• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Elektronika u traktorima

Z

zoki

Guest
Re: ORO INTERNATIONAL - Iznesite Vaša iskustva...

Bas citam vasa ljubavna pisma i dosao sam do zakljucka da ste svi iznimno glasni kad krtizirate zastupnike ali na forumu, nisam do sada primjetio da je netko direktno te svoje kritike zastupniku skresao u brk ili se zalio njemu nadredenome.
Svi mi vicemo da nismo OVCE a kad treba nesto poduzeti manji smo od makovog zrna 8)
 
P

Picek

Guest
Re: ORO INTERNATIONAL - Iznesite Vaša iskustva...

Bobo kaže:
@Picek: Sto bih ja trebao mozda paziti sto pisem i da se sa svima na svakoj temi slazem? NIKADA.

Ovdje pojedinci idu pisati uz vjetar i to se sjece u korijenu. Tako sam navikao i nema prepirki. pravila postoje (kakva takva) i ona se trebaju postivati. Ono sto nije definirano pravilima se rijesava dogovorno...
pa mene si nazvao govnom, ali dio o vrijeđanju članova foruma valjda nema u pravilima..
EOD
 
B

Bobo

Guest
Re: ORO INTERNATIONAL - Iznesite Vaša iskustva...

@zoki: mene jos nisu zajebali za nista, i sve mi naprave u zakonskom roku (istina taj rok je mjesec i pol) ali naprave. nikada mi slusalicu nisu spustali i takve stvari radili. Samo jednom da su spistili, a da ja to nisam izazvao, automatski bi isla prijava, pa nek se muce s inspektorima. Malo cu duze cekati na servis, ali ce me od onda zvati "Gospodine".

@Picek: Ispod ti lijepo pise da nisam nikoga direktno htio uvrijediti i ako se itko i nadje uvrijedjen da se unaprijed ispricavam... citaj do kraja sve...
 
R

ROKI

Guest
Re: ORO INTERNATIONAL - Iznesite Vaša iskustva...

Bobo ti pojma nemaš šta je elektronika u traktoru i šta su njene prednosti, tako da uopće nebi trebao raspravljat se sa nekim o tome. Pitam te kakva bi ti desna noga i koljeno bili nakon 10 dana cjelodnevnog oranja sa fergusonom sa uključenom blokadom koju moraš stalno nogom držat' Ja samo stisnem dugme i piči. Zamisli si nogu nakon jedne sezone takvog oranja' Ja znam šta je to orat sa fergusonom pod blokadom da nebi bilo šta ti znaš. To je banalan primjer, a takvih ima još puuuuuno. To što tebi netreba takav traktor to je druga stvar. Nisi dovoljno kompetentan da bi ulazio u neke rasprave, a pogotovo o modernim traktorima koje "jako dobro poznaš", da al sa slika izgleda. I još nešto, ti nisi nikakav Administrator jer si totalno neobjektivan! Ljuti se kolko hoćeš, ali to je tako.
 
B

Bobo

Guest
Re: ORO INTERNATIONAL - Iznesite Vaša iskustva...

Svatko ima pravo na svoje misljenje, pa tako i ti...
 
R

ROKI

Guest
Re: ORO INTERNATIONAL - Iznesite Vaša iskustva...

Čestitam!
 
Č

Čugi

Guest
Re: ORO INTERNATIONAL - Iznesite Vaša iskustva...

ROKI kaže:
Pitam te kakva bi ti desna noga i koljeno bili nakon 10 dana cjelodnevnog oranja sa fergusonom sa uključenom blokadom koju moraš stalno nogom držat'

Šta 10 dana, pa meni se na Zetoru smuči posle 10 minuta :evil: , srećom pa koristim blokadu sve skupa 1 sat godišnje!
 
B

Bobo

Guest
Re: ORO INTERNATIONAL - Iznesite Vaša iskustva...

Kad vec spominjete blokadu, grijanje sjedala, iskustvo u radu, komfor...

Prilikom oranja za sadnju vocnjaka, morao sam tri dana drzati blokadu, i najiskrenije vam kazem da ju nisam osjetio.

Nisi ti mene Roki vidio, ali nisam krzljav, pa mogu saltati brzine i drzati speru ko musko, kao i ukljucivati kardan i prednju vucu, a sve to bez prekidaca... Ako je to tebi tesko, onda nemam rijeci...


Vise mi je dosta da me se omalovazava bez ikakvog razloga. Ja nista ne znam, ja nemam pojma i ja sam najveci glupan na svijetu... Malo ste ipak pretjerali, zar ne?

U traktoru sam odrastao, kao i vecina vas ovdje, tako da vasi komentari nemaju bas i nisu objektivni. Radim s traktorom od svoje 9-10 godine i daleko od toga da nemam nikakvog iskustva u traktoru.


Naime, ovo je tema o ORO i iskustva s njima, ali eto, zbog nakih se razvezala na milion drugih tema...
 
Č

Čugi

Guest
Re: ORO INTERNATIONAL - Iznesite Vaša iskustva...

Ne omalovažava Bobo tebe niko, ok, ti nisi za elektroniku u traktorima, ali ne možeš reći da ona ne olakšava mnooogo rad u polju, i da je više nego potrebna poljoprivrednicima koji skoro da spavaju u traktoru!
 
B

Bobo

Guest
Re: ORO INTERNATIONAL - Iznesite Vaša iskustva...

Super je ta elektronika, stovise; odusevljen sam s njom...

A to de se mene ne omalovazava, objesi macku o rep. cim se ja necemu protivim, automatski nemam pojma sto pricam.

A kad je ovo vec tema vezana za MF, zar nije nedavno bila otvorena tema s nekim problematicnim MF traktorom i njegovom elektronikom? Automatski je otkazala hidraulika i mjenjac, zbog lose izolacije... Odusevljen sam. To se moze dogoditi na svakom traktoru, i zato ju ne volim. Samo najnuznije zelim i u autu i u traktoru.

Sad su ljudi omeksali... Kako su nasi djedovi od danas do sutra hodali za konjima i volovima i opet su dozivjeli duboku starost, a ovi danas, ne mogu zamisliti oranje bez prekidaca, mjeraca potrosnje goriva i proklizavanja... Hoces mi reci ako ti je proklizavanje preveliko i potrosnja previsoka da ces dici plug i otici kuci? Malo morgen, i dalje ces orati, jer se posao napraviti mora.
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
2,939
Re: ORO INTERNATIONAL - Iznesite Vaša iskustva...

Svi ste pretjerali, da se ovaj razgovor dogodio uživo siguran sam da bi bilo slomljenih noseva....

Nadam se da me neće nitko ubit ako izrazim svoje mišljenje. :D :D

Ja mislim da je elektronika OK u traktoru, ali u određenoj mjeri. Trenutno mislim tako
možda za 5 godina promjenim mišljenje, neznam.

Za nekih 10 godina sigurno se neće ni moć kupit traktor manje snage bez elektronike.
 
B

Bobo

Guest
Re: ORO INTERNATIONAL - Iznesite Vaša iskustva...

A ja cu tih 10 godina uzivati, dok cete vi placati skupe servise ;)

Imam takav nacin razmisljanja i tu pomoci nema...
 
P

paor

Guest
Re: ORO INTERNATIONAL - Iznesite Vaša iskustva...

ja osobno ne bih mogao generalizirati za i protiv elektronike, moj stav je da uvijek treba ići naprijed, a pogotovo ne s konja na magarca
u tom smislu sam zadovoljan s nekakvom šemom koju sam imao npr. s autima - fićo, pa yugo, stojadin i na koncu ford, a s traktorima - 539, 542, Z5211, MF294 - e sad, da li se moglo (i moralo) brže i radikalnije...

recimo da Bobu već poznajem tako da me nije začudila njegova opetovana isključivost, a za to još ima i opravdanje u doista lošoj servisnoj službi većine traktorskih servisera, tako da bi s te strane i Picek mogao malo stati na loptu jer ne shvaća izvor nervoza, bojazni i nezadovoljstva naših seljaka

svi ti novi traktori su napravljeni uzimajući u obzir ekonomske, stručne i iskustvene razine svjetskih farmera koji po svemu odskaču od nas i s te strane treba shvatiti nekoga tko u nas neće elektroniku, a ne još mu silom gurati neželjeno

neću više mudrovati jer i neznam preveć, ali smatram da je ovo dobra diskusija i ima svrhu za obojicu i sve nas
(sjetite se samo sabora gdje se pokolju kao babe, a onda zajedno na kavicu...)
 
B

Bobo

Guest
Re: ORO INTERNATIONAL - Iznesite Vaša iskustva...

Eto, ti si rekao sve u ovih par redaka, a ja cijeli dan tu pisem, pa ostao nedorecen...

Eto, netko tko me napokon razumije...
 
Č

Čugi

Guest
Re: ORO INTERNATIONAL - Iznesite Vaša iskustva...

Pa niko nije rekao da se bez nje ne može, ali ako si u situaciji priuštiti sebi dobar traktor i time olakšati sebi rad, zašto da ne, a što se tiče kvarova, pa sve se da pokvariti, a isto tako i popraviti, tako da opravdanje tražiti u tome što se elektronika može pokvariti, nema nikakvog smisla!
 
B

Bobo

Guest
Re: ORO INTERNATIONAL - Iznesite Vaša iskustva...

Opravdanje trazim u tome sto pokvareni elektronski dio ne mozes pokrpati da ti traktor izdrzi tako pokrpan dok ti ne dodje zamjenski dio da se to popravi kako treba. takodjer je jak otesko popraviti taj elektronski dio na sred njive, a uvijek se na sred njive nesto pokida, nikada u dvoristu.

To ja pokusavam dokazati, da je za mene koji ne baratam milijunskim iznosima elektronika samo nepotrebno zlo.
 
K

KRESO

Guest
Re: ORO INTERNATIONAL - Iznesite Vaša iskustva...

je.. te oči mi otpale od ovolikih postova a komentar će izostati ;)
 
K

krx pozega

Guest
Re: ORO INTERNATIONAL - Iznesite Vaša iskustva...

Bobo kaže:
Vise mi je dosta da me se omalovazava bez ikakvog razloga. Ja nista ne znam, ja nemam pojma i ja sam najveci glupan na svijetu... Malo ste ipak pretjerali, zar ne?

Bobo nominiran si ;) :mrgreen: :mrgreen:
 
Č

Čugi

Guest
Bobo kaže:
A ja cu tih 10 godina uzivati, dok cete vi placati skupe servise ;)

Imam takav nacin razmisljanja i tu pomoci nema...
Bobo kaže:
da je za mene koji ne baratam milijunskim iznosima elektronika samo nepotrebno zlo.

To stoji, ali sa druge strane ne možeš reći da je zlo. Neko ko je spreman dati 30, 40, 50, 100000 eura za traktor, spreman je i platiti poravku ako bude došlo do kvara, neće se ništa veliko izgubiti za par dana dok se to ne sredi (koliko samo čekamo da nam vreme dozvoli ulazak u polje, pa opet guramo dalje), ali tu se vraćamo na suštinski problem-lošu servisnu mrežu, i dok god bude tako, većina ljudi će izbegavati kupovinu traktora sa elektronikom čak i u najjeftinijim modelima, sa malo elektronskih komponenti!
 
A

Axial

Guest
Mislim da većina današnjih traktora bez elektronike uopće ne bi mogla raditi. Tu se svi vjerovatno slažete, a i mislim da je u proizvodnji traktora elektronika jedan od najjeftinijih komponenti kod sklapanja. To što je 'skupa' kada ju kupuješ kao rezervni dio druga je stvar ili zato jer se kod ugradnje možda koriste najjeftiniji konektori pa oni sa vremenom korodiraju pa malo ima spoja pa malo nema pa nam onda dođe serviser koji odmah naravno samo mijenja dijelove (koje mi plaćamo) dok jednostavno elektronika ne proradi (stari dijelovi se 'bacaju' ili naplaćuju skupo idućoj 'žrtvi'). Kod elektronike obično (iz vlastitog iskustva) se radi o 'trivijalnim' kvarovima- prekid strujnog kruga, korodirani konektori, a tu si onda možemo uz malo znanja i vremena sami pomoći. Naravno dok traktor nije pod garancijom. Koju daje ORO i slični. Njima neka bog pomogne dok garancija traje.
 

Najnoviji postovi

Na vrh