• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Elektro motor problemi

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,627
Ima li sklopka oznaku (npr. 4G-16-234-U)?
Vjerojatno si pomiješal ulaze i izlaze.
Sklopka za pokretanje i reverziranje motora bi trebala imati oznaku -11 (ili 53 ili -173, ako trebaju vanjske brike).
Na sklopki sa shemom 11, ulazni kontakti su:
L1 - 2(3, brika između 2-3)
L2 - 6(7, brika između 6-7)
L3 - 10 (može biti brika između 10-11)

Izlazni (prema motoru):
U - 5(1, brika između 1-5)
V - 8(4, brika između 4-8)
W- 9 (može biti brika između 9-12)

Sam izgled sklopke ne znači puno, jer može imati različite sheme.
Pogledaj koji su kontakti spojeni u položaju 1, a koji u položaju 2, pa prema tome napravi shemu.
 
Posljednje uređivanje:

karlom

Aktivni član
Tu od
8 Sij 2013
Poruka
321
Trenutno nisam doma pa ne mogu znati koja je sklopka.Morat ću provjeriti kontakte pa napraviti shemu.

Nisam znao da ima različitih shema na skolpkama 1-0-2. pa je valjda u tome problem.Hvala na pomoći.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,627
Ima ih preko nekoliko.
Ako ti se u jednom položaju uključuju parovi 1-2, 5-6 i 9-10, a u drugom 3-4, 7-8 i 11-12, onda postavi brike kak sam ti gore napisal.
Prije spajanja motora sklopku ispitaj probir lampom ili ohm-metrom, pa ne bu više kratkih spojeva. To je inače teretna sklopka, i nije baš prikladna za uklapanje (a pogotovo ne isklapanje) kratkih spojeva ;)
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Nisam strujić i kod takvih stvari idem korak po korak. Prvo bi bez brika na ulaznoj strani ispital koji kontakti se međusobno povežu u položajima 1 i 2. Fazu po fazu. Nakon toga bi isto ponovil s brikama 2-3 i 4-6, također fazu po fazu. vjerujem da bi na temelju dobivenih rezultata mogel zaključiti kak treba spojiti izlaznu stranu da se zamijene dvije faze (smjer).
 

dohtor

Član
Tu od
9 Lis 2011
Poruka
210
ako je spojeno po shemi slike koju si stavio, stvar bi trebala radit...

jedan smjer polozaj 1 rade kontakti 3-4, 5-6, 9-10
drugi smjer polozaj 2 rade kontakti 1-2, 7-8, 9-10

ako motor ukljucis direktno na napajanje, jel radi ili isto izbacuje?
 

karlom

Aktivni član
Tu od
8 Sij 2013
Poruka
321
Motor direktno radi. Ćak sam složio dvije trofazne utičnice na jedan utikač za smjer L-D. A jednu sklopu sam raskopao i presložio i opet ne radi. Nisam strujić al se trudim i volio bi riješit problem.
 

jocc

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2015
Poruka
2,335
Pročitajte oznaku koja piše na sklopci da znamo koja je i shema nije problem, tih sklopki ima puno vrsta da ne pogađamo
 

dohtor

Član
Tu od
9 Lis 2011
Poruka
210
onda je svakako do sklopke... posto upustas u pogon el motor sa njome, moze bit da su se zaljepili kontakti pa radi kratki spoj i izbacuje, a moze bit i to da se stogod rastalilo pa motor krece na dvije faze i onda opet izbacuje...
 

karlom

Aktivni član
Tu od
8 Sij 2013
Poruka
321
Molim pomoć oko spajanja ovog El. Motora. Pločica je izbrisana pa se ne vide podaci. Ali mislim da je 230V. Ima 2 crne i 2 crvene žice. IMG_20200606_060809.jpg IMG_20200606_060817.jpg

Evo slike reduktora IMG_20200606_060843.jpg
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,627
Po izgledu je motor kolektorski. Možda čak i istosmjerni.
Rastavi ga i vidi kak je debela žica na statorskim namotima.
Bez pločice nebu niš. Probaj izvuči ove utisnute znakove, pa možda dešifriramo.
 

karlom

Aktivni član
Tu od
8 Sij 2013
Poruka
321
Mislim da nije istosmjerni. Prije nekih 10 g sam ga spajao i radio je. Sad se više ne sjećam kako. Tek sad je došao na red, treba mi za pogon pečenjare.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,627
Ako nije istosmjerno onda je možda univerzalni. Izgleda mi kao da ima kape četkica izvana.
Om-metrom probaj koji su parovi žica spojeni skupa i koliki im je otpor. Ako je asinkroni, trebalo bi odrediti kapacitet kondenzatora za trajni rad.
 

karlom

Aktivni član
Tu od
8 Sij 2013
Poruka
321
Rastavio sam ga i crne žice idu na četkice a crvene na namotaje statora.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,627
Sad izmjeri otpore rotora i statora.
 
Posljednje uređivanje:

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
8,871
Taj motor nije za dugotrajan rad pod nekim nazivnim opterećenjem (tako me opomenuli električeri)! Služio je za napinjanje prekidača u uklopnom ormaru.
Imam takvog!
Kratko spoji crnu i crvenu ......imaš jedan smjer okretanja
Kratko spoji drugi par ....imaš drugi smjer okretanja
 

karlom

Aktivni član
Tu od
8 Sij 2013
Poruka
321
Taj motor nije za dugotrajan rad pod nekim nazivnim opterećenjem (tako me opomenuli električeri)! Služio je za napinjanje prekidača u uklopnom ormaru.
Imam takvog!
Kratko spoji crnu i crvenu ......imaš jedan smjer okretanja
Kratko spoji drugi par ....imaš drugi smjer okretanja
Ovaj je bio u velikom printeru. Jel to znači da nije dobar za pogon pečenjare. A nisam razumio kako spojiti. Znači crna i crvena faza i nula, a druge 2 kratko spojiti?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,627
Malo mi je mali otpor za 230V.
Spoji ga kak ti je Lee rekel, ali najprije na 12 ili 24V.
 

Najnoviji postovi

Na vrh