• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Elektronika u traktorima

P

Picek

Guest
Bobo kaže:
Aha, tako... Ja sam razumio da su ti otisle sve 3 brzine na kardanu... A sto se tice 540€kardana, trebao bi negdje biti "override" nacin rada, jer ti bas zelis tako raditi, iz samo tebi poznatih razloga...

Eto zasto ne volim elektroniku. uvijek se nesto moze "pomrdati" "smuvati" i slicne fore... Ja se te "struje" u traktorima jos uvijek bojim, a i mislim da je pretjerano bas toliko koristenje prekidaca, jer traktoristu postane dosadno u cjelodnevnom radu...

Bar tako mislim :oops:
kada visoko (više) obrazovani mladi poljoprivrednik kaže da se boji elektronike u traktorima onda nije ni čudo što nam ja poljoprivreda tu gdje je..
na samom dnu u Europi, po pitanju profita iz poljoprirvede, po pitanju troškova proizvodnje i cijene proizvedenog, po pitanju prinosa itd...
nema naprijed s takvim razmišljanjem :?
ajde da si dida od 80 godina koji je cijeli život radio s mehanikom ali imaš 20 i koju i svejedno tako razmišljaš..
ja se od toga naježim :(
 

IKO

Član
Tu od
20 Stu 2007
Poruka
52
Re: ORO INTERNATIONAL - Iznesite Vaša iskustva...

Bog društvo! Javljam se prvi put na forumu. Već dugo vas pratim kao gost i drago mi je da se međusobno pomažete. Jutros sam vidio nešto što mi nije baš drago, a to su packe Piceka na račun Bobina komentara na elektroniku. Mislim da Bobo ima pravo. Elektornka je još u poljoprivrednim strojevima je još nesigurna. Što ćeš napraviti kad ti traktor stane usred njive. Pogledati što mu. Utvrditi kvar. Ako sam možeš popraviti popraviti ćeš, ako ne ptažiti ćeš pomoć. Kod mehaničkih sklopova u svakom selu postoji meštar koji će to otkloniti, a za elektroniku? Čekaj milost. Kako vidim vrlo često čekaj milost koja će te na kraju skupo stajati. Moj Picek ti si očito trgovac i ne radiš sa strojevima pa ti problemi, koji ne pitaju u kojem će momentu doći, nisu poznati.
 
P

Picek

Guest
Re: ORO INTERNATIONAL - Iznesite Vaša iskustva...

IKO kaže:
Bog društvo! Javljam se prvi put na forumu. Već dugo vas pratim kao gost i drago mi je da se međusobno pomažete. Jutros sam vidio nešto što mi nije baš drago, a to su packe Piceka na račun Bobina komentara na elektroniku. Mislim da Bobo ima pravo. Elektornka je još u poljoprivrednim strojevima je još nesigurna. Što ćeš napraviti kad ti traktor stane usred njive. Pogledati što mu. Utvrditi kvar. Ako sam možeš popraviti popraviti ćeš, ako ne ptažiti ćeš pomoć. Kod mehaničkih sklopova u svakom selu postoji meštar koji će to otkloniti, a za elektroniku? Čekaj milost. Kako vidim vrlo često čekaj milost koja će te na kraju skupo stajati. Moj Picek ti si očito trgovac i ne radiš sa strojevima pa ti problemi, koji ne pitaju u kojem će momentu doći, nisu poznati.
tako je, ja nisam poljoprivrednik ja sam trgovac ali to nema veze s ovom temom..
ne prodajem ništa osim svog mišljenja..
ta fama o elektronici kao o nečemu lošem u traktoru je pretjerana..
ta elektronika nije kao elektronika u autu, stavljena da bi se ljudi zafrkavali i da bi im bilo manje dosadno u vožnji ili da bi ih izvlačila iz situacija u koje su se kao "vrhunski" vozači doveli..
elektronika i sve te funkcije u traktoru imaju svoj cilj..
a cilj je povećati funkcionalnost traktora a samim time i učinkovitost poljoprivrednika koji radi s njim..
i ne slažem se da je elektronika nesigurna..
elektronika u traktoru je nesigurna u rukama ljudi koji se boje s njome raditi ili ne znaju s njome raditi i koji u startu imaju negativno mišljenje o elektronici u traktoru..
jel u autima otkazuje elektronika toliko često?
a zašto onda svi kupuju autu sa hrpom elektronike, zašto se još uvijek ne vozimo u "stojadinu" i yugu ako je to toliki problem..
koliko vas ovdje vozi yugo ili "stojadina"?

ako imaš kod kuće cd ili dvd player.. nemoj čistiti leću čitača pa ćeš vidjeti što će se dogoditi za godinu dana..
player neće čitati cd ili dvd-e. zašto? zato jer netko nije pročitao uputstva u kojima piše kako se to treba održavati..
traktor je kompleksniji stroj/uređaj ali se svodi na istu stvar..
ako ti ne održavaš traktor urednim i čistim, ako se ne brineš o njemu kao što se brineš o autu kojeg vozaš po redovnim servisima i u kojeg točiš gorivo koje piše u knjižicia onda naravno da će elektronika u traktoru otići kvragu..
na ovom forumu ima dečkiju čiji traktori nisu čista mehanika.. oni govore sami za sebe..
da se čovjek u svojoj evoluciji bojao ići naprijed još uvijek bi se oralo sa drvenim plugom..
i dok je europa u toj evoluciji otišla dalje naš poljoprivrednik koji se boji ići naprijed još uvijek živi u nekom drugom vremenu i obrađuje zemlju kako je obrađivao njegov otac ili dida..
sjednite u auto i odite se provozati do Francuske, Njemačke, Austrije, Mađarske pa pogledajte s kakvim strojevima oni rade..
zašto njima elektronika nije "nesigurna"?
 

suljos

Član
Tu od
9 Tra 2007
Poruka
341
Re: ORO INTERNATIONAL - Iznesite Vaša iskustva...

Picek ,nebi se složio da su elektronske novotarije u atomobilima beskorisna stvar...a to za bobu što si rekao me začudi.
Evo Ratarko ničim nije izazvao kvar i kažnjen je čekanjem,tako da nije problem u rukovaocu ,nego servisnoj mreži koja se treba starati za traktor,barem u garantnom roku.
Ljudi se bolje novotarija zbog toga što često budu prepušteni sami sebi,ili popravke jako skupo plaćaju.
 
K

krx pozega

Guest
Re: ORO INTERNATIONAL - Iznesite Vaša iskustva...

Picek se ustao na ljevu nogu :roll: ;) :| ....slažem se da se netreba bojat ničeg..nisi možda ni svjestan koliko je ta rečenica jaka bez obzira na tvoju naobrazbu...ali tko će rješavati probleme kad ste upravo Picek vi na vrhu tog lanca...netko je rekao jebeni balkanski primitivizam...

Jako si mi drag kao član i svi smo tu da se u krajnjoj liniji i našalimo ali bojim se da ti nemaš pojma o praksi tako da nisi kompetentan da o tome govoriš..iz stolice se nemože voditi poljoprivreda...a nemoj samo reći da to nema nikakve veze...isto kao što je netko sinoč spomenuo da politika nema veze sa poljoprivredom...zato i slavonija je tugdje je pa nemogu poljoprivrednu politiku voditi ljudi koji nisu nikad "pokisli u polju do gaća"...razumuješ..NEMOGU...ponavljam zato i jesmo tu gdje jesmo.....isto tako dođe ti trgovac što je naravno i njegov posao da ti doslovce utrpa traktor(ajde ti makar imaš sreće što prodaješ extra klasu traktora)sa brdo oprema za koju on nikad nije ni čuo pa taman da ide na brdo seminara kad on nezna kako to u PRAKSI funkcionira(praksa i knjiga...nebo i zemlja...pogotovo u poljoprivredi)i koje se tek onda zlo događa..fino to sve lijepo stane a oni gledaju lijepo kao telci u to skupa sa tobom....

I opet se vraćam na početak ili kontraindikciju tvoga navoda da seljak mora ići naprijed(držim do toga)ali se prvo sve mora promijeniti od vas čisto zato što vi od nas živite a ne mi od vas...i kad se to shvati i promijeni taj naš mentalitet ili ti ga hebeni balkanski primitivizam onda ćemo moći malo crno-bijelije gledati na to sve kao tvoje razmišljanje iz tvoga gore navedenog posta...nadam se da sam bio jasan..NHF
 
S

sapat

Guest
Re: ORO INTERNATIONAL - Iznesite Vaša iskustva...

Slijedeći traktor koji budem kupovao, bit će sa svim elektronskim picabocama, elektronika znatno poboljšava i olakšava uvjete rada... mislim da se elektronike netreba bojati... ;)
 
P

Picek

Guest
Re: ORO INTERNATIONAL - Iznesite Vaša iskustva...

krx pozega kaže:
Picek se ustao na ljevu nogu :roll: ;) :| ....slažem se da se netreba bojat ničeg..nisi možda ni svjestan koliko je ta rečenica jaka bez obzira na tvoju naobrazbu...ali tko će rješavati probleme kad ste upravo Picek vi na vrhu tog lanca...netko je rekao jebeni balkanski primitivizam...
nisam se ustao na lijevu nogu samo mi bobo sa nekim svojim izjavama već duže vrijeme diže živac..
a ne mogu se svaki puta suzdržati..
od činjenice da on zna bolje o radu novog traktora od Fendtovih inženjera pa nadalje da se ne vraćam dalje u prošlost rasprava na forumu..
a jako dobro znam da nisam jedini ovdje kome to ide na neku stvar..


krx pozega kaže:
Jako si mi drag kao član i svi smo tu da se u krajnjoj liniji i našalimo ali bojim se da ti nemaš pojma o praksi tako da nisi kompetentan da o tome govoriš..iz stolice se nemože voditi poljoprivreda...a nemoj samo reći da to nema nikakve veze...
ja ne moram nikome biti drag, niti se pokušavam ikome ovdje uvlačiti da sam dobar i drag da bi jednoga dana kupio nešto od mene..
zajebi to..
takav sam kakav sam, istina nisam kompetentan ali nije da nikada nisam radio u poljoprivredi..
jedino što ne živim od toga i nisam non stop u traktoru i u polju..
ali nekog iskustva ipak imam i to još od malih nogu pa sve do sada kada je moje iskustvo drugačije nego vaše..
naravno to iskustvo se ne može uspoređivati vjerojatno sa ničijim na forumu jer je minorno ali iskustvo kao takvo postoji..
pa i do iskustva u skorijoj budućnosti s obzirom na moje kupovanje zemlje ali to nije predmet priče..
a na kraju krajeva cijeli moj život je u Slavoniji, i kroz život kao trgovac i kroz život sa poljoprivrednicima..

krx pozega kaže:
isto kao što je netko sinoč spomenuo da politika nema veze sa poljoprivredom...zato i slavonija je tugdje je pa nemogu poljoprivrednu politiku voditi ljudi koji nisu nikad "pokisli u polju do gaća"...razumuješ..NEMOGU...ponavljam zato i jesmo tu gdje jesmo.....isto tako dođe ti trgovac što je naravno i njegov posao da ti doslovce utrpa traktor(ajde ti makar imaš sreće što prodaješ extra klasu traktora)sa brdo oprema za koju on nikad nije ni čuo pa taman da ide na brdo seminara kad on nezna kako to u PRAKSI funkcionira(praksa i knjiga...nebo i zemlja...pogotovo u poljoprivredi)i koje se tek onda zlo događa..fino to sve lijepo stane a oni gledaju lijepo kao telci u to skupa sa tobom....
trgovina nije egzaktna znanost, kao uostalom niti poljoprivreda..

i ti da bi došao do povećanih prinosa moraš proći neku svoju školu u kojoj ćeš pet puta fulati sa količinom sjemena, gnojiva ili zaštite da bi tek šesti puta dobio otpimalne rezultate? nije li tako?
ili si odmah od prve sve uspio naučiti i napraviti kako spada?
a to što je poljoprivreda tu gdje je...
ovu zadnju vlast su izabrali i slavonci i baranjci..
jedna stranka koju neću imenovati i njihova politika su uništili Županjsku banku i živote tisuće ljudi koji su bili direktno ili indirektno povezani s tom bankom u Županjskoj posavini..
i svejedno su ti isti ljudi opet izabrali tu istu stranku na idućim izborima, i na onim idućim, i na onim idućim pa će tako biti i na ovim..
i najjača su stranka na tom prostoru već godinama..
a županjska posavina nije industrijski kraj nego pretežito poljoprivredni..
pa sad ti pitaj tko je kriv za takvo stanje u poljoprivredi ako ne i sami poljoprivrednici..

krx pozega kaže:
I opet se vraćam na početak ili kontraindikciju tvoga navoda da seljak mora ići naprijed(držim do toga)ali se prvo sve mora promijeniti od vas čisto zato što vi od nas živite a ne mi od vas...i kad se to shvati i promijeni taj naš mentalitet ili ti ga hebeni balkanski primitivizam onda ćemo moći malo crno-bijelije gledati na to sve kao tvoje razmišljanje iz tvoga gore navedenog posta...nadam se da sam bio jasan..NHF
e vidiš ovdje se totalno razilazimo jer jedno povlači drugo..
kako ti ne živiš od nas?
nego tko ti je prodao traktor ako nije trgovac?
i dali tebi taj traktor donosi kruh na stol?
i kako onda ti ne živiš od nas? :?
od čega bi živio da nemaš taj traktor?
mi trgovci živimo od vas isto toliko koliko i vi poljoprivrednici od nas..
a stvar je ekonomske isplativosti o ulaganju u izobrazbu servisera, zaposlenika itd...
zašto ulagati u skupu opremu i znanje servisera kad se od 2000 prodanih traktora proda njih maksimalno 700 "zapadnih" a recimo da je 500-600 od tih "zapadnih" traktora sa puno elektronike makar sam i tu previše rekao..
dakle 3/4 tržišta otpada na čisto mehaničke traktore koje popravlja tko gdje stigne i onda se kuka o elektronici u traktorima i to kukaju ljudi koji nisu NIKADA radili u takvim traktorima ali im je netko pričao o tome..
ajmo ne pričati bajke..
svako jako dobro zna od koga i zbog čega kupuje koji traktor..
nisu mali novci koji se daju za traktore ili za plugove ili za bilo što drugo da bi se samo tako preko toga prešlo i ja sam uvjere da 90% ljudi ovdje zna više o traktorima od mene i od većine trgovaca..
i onda se novci svejedno daju svakome za svašta..
i kasnije se kuka i pljuje po svakome...
tko je tu onda lud?

suljos kaže:
Picek ,nebi se složio da su elektronske novotarije u atomobili beskorisna stvar...a to za bobu što si rekao me začudi.
Evo Ratarko ničim nije izazvao kvar i kažnjen je čekanjem,tako da nije problem u rukovaocu ,nego servisnoj mreži koja se treba starati za traktor,barem u garantnom roku.
Ljudi se bolje novotarija zbog toga što često budu prepušteni sami sebi,
ja ratarkov slučaj ne bih komentirao jer sam seveć jednom opekao na tome i nas dvojica ne komuniciramo..
nažalost, tako je kako je..

suljos kaže:
ili poravke jako skupo plaćaju.
u principu se sve svodi na to..
a popravak auta ne košta puno?
a tko od vas živi od auta pa ga svejedno popravlja?
ja koji napravim 50-60 000 km u autu godišnje ne živim od auta pa svejedno plaćam popravke auta..
i ne dajem ga da svatko radi po njemu i ne pravim se da znam ja prčkati po njemu nego ga vozim ovlaštenom majstoru koji onda prčka po njemu..
naši ljudi (uključujući i mene) pokušavaju uštedjeti na svemu , i tamo gdje treba i tamo gdje ne treba. to nam je balkanski mentalitet ali glavno da svi znamo okriviti drugoga i pljuvati po drugome..
netko sije repu, pokupi od šećerane zaštitu i gnojivo i pola potroši na repu a pola na neku drugu kulturu i onda krajem godine ima muda pljuvati po šećerani i njihom načinu otkupa..
ili pljuvati po nekom trgovcu koji ga je prevario a i sam je prevarant..
u čemu i gdje je razlika..

ali odoh sada preširoko i već se izgubih u svemu što sam mislio pisati.. :mrgreen:
čekaj da sad sve pročitam pa ću nastaviti dalje :mrgreen:
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,337
Re: ORO INTERNATIONAL - Iznesite Vaša iskustva...

Dečki, ne lupati po Piceku!
Sve to stoji kaj ste rekli, jednako tako i ono kaj je imenovani rekel.
Evo nekoliko činjenica:
- bez napretka nejde, i biva se pregažen vremenom ako ga se ne prihvaća
- elektronika JE napredak
- sve dalje će ona biti sve prisutnija i sve manje izbježna. Netko je spomenul Yuga - i on ima motor s ubrizgavanjem benzina, dakle nema rasplinjač i nemože ga se svagdje popraviti.
- elektronika je prisutna puno više u kamionima nego u traktorima, pa koliko ih stoji na cesti? Da osobne aute i ne spominjemo. Gotovo svatko ima autoradio na traktoru, pa koliko ih se pokvarilo?

Ono kaj zapravo je problem, je slaba servisna mreža, i malo ljudi koji znaju otkriti/riješiti (popraviti) neispravnosti. Ali tu treba krenuti od škole - koliko đaka uopće zanima ono kaj uče u školi? Ili od zaposlenih - koliko njih uopće voli posao koji radi? Jasno da ispašta krajnji kupac, koji nemože koristiti ono kaj je platio.

Ratarko je imal problema s MF-om. Bil mu je neupotrebiv. A kaj je s NH-om? I on sigurno ima elektronike. Kaj je s Huerlimannom? I on ima barem elektrohidraulične komande. Pa kaj se nijedan drugi nije nikada pokvaril? I tko ga je popravil i nakon koliko dana?

Još nekaj: auta ima puno, kamiona ima puno no traktora ima relativno malo - tak da je teško naći omjer cijene proizvoda i isplativosti servisne mreže, pogotovo na teritoriju kakav je Hrvatska. Kad bi ljudi kupovali nove, kompliciranije strojeve (a ne rabljene, na kojima serviseri nemaju nikakvu zaradu), razvijela bi se trgovačka, ali još više servisna mreža , koja bi imala više posla, pa bi pojedini servise mogel biti pun o bliže krajnjem korisniku. Mislim da smo o tome već govorili.

I mislim da postoji još jedan problem: nitko od nas nebi htio potrošiti ni kunu na održavanje i popravke, već bi htjeli da da to plati netko drugi (proizvođač, trgovac...), kad je već moral potrošiti novce na kupnju. Nažalost, to nije tak u životu - sve se kvari, i sve se popravlja, počevši od nas, ljudi, pa do stojeva. Sami kaj mi imamo zdravstveno osiguranje, koje plaćamo uvijek, bez obzira koliko ga trebali, dok strojevi to nemaju.
 
R

Rajtek

Guest
Re: ORO INTERNATIONAL - Iznesite Vaša iskustva...

Slažem se da bez usvajanja novih tehnologija nema napredka. Meni je samo žao što seljaka svako iskorištava, pa tak i vi trgovci :cry: . Aj reci Picek iskreno. Koliko prosječno zaradi trgovac na jednom traktoru recimo do 100 konja.(U ovom slučaju, ti na Valtri)??? :scratch
 
Č

Čugi

Guest
Re: ORO INTERNATIONAL - Iznesite Vaša iskustva...

ZJ

Potpisujem!
 
K

krx pozega

Guest
Re: ORO INTERNATIONAL - Iznesite Vaša iskustva...

Nas pet komentira jedno a svi mislimo isto... :scratch
...prvo ti komentiraš Bobu koji se malo previše drži svoga iz opet nekih njegovih i nekomu tko zna dobro znanih razloga...pa ti sve lijepo takopđer objasni i isto kažeš nešto što ne stoji...oprosti prijatelju ali svako od nas ima neku osobnost i od svakog pojedinačno se očekuje da nešto kaže što se od njega i očekuje...nisam ja tu policajac ali tako se vrtimo u krug...nadam se da si shvatio
...a ja nisam rekao da je elektronika u traktoru nepotrebna..nego da se kod nas trenutno prelako prodaje sa obzirom na znamo već svi šta i to je činjenica....i to me boli...iskreno

E..da i sa ovakovim postovima se ne prodaje ništa....znači već si pao...to si trebao učiti na prvoj godini ;) :mrgreen:

Svi smo mi samo ljudi i tako i većini od nas stoji ipak svako sam sebi na prvome mjestu ali bi trebalo biti malo više tolerancije..e da sam samo ja htio malo više slušat dok sam bio mlađi gdje bi sad bio..tako i Bobo kad počne se malo previše držati svoga a recimo sinoć se uhvatio na vikalici da nema politike i bog..koda je on bog i sad će on meni pet postova objašnjenja...nema sile na silu stari moj eto ti još jedan primjer balkanskog primitivizma..ama baš nikad nebih ni bio na ovom forumu da nisam pokupio i vidio brdo pametnih stvari tako i ti sigurno imaš svoje interese pa me čisto malo,malo začude tvoji istupi...evo dosta za sada..opet kažem nisam ništa loše mislio a najmanje se htio prepucavati


ZJ...činjenica je i zaključak ove moje nepriklonjene strane da nije sve tako crno-bijelo ali kupac mora dobiti ono što je i platio,biti mu popravljeno u roku ono što je i platio,vratiti kredit u roku jer će mu uzeti traktor i pokvaren odvesti iz avlije...nitko ne udara po Piceku al on je izneo par neistina ta temelju toga što je Bobo rekao da netreba elektronike u traktoru..i onda se ti uključiš i po mome zaribaš...JA HOĆU ZA SVOJE PARE FULL TRETMAN I BITI ĆU TAKAV JER ŽIVOT ME JE NAUČIO GDJE SAM GOD NEKOMU POPUSTIO POPUŠIO SAM A POGOTOVO U POLJOPRIVREDI BAŠ ZBOG TOG STEREOTIPA ŠTA KOJI ***** SELJAK ZNA...eto ti istine a druga je stvar što seljak mora biti imati ispada sve naobrazbe...

Znaš šta mi je reko lik koji mi je prodao traktor i koji me je izvaljao...sjedio je u stolici i kravati i na moje izistiranje da spusti cijenu traktora i to sa razlogom on je rekao kako mi seljaci samo kukamo i da bi se o nama dalo popričati...puca njemu ***** što meni voda leži na njivi a plaćam odvodnju i vodne naknade 10000 kn a nitko čistio kanale 30 god...znači seljak bi trebo biti ama baš sve..od stručnjaka za mehanizaciju do referenta za nabavu i prodaju jer ama baš nitko ne odradi svoj posao kako valja jedino seljak iznese cijelu proizvidnju za sebe i bogami za druge tako da Picek seljak ne živi od trgovaca nikako...
Evo jedan primjer...kako je to kapitalno ulaganje u mogućnosti iskotistiti samo u slučaju da je realizirano kreditom...tako da fino banke pokupe pare a seljaku kapitalno pojedu kamate...PA TKO JE TU LUD...i zbog koga to..za koga seljak tu radi..daj molim vas da čujem....ista stvar sa prodajom te mehanizacije..makar u mom slučaju..prodaj a poslije ko te jebe...
 
Z

zoki

Guest
Re: ORO INTERNATIONAL - Iznesite Vaša iskustva...

DECKI OHLADITE MALO GLAVE OVO NEMA SMISLA
 
P

Picek

Guest
Re: ORO INTERNATIONAL - Iznesite Vaša iskustva...

krx pozega kaže:
ama baš nikad nebih ni bio na ovom forumu da nisam pokupio i vidio brdo pametnih stvari tako i ti sigurno imaš svoje interese pa me čisto malo,malo začude tvoji istupi...evo dosta za sada..opet kažem nisam ništa loše mislio a najmanje se htio prepucavati
zar ti misliš da je ovo prepucavanje :mrgreen:
bio sam i još uvijek jesam administrator i moderator na par foruma, ovo je mila majka..
još se nismo ni vrijeđat počeli :mrgreen:
ja sam svoje interese dolaskom na ovaj forum davno napisao, povećati prodaju traktora za 100% :mrgreen:
ajmo, što čekate.. imamo i sa elektronikom i bez elektronike :mrgreen:

krx pozega kaže:
E..da i sa ovakovim postovima se ne prodaje ništa....znači već si pao...to si trebao učiti na prvoj godini ;) :mrgreen:

i
nisam bio bogzna kakav student, zato upisujem drugi fakultet već sljedeće godine ako bude prilike..
odnosno to je viša škola.. :mrgreen:
 
B

Bobo

Guest
Re: ORO INTERNATIONAL - Iznesite Vaša iskustva...

Cujte, nije mi se dalo sve citati, pa sam preletio ove dugacke postove, kao sto i vi preletite preko mojih...

Uglavnom, nikada nisam rekao da ja znam bolje od nekih inzenjera, ali sam iznio svoje misljanje i rekao sam da takav traktor nikada necu kupiti. Moje pravo...

A sto se tice elektronike u traktorima. Pogledaj primjer Ratarka. covijek kupio traktor, i radi s njim, ode mu u sred sjetve, a njemu tek jucer popravljan kardan... A eto, da igrom slucaja nije imao drugi traktor, mogao se doslove jeb... a sada ne bi mogao ici u sjetvu. Covijeku koji zivi od tpg traktora, nema sanse da stroj u najnuznijem trenutku stoji bespomocno...

U europi se to ne dogadja, i nemoj mi samo europu spominjati, jer tako kako ti okom, oni skokom, a kod nas su SVI trgovci govna, doslovce. nitko nije milo djetesce i bezgresan. Evo, ORO je lopovska firma, receno mu je da ce dobiti predfilter za gorivo i de ce tek onda smijeti tociti hrvatsko gorivo u traktor... sto da ga ima kod kuce i da mu 75 dana stoji u garazi? i da je kao zadnja budala cekao da mu donesu taj filter, onda bi mu kroz neko vrijeme otisao kardan (Sugavi prekidac) i onda opet da traktor stoji, dok se ovi sjete doci...

Nemas iskustva s poljoprivredom nekog pretjeranog, kao niti ja s trgovinom, ali neke osnovne stvari i dijete od 10 godina moze skuziti. Jedno je optimalni rok, a drugo zakonski. I jedan i drugi se moraju postovati jer ako toga nema, ode sve prema "drvenom plugu".

Jos ako ti se ja ne svidjam, stavi me na "block" i neces vidjeti moje komentare i stvar rijesena i neces se zivcirati bez veze ;) Meni osobno elektronika ne treba niti u automobilu niti u traktoru (osima anlasera, alternatora i radio aparata). tako ja vozim ladu samaru koja ima i karburator i sam ju popravim, jer znam i zelim, a govnima ne dajem novce dok bas ne moram... kud ih placam, tu da me jos i zajebavaju? Neka hvala, imama pametnijeg posla...

Uglavnom, ako ja kao covijek koji pohadja visu skolu odmah moram razmisljati kao robot, ja to ne zelim, nego znam sto je meni najbolje i kako meni stvari pasu.

Puno ljudi, na primjer, voli janjetinu, dok ima i onih koji ju preziru... Jesti janjetinu naspram salame je napradak i korak naprijed. Ako ne volim janjetinu, nece me sve svijetske sile natjerati da ju jedam, sve dok ima salame ;)

Ti kao trgovac bi trebao imati puno vise kontakta s ljudima nego ja, ali koliko ja ljudi znam, dosta njih se slaze samnom, i niti oni ne vole elektroniku. Neki su cak isli poduzimati ekstreman korake i kupovali polovan traktor, jer nije bilo novog po njohovoj mjeri, nego je sve na dugmice, a ljudi to ne vole...

Ja sam zadnja osoba na svojetu koja ce kuppiti traktor s vario mjenjacem i kojekakvim bespotrebnim dugmicima. Takve meni ne znace komfor, nego samo bespotrebno zivciranje i strepnju kad ce sto prdnuti u vjetar, a popravak je svaki skup...


Sad sam se upravo sjetio famoznog NH bug-a (error 816 mislim da je bio)... Na dosta NH traktora se pojavljuje na ekranu Error 816 koji ne znaci nista, ali je tu i svaki te puta podsjeca da tu moze i pisati neki broj koji ce te i kostati ;) pitaj bilo kojeg vlasnika starijeg NH traktora da li zna za taj broj...

Ovaj komentar je pisan u namjeri da se neke stvari razjasne, i nije mi bila namjera nikoga direktno vrijedjati. Ako se itko osobno nasao uvrijedjen, unaprijed se ispricavam jer mi to nije bila namjera.
 

IKO

Član
Tu od
20 Stu 2007
Poruka
52
Re: ORO INTERNATIONAL - Iznesite Vaša iskustva...

OK ljudi! Pa stvarno je besmisleno se prepirati elektornika da ili ne. Pa dečki mi o ovo sada nebi ni raspravljali da nije elektronike. Svi smo mi za elektroniku, ali za takvu koja će nam pomagati, a ne odnemagati. Kada Picek i njegovo društvo budu u mom selu svaki će seljak biti za traktor koji će oni popravljati, ali ako će on biti preko bijela svijeta, a ja ću ga vidjeti ne kad mi treba nego kada je njemu zgodno onda od posla nema ništa, pa ni od elektronike. Budući da smo mi mala zemlja,a i imamo svih mogućih vrsta traktora, neznam kada će se moći očekivati da se kvarovi svih nas otklanjaju u primjerenom vremenu. Sumnajm da će to biti u dogledno vrijemem, a do tada držimo se kako znamo, netko za elektroniku, a netko za mahaniku, kako je komu zgodnije.
 
P

Picek

Guest
Re: ORO INTERNATIONAL - Iznesite Vaša iskustva...

Bobo kaže:
U europi se to ne dogadja, i nemoj mi samo europu spominjati, jer tako kako ti okom, oni skokom, a kod nas su SVI trgovci govna, doslovce. nitko nije milo djetesce i bezgresan. Evo, ORO je lopovska firma, receno mu je da ce dobiti predfilter za gorivo i de ce tek onda smijeti tociti hrvatsko gorivo u traktor... sto da ga ima kod kuce i da mu 75 dana stoji u garazi? i da je kao zadnja budala cekao da mu donesu taj filter, onda bi mu kroz neko vrijeme otisao kardan (Sugavi prekidac) i onda opet da traktor stoji, dok se ovi sjete doci...
dali ti imaš osobnog iskustva sa ORO-m?
ili samo pričaš što si čuo od drugih?
recimo u ovom topicu je nekoliko puta spominjan onaj traktor u Podrinju..
a istina jest totalno drugačija od svega napisanog ovdje pa i od mog mišljenja koje sam ja imao o tome što se dogodilo..
a za to mi je rekao kupac našeg traktora koji je bio kod tog čovjeka..
ali glavno da to tebi daje za pravo pljuvati po nekom bez da ti imaš ikakvih kontakata sa njima..


a to da su svi trgovci govna..
nama je dužno 300-injak poljoprivrednika.. jel to znači da su svi poljoprivrednici govna? svi, doslovce. uključujući i tebe?
nisi? pa kako onda ti smiješ generalizirati?
 
B

Bobo

Guest
Re: ORO INTERNATIONAL - Iznesite Vaša iskustva...

Ok, nije u redu od mene da spominjem stvari s kojima nemam sikustva, pa tako niti taj traktor sto tamo stoji.

Cuo sam da je taj covijek morao kupiti drugi, polovan traktor jer ga ovi ne znaju ppraviti, ili ne zele. nemam pojma, pisem ono sto sam cuo, bas ovdje, na ovom forumu.

Osobno nemam iskustva s OROm i necu ga nikad niti imati. vidim sto rade ratarku i KRx-u i ljudima oko mene, a ja s takvim trgovcem ne zelim imati posla.

Sto se generaliziranja tice da su svi trgovci govna, sam napisao zato jer samo slusam kako ne valja ovaj, kako ne valja onaj, kako nisu popravili ovo, kako nisu popravili ono, pa ne dolaze u zakonskom roku na servis, pa nema dijelova, pa ne zele uopce naruciti neki dio i takve fore. Evo, meni je moj serviser ukrao nekih 10 litara ulja. nije stvar u 10 litara ulja, vec u postenju. Sad mi mora opet doci i jedva cekam da se pojavi, jer niti ovaj bas ne postuje rokove, ali je to ipak IMT, on ide i bez servisera ;)

Nisam u skorije vrijeme cuo da neke pohvale za nekog trgovca traktorima, prikljuccima, i dijelovima, nego samo i jedino od clana foruma oljasi i kako prica sve najbolje o firmi FAVORIT. Eto, sve je dobi ona traktoru sto je i narucio, i nista niej mora o cekati... koliko krx dugo ceka zracno sjedalo?


Malo sam previse toga izostavio, pa mi je bilo lakse napisati SVI, ali eto, ispalo je tako kako je...

A sto se tice toga da vama 300 poljoprivrednika duguje novce, moze se tome stati na kraj, pitanje poslovanja od firme do firme...
 
P

Picek

Guest
Re: ORO INTERNATIONAL - Iznesite Vaša iskustva...

Bobo kaže:
A sto se tice toga da vama 300 poljoprivrednika duguje novce, moze se tome stati na kraj, pitanje poslovanja od firme do firme...
on prebaci svu imovinu na nekoga drugog a ne prima plaću..
mislim da mi je jednostavnije njega nazvati govnom pa i sve druge u njegovoj branši jer sam ja eto naletio na gov*o koje hoće prevariti..
nije li?
samo što postoji nešto što se zove bonton pa to ne radim bez obzira na svoju tešku narav i tvrdoglavost..
pored njih 300 postoji hrpa drugih ljudi s kojima ostaneš u dobrim odnosima..
ja sam na ovom forumu obični user koji ako nije po volji drugima se može izbrisati ako vrijeđa ili ne znam što..
a ti kao administrator bi se mogao malo naučiti bontonu i tome što smiješ a što nesmiješ pisati i na kakav način.. inače nećeš biti seljak nego seljačina..


i just for the record, Favorit svoje traktore dobija od ORO Internationala koji je zastupnik MF-a za Hrvatsku..
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,337
Re: ORO INTERNATIONAL - Iznesite Vaša iskustva...

Dečki, Bobo se ograničava na traktore do 50ks, pa mu ni netreba elektronika, niti je nema. On je amater, baš kao i ja. Samo, ja sam kupil mehanički traktor zato jer nisam imal dovoljno za "pravog", a ne zato kaj se bojim elektronike i kvarova iste.
Kupite danas jedan traktor od 150 ks koji uopće nema elektronike (ne mislim na alternator niti radio), već na upravljanje mjenjačem, EHR, common rail ... NE POSTOJI!!!

Bobo, i ta tvoja (niškoristi, baš poput Yuga koji sam i sam vozil, kad ju već spominješ) Samara ima elektroničko paljenje, htio ti to ili ne. I kad krepa, nebu ti pomoglo sve znanje ovog svijeta da poštelaš karburator.
I još nekaj: MTBF za elektroniku je puno veći nego za bilo koji mehanički sklop, samo mehanički dio može zamijeniti nepismeni kovač, a za zamjenu elektroničkog sklopa (tj. detekciju kvara) se mora nešto znati i imati odgovarajuću opremu.

Eto ti primjer: Moj profesor tehničkog je kupil Yugo55 u nekako isto vrijeme kad i ja. Oba su imala elektroničko paljenje, i on je jako zaziral od toga. I jednog dana pozove on mene da mu idemo popraviti auto jer mu je stal u Zagrebu i nemože ga pokrenuti. Kaže on - sigurno paljenje. Ja rekoh, dobro. Uzmemo rezervni razvodnik, bobinu i u ZG. Zamijenimo razvodnik i bobinu, auto upali i on ode kući. Ja odnesel "neispravne dijelove" k sebi da vidim kaj se dogodilo. I znaš kaj je bilo? Pukla je kajla u razvodniku, a elektronika je i dalje radila. Popravil ja to, on se vozil još 10 godina i nikad više problema.
I sad mi reci da su mehaničke stvari bolje.
Razlika je u tome kaj ih možeš dati i napraviti jeftino, dok elektroničke moraš kupiti gotove, i platiti koliko košta.
 
B

Bobo

Guest
Re: ORO INTERNATIONAL - Iznesite Vaša iskustva...

@ZJ: U neku ruku imas pravo sto se tice malih traktora, ali da sada idem kupovati traktor od 100Ks gledao bih svakako da ima normalni mjenjac koji viri iz poda, koji ima sto vise rucki i ruckica jer cu mu visje vjerovati nego onom koji ima milijun prekidaca. Ako imam izbora, uvijek cu kupiti jednostavniji stroj, jer se na njemu ima manje stvari za pokidati/pokvariti.

Ok, LADA ima elektronicko paljenje, ali to je neophodan sklop za rad motora. kao da se boijm anlasera, pa da palim auto na guranje. mislim, mogu ja staviti platine, ali zasto? ako se pokvari "komutator" kako ga rusi zovu, njega imam tezerve u gepeku i kad mi vrisne (svakih 3-4 godine) ja ga promijenim i iduci puta kad idem u madjarsku kupim drugi koji ce biti za rezervu. No, to je jos uvijek ruski proizvod koji je u svakom pogledu jeftin. a sto kad je kolegi na astri riknula elektronika za nadzor rada pumpe visokog pritiska, pa je pljunuo 10500Kn za POLOVAN dio i jos je bio sretan? Sto onda... Moj cijeli auto kosta jeftinije od tog komada "plastike"...

@Picek: Cuj, seljak ili seljacina, to je moja briga. A sto se bontona tice... heh, dalo bi se raspravljati. Ja sam samo obicni mali covijek (seljak, seljacina, kako god) i tako se i ponasam. Sto bih ja trebao mozda paziti sto pisem i da se sa svima na svakoj temi slazem? NIKADA. Administrator ovdje sam postao igrom slucaja i sto se mene tice, mislim da se s vremeniom privikavam biti fer prema svima jednako, sto se u pocetku nije moglo reci. Nije mi niti prvi put, a vjerovatno niti zadni da budem moderator/administrator na nekom forumu, vise ili manje posjecenom, i nitko se nikada nije bunio na moj rad...

Ovdje pojedinci idu pisati uz vjetar i to se sjece u korijenu. Tako sam navikao i nema prepirki. pravila postoje (kakva takva) i ona se trebaju postivati. Ono sto nije definirano pravilima se rijesava dogovorno...


Neka favorit dobiva traktore od koga god hoce, zasto onda favorit ne smije servisirati traktor koji je ORO prodao?
Traktor clana oljasi je dosao direktno iz austrije i ORO s njim nema nikakve veze.
 

Najnoviji postovi

Na vrh