• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Električni pastiri

kookoo

Novi član
Tu od
14 Velj 2013
Poruka
22
Pozdrav svima, evo jedno pitanje oko el. pastira ako bi mi netko mogao ili znao pomoći.
Imam ograđeno 250 metara dvorišta plastificiranom ogradom s punktiranom žicom. to izgleda ovako:
https://www.agrocentar.me/wp-content/uploads/2019/12/plastificirane-mreže-za-ograde.jpg

pas mi radi rupe ispod ograde i bježi iz dvorišta i više ni sam ne znam kako tome doskočiti a da ga cijeli dan ne držim u boksu.

kao neka ideja mi se nametnuo el. pastir, pa bi vas htio pitati da li netko ima iskustva s takvom upotrebom pastira za pse?
inače ograda je visoka 150 cm.

ja sam mislio možda uzeti neki slabi pastir čisto za korekciju kad gurne njušku u ogradu.

da li bi se skroz nisko kraj tla mogla provuči jedna žica i spojiti na pastira?

imam još par pitanja, ali evo ako netko može i na ovo odgovoriti bio bi zahvalan.
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,862
Ja sam spustio žicu nisko radi psa.
Jednom ga je streslo,iz dvorišta više neide.
 

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
2,992
Sve se može,samo ti je upitna izvedba,ako staviš jako nisko,morat ćeš često održavati da ti trava ne dira žicu
Bolje bi bilo da ga odmakneš od ograde 30tak cm tako da se ni ne približi ogradi,samo se pripremi na cviljenje i jaukanje dok se ne navikne da to ne dira,a kasnije ga ni ne trebaš uključivati
 

kookoo

Novi član
Tu od
14 Velj 2013
Poruka
22
ok, hvala na komentarima.

da li bi mi mogli reći kako se gleda energija, da li je izlazna energija od 0,5J malo? U smislu, ja bi htio da je malo, da ne nanosim bol, više korekciju. Znači radi se o 250 m ograde, pretpostavljam da mi ne trebaju pastiri od 2J.
da li za to treba samo uređaj, žica, šipka za uzemljenje i baterija?
žica se pretpostavljam preplete oko ograde. ili eventualno da se na stupove montiraju izolatori.
ovo za 30ak cm od ograde, moram priznat da nisam skroz shvatio sugestiju. to bi uključivalo da kupim stupove za pastira pa onda kroz njih provlačim žicu? ali kaj ne bi u tom slučaju žica opet bila na istoj visini ko i kod ograde? Tj. opet bi morao paziti da ju ne dira trava.

i još jedno pitanje - sa žicom se mora zatvoriti krug. ja bi pretpostavljam trebao žicu vući kroz ogradu sve do kapije, pa ju onda ukrug vraćati nazad do početka. na taj bi način napravio da je kapija van strujnog kruga. ne znam kako drugačije to izvesti...
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
8,884
Sa žicom ne zatvaraš strujni krug! Žica je jedan inpulsni vodič, a zemlja drugi!
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,862
Sad po zimi ne raste trava.
Neznam kakve je pas veličine,ali stavi onoliko visoko da se nemože provući.
Moj pastir je 2J,pas nema 20kg.
Vjeruj mi da je bolje da ga stepe nego da napravi nekome nekakvu štetu,a uostalom mora se znati ponašati;)

Treba ti pastir,akumulator,ili ako možeš na struju,šipka za uzemljenje,izolatori i vodič.
Nemoj najjeftiniji vodič jer je bacanje novaca.
 

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
2,992
Žicu ne možeš direktno na ogradu nego žica ide na izolatore
30 cm od ograde sam mislio u smislu da staviš stupiće za pastira i odmakneš ih od ograde 3 cm prema unutra(dvorištu)jer ti tada žica od pastira ne mora biti jako nisko,toliko da se pas ispod nje ne može provuć bez da dodirne žicu,pa ti onda trava može narast i malo veća prije nego dodirne ogradu
Ako stavljaš izolatore direkt na postojeću ogradu onda ih moraš postaviti jako nisko jer se pas provlači ispod ograde

Nisi shvatio funcioniranje pastira,pa ga malo prouči
Kao što ti je kolega lee napisao nije zatvoreni strujni krug da su oba kraja žice spojena,nego je to kuda struja prolazi
Kad postaviš pastira žica nesmije imati kontakt sa zemljom nego mora biti na izolatorima,a strujni krug se zatvori u trenutku kad pas dodirne žicu struja poteče iz žice kroz njega u noge i u zemlju i tada je strujni krug zatvoren,a za kapije imaš feder koji služi da bi mogao ući i izaći

Što se tiče jačine ako ga dodirne njuškom,dosta je i najslabiji,ali kroz dlaku će slabije djelovati
Ali za psa pogotovo ako je manji,dosta je i najslabiji
Jači se u pravilu uzimaju za veće dužine i za zaštitu od divljači
Ako ti je blizu utičnica možeš uzeti i pastira za 220v
 

Blue_Fatal1ty

Aktivni član
Tu od
7 Sij 2022
Poruka
101
Ak je pas baš uporan slaba struja mu nece pomoć, a veća mu neće nanest bol. To je impuls i bolje je da ga strese kak treba.
Ako je bistar neće nikad više ić kad ga jrdnom strese. Kasnije možeš držat žicu bez struje.
Mojeg je roknulo i ne približava se žici.
 

kookoo

Novi član
Tu od
14 Velj 2013
Poruka
22
ma ne znam zapravo. najveći problem oko pastira mi stvaraju ulazna vrata na ogradi, imam dvije, jedna prema cesti i druga prema šumi. i nespretno je to premošćavat. S federom mi se čini nepraktično jer onda svaki dan par puta moram skidat i ponovo kačit, a vrata su na motor pa i ne moram ići skroz do njih da ih otvorim. kad vrata ne bi bila pod naponom, pitanje je dal bi pas skužio da tu nema napona pa bi onda jahao po vratima dok ih ne razvali. ima 40 kg, pa mislim da je to moguće.

opet, da ispod kopam i polažem kabel pa ga kasnije opet dižem može biti rješenje da izbjegnem feder, ali onda opet vrata nisu pod naponom i dolazimo do problema dal bi pas jahao po njima.

postoje i one "nevidljive ograde" gdje se žica ukopa u zemlju, samo mi je to nekak više hc.

možda ju ipak pustim da mi bježi u nadi da će s vremenom prestat :D
 

Blue_Fatal1ty

Aktivni član
Tu od
7 Sij 2022
Poruka
101
Nikad neće prestat.
Ak je muško kastriraj ga.
Samu žicu možeš montirat na ogradu s ovim nosačima. Onda izbjegavaš stupove.



Opcija br 2 bi bila strujna ogrlica, ali onda moraš pratit sam kad bježi. Prvo upozorenje ide sa zvukom, drugo s vibracijom i treće sa strujom.

 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
8,884
Susjed ima lovačkog psa (muški). Vrata mogu biti otvorena, ali ne izlazi iz dvorišta makar preko puta šeće mačketina
 

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
2,992
Ovi izolatori su dobri,ali na ogradi treba biti šipka fi 6 minimalno inače ga nemoreš stegnuti
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,647

Najnoviji postovi

Na vrh