• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Elektro motor problemi

dohtor

Član
Tu od
9 Lis 2011
Poruka
213
ovo drži ventilator... neznam kako se hrv piše pa se ispričavam na neznanju. Uglavnom, ova elastična obujmica se nalazi u utoru rotora.

ventilator je najbezbolnije izvaditi ako se ima mali izvlakač ili izvlakač za brisače može poslužiti...
 

Prilozi

  • elast.jpg
    elast.jpg
    8 KB · Pregleda: 60
  • vent.jpg
    vent.jpg
    7.8 KB · Pregleda: 53

Mrki88

Član
Tu od
17 Tra 2009
Poruka
882
elektrokovina motor 3F, oznaka T(ili I)80 B- 6, danas neće krenut dok rukom mu samo malo ne pomognem u startu... nema startera, kondenzatora nit išta izvana dodatno.. žice sam provjerio, sve je spojeno ok, kabel nije oštećen...

šta mu je odjednom?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,727
Fali jedna faza ili jedan od namota ima prekid.
 

Mrki88

Član
Tu od
17 Tra 2009
Poruka
882
riješeno, ipak je jedna žica bila otpojena, iznutra pa se slabo vidilo... radi ko nov
 

domo1984

Dobro znana faca
Tu od
22 Srp 2014
Poruka
550
Pozdrav,na končarovom monofaznom motoru od čekičara 1.5kw 10A i 2820okretaja otiso je bimetalni prekidač (onaj mali okrugli sto stoji na kutiji di se spaja struja).
Taj prekidač je Klixon marke,di god trazim kaze nema za kupiti posebno,nude mi DM sklopku od 6 do 10 Ampera.
Dal netko zna di ima za kupiti kako je bilo orginal bimetalni prekidač ili da uzmem DM sklopku a dali će ova što nude biti slaba ?
 

Philby

Član
Tu od
21 Tra 2014
Poruka
530
DM sklopka se uzima prema opsegu struja koje se očekuju u radnom režimu i nema smila uzimati jaču jer neće odreagovati na vrijeme već tek kad motor skroz izgori ili dobro ošteti.
Motor od 1.5 kW bi trebao vući nešto manje od 7 A i ta je taman kako treba.
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Sklopka mora biti ugrađena na kabel i ne smije biti fixirana za mlin jer će ju vibracije izbacivati.

Poslano sa mog LG-H818 koristeći Tapatalk
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,727
To je ispravna struja.
DM prekidač i nije baš neka zaštita za jednofazni motor i radije nabavi MZP od 9...13A ili 10...14A, jer ovi manji (6...10A) znaju raditi problem.
Nabavi radije originalni Klixon. Imaš ih na E-bayu.
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,367
Damo 1984, za tvoj motor treba zaštita od 3-4 A (2,5 puta snaga motora) i ništa više. ako nemaš bimetal, onda ti je jedina prava zaštita mehanička i to ona koja se pridodaje na elektromagnetnu sklopku. Njih je teško naći jer sad tvrde da moderne sklopke sadrže i zaštitu, al to nije isto i zato kažu da zakazuju jer nije prava.
Primjera radi ja na svom strugu imam motor od 6,6 kw i koristim mehaničku zaštitu od 13A još nikada nije bila aktivirana, a motor je 2980 o/min i iz jednog smjera trenutno mijenja drugi smjer i to mu je i kočnica i tako vrti i osovinu i predmet koji se obrađuje . Po onome što ja koristim stavljam snaga motora puta 2,5.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,727
Smilane, motor je jednofazni i struja od 10A je ispravna.
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,367
Hvala za pomoc slika. Sto se tiče struje jeste 10A nazivna. Osiguraci mreze je veci od toga a zastita mnogo manje i ovako kako sam napisao, moze i to u radu da se vidi. Il se kod vas radi po drugim vrijednostima.
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,367
Evo jedan zanimljiv detalj o motoru koji pripada vrsti o kojima malo ko poznaje i vrhunski električari rijtko sreli.
Motor je 6,6 KW 2980o/m, postavljen je na mom strugu Škoda od 1962 god., radi na principu oba smjera vrtnje rotora. Puštanje u rad ide preko grebenaste sklopke, zatim dvije elektromagnetne sklopke ( 1.desni smjer i 2.lijevi smjer) i potom mehanička zaštita od 13A. Preko grebenaste sklopke pušta se struja na obe elektromagnetne sklopke , koje su uslovljene i samo jadna može biti uključena. Klasičnom ručicom na strugu pušta se struja u željenu sklopku i ta diktira smjer. Motor nema kočnicu već iz jednog smjera trenutno dobiva struju za drugi smjer i to ga blokira odnosno prebacuje u drugi smjer. Zbog pojava trenutnih velikih struja na kontaktima sklopki za ovaj motor se koriste elektromagnetne sklopke od 50-60A visoko kvalitetnih(telemehaniken). Na ovom motoru su stradavale sklopke od 70A končareve, a nikada nije izbacivala zaštita koja je postavljena. Koristi osigurače od 20 A na mreži i takođe nikada ni jedan nije izbacio. Ovo takođe mogao bih snimit videom ako je nekome interesntno.
 

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,298
Prepostavimo da tvoj motor ima cosφ 0,8

I=6600/(√3x400x0,8)
I=11,91A po fazi.

Ta mehanička zaštita jako prepostavljam da je sporog iskapčanja, tako da to drži.
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,367
V0WGWGN3


Pričam o onome što radi i funkcioniše, mogu isnimit video alneznam postavit. Pronađo u ormaru neke slkopke i nađo sa baš za ovaj motor od 1,5KW skolopku , koja je bila postavljena i radila, sklopka od 16 A, za motore od 220 v do 2,2KW ili 380V do 4KW sa zaštitom od 2-4 A, na kojoj jasno piše maksimalno kratkospojni osigurač brzi 20 A i tromi 10 A, ono šta je navedeno i na motoru.
 
Posljednje uređivanje:

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,298
Dakle, i dalje tvrdiš da zaštita od 2-4A može da štiti motor 1,5kW 230V jednofazni?
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,367
IMG-20190129-181133.jpg


Da, imam nekoliko sklopki koje sam skidao sa razvodnih ormara iz fabrika. Samo neide mi sa slikama, ako uspijem stavit sliku.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Najnoviji postovi

Na vrh