• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Elektroinstalacije IMT 539

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,287
Zanima me dali taj automat odgovara na Iskru AZJ0404 12V 3kW?
 
Posljednje uređivanje:

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,392
Pitaj nekog auto električara ako ne nađeš, a trebalo bi ih biti u boljim trgovinama dijelova za mehanizaciju.
Pri nama ih ima u barem dvije trgovine.
Pripazi na stopice (moraju biti s nosom).
 

Mihael1982

Novi član
Tu od
20 Sij 2018
Poruka
27
Pozdrav ,
imam problem s anlaserom na IMT 533 , dok je traktor hladan anlaser radi odlično , kad se traktor dobro ugrije dešava se da anlaser samo ubacuje ali ne vrti ili ubaci i okrene malo zamajac i tako nakon dvadesetak pokušaja paljenja odjednom zavrti i upali normalno. Da li ima tko kakvu ideju što bi moglo biti?
 

Mihael1982

Novi član
Tu od
20 Sij 2018
Poruka
27
Da li su to ovakvi namotaji? To bi trebalo biti lako promijeniti samo odpojit stare i spojiti nove ili se možda varam? IMG_AT_2017_000333.jpg
 

Gajan

Aktivni član
Tu od
27 Sij 2018
Poruka
183
Da to su namotaji. Lako nije al ako imaš volju možeš sam.
 

Samir Aga

Novi član
Tu od
2 Lip 2020
Poruka
1
Pozdrav svima
Imam jedan mali problem sa imt 539 (90 godina) gubi kontakt.
Lampica u kabini se upali pa ugasi, malo pomjerim kablove ispod volana lampica pocne normalno sija pokusam da upalim lampica se ugasi. A direktno preko alnasera odmah pali.
Jel neko imao slican problem?
 

elforce

Novi član
Tu od
2 Velj 2018
Poruka
1
Pozdrav, ekipa može netko meni objasniti što je dvopolni utikač i zašto je spojen na dva + od dva osigurača svaki dovod? broj 68 u shemi kat. broj 53318030
 

Mihael1982

Novi član
Tu od
20 Sij 2018
Poruka
27
Da to su namotaji. Lako nije al ako imaš volju možeš sam.
Pozdrav, konačno sam krenuo zamijeniti namotaje elektropokretača (radi se o imt 533 stari elektropokretač s pomoćnim namotajima). E sad imam pitanje možda netko zna, dvije četkice su spojene s glavnim namotajima svaka s jednim , jedna je spojena s dvije žice s pomoćnog namotaja ,a četvrta nije spojena s ni jednom žicom. Zar ne bi trebala ta zadnja biti spojena s jednom žicom s pomoćnog namotaja, tako da dvije budu spojene na glavne a dvije na pomoćne namotaje ili možda treba biti ovako kako je sad. Molim pomagajte. 😬
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,576
Pozdrav, konačno sam krenuo zamijeniti namotaje elektropokretača (radi se o imt 533 stari elektropokretač s pomoćnim namotajima). E sad imam pitanje možda netko zna, dvije četkice su spojene s glavnim namotajima svaka s jednim , jedna je spojena s dvije žice s pomoćnog namotaja ,a četvrta nije spojena s ni jednom žicom. Zar ne bi trebala ta zadnja biti spojena s jednom žicom s pomoćnog namotaja, tako da dvije budu spojene na glavne a dvije na pomoćne namotaje ili možda treba biti ovako kako je sad. Molim pomagajte. 😬
Ja znam sve o tom elektropokretaču (ali ti si odmah krenuo s neobičnim pitanjima, pa bi mogao imati itekakvih problema s tim popravkom).

Predlažem ti i to ozbiljno, prije svega se potrudi izučiti "princip rada tog elektropokretača" te ciklus njegovih radnji koje odrađuje svaki njegov pojedini dio, od trenutka dok ti okreneš ključ da upališ, pa dok ti pustiš ključ jer je motor upalio. Što točno, koji dio unutar elektropokretača radi i u kojem trenutku. Ako o tome nemaš pojma nisi u stanju napraviti taj popravak. Nemoj se sad uvrijediti.

Ovaj tvoj opis od svibnja prošle godine ukazuje na nešto drugo, a ne na pomoćne namotaje.
Pozdrav ,
imam problem s anlaserom na IMT 533 , dok je traktor hladan anlaser radi odlično , kad se traktor dobro ugrije dešava se da anlaser samo ubacuje ali ne vrti ili ubaci i okrene malo zamajac i tako nakon dvadesetak pokušaja paljenja odjednom zavrti i upali normalno. Da li ima tko kakvu ideju što bi moglo biti?
Vjerujem da su tvoje pomočne špule zapravo još dobre, ali su pojedini dijelovi tvojeg "automata" unutar elektropokretača mehanički istrošeni, pa rotor prilikom kretanja u naprijed i uzubljivanja u zupčanik zamašnjaka motora, ne aktivira jednu polugicu, čija je uloga aktivacija glavnih namotaja za rad, vrtnju.
Pomoćne špule su tu samo da povuku rotor prema naprijed i da ga eventualno zakrenu za 1 zub, ako se događa da udara zub u zub i time osiguraju uzubljivanje. Čim se pokrene vrtnja rotora polovica pomočnih špula se isključuje i ostaje samo držanje uzubljenog rotora...

Razgovaram s tobom o ovakvom anlaseru, je li takav ili nije?
anlaser-traktor-imt-533-slika-42886890.jpg
 

Mihael1982

Novi član
Tu od
20 Sij 2018
Poruka
27
Ma nisam se uvrijedio ovo mi je drugi anlaser u životu da rastavljam nisam baš neki ekspert. Da radi se o takvom anlaseru. Što se tiče pomoćnih namotaja na jednom je pregorena izolacija. Nije problem da se zamjeni i automat kad je sve rastavljeno jedino me taj spoj na toj jednoj četkici muči.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,576
Ako je izolacija na pomočnim špulama djelomično crna izgorjela, onda ih obavezno zamijeni, jer je polovica špula nagorjela. Motane su svaka s dva namota, oba rade da povuku rotor i uzube zupčanik, a čim počne anlaser verglati ta situacija isključi polovicu pomočnih špula, na temelju takvog spoja njihovih žica, koje ti ne razumiješ i zbunjuju te. Tako mora biti spojeno. Dvije žice na kotvu automata, a jedna na minus ona drži uzubljeno dok anlaser vrti. Druga na plus četkicu glavnu špulu jer ona se isključi dok anlaser vergla - jer tada ima na oba dvije žice plus. To je ispravan spoj.
Automat se možda mora mijenjati a možda i ne, možda se da sve na njemu još malo poštelati da ostane u funkciji. Prvenstveno tu mislim na polugu koju aktivira pločica na kraju kolektora i rotora, svojim prijelazom preko kljuna / brijega te poluge automata. Time polugu podigne što omoguči da se donji dio kontakta na kotvi spoji s glavnim špulama da bi anlaser počeo verglati.
E sad sve to treba očima vidjeti, znati prepoznati kod probe anlasera, pa ako nešto nije kako mora biti tada i vratiti podešavanjem u funkcionalno stanje. Nije to samo suhoparno odšarafi 2 šarafa, pa zašarafi pa idemo dalje.
E sad imaš s čime odšarafiti špule, treba ti udarni izvijsč, tornax. Imaš cjevasti ključ 10 za povratnu opugu rotora. Znaš podesiti polugu automata prema rotoru. Imaš lemilicu za žicu broj 50. Ako sve imaš navali i stetno.
Pazi da ti žice ne budu u radu izložene dtruganju rotora. Itd.,
Sretno i uspješno ti želim.

Tipkano na mob oprosti na pogreškama od krivog tipkanja. Č
 

lijeskakc

Iskusan lik
Tu od
12 Stu 2019
Poruka
3,024
Pozdrav svima. Bila je lažna uzbuna kaj se tiče brave paljenja. Danas sam ju ponovno probal prije najavljene zamjene, ali ona radi. Grijač grije i sve je ok. Imam namontiranu i jednu kontrolnu lampicu sa grijača, ali ona nije radila. Malo sam ju drmnul i sad radi i ona. Ona me je i zavarala kaj sam pomislil da brava ne valja. Malo sa čorav pa nisam primjetil pad napona na kontrolki od alternatora prilikom uključenog grijača. Uglavnom sve radi, na moje veliko veselje. Inače je gore stara bravica koja možda bude durala duže nego par novih, ali da ju ne ureknem, bolje da ju prestanem faliti. Hvala svima na savjetima. (y)
Da, usput okinul 2 slike rakete za prijatela i ostale ljubitelje raketa (a tih nije malo, kam bi došel da ih sve nabrajam),
 

Prilozi

  • brava1.jpg
    brava1.jpg
    68.1 KB · Pregleda: 31
  • brava2.jpg
    brava2.jpg
    74.7 KB · Pregleda: 31
  • brava3.jpg
    brava3.jpg
    77.4 KB · Pregleda: 30

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,392
Su blatobrani od Ursusa ili Zetora?
 

lijeskakc

Iskusan lik
Tu od
12 Stu 2019
Poruka
3,024
Čini mi se da su od malog Ursusa, budući da su bili žuti u originalu. Čovjek mi ih je poslal po prijatelju, ali nije znal od kojeg su traktora. Zadnji su mojih ruku djelo.
 

Mihael1982

Novi član
Tu od
20 Sij 2018
Poruka
27
Ako je izolacija na pomočnim špulama djelomično crna izgorjela, onda ih obavezno zamijeni, jer je polovica špula nagorjela. Motane su svaka s dva namota, oba rade da povuku rotor i uzube zupčanik, a čim počne anlaser verglati ta situacija isključi polovicu pomočnih špula, na temelju takvog spoja njihovih žica, koje ti ne razumiješ i zbunjuju te. Tako mora biti spojeno. Dvije žice na kotvu automata, a jedna na minus ona drži uzubljeno dok anlaser vrti. Druga na plus četkicu glavnu špulu jer ona se isključi dok anlaser vergla - jer tada ima na oba dvije žice plus. To je ispravan spoj.
Automat se možda mora mijenjati a možda i ne, možda se da sve na njemu još malo poštelati da ostane u funkciji. Prvenstveno tu mislim na polugu koju aktivira pločica na kraju kolektora i rotora, svojim prijelazom preko kljuna / brijega te poluge automata. Time polugu podigne što omoguči da se donji dio kontakta na kotvi spoji s glavnim špulama da bi anlaser počeo verglati.
E sad sve to treba očima vidjeti, znati prepoznati kod probe anlasera, pa ako nešto nije kako mora biti tada i vratiti podešavanjem u funkcionalno stanje. Nije to samo suhoparno odšarafi 2 šarafa, pa zašarafi pa idemo dalje.
E sad imaš s čime odšarafiti špule, treba ti udarni izvijsč, tornax. Imaš cjevasti ključ 10 za povratnu opugu rotora. Znaš podesiti polugu automata prema rotoru. Imaš lemilicu za žicu broj 50. Ako sve imaš navali i stetno.
Pazi da ti žice ne budu u radu izložene dtruganju rotora. Itd.,
Sretno i uspješno ti želim.

Tipkano na mob oprosti na pogreškama od krivog tipkanja.

Puno hvala Vam na brzom i opširnom objašnjenju. Što se tiče rastavljanja sve sam uspio rastaviti bez problema , jedino nisam otpajao namotaje i automat dok ne kupim druge da ne pomješam žice kod spajanja novog. U subotu ću biti pored anlasera pa ako mi šta ne bude jasno poslikam pa stavim slike. Još jednom hvala.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,802
Čini mi se da su od malog Ursusa, budući da su bili žuti u originalu. Čovjek mi ih je poslal po prijatelju, ali nije znal od kojeg su traktora. Zadnji su mojih ruku djelo.
Od čega god da jesu nisu mu nikak čučnuli za moj ukus.
Bolje da si i prednje napravil od lima ;)
 
Na vrh