je situacija sa vasim duvanom ? :D
 

mzilja18

Član
Tu od
27 Velj 2010
Poruka
440
Darko tvoj dobro napreduje ako ga već bereš
Mi smo pobrali prvu berbu,idući tjedan krećemo na drugu.
Type-r
Da mi na ovom kraju gotovo svi sadimo duhan na gredice.
 

darebn

Član
Tu od
19 Tra 2011
Poruka
147
E moj prijatelju nisam ja te srece da imam dobar duvan.. Uslikacu kad budem imao vremena da vidis kakav je haos ovamo.. njiva od 3 ha nema nista ne pomjera se od zemlje.. Imao je vise od 90 dana kad je posadjen u zemlju a bilo je previse vlazno dzaba 2 puta kultiviran okopan.. Nista ne pomaze.. Ako izvucemo nulu ove godine bice dobro.. a planiro sam sebi bmw :icon_hang: ... jbg cekace ipak drugu godinu :D
 
Posljednje uređivanje od moderatora:
C

casper

Guest
Pozdrav!
Ja se ispricavam ako je vec odgovoreno na ovo moje pitanje ali nisam uspio naci! Dakle posadio sam 20-ak biljaka duhana cisto da vidim kako ce to ispasti i kako to izgleda. Pobrao sam sad nedavno prvi puta i stavio sušiti lisce! Pocelo se lijepo susiti i sada me zanima pošto se ne bavim s tim nego sam samo htio za probu kako da sada kad se lisce osusi kako ga pripremiti za rezanje? Par listova koji su vec suhi se odmah izmrve u ruci a to pretpostavljam nije dobro p bih htio ako mi netko moze pomoci kako sad dalje s liscem? Hvala
 

Lan@

Član
Tu od
4 Tra 2012
Poruka
61
Duhan mora imati određeni postotak vlage..Sad kad si ga osušio najbolje ga je osaviti do jeseni,odnosno do maglovitih dana ili pustiti ga da povuće vlagu na neki drugi naćin..
 

mzilja18

Član
Tu od
27 Velj 2010
Poruka
440
kada se listovi osuše ostavi ih vani preko noći i ujutro ih stavi u najlonsku vrećicu.Onda će zadržati vlagu koju su navukli preko noći.Slićno su radili naši stari prije puno godina.
Uglavnom, listovi moraju biti potpuno savitljivi prije skladištenja.
 

marijan1

Član
Tu od
16 Velj 2013
Poruka
225
pogle si na jubitou ima jedna emisija o duhanu iz serije moderna čuda,tam ti pokazivaju postupak izrade kubanki,a to ti očeš koliko sam shvatil
 

darebn

Član
Tu od
19 Tra 2011
Poruka
147
Pozdrav duvanari :D. Kako napreduje susenje duvana? Naime imam jedan problem sa susenjem duvana.. Ne moze duvan da se uzuti tj ostaju zelene fleke na listu.. Sta mislite u cemu je problem? Moze li mi neko napisati kako on susi duvan znaci sve od otvorenosti klapni do temperature, za koliko povecava temperaturu i sve ostalo... :(smirk):
 

mzilja18

Član
Tu od
27 Velj 2010
Poruka
440
Velike fleke ili sitne zelene točkice ? U kojem redu u sušari ? Koja sorta duhana ?Pojavljuje se na svim listovima ili negdje-negdje.Stavi sliku.
 

darebn

Član
Tu od
19 Tra 2011
Poruka
147
Velike fleke ili sitne zelene točkice ? U kojem redu u sušari ? Koja sorta duhana ?Pojavljuje se na svim listovima ili negdje-negdje.Stavi sliku.

Fleke su ko prst i vrhovi su zeleni.. Jednostavno ne moze da se uzuti list... Radi se mislim o madjarskoj 9-ki i 17-
ki... Pojavljuje se u cijeloj susari recimo trecina lista je takva... Ove 4 susare sto smo sad nabrali probacemo da povecamo temperaturu u toku uzucivanja lista pa cemo vidjeti sta ce se desiti..
 

mzilja18

Član
Tu od
27 Velj 2010
Poruka
440
To mi je malo čudno da je u svim redovima u sušari isto. Obićno se to događa u donjim redovima pogotovo ako se duhan bere zeleniji.DAli se vrhovi listova osuše prije nego se ožute?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Najnoviji postovi

Na vrh