• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Električni pastiri

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Slike ne znam postaviti.
Kupio sam preko oglasa "Njuškalo" od čovjeka iz okolice Osijeka, uređaj je zaljepljena plastična kutija za alat i ima 5 sijalica (nebih više o podacima). Cijena iz oglasa je 500 kn. Prvi me je kroz čizme opiz..io kada je zemlja bila suha da sam dupe zabio u tvrdu zemlju, ali je na žalost radio 4 sata. I treći je na suhoj zemlji udarao preko suhe trave koju uzmemu ruku i radio skoro mjesec dana kada sam primjetio da se svinje igraju sa žicom, donju žicu uhvari u zube, a uho prebaci preko gornje trake.

Mike - još ga nemam potrebu održavati jer je novi. Sve sam poslikao i SMS-om poslao fotografije proizvođaču koji nije imao primjedbe na instaliranje (instaliranje mi nije problem jer sam inženjer i kužim se u neke stvari ali ne i u elektroniku, u životu sam napravio dosta el. instalacija). Kada bih znao princip radai to bih riješio jer surađujem sa elektroničarima, a svinje (mangulice) držim iz hobija.
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Danas normalno crko treći pastir koji sam pred susjedom razbio kako bih joj dokazao da je neispravan i da nisam opet namjerno pustio svinje u njene rajčice, papriku i ostalo povrće.
Koji el. pastir može izdržati barem mjesec dana 600 m žice?
 

KREÅ O

Član
Tu od
10 Lis 2011
Poruka
532
http://miagra.hr/corral/

Ja imam te marke pastir za krave. Platio sam ga 850 kn u Miagri. Može na struju i akumulator. Model je Corral SUPER NA 100. Tera 2 km obične pocinčane žice pol godine. Obična pocinčana žica ima jako dobru provodljivost. Za krave mi je dosta jedanput-dvaput ih je lupilo i više nemam brige. Kad ga primem otrse više nego dobro. Dobro trese i kad malo trava dodiruje. Za svinje ipak mislim da treba jači i skuplji pastir, a siguran sam da treba i deblja pocinčana žica od moje 1.6 mm. Onda bi to sigurno bilo to.

Ovakav je moj
http://www.animal-meds.co.uk/produc...o-battery-unit-for-electric-fencing?addeditem
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Kod nas je problem u Sl. Brodu nisam našao nigdje pastira za kupiti. Ima u Požegi ali samo jedan, cijena 1300 kn ali kako da znam da je OK. Koje parametre treba imati pastir za svinje?
Ovoga što sam razbio, vratit ću proizvođaču u Osijek i ne treba mi ništa priznati jer mi ne može ništa zamijeniti traume koje sam proživio sa ova tri njegova el. pastira.
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,441
OVDJE imaš nešto više o el. pastirima i tome kako ih postaviti.
Što se tiče parametara koje treba da ispuni, gledaj da je izlazna snaga što veća. Ona ti je izražena u MJ - mega džul (mega joule) i treba da je barem 3 - 4 MJ, što više to bolje. Izlazni napon nije toliko bitan, svaki el. pastir ima sasvim dovoljan izlazni napon i uglavnom je veći od 5 kV u praznom hodu odnosno 2 kV na 500 Ω opterećenja. Što je veći izlazni napon trebaju ti bolji izolatori jer je veća mogućnost preskakanja varnice i time gubitka snage na samoj ogradi.
Što se tiče dužine ograde, za tu dužinu koju ti trebaš (do 1 km) može svaki el. pastir potjerati, s tim se ne trebaš zamarati. Ono što je tebi bitno je znači samo snaga, barem 3 MJ i naravno kvalitet izrade tj. da je uređaj pouzdan. A kvalitet ćeš najprije naći negdje u trgovini gdje imaš i garanciju na kupljeni uređaj.
 
V

veseli kmeti 2

Guest
:icon_weed:zdravo ljudi ako imate problema sa električnim pastirom potražite broj telefona od urgovine DEMETRA Il.Bistrica SLO. čovjek če vam sve objasnit i poslat poštom pravi pastir uz garanciju i normalnu cjenu.
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,441
Reklamu si mogao postaviti i u temi PONUDA

Usput, pogledao sam ponudu na netu, nisam nikog zvao i što se mene tiče, cijene i nisu nešto povoljne!
 

care

Član
Tu od
23 Stu 2011
Poruka
230
Nikad nisam ogradjivao pocincanom zicom za pastir ali me muci sta ako je zica deblja recimo 2,8mm jel gubi snagu pastir.U mom slucaju je ograda 8 km u krug.Cuvar 3.9J obicna zica orginal je bez ikakvih problema bila pod naponom.
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Ja imam pastira radi na 12v 10000J cijena 600kn +dostava čovjek radi u Zagrebu za 20km žice i nemam nikakvih problema šta se tiće probijanja niti svinja niti koza debljina žice 1.8mm
najbitnije u svemu je dobro uzemljenje...
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Evo ja danas kupio treći pastir, možda bude treća sreća.

Marka: EURO GUARD B 400 UNIVERSELL
Baterija 9 V daje napon: 7000 V i 0,47 J
12 V daje napon: 10000 V i 0,85 J
Ima pretvarač 230 V - 9 V
Zemlja podrijetla Njemačka
Jamstvo:3 godine
Prekidač ima položaj II-0-I
Ima dvije sijalice, crvena za bateriju i zelena prekida po slanju impulsa, gornji dio je zeleni, a donji crni
Prospekt na više jezika bez hijeroglifa i crvića

Nakon postavljanja smo napon isprobali ja, nekoliko svinja i kuja. Ja sam isprobao travom i malo me peckalo, svinje su navikle na prethodne te su slobodno prišle žici nakon čega su pustile glas kao na svinjokolji, a kuja - ona zajebava svinje, dođe među njih, a potom pobjegne. Jednom je malo zakačila za traku i nije se prestala derati oko 500 m koliko sam je vidio dok je bježala prema šumi. Kući se vratila nakon 2 sata. Sve u svemu petica samo da tako ostane.

Pastir sam platio 1499,99 kn, a bateriju 9 V 130 Ah 259,99 kn, ukupno 1759,98 kn

Molim vaše mišljenje.
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,441
Nikad nisam ogradjivao pocincanom zicom za pastir ali me muci sta ako je zica deblja recimo 2,8mm jel gubi snagu pastir.U mom slucaju je ograda 8 km u krug.Cuvar 3.9J obicna zica orginal je bez ikakvih problema bila pod naponom.

Nebi trebalo da mu predstavlja problem, bolje što je deblja žica, manji je otpor. Gledaj samo ako imaš mogućnost da ti ograda pravi zatvoreni krug, odnosno da spojiš početak i kraj ograde.
 
Posljednje uređivanje:

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,441
Baš tako, možda čak i jeftinije od toga. Ja sam prije par godina platio 60-tak € i evo već godinama radi bez greške. :)
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
U ovoj temi su pohvaljeni pastiri čovjeka čija su mi tri crkla. Da ste na mome mjestu dali bih vi ponovo uzeli el. pastir iz bakine kuhinje.
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,441
Ja ga nebi uzeo već poslije prvog puta a ne da ga kupujem po četvrti put. :mur:

Ja imam nekakav "Munja" el. pastir i već godinama radi. A i ljeti i zimi je vani na kiši i na suncu... Samo sam mu kablove za napajanje zamjenio, oni što su došli na njemu svi se nekako ogulili, ostale gole žice. :mur:
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Ja sam jednom platio, prvi puta je popravio, a drugi puta mi je zamijenio, to znači da su kod mene dva pastira crkla tri puta.Zvao sam još neke proizvođače i svaki mi je rekao da mu se događaju slični problemi zbog loših dijelova. Mislim da se opravdano bojim kućne radinosti.
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,441
Nemam ni ja povjerenja u "kućnu radinost". Više bi vjerovao da ga sam napravim, ako stane barem bi znao šta mu je. :icon_weed:

Pokušavao sam ranije uraditi par komada ali mi je izlazni trafo bio ne riješiv problem, nisam mogao nabaviti žicu za sekundar. Tako da sam odustao, kupio gotov uređaj i riješio se glavobolje.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,187
Pastir generira VF izboj, pa da se smanji refleksija vala, bolje da je krug zatvoren.
Drugi je razlog smanjenje otpora vodiča (na taj način je na polovici duljine žice 4x manji otpor) te manji gubitak snage, odnosno jačine udara.
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Ima i treći razlog - ako dođe do prekida vodiča, tj. žice, od prekida nema dalje napona.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Najnoviji postovi

Na vrh