• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Elektronika na traktorima Massey,Fendt..

yu2myg

Novi član
Tu od
21 Srp 2013
Poruka
5
Dobio sam jedan Parts Catalog 6320,6420,6520,6620 SE-Tractors PC4553
od John Deere knjiga od 1700 i kusur strana.Ali bi mi trebalo nešto što bi pojasnilo osnove i upravljačke jedinice odnosno računara koji se nalaze u traktorima i kombajnima.
 

ELCOTEAM

Član
Tu od
5 Ruj 2009
Poruka
69
Pozdrav za sve ˝forumaše˝ i molba da sva pitanja iz privatnih poruka prebacimo u temu da bi i ostali članovi mogli da učestvuju i pomognu u rešavanju problema i davanju saveta.Svaki dan mi stižu privatne poruke koje bi dobro koristile i za ostale,a siguran sam da bi još neki članovi,koji vidim da imaju dosta iskustva i znanja mogli da pomognu u rešavanju problema.Unapred hvala svima,veliki pozdrav od Siniše-ELCOTEAM.
 

ELCOTEAM

Član
Tu od
5 Ruj 2009
Poruka
69
Nešto novo,za sve koji učestvuju na ovom forumu,firma ELCOTEAM poklanja AGCO katalog za sve traktore Massey Ferguson do 2010. god.Katalog je na DVD,veličine nekih 3GB,sa svim kataloškim brojevima i skicama svih delova traktora i još dosta korisnih informacija.Svi koji budu zainteresovani neka ostave svoje podatke i katalog će im biti poslan Aks-om na kućnu adresu ili da pošalju poruku sa ličnim podacima na broj +38162277399.Nažalost,ovo se odnosi samo na teritoriju Srbije ili eventualno lično preuzimanje.Veliki pozdrav,Siniša-ELCOTEAM.
 
Posljednje uređivanje:
A

aca19851

Guest
Elektronika na traktorima je čest problem kod današnjih traktora pogotovo ovih iz uvoza koji su stari 15-20 godina.Ja se bavim servisiranjem elektronike nekoliko godina i dobro su mi poznati kvarovi koji se dešavaju pa sam zato odlučio da otvorimo temu o tome pa svi kojima bude trebala pomoć,saveti i bilo kakve informacije o traktorima neka se uključe u diskusiju.Postao sam u nekoliko tema na forumu ali zbog malo slobodnog vremena nemogu sve da ih pratim pa sam otvorio ovu temu.Nekad se dešava da sitnica zaustavi ceo traktor a kvar može da otkloni i nestručno lice,zato pitajte a ja ću gledati da vam pomognem.Bitno mi je da uvek prikažete godište,seriju ili model i odakle je uvežen traktor.Iako servisiram elektroniku jako dobro poznajem i mehaniku tako da možemo i o tome da diskutujemo.
Eto, toliko za sad.Pozdrav,Siniša-ELCOTEAM.

Pozdrav Sinisa interesuje me tvoje misljenje o traktoru Massey ferguson 3080, 1989 godiste. gledao sam jedan da kupim pa se dvomim puno njih mi kazu da im ne valja elektronika.
 

ELCOTEAM

Član
Tu od
5 Ruj 2009
Poruka
69
Svi traktori koji imaju elektroniku , normalno da se ponekad i pokvare.3080 serija je sasvim ok i manje se kvari od serija 6100 ili 8100.Prednost masseya u odnosu na druge traktore je u tome što se ti kvarovi rešavaju dosta brzo i traktor je opet u funkciji a kod ostalih(deutz,case,JD) to može da potraje dosta dugo jer se na delove poprilično čeka u nabavci.Što se tiče cene popravki tu je Massey najjeftiniji.
 

ELCOTEAM

Član
Tu od
5 Ruj 2009
Poruka
69
Trenutno imamo problem sa računarom na kojem se nalazi katalog za Massey Ferguson traktore,tako da molim sve one koji su zainteresovani da se malo strpe dok se kvar neotkloni.Katalog će biti poslat svima čim se reši problem.
Pozdrav,ELCOTEAM.
 
M

MASJTOR

Guest
Pozdrav moze vas broj telefona u veyi popravke elektronike mase ferguson
 

coka

Novi član
Tu od
31 Pro 2013
Poruka
7
pitanje za ELKOTEAM kupio sam traktor MF 8110 i pojavio mi se je problem nemogu da ugasim vucu nece da mi prebaci u brze brzine i nece da mi se upali kardan a hidraulika radi poluge se dizu bez problema pa me zanima sta bi moglo biti

unaprijed Hvala
 

stiv3060

Novi član
Tu od
2 Tra 2013
Poruka
12
ja imam MF-3060, imao sam vrlo sličan problem, nije mi htio ponekad upalit kardan, i prva vuća mi je ostajala uključena, tj kad sam stisnuo gumb za isključiti lampica se ugasila, ali je vuča ostajala ugljučena. Problem smo otkrili tek kad smo zvali servis u Njemačkku. Pogledaj si dobro sve žice dolje pri ventilima, dali ti je možda koja žica negdje zguljena ili oksidirala, kod mene je konkretno bio banalan problem, đek pri kompjuteru nije imao pravi spoj, a te sve žice od vuče, pogona, kardana i špere su u tom jednom snopu. Valjda se malo razdrmal i izgubio kontakt, ja sam kupio onaj sprej za te elektroničke sklopove malo to poprskao, ponovno zaštekao i radi, isto tako sam očistio i utičnice na svim ventilima jer su bile u prašini i već su malo oksidirale od starosti valjda. Pogledaj si i kakav ti je filter od getribe, a nebi bilo na odmet pogledat i ventile usput, oni se lako skidaju , pa pogledaš da nije koji zaštekal, imaš još naprijed iznad akumulatora, odmah ispod haube dva osigurača, pa si pogledaj da nije koji otišao. Neznam jel to tak sve kod tebe, ali vjerojatno je bez obzira na veličinu traktora, ja mislim da oni imaju svi istu elektroniku, ako ne istu onda jako sličnu. eto nadam sam barem nešto pomogao. Preporučam ti da nejdeš odmah nešto prebrikavat, ili mjenjat kompjuter dok sve ne ispitaš, jer dosta naših koje smo tu pitali bi odmah sve brikali, ili mjenjali komp, jer neznaju objasnit problem, zato smo i zvali servis u njemačku. Član kikicMF ti se razumije dosta u masseye pa možeš i njega pitat za savjet. Eto nadam se da nemaš neki ozbiljniji problem, i sretno u otklanjanju problema.
 

ELCOTEAM

Član
Tu od
5 Ruj 2009
Poruka
69
Sretna Nova Godina svima na forumu i puno zdravlja,sreće i uspeha u 2014 god.

Da bi tačno mogao da znam šta je u pitanju moraš malo preciznije da pojasniš šta se dešava na traktoru.
Da li se pale kontrolne sijalice na tabli kad pritisneš kvačilo?Trebalo bi da se upale sijalica od pritiska ulja u menjaču,sijalica od prednje vuče_(opciono),sijalica ˝zec˝ i sijalice od dynashifta(A,B,C,D).Ako su se ove sijalice upalile pri stiskanju kvačila to znači da je napajanje kompjutera u redu i da je reset ok.
Komande se napajaju preko osigurača F11(za prednju vuču i blokada differencijala) i F12 za kardan i Z/K.Drugi red odozdo ,krajnja dva osigurača sa desne strane,10A i 25A.
Kažeš da neće da isključi prednju vuču,da li ugasi sijalicu od prednje vuče?Često se dešava da ugasi sijalicu a da je prednja vuča i dalje ukuljučena.
Da li kardan krene pa stane,blinka žuta sijalica, ili neće uopšte da krene?
Hidraulika nema veze sa ovim jer ima poseban kompjuter koji kontroliše rad hidraulike.Ovde je problem sa radom AUTOTRONIC kompjutera koji se nalazi ispod desnih vrata odnosno stepenica.
 

zagorac85

Član
Tu od
12 Ruj 2010
Poruka
132
Kad smo več kod toga imam ja jedno pitanje naime na mom MF-u 3060 1987 godina kad je spojen senzor okretaja kardana i uključim kardan samo blinka kontrolka(žaruljica) a kardan ne radi a kad odpojim senzor kardan radi ali ne radi kočnica kardana.I kad upalim traktor ili kad stisnem kuplung prije paljenja ne svijetli prednja vuča a u manualu piše da bi morala sistem je Autotronic.Prednja vuča normalno radi na pritisak gumba!
 

coka

Novi član
Tu od
31 Pro 2013
Poruka
7
pa kad okrenem kljuc sve mi lapcice rade osim te za brze brzine (zec) i onda se pogase
a za vucu sam pogrijesio ona je ugasena nemogu je upaliti i ja sam mislio mozda kad je upalim nemoram mi raditi sijalica mozda ce vuca raditi ali ne
a kardan nece nikako ni da mrdne
a znam gdje se nalazi i cak sam probo one utikace malo ocititi mislim zrakom i vratio ali ne nece opet pa sad neznam sta bi to bilo najbolje za napraviti
nije mi valjda kompjuter crko i koliko bi on bio nov da se kupi
 

ELCOTEAM

Član
Tu od
5 Ruj 2009
Poruka
69
Kad smo več kod toga imam ja jedno pitanje naime na mom MF-u 3060 1987 godina kad je spojen senzor okretaja kardana i uključim kardan samo blinka kontrolka(žaruljica) a kardan ne radi a kad odpojim senzor kardan radi ali ne radi kočnica kardana.I kad upalim traktor ili kad stisnem kuplung prije paljenja ne svijetli prednja vuča a u manualu piše da bi morala sistem je Autotronic.Prednja vuča normalno radi na pritisak gumba!

Verovatno je problem u kompjuteru,komparator signala ne daje dobru informaciju procesoru i dolazi do isključivanja kardana.Kad se otkači senzor,procesor se ˝zbuni˝ pa ostavlja kardan u pogonu ali tada više nema elektronske regulacije preopterećenja što nemora da pravi neki problem ako se pravilno rukuje sa mašinom.
Kočnica kardana nema elektronsku regulaciju,verovatno ti je stradao taster ispod poluge za gašenje kardana.
Što se tiče sijalice od prednje vuče,ta opcija da je upaljena prednja vuča odmah nakon startovanja je ubačena u program od 88.godišta,86 i 87 god. to nemaju i lično mislim da je to bolja solucija.U kompjutere koje mi proizvodimo to je ostavljeno kao opciona mogućnost.(po želji kupca).
 

zagorac85

Član
Tu od
12 Ruj 2010
Poruka
132
Prije nego daš kontakt pritisni kvačilo i bez davanja kontakta bi ti trebale svijetliti lampice koje je rekao Elcoteam.Pošto kod tebe ne radi više stvari čini mi se da kompjuter nema struje.Provjeri osigurač kod akumulatora!Ako si nešto radio prije nego što je prestalo raditi provjeri da se nije kakva žica otpojila a ako si ga prao da nije negdje ušla vlaga u konektore kod kompjutera kod desnih stepenica!Dobro je te konektore tu i tamo našpricati kontakt sprejom!
 

ELCOTEAM

Član
Tu od
5 Ruj 2009
Poruka
69
pa kad okrenem kljuc sve mi lapcice rade osim te za brze brzine (zec) i onda se pogase
a za vucu sam pogrijesio ona je ugasena nemogu je upaliti i ja sam mislio mozda kad je upalim nemoram mi raditi sijalica mozda ce vuca raditi ali ne
a kardan nece nikako ni da mrdne
a znam gdje se nalazi i cak sam probo one utikace malo ocititi mislim zrakom i vratio ali ne nece opet pa sad neznam sta bi to bilo najbolje za napraviti
nije mi valjda kompjuter crko i koliko bi on bio nov da se kupi

Bez davanja kontakta,kad stisneš kvačilo treba da upali one sijalice koje sam ti naveo u prošlom postu.
Da li je traktor prestao da radi sam od sebe ili ste nešto radili na njemu pa se to pojavilo kao posledica?
Kompjuter može da se servisira,a što se tiče novog kod nas je u predstavništvu masseya bio oko 2400 eura,ali to je zamena za originalni jer se on više neproizvodi.Proizvodi ga firma PEKTRON iz Engleske i dobija se dodatna instalacija da bi mogao da se konektuje na traktor.
Mislim da je u Engleskoj taj kompjuter oko 1000 funti.
 

coka

Novi član
Tu od
31 Pro 2013
Poruka
7
probo sam to bez kontakta i predisnuo kvacilo ali nista mi se ne pali i onda sam pregledo osigurac onaj napred kod akomulatora on je ispravan
a to je tako traktor uvezen sa tim kvarom
bio je jedan auto elektricar i on je to gledao i nezna bas puno ali je neke zice dirnuo i kardan je bio proradio i poslije nezna sta je dirnuo
 

zagorac85

Član
Tu od
12 Ruj 2010
Poruka
132
Probaj negdje potražiti radionički priručnik za taj traktor.Ako se kaj razumiješ tamo ima točna shema elektro intalacije.Pa prvo provjeriš instalaciju a tek onda dalje puno je to para.Probaj ištekat senzor broja okretaja kardana on ti se nalazi s lijeve strane u visini kardana pa onda probaj upaliti kardan!
 

Najnoviji postovi

Na vrh