• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Električni pastiri

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,842
Provedi žicu od el pastira do štale.jeftinije je i nemoraš kopat 100m.
Kad vidiš s kakvom žicom je spojen pastir na vodič koji dolazi sa pastirom,sam sebi budeš opalio pljusku ak ćeš kupit 100m toga kabla za tu lovu.
 

vuki696

Član
Tu od
4 Kol 2018
Poruka
63
Provedi žicu od el pastira do štale.jeftinije je i nemoraš kopat 100m.
Kad vidiš s kakvom žicom je spojen pastir na vodič koji dolazi sa pastirom,sam sebi budeš opalio pljusku ak ćeš kupit 100m toga kabla za tu lovu.
Da al onda odem na njivu opali pljusak i sjebe pastir tako je on na suhom.
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,842
Pastir možeš i staviti u kutiji sa krovićem,meni je tako cijelu zimu vani.3 godine već.
Mislio sam da iz štale odmah provedeš žicu od pastira(ona plava,narančasta il kakvu već imaš,provedeš ju do ograde u polju kroz izolatore i to je to).
 

Papcina

Član
Tu od
31 Sij 2011
Poruka
372
Evo mojih "5 centi" kako bi se reklo..

upogonjeno 3 ovakvih setova, Lacme secur 500 sa solarnim panelom od 110W, Leotech gel baterija za duboko pražnjenje i regler za solarni panel, s obzirom da su 3 pašnjaka u igri, više manje su duljine između 1 i 5km, uređaj je stavljen na najjače udare, za jedno godinu dana namjeravam stavit na iPulse način rada, uzemljenje je napravljeno sa 5 bakrenih punih šipki fi16mm međusobne udaljenosti po 1m, i tako za sva tri uređaja. Primjetio sam da (s obzirom da je krški pašnjak i sve je puno kamenja) kad je kiša bolje trese jer je bolje uzemljenje, dok kad je suho je nešto slabije, napon je u prosjeku oko 8-10kV, ovisno o uvjetima i lokaciji, napominjem to je prosjek...
za bakrene šipke sam bušio hilticom rupe 80cm, a šipke su dugačke 100cm, između tla i bakra sam stavljao bentonit smjesu, žica je Lacme vario 12 (12 inox upletenih žica, za divljač), izolatori su Lacme Ivabloc i Iva HPX, ovisno o lokaciji žice su od 2-5 redova (protiv divljih svinja je namjena pastira).
Sva oprema je kupljena u Češkoj, i svima koji žele preporučam da opremu nabavljaju izvana, posebno ako idu u veću količinu. Kod nas su sramotno skupe cijene kod svih trgovaca, ja sam se osobno šokirao. Za idućeg pastira namjeravam upogonit Nemtek uređaj (namjera kupiti iz NL, cijena tamo oko 250€ po kom)... Izolatori Lacme IVA HPX nisu kvalitetni kao što sam očekivao, jer je spoj metala i plastike odmah na pregibu, ako nekom treba izdržljivije preporuka ide na AKO-ve modele koji imaju spoj dublje u izolatoru...
ako nekom treba kakav savjet, ostajem na raspolaganju jer sam i osobno bio u nedoumici i kolege su mi pomogli... nemojte slušat savjete trgovaca, oni su tu da prodaju (na žalost ili na sreću)!
E da, iskoristio sam stare hladnjake za kućišta, za sad je ok, s time da sam ih učvrstio u tlo protiv krađe, iako imam i videonadzor.

Pozz!
 

Prilozi

  • 20210807_175220.jpg
    20210807_175220.jpg
    73.9 KB · Pregleda: 32
  • 20210729_201908.jpg
    20210729_201908.jpg
    47.3 KB · Pregleda: 33
Posljednje uređivanje:

Papcina

Član
Tu od
31 Sij 2011
Poruka
372
Jel tko od vas imao slucaj da mu grom udari u elektricni pastir? Kako to izgleda nakon udara? Dal gromobran icemu pomogne?
 

Atos

Novi član
Tu od
13 Ožu 2022
Poruka
1
Pozdrav svima.
Imam pitanje, molim upućene da mi probaju odgovoriti jer sam apsolutni laik za ovu temu.
Radi se o slijedećem. Imam parcelu od 700m2 (10×70) na kojoj (i svugdje okolo na susjednim parcelama) pasu krave od istog čovjeka. Namjera mi je posaditi nešto, ni sam još ne znam što. Prije svega moram osigurati da mi krave i divlje svinje ne ulaze u to polje. Naletio sam na električni pastir, pa evo pitam vas ovdje kako bi to izgledalo za napraviti, što je sve potrebno i koji su novci otprilike u igri? Može li to uopće pomoći kod ovakvog problema?
P.s, jedna duža strana je već obrađena, ostaju dvije od 10m i jedna od 70m.
Hvala unaprijed, svaka pomoć je dobrodošla!
 

Slatki13

Novi član
Tu od
4 Lip 2018
Poruka
10
Ne slažem se u potpunosti. Treba samo dobro odraditi, treba dosta jači pastir posto svinje (divlje) imaju jako dobro zastitu. Ja imam 16000V i kod mene pali.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

sttipa

Iskusan lik
Tu od
6 Tra 2013
Poruka
2,171
Nisu se one kod tebe namjerile pa nisu usle...ali da te ne ureknem nek pastir drzi....
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Slatki13

Novi član
Tu od
4 Lip 2018
Poruka
10
A možda je i tako. Viđam ih u prolazu i kod susjeda sve raskopano. Jedino mi problem rade srne jer ona ne šeta lagano do pastira pa se onda takne vec brzim trkom direkt na žice 😆
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,287
Pozdrav svima.
Imam pitanje, molim upućene da mi probaju odgovoriti jer sam apsolutni laik za ovu temu.
Radi se o slijedećem. Imam parcelu od 700m2 (10×70) na kojoj (i svugdje okolo na susjednim parcelama) pasu krave od istog čovjeka. Namjera mi je posaditi nešto, ni sam još ne znam što. Prije svega moram osigurati da mi krave i divlje svinje ne ulaze u to polje. Naletio sam na električni pastir, pa evo pitam vas ovdje kako bi to izgledalo za napraviti, što je sve potrebno i koji su novci otprilike u igri? Može li to uopće pomoći kod ovakvog problema?
P.s, jedna duža strana je već obrađena, ostaju dvije od 10m i jedna od 70m.
Hvala unaprijed, svaka pomoć je dobrodošla!
Kako je ograđena jedna strana?
ti moraš ograditi 90 m, ja ti preporučam da staviš čeličnu mrežu za ovce1,5m.
Ako je dobro postavljena, divlje svinje ne ulaze, testirano 20 godina.
 

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
2,943
Ako misliš trajno ograditi,a pošto ni dužina nije neka,ja bi ti isto kao pjero preporučio fiksnu ogradu,jer pastir treba održavati+troškovi akumulatora
 

Papcina

Član
Tu od
31 Sij 2011
Poruka
372
iz mog iskustva ograđivanja pašnjaka, električni pastir itekako pomaže protiv divljiv svinja, ALI samo ako se postavlja do pol metra izvan suhozida ili farmer mreže ili neke druge barijere; ako se postavlja samo el. pastir bez ičeg iza žica, neće imat funkcionalnost jer će svinje probijati bez problema...
u tom slučaju isto preporučam fiksnu ogradu, iz prakse najbolje je armaturna mreža (q196) u visini do 3 kvadrata na dnu i sve uz farmer mrežu, naravno uz čvrste drvene kolce kako bi armatura i farmer mreža bila kompaktna
 

swizach

Iskusan lik
Tu od
12 Srp 2007
Poruka
1,563
Moram mami i zeni ogradt bascu od cca 500 kvadrata od srnadi i zeceva. Tkoji pastir preporucujete?
 
Na vrh