• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Duhan

  • Temu pokrenuo krx pozega
  • Datum prvog posta
L

Linval

Guest
Re: DUHAN 2007

Pozdrav svima.
Mene zanima kada se sadi duhan, kakve uvjete ima, koliko plodova napravi, koliko treba zaljevati i slicno.. Molim vas za odgovore.

Unaprijed Hvala
 
B

Bobo

Guest
Re: DUHAN 2007

Duhan se sadi vec dva tjedna, dakle, trebao je vec biti posadjen ;) a prije toga se sije u plastenike iz sjemena kako bi dobili presadnicu koju sadimo na njivu...

Duhan ne daje plodove, vec se bere list i list se susi, a cvjet duhana se poslije prve berbe lista otkida (zalama) kako ne bi crpio hranjiva i kako bi se dobio deblji i tezi list bolje kvalitete.

Zaljevanje nije potrebno, jer je duhan po svoj prilici KOROV i raste gdje god ga posadis. Iz zemlje crpi sve moguce do cega dodje stoga je potrebna jaka gnojidba umjetnim gnojem + stajnjak, a ako se ne gnoji, nema iza duhana dobrog zita...

Uvjeti... cuj, sve ovisi. Ako planiras ici na duhan koji se susi u susarama (pogledaj KRX-ove slike iznad) onda moras imati NAJMANJE povrsinu od 5 jutara kako bi se pokazao neki plus u proracunu, sve ispod toga je neisplativo raditi. Duhan koji ja sadim se susi na zraku i puno ga je lakse raditi i vec s pol jutra ces dobiti neke novce...

Posla ima, i jako je prljav, al je zato lova prava ;)
 
M

mirkec84

Guest
Re: DUHAN 2007

pozz.ja se ne bavim poljoprivredom ali tek tak informativno me zanima gdje i kako dogovoriti otkup duhana tj sklopiti ugovor.te po kojoj realnoj cijeni i uvjetima .kako se susi pakira jer vidim da ima dosta procesa prije isporuke istoga .te koliko dugo traje taj proces nakon branja ..hvala ..i samo naprijed.
 
J

jedna mama

Guest
Re: DUHAN 2007

cure dečki, hitno je


može li se pojaviti mozaik duhana tri tjedna nakon sadnje ? ili neko drugo oboljenje, virusno, ma nemam pojma. Sve je do sada išlo po jusu. primio se super, nemam pojma koji je vrag. nabrala sam se duhana, ali ovo mi je prvi put da sami radimo. radi se o berleju.

ima li netko sliku svog duhana friško napravljenu?

moram sutra kad dođem s posla zvati terenca da mi dođe vidjeti, flekav mi je, na nekoliko mjesta sam ga odmah počupala i podsadila, jednostavno me uhvatila panika,....

u subotu smo kultivirali i bacali gnojivo (kan), danas idem kopati, tek na trećem redu imam što vidjeti.

duhan nije kao ono kad rastu novi listovi, a stari se suše, nego mi je prešlo i na srce duhana,flekav je, skroz je skureno. i to samo na nekoliko komada.

Inače, imali smo svoje pliice iz plastenika, ali mi je nešto falilo i uzela sam za duhanske plantaže (firma koja otkupljuje) nešto plitica za sadnju i podsađivanje. sve mi se čini da to baš te biljke. moje su super. Da nisam pokupila nekakvu bolest od njih ?

odmah sam bacila motiku i odjurila u kuću sjesti za komp. to je bilo poslije podne. nisam našla ništa pametno, vratila sam se raditi. izgubila sam bezveze sat vremena. neće mi nitko okopati ako ja budem u kući. inače živim na periferiji grada, a okolna sela gdje ljudi tradicionalno rade duhan su sa druge strane, tako da ovdje nemam nikoga ništa pitati, a trebat će večeras spavati od brige i ujutro ustati u pet

ajd ako ima netko nešto pametno za napisati, trebat će možda i dva-tri dana dok se pojavi terenac
 
J

jedna mama

Guest
Re: DUHAN 2007

mada nitko nije odgovorio iz jednostavnog razloga jer smo u polju, a eto i mene na internet nakon mjesec i pol, da odgovorim sama na svoje pitanje ako nekom početniku bude trebalo:

duhan nam je skurio kan, dok smo prihranjivali,......


inače jučer smo završili drugo branje i čekamo iduću srijedu

duhan je super, nadam se da je i kod drugih tako

imat ćemo svi više vremena na jesen
 
B

Bobo

Guest
Re: DUHAN 2007

KAN je jedino mogao spaliti duhan, ako ste prihranjivali razbacivanjem... Gnojivo u duhan ide samo i jedino iz kultivatora i drugacije nikako.

Iz prvog komentara/pitanja se moglo zakljuciti da je to radjeno u jednom prohodu, a sad mi se cini da je KAN razbacivan rasipacem gnojiva i da je zato duhan izgorio...

Danas smo poceli prvu berbu i u naredna 2-3 dana ce biti zavsena. Slika nema, jer sam bio sav prljavi ljepljiv, tak da ono...
 
J

jedna mama

Guest
Re: DUHAN 2007

pitanje za Bobu....

kako doći do ovog strojčeka za šivanje ? Gdje ste ga kupili ili vam je netko pravio ? može i na pp ili mail

suprug i ja smo sami nizali i do jedan poslije ponoći, dok dođemo sa posla, odmah po onoj vrućini u polje, gotovi sa branjem oko 7 pola 8 navečer, i niži. na točak, naravno. ovo bi nam ubrzalo samo tako. koja je cijena stroja ?

ove ćemo godine isto saditi, a da nabavimo stroj za šivanje..... ehej

hvala unaprijed

bok
 
B

Bobo

Guest
Re: DUHAN 2007

Stroj za sivanje je proizvod austrijske (mozda i njemacke) firme METZ. Star je jako jako puno (ne mogu se tocno godista sjetiti), al radi ko novi.

Kupljen je u blizini Pozege za 8 ili 9 000Kn od covjeka koji ga je imao za sebe. Takve strojeve je nabavljao covjek iz Pleternice i prodavao ih za 1000€ i manje, samo treba potrefiti kad ih ima. Moj je preko njega dosao u hrvatsku, i kod njega nabavljam konac za sivanje, te sve ostale potrebne djelove (iglu i petljac smo promjenili odmah prve godine).

Na PP sam poslao kontakt broj covjeka, ali mislim da vise tih strojeva nema. Mozda ce on prodavati svoj, nesto mi je o tome pricao. Imao je dva stroje od kojih jedan u super stanju, a drugi je sluzio za cerupanje djelova. Za obadva stroja sam mu pronasao kupce i ljudi su prezadovoljni.


Znam kako je rucno nizati duhan do kasnih nocnih sati. Od kako stroj imamo, preporodili smo se. Jedne godine smo nas 5-6 uspjesno i na vrijeme obrali i ponizali 3 jutra duhana u 5 berbi.
 
S

Stipa

Guest
Re: DUHAN 2007

Pozdravljam sve!

Ima jedna grupa gdje se možete uključiti u razne rasprave, pitanja, savjete ali samo o duhanu i popratnoj mehanizaciji... tu sam često i mogu brzo skočiti odgovoriti.

http://www.facebook.com/profile.php?id= ... 608&ref=ts

Sadim duhan već deset godina, i ako kome treba nesto, tu smo da izmjenimo savjete i iskustava, sa proizvođačima iz drugih krajeva.
 

AntonioJD

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2009
Poruka
3,352
Re: DUHAN 2007

Jucerasnje branje.Istukao je led i vjetar je potrgao listove, ali nije tako strasno.

 

AGROA

Član
Tu od
30 Tra 2010
Poruka
34
duhan

da li se može u vašim poljoprivrednim ljekarnama sjemenarnama kupiti sjeme duhana?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

mzilja18

Član
Tu od
27 Velj 2010
Poruka
440
Odgovor je ne.
Ali zasto bi se netko kao ti zamarao da kupuje sjeme i uzgaja sadnice kada za bagatelnu cijenu moze kupiti gotove sadnice od nekoga tko te sadnice proizvodi za ugovorenu proizvodnju duhana(ako ima viška).
Sada samo moraš dočekati proljeće jer ih sada nema!
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

AGROA

Član
Tu od
30 Tra 2010
Poruka
34
duhan 2007

poštovani ja sam iz okoloce koprivnice posadio bi nekoliko ??? stabljika duhana za sebe da motam cigarete zakon dozvoljava sadnju ja bi posadio i ja bi bio krajnji potrošač tako piše u zakonu kako da dođem do sjemena ili do flanaca , jer ovdje nema uzgoja duhana
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,507
Pa bar tebi virđinija nije daleko da skočiš po sadnice :scratch
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

mzilja18

Član
Tu od
27 Velj 2010
Poruka
440
Agroa evo kako da dođeš.
Sjedneš u auto i zaputiš se podrav.magistralom prema istoku(ako si oko koprivnice)i kad prođeš Pitomaću fino stanes u prvo selo (St. Gradac) i pitas tko bi ti prodao ili dao nekoliko flanaca duhana.
Siguran sam da ce ti ih svatko poklonit ili prodat za neku siću,a ako baš i neće onda produži do virovitice i dođi do mene i imat ćeš ih-ali tek u proljeće jer sad nema flanaca,oni se uzgajaju u proljeće.
 

AGROA

Član
Tu od
30 Tra 2010
Poruka
34
Berlej

Pa imam plantažu duhana u Perencima (ako si bio kod Bobe na selu, to ti je tu) i imam oko pola jutra berlea sa dugogodišnjiom tradicijom i kvalitetom.
PITANJE koji je bolji za pušiti i kakva je razlika dali je to tko probao??
 

drmr

Član
Tu od
28 Ruj 2009
Poruka
688
Po kojoj cijenu ide duhan za pusit?
Ima tu tko za prodat da ga motam? dode jeftinije neg cigare
 

mzilja18

Član
Tu od
27 Velj 2010
Poruka
440
PITANJE koji je bolji za pušiti i kakva je razlika dali je to tko probao??

Ni jedan ni drugi nisu bas kao u "pravim cigaretama" ali oba mogu proći. Možda ih je najbolje pomješati pa probati,uglavnom, malo experimenata sa različitim omjerima pa ti vidi kako ti bolje odgovara.
 

mzilja18

Član
Tu od
27 Velj 2010
Poruka
440
Po kojoj cijenu ide duhan za pusit?
Ima tu tko za prodat da ga motam? dode jeftinije neg cigare

Prodavati duhan na crno je nezakonito,istina je da dođe jeftinije (punnnnooo) ali samo ako te ne uhvate !
Pozdrav !
 

Najnoviji postovi

Na vrh