• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Elektro motor problemi

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,550
Sta je limitator?
Jeblo ih placanje. Ocu trosit struju i placat , umjesto da dovedu i spoje besplatno.
 

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,321
Mislim da 3F priključak košta oko 20t kn.
Neće HEP spojiti besplatno...
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Limitator je nešto što padne kad prekoračiš snagu koju si platio.

Poslano sa mog LG-H818 koristeći Tapatalk
 

StricVujc

Član
Tu od
1 Tra 2010
Poruka
837
Imam i ja problem s elektromotorom pa rekoh eto prilike da se javim malo...
Iako riječ je o mlinu čekičaru ali neda mi se tražiti da li ima tema o mlinovima čekičarima baš posebno nego eto tu.
Znači delal je valjda prek 30 godina, ali od jutros počel je kuriti osigurače. Bit će da je probilo namot? Ima i 2 kondenzatora da li bi mogel biti problem u njima?
Radi se o nevelikom motoriću 1.1kW monofazni.
Zna li netko koliko bi koštalo da se to da popraviti?

P.S. sretan Dan Neovisnosti!
 

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,321
Oba kondenzatora koštaju otprilike 100kn ili više, pogledaj ako su napuhnuti.
Može biti da centrifugalna sklopka u motoru ne isključuje pa startni kondenzator je uvijek uključen...
Možda se isplati kupiti novi motor ako je izgoren.
Da bi provjerio namot bi trebao imati unimer.
 

StricVujc

Član
Tu od
1 Tra 2010
Poruka
837
Da, znam da bi bilo dobro imati unimer i provjeriti otpor između kučišta i namota, onda bi se znalo da li je u tome kvaka...
No čini mi se da nije, jer kad ga uštekam malo zavrti i onda izgori osigurač. Mislim ako bi bila stvar u kratkom spoju da bi onda izbacivala sklopla, a ne bi gorio osigurač?
Dakle možda je ipak ta centrifugalna sklopka? Nadam se da to nije preskupo za popraviti,
A kondenzatori nisu napuhnuti koliko vidim.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,188
Koliko se "bojiš" raditi sa strujom?
Reekel bi da za početak skini remen s mlina (ako ima remen), i onda probaj.
Slijedeći korak je da otvoriš priključnu kutiju i pogledaš kak su spojeni kondenzatori. Možeš probati odspojiti startnoga i motor bi svejedno trebal krenuti. Ak neće krenuti, lagano remenicu zakreneš rukom da se pokrene. Ak neće...pitaš nekoga u blizini tko zna više.
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Ili su probili namotaji ili su probili kondenzatori jer inače nema razloga da izgori osigurač. A što se tiče sklopke ona je bimetalna i njoj treba određeno vrijeme da se ugrije da bi reagirala a budući da je neki kratki spoj osigurač reagira trenutno.

Poslano sa mog LG-H818 koristeći Tapatalk
 

dohtor

Član
Tu od
9 Lis 2011
Poruka
215
dodao bi nakon što ti je ZJ predložio da se skine remen i proba upaliti na prazno slijedeće:

- sa skinutim remenom rukom zavrti rotor, ako se čuje "metalno grebanje" neki nazivaju to i "zujanjem", ležajevi su otišli. S obzirom da je motor "delal" toliko let, svakako bi bilo ih dobro zamjeniti.

- isto kako je i jedan član prije napomenuo, nakon toliko let rada, kodenzatori su sigurno izgubili kapacitet koji je naveden na njima. Njih se može izmjeriti sa nekim digitalnim "unimerom" koji mjeri kapacitet. Mala cijena kodenzatora s obzirom na cijenu novog elektromotora te snage.

- stanje namota da li su probili prema masi ne mogu se ispitati tj ne mogu se vjerodostojno ispitati sa unimerom, već meggerom ili induktorom. To je instrument koji proizvodi napon i mjeri otpor izolacije. Ako je otpor izolacije između dva namota ili namota i mase manji od 3MOhma, elektromotor je spreman za remont, jer daljnje korištenje je rizik za potpuno pregaranje tj potpuni proboj izolacije između namota ili između namota i mase.

- ako su namoti dobri, spojevi dobri i novi kodenzatori, a motor i dalje izbacuje tada je neispravna centrifugalna sklopka unutar elektromotora. Ona isključuje startni namot nakon što elektromotor postigne svoju radnu brzinu vrtnje.

ako se radi o elektromotoru Elektrokovina, mogu pomoći sa par slika kako motor izgleda iznutra...
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Nemoguće da je centrifugalna sklopka kriva kad motor niti ne krene.

Poslano sa mog LG-H818 koristeći Tapatalk
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,188
Nemre startni kondenzator (ak je ispravan) napraviti kratki spoj da bi osigurač izbacil.
Centrifugalna sklopka je tu radi zaštite kondenzatora od predugog rada, a čak i da ostane trajno uključen, nebi struja motora bila tolika da napravi kratki spoj.
Jedino bi se moglo dogoditi da su se potrošili fiberi na centrifugalnoj sklopki, pa da ona napravi kratki spoj faze na masu pri isključivanju kondenzatora.

Za početak, probaj preokrenuti utikač u utičnici i onda pokretati motor. Ako nebu problema, onda traži dalje gdje probija.
Slijedeći je korak odspojiti najprije startni kondenzator, pa probati, a onda i trajni, ali treba remenicu ručno pokrenuti jer bu motor samo zujal ali osigurač nebi trebal izbaciti kroz neko vrijeme. Pri tome budi oprezan da ti remenica ne ulovi rukavicu, ili da te ne zdrma struja ako je nemaš!

Iskreno, radije defektažu prepusti nekome tko je to radil, radi svoje sigurnosti.
 

StricVujc

Član
Tu od
1 Tra 2010
Poruka
837
Moral bude motor na servis.
Da, motor je Elektrokovina, netko je pital.
Ja nemam alata niti instrumenata za nekaj napraviti. Iako volje imam. Nema remen nego je na osovinu motora stavljena prirubnica na kojoj su čekiči i noževi.
E sad još jedan zajeb je kaj tu prirubnicu nikak nemrem skinuti. Nemam pojma kak je to sklopljeno, uprešano ili kak, neki šrafić odnapred sam odšarafil, ali izbiti to s osovine nemrem.
Budem pital u servisu jel može tak da dopeljam pa možda tam imaju neki radapciger ili kaj.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,188
Motor ima prirubnicu. Ako treba motor rastaviti to nije problem.
Ak je prednji lager dobar, onda motor ne treba niti skidati. Odspoji se centrifugalna sklopka i skine se zadnji ležajni štit. Onda se izvadi stator i napravi kaj treba.
 

dohtor

Član
Tu od
9 Lis 2011
Poruka
215
jedan jednofazni motor elektrokovine tipa ESKA 90L... snage 1.1kW, građen je samo za startni kondenzator kapaciteta 100mikroF....
 

Prilozi

  • elektro eska 90l.jpg
    elektro eska 90l.jpg
    10 KB · Pregleda: 44

StricVujc

Član
Tu od
1 Tra 2010
Poruka
837
Dohtor ovaj ima 2 kondenzatora 20 i 18 mikroF inače je sličan ovome s tvoje slike.
Neko kako se skine ventilator? Ne vidim na osovini nikakvu kajlu niti ništ, je to samo uprešano gore ili ušarafljeno?
 

StricVujc

Član
Tu od
1 Tra 2010
Poruka
837
Ako dobro uspijevam pročitati na pločici je utisnuto tip EK 9082 (ili 90S2 nisam siguran da li je osmica ili slovo S)
 

Najnoviji postovi

Na vrh