• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Duhan

  • Temu pokrenuo krx pozega
  • Datum prvog posta
K

krx pozega

Guest
zvona kaže:
Pa koliko duhan proguta otrova

Zvona to špricivo nije uopče otrov...to ti je na bazi alkohola..zaustavlja rast zaperaka te pospješuje rast dozrijevanje i kvalitetu lista..
 
B

Bobo

Guest
A bog te vidio...

Koliko ti njega puta prelazis, to je zlocin...

Mi ga idemo za koji dan spricati (ne znam protiv cega, ni s cime)...

I onda se zalama cvijet (negdje izmedju 2. i 3. berbe) te se "zalijeva" svaka stabljika posebno protiv zaperaka...

Drugo nista, nikakvi sistemici, neka raste, nek' se je..!

Onda "samo" 5-6 berbi. Kad se osusi, onda "samo" pakiranje i samo ga treba odvest u Kutjevo...

...samo ;)
 
B

Bobo

Guest
Uglavnom, danas mi pocela berba duhana. Kod nas se najprije treba raditi "podbir" tj, da se losi listovi uklone, pa tek onda bi trebala ici prva berba, no mi to radimo sve u jednom prohodu...

Dakle pogled kroz red prije berbe i ciscenja:
Obrisan neispravan link.

Te, pogled kroz red nakon branja i ciscenja. Na zemlji su ostali nekvalitetni listovi duhana, a oni koji valjaju su na prikolici...
Obrisan neispravan link.

Danas smo u 3 sata nas 3 obrali 6 redova, od ukupnih 50-ak. Normalnu berbu beremo oko sat i 10-20 minuta jedan prohod, svaki berac radi 2 reda. U jednom prohodu 4 beraca napune dvije manje prikolice ;)... Pa si mislite kako mali poljoprivrednik provodi ljetne preznike ;)
 
R

Ratarko

Guest
Ma šta se žališ a tri prikolice novaca koje češ zaraditi na tom duhanu su ništa ? ;) :D
 
B

Bobo

Guest
Tko se zali?!?

Na 2 jutra duhana, ja spremim 40 000Kn cistih u dzep, a nije neki pretjerano tezak posao. Pogotovo kad pogledas da nas najvise 5 radi u duhanu, a od tih 5 samo 4 dobiva pare (baka radi za kikiriki)...


Nije to nista, KRX pozna ljude koji sami (njih 6) rade preko 10 jutara duhana?!? Pa ja bih popizdio da tako radimo. Uglavnom, oni nekada plate i nadnicare da dodju u pomoc, no uglavnom sve sami rade. S tim da ga oni suse u susarama, a ne kao ja, na zraku.

Sutra cu snimiti filmic da vidite kako radi stroji za nizanje duhana u vijence. Prije smo to radili rucno, pa se ostajalo do kasno u noc, a sada nikada duze od 3 popodne ne ostajemo ;)
 
R

Ratarko

Guest
Mislio sam da se žališ sa onom svojom zadnjom rečenicom o ljetnim praznicima ali šta se tu može kada taj posao ide u ljeto . Kao i vrševina žita meni i prašenje strnajka , sada imam mjesec dana posla kada svi idu na more a ja ne mogu jer trava raste kao luda .
 
B

Bobo

Guest
Ako mi idemo na more, to je u 9. mjesecu... Eto ove godine idemo 1.9.

Posao kao i svaki drugi, samo se ljudi zgrazaju na to sto je dosta prljav posao, a obadovi jedva cekaju da se pojavimo na njivi ;)

Ne znam kako drugima, no mi smo duhanom pravo zadovoljni i nije nam niti najmanje zao sto trujemo zemlju njime. Iducu godinu smanjujemo povrsine, te se polako okrecemo kvaliteti, a ne kolicini. manje posla, a iste pare.
 
A

alkemichar

Guest
Re: DUHAN 2007

Kao moje prvo javljanje odabrao sam ovu temu jer kao dugogodišnji proizvođač duhana planiram berbu ovaj vikend pri ugodnih temperaturama za kupanje (u znoju)! Primam prijedloge da se ublaži "užitak" za ove lijepe i sunačane dane! :roll:

PS. sve osim da odgodim berbu
 
P

Picek

Guest
Re: DUHAN 2007

alkemichar kaže:
Kao moje prvo javljanje odabrao sam ovu temu jer kao dugogodišnji proizvođač duhana planiram berbu ovaj vikend pri ugodnih temperaturama za kupanje (u znoju)! Primam prijedloge da se ublaži "užitak" za ove lijepe i sunačane dane! :roll:

PS. sve osim da odgodim berbu
naći neke zgodne cure koje će ti mahati palminim lišćem dok ti bereš? :| :mrgreen:
 
A

alkemichar

Guest
Re: DUHAN 2007

U bikiniju :lol:
Problem je to što kod nas je teško naći palmin list :cry:
 
P

Picek

Guest
Re: DUHAN 2007

alkemichar kaže:
U bikiniju :lol:
Problem je to što kod nas je teško naći palmin list :cry:
snađi se, budi inventivan :mrgreen:
 
B

Bobo

Guest
Re: DUHAN 2007

Picek kaže:
alkemichar kaže:
U bikiniju :lol:
Problem je to što kod nas je teško naći palmin list :cry:
snađi se, budi inventivan :mrgreen:


Khm... List DUHANA!!! Pa stvarno da se covijek razocara, kad ovo cita...

Danas sam na pijacu kupio dva pravo dobra slamnata sesira i posluzit ce dok ne nabavim pravi kaubojski ;)
 
P

Picek

Guest
Re: DUHAN 2007

Bobo kaže:
..

Danas sam na pijacu kupio dva pravo dobra slamnata sesira i posluzit ce dok ne nabavim pravi kaubojski ;)
nije ni to loša ideja... dakle, imati ćeš dvije mlade dame koje će te 'laditi mahanjem šeširima :mrgreen:
kupi si sombrero s njim će ti više 'lada stvoriti :mrgreen:

sve u svemu sretno vam bilo u berbi :|
nemojte da vas sunčanica opiči..
bolje kakva snaša :mrgreen:
 
B

Bobo

Guest
Re: DUHAN 2007

Picek kaže:
sve u svemu sretno vam bilo u berbi :|
nemojte da vas sunčanica opiči..
bolje kakva snaša :mrgreen:

Ima u susjednom selu 2-3-4 dobre snase (zavisi kako tko gleda na tu problematiku) a u okolnim selima se da naci i te kako dobrih, no te nece ni blizu duhanu :(
 
K

krx pozega

Guest
Re: DUHAN 2007

Alkemičar odakle si i koliko sadiš duhana...ti si tek treći duhandžija na ovome forumu...pozdrav
 
A

alkemichar

Guest
Re: DUHAN 2007

Pa imam plantažu duhana u Perencima (ako si bio kod Bobe na selu, to ti je tu) i imam oko pola jutra berlea sa dugogodišnjiom tradicijom i kvalitetom.
 
K

krx pozega

Guest
Re: DUHAN 2007

¸Koliku plantažu Alchemicar..jel sadiš virghiniju i koliko?
 
B

Bobo

Guest
Re: DUHAN 2007

alkemichar kaže:
Pa imam plantažu duhana u Perencima (ako si bio kod Bobe na selu, to ti je tu) i imam oko pola jutra berlea sa dugogodišnjiom tradicijom i kvalitetom.

Ovo ti sve govori ;)
 

Najnoviji postovi

Na vrh