• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Duhan

  • Temu pokrenuo krx pozega
  • Datum prvog posta
A

alkemichar

Guest
Re: DUHAN 2007

Koja je to berba? Da li su slike "friške"? Kakva je kvaliteta u kuverti?
 
K

krx pozega

Guest
Re: DUHAN 2007

Slike su od danas...na ovoj tabli je treća inercija(berba)...kvaliteta je vrhunska(znači ono što oni traže za preradu)a i klasa je ove godine svima dobra zbog takve godine što njemu strašno pogoduje..eto kad su nam odlučili podići cijenu 1,5kn(rovita+poticaj)...naravno kila će biti manje nego lane ali vjerujem da će izaći na isto što se tiče kuverte...ovo ti je otprilike slika svih ovogodišnjih duhana sem onih koji su doista nastradali :cry:
 
B

Bobo

Guest
Re: DUHAN 2007

Hehehe, meni sutra krece cetvrta berba, dok su ju ostali u selu vec pobrali... Ove godine ce biti 5 berbi, za razliku od proslogodisnjih 6...

Bit ce dobar duhan, jer ga nikome ove godine nije led stukao, niti vjetar porusio, niti trune od vlage... Sve savrseno, samo treba na zraku znat osusiti, protresati ga svako malo i da vidis para. I nama digli cijenu koliko cujem, jer sve manje ljudi sadi duhan, a naasli su nacina kako da i berley motaju u cigarete, tako da treba sve vise berleya...

Poslikat cu sutra, ako se sjetim, pa postavim slike svog duhana...
 
S

strongboy

Guest
umjetno gnojivo za kvalitet duvana

trazio sam po temama , al nisam nigde pronasao...zelim da vas pitam,koje umjetno djubrivo koristite prilikom sadnje duvana?koji je sastav najbolji,i kada ga najbolje uneti u njivu?mi obicno unosimo djubrivo pre same sadnje, na vec pooranoj njivi,nakon cega podrljamo njivu kako bi se granule djubriva pomesale sa zemljom...neretko smo upotrebljavali 3-15-ske
(NPK 15-15-15).al cini mi se da duvan dobija na rast al ne i na kvalitet...
sta mislite u vezi gnojidbe njive za duvan?
pozz.
 
B

Bobo

Guest
Re: umjetno gnojivo za kvalitet duvana

Hmm, ne znam ti tocno reci dok ne pocne i sadnja kod nas. Mi gnojivo dobijemo od firme za koju uzgajamo duhan. Budu 2 vrste gnojiva, a ja na pamet ne znam koja nam daju, ne pratim takve stvari...

Ako imam koju vrecu praznu na selu, procitat cu sto pise, pa cu prenijeti ako se sjetim... uglavnom gnojivo koje oni daju, kolicinski odgovara povrsini zelje na kojoj je neki proizvodjac ugovorio proizvodnju duhana. Nerjetko ljudi ostave malo gnojiva za kukuruze, malo za po krumpirima, pa duhan slabije uspjeva kako bi u pravilu trebao...
 
S

strongboy

Guest
Re: umjetno gnojivo za kvalitet duvana

aha.ok.meni je bitno da vidim koji je sastav tog gnojiva...jer kod nas u trgovini ima svakakvih vrsta gnojiva...po recima trgovaca su sve dobre:).al ipak postoje mnogo vrsta pa bi hteo da cijem vasa misljenja i iskustva...a, kad gnojite tim djubrivom koji vam daju te firme za koje proizvodite duvan?ove godina imam nameru da bacim djubrivo na predposlednje oranje(pre samog drugog oranja,jer imam tri oranja pre sadnje).to bi bilo u aprilu od prilike...da bi gnojivo oranjem palu dublje, a da bi nakon treceg oranja opet se promjesalo i bilo ravnomerno u zemlji.jer misljenja sam da bacanje djubriva pre same sadnje nije bas najbolje resenje jer djubrivo ostaje veoma plitko (po povrsini i na nekih 2-8 cm dubine).a posto koren duvana trazeci vlagu ide u dubini ,onda promasi pognojeni sloj zemlje...
ok bobo... kad ides na selo, pogledaj koje oznake pise na vrecama tog gnojiva, i pitaj koja kolicina djubriva ide na recimo jedog hektara, i kad je najbolje(u kojoj fazi obrade zmelje za duvan) gnijiti njuvu.
pozzzz.
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Re: umjetno gnojivo za kvalitet duvana

Ja sam sadio duhan koju godinu. Dobivali smo za osnovnu gnojidbu formulaciju 0-5-30 i za prihranu calcium nitrat 15.5 N. Po površini je išlo nekih 650 kg ovog miješanog i 120 kg ovog drugog. Sad čujem da su smanjili ovaj 0-5-30, ali ga daju u jesen za zaoravanje, a predsjetveno ide još hidrocomplex nekih 300 kg po hektaru. Nisam siguran, ali tak je nekak.
 
R

rizla 34

Guest
Re: umjetno gnojivo za kvalitet duvana

Hm što bi smo rekli o duhanu u 2 mjesecu? Ništa drugo do da traje borba oko uzimanja koperanata! Tko brži njegova djevojka.
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Re: umjetno gnojivo za kvalitet duvana

A ja čuo da Slatina neće kooperante Duhanprodukta i obratno
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Re: umjetno gnojivo za kvalitet duvana

Ne sadim ja već 4 godine. Sadio sam za Pitomaču
 
S

strongboy

Guest
Re: umjetno gnojivo za kvalitet duvana

rizla 34 kaže:
Hm što bi smo rekli o duhanu u 2 mjesecu? Ništa drugo do da traje borba oko uzimanja koperanata! Tko brži njegova djevojka.
ma nije rano...ja sam vec jesenos izvrsio jesenje oranje njive koje ce biti pod duvanom.do sadnje imam jos dva oranja.to drugo oranje ce bidi za oko 1 i pol-2.pa valja se polako pripremati:nabaviti djubrivo,nabaviti razne preparate kao na primer herbicide i insekticide...jer kad dodje vreme, onda da nemas brige , vec da samo pocnes sa radovima.al ok.oslonicu se na svoja iskustva i iskustva nasih ljudi koji duvan proizvode vec decenijama...da ne kazem stoljecima ;) .
pozdrav.
 
B

Bobo

Guest
Re: umjetno gnojivo za kvalitet duvana

Evo, sad sam tek na mobitelu nasao slike koje sam strongboyu obecao jos prije dva mjeseca...

Potpuno sam na ovu temu zaboravio...

Dakle, dobije se ovo gnojivo:

BONTAR T






malo o proizvodjacu i uvozniku:


I uz to se dobije KAN za prihranu tokom kultivacije... Drugo nista, a gnojivo nam dovezu nekako u 3. mjesecu (bar mislim da je tako bilo) i pozeljno ga je cim prije baciti na zimsku brazdu i dobro ga unijeti u zemlju tanjuracama...A KAN ide u kultivator, tu nema neke pretjerane filozofije...
 
S

strongboy

Guest
Re: umjetno gnojivo za kvalitet duvana

e bobo..hvala ti na slikama i na informacijama.ja sam pre neki dan kupio umjetno gnojivo al sam zaboravio koje oznake ima. slikat cu vrece i stavicu da vidis.a pogledaj u temu o nama, da vidis kakvi sam masinu za sadnju duvana kupio.
 
S

strongboy

Guest
Re: umjetno gnojivo za kvalitet duvana

evo slike djubriva koje sam pre neki dan kupio.trgovac mi je predlozio nekoliko vrsta( i skuple i jeftinije od ovog).al sobzirom na to da ova njiva,na koju planiram da zasadim duvan, do sad nikad nje bila pod duvanom,mislim da je sasvim zadovoljavajuci sastav komponenata ovog umjetnog gnojiva...
 
B

Bobo

Guest
Re: umjetno gnojivo za kvalitet duvana

Evo malo slika kako smo sisali duhan kosilicom:

Prije:


Kosilica:


"Stroj" za sisanje:


Poslije:


Prije smo duhan sjednacavali skarama za zivicu, ili cak obicnim krojackim skarama... Sisanje jedne gredice je trajalo satima i opet nije bilo ujednaceno odradjeno. Na ovaj nacin duhan bude pokosen kao stadion, a gradicu smo otac i ja u 15 minuta "pokosili"...

Duhan je posadjen, ali nemam slika, jer sam bio na sadilici. Bit ce i toga za koji dan ;)
 

pajdo

Član
Tu od
26 Srp 2007
Poruka
202
Re: umjetno gnojivo za kvalitet duvana

Samo da pitam: To su kontejneri 209 rupa?? Koje gnojivo stavljete u vodu u bazenu??
 
S

strongboy

Guest
Re: umjetno gnojivo za kvalitet duvana

hmmmm.ovo prvi put vidim u zivotu...da se duvanov rasad sisa :scratch .razlika u podizanje duvanovog rasada je skroz-na skroz razlican nego kako ga mi odgajamo.vash je nacin bolji i kvalitetniji...moram priznati :roll: .mi kod nas ne sisamo rasad...te prve listice koje ste vi sisali, kod nas se same osuse i ne smetaju daljnoj vegetaciji duvana.sto vise,ti najveci listovi sluze za bolji hvat i cupanje stabljike iz leje..i u nas region je sadnja vec pocela. mi cemo poceti tokom sledece nedelje.pa budem poslikao kako se to kod nas radi ;)
 
B

Bobo

Guest
Re: umjetno gnojivo za kvalitet duvana

E, nemam pojma koliko su rupa, a u vodu prilikom prvog postavljanja mutimo neko gnojivo kojemu ne znam formulaciju, te kako mi se cini 15-ica, i kasnije se opet rastopi 15-ica u vodi i nadoda...

Sto se sisanja duhana tice, time se postize ujednaceniji rast biljcica tako da sklop ne bude "saren" i da sve biljke jednako dozrijevaju... I mi smo imali u zemlji posadjeno sjeme, pa onda cupkas one bolje (vece) a male ostavljas da porastu jos malo. Joj, sto je to krvav posao bio. Sad uzmes ove kontejnere i stavis ih na sadilicu i direktno iz njih cupkas rasadu i sadis. Biljcice imaju svoj korjen dobro razvijen u tresetu u koji su posadjene i nema problema. Prima se 99% biljcica, ako su postivane sve agrotehnicke mjere.

Bas cu danas kad budem na selu, to malo detaljnije poslikati (njivu, kontejnere, biljcice)

Moj kraj je vec posadio duhan, 90% a neki ce posaditi u iducih 3-4 dana.
 

Najnoviji postovi

Na vrh