• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Električni pastiri

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,243
Električna palica za tjeranje životinja radi s kaskadom kondenzatora i dioda. Jednostavniji je za napraviti. Glede energije izboja, ista zavisi od kapaciteta kondenzatora. Jedini je (po meni) problem, DC izboj, koji je opasniji od AC visokog napona, koji je generiran na ovim modelima s titrajnim krugom.
Ima još jedna stvar: ovaj klasični s transformatorom može generirati napon i kad je mreža opterećena nekim odvodom, dok ovaj s kaskadom baš i nemre napuniti istu dovoljnim nabojem.
 

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,321
Sječam se da prije 20-tak godina sam nešto radio oko elektro-motora 2kW za cirkular, ispala neka žica i nisam ni pomislio da je kondenzator pun, i dobio udar punog kondenzatora od 140μF i bilo je puno gore od udara automobilske bobine...
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,441
napon tog kondenzatora je bio par stotina volti a napon bombine je preko 10 kV. Znači za jačinu udara nije bitan napon nego snaga i dužina trajanja impulsa. A na tom kondenzatoru od 140 μF napunjenom sa 220 V sijalica od 75 W svijetli skoro 2 sekunde.
 

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,321
Ja mislim da bi to funkcioniralo....Spojiti kondenzator na ogradu, mali inverter 220V i elektronika da šalje RMS impuls 1Hz
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,441
Za kraće ograde bi moglo proći. Ali se bojim da bi na većoj dužini zbog malog napona gubici bili preveliki.
 
M

milee94

Guest
elektricni pastir

zdravo,interesuje me da li je iko pravio elektricnog pastira?potreban mi je el. pastir koji bi cuvao krave.ja sam napravio jedan sa auto bobinom po ovoj semi http://217.26.67.168/uploads/7/3/738862/electricfence.pdf
ali mi se cini da nije jako.meni treba malo jace bar za 2 kilometra.pa ako ima neko ko je pravio neka podjeli svoje iskustvo sa nama
 
Tu od
18 Sij 2012
Poruka
300
pozz! interesiram se u vezi kupnje el pastira! pa sam vidio neki koji daje 9 kV. e sad prvo me zanima kako on od 220 volti iz obične utičnice daje tak puno! a drugo, pa jel nije to stetno za kravu, pogotovo stelnu
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,932
Nije štetno jer se radi o visokofrekventnoj struji,male amperaže koja radi na impulse.Znači otprilike svake sekunde ide impuls struje.Tako da kad dotakne žicu,ono udari i do idućeg impulsa je krava već daleko... heheheh

Laički rečeno,on smanjuje snagu struje a povećava napon.
 

Daljac

Član
Tu od
13 Ruj 2012
Poruka
220
Evo mog elektičnog pastira, malo je slab za ovce ali kad ima dovoljno trave i pravilno se postavi nema problema. Prošle godine sam kupio i novu žicu. Ovo su malo starije slike dok sam držao virtemberg ovce.

fotografija0980.jpg


fotografija0990.jpg


fotografija1013.jpg
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,441
Koliki je izlazni napon ovog el. pastira i kolika je izlazna snaga? Vidim da radi na bateriju pa pretpostavljam da je napon napajanja 9 V.
Koliko je duga ova šipka za uzemljenje? Čini mi se da je plitko zabodena u zemlju, trebala bi još dublje ići. I koliko je duga ograda?
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Ove tri žice bi trebale biti dosta za ovce samo ta mi se baš nedopada dosta je slaba ako je čuvar jak nebi smjele blizu....
 

Daljac

Član
Tu od
13 Ruj 2012
Poruka
220
Koliki je izlazni napon ovog el. pastira i kolika je izlazna snaga? Vidim da radi na bateriju pa pretpostavljam da je napon napajanja 9 V.
Koliko je duga ova šipka za uzemljenje? Čini mi se da je plitko zabodena u zemlju, trebala bi još dublje ići. I koliko je duga ograda?

Napon napajanja 8,4-9 V, 15-28 mA i 0,18 J. Šipka je nekih 30-40 cm u zemlji, ograda najviše do 1 km, a prošle godine sam uzeo novu žicu tako da koristim samo taj jedan kolut od 500 m. Koliko meni treba odlično služi. Malo zna biti problema ako nema trave u pregonu ili ako pustim neku ovcu koja nezna, ali nakon dva do tri puta kad je pece struja nema brige. Obično pravim pregone do 40x40 m i premještam svakih 3-5 dan ovisno o količini trave.
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,441
Ovih 0,18 J je malo. Ja imam el. pastir koji radi na 12 V tj. na akumulator, izlazni napon je 6000 V na 500 Ω opterećenja a snaga udara je 6 J. Ako je vjerovati onome što piše na natpisnoj pločici. :scratch Potrošnju neznam ali sa ovako relativno velikom izlaznom snagom vjerovatno nije baš mala . A potrošnja mi nije ni bitna, ionako radi na akumulator koji povremeno dopunim, bitno je samo da drži krave dalje od ograde.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,735
Znači krave se ni ne usude doći do pastira, jel to onda udara več i na daljinu???
Jel jako udara ako bi se ulovio rukom za to??
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,441
Ne udara na daljinu nego tek kad dodirnu žicu, iskra je duga oko 1 - 2 mm. Čak i junice koje prvi put izlaze vani vrlo brzo nauče da ne diraju žicu i uglavnom se drže podalje od nje.
Što se tiče siline udarca, nije isto ako očekuješ udar a žicu stegneš rukom i pri tom na nogama imaš čizme ili kakvu suvu obuću sa gumenim đonom.
Sasvim je druga situacija ako si bos ili u kakvim tankim papučama i slučajno dodirneš žicu. Ja sam jednom slučajno dodirnuo listom od noge žicu koja je bila jako nisko a bio sam u nekakvim papučama sa tankim đonom. Udarac je bio takav da sam, kad sam došao sebi ( i prestao psovati) gledao da nije propaljena trenerka. Međutim ni na koži se uopšte nije poznalo gdje sam dodirnuo žicu a bio sam siguran da je ostala crvena fleka. :blackeye
 

hellboy152

Član
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
303
Mi smo si za krave kupili ovakav ( http://www.jmr.be/?mod=product&cat_id=69&product_id=323 ) pastir. Imamo ga već 4 god, najduže što smo ogradili je bilo oko 5 km žice i na svim dijelovima je jednako radio.
Čovjeku neće ništa biti ako se slučajno primi za ogradu ali sigurno mu to više nikad neće pasti na pamet bez obzira šta imao na nogama (govorim iz iskustva). :)
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,441
Ovaj sa sajta je isto 6 J kao i ovaj kod mene. :) Tačno je da je udar vrlo jak bez obzira na obuću ali je ipak nešto malo slabiji ako je obuća suva i sa debljim, gumenim đonom. Al svejedno ko jednom dirne žicu ne pada mu to više na pamet.
 

hellboy152

Član
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
303
Ja sam se jednom primio za žicu kad sam htio rastaviti na tom dijelu da mogu proći traktorom i tom trenutku sam se nešto zamislio, kad sam uhvatio onda sam skužio da nisam projerio jel uključeno, od tad mi nije problem prošetati da vidim jel radi. :)
Čisto da dočaram koliko je jak, jednom prilikom sam kosio travu trimerom (Stihl FS55 jednoruki prihvat) ispod žice dok je pastir bio uključen i kad sam dotaknuo žicu streslo me toliko da sam ispustio trimer iz ruku. Znači, držao sam se za plastiku s obije ruke i na nogama imao čizme.
 

Najnoviji postovi

Na vrh