• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Elektronika u traktorima

ibosilj

Aktivni član
Tu od
26 Pro 2012
Poruka
1,056
mislim da bi ti svaki hektometar trebao to imati, ili kupiš najobičniji magnetni brzinomjer za bicikl, ugradiš na jednu felgu i deri...
najtočniji ti gps mjerač, ako imaš smartphone skini neki program koji preko satelita prati brzinu i vidjet ćeš kak brzo oreš :)
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,340
GPS nije baš točan na malim brzinama ;)
 

ibosilj

Aktivni član
Tu od
26 Pro 2012
Poruka
1,056
po nekoj logici si u pravu pošto radi prek komunikacije sa satelitom pa ga muči taj interval u mjerenju, ali opet, kako onda objasniti super uber extra cool nove traktore koji na milimetar pogode među preko gps-a, a brzina kretanja mu jedan od ulaznih parametara?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,340
GPS je osnova, a za točno pozicioniranje se koriste zemaljske bazne stanice.

O tome ti je bilo riječi negdje prije. Vidi TRIMBLE

Inače, za točno mjerenje brzine, pa čak i za regulaciju hidraulike (umjesto čuvene kockice na IMT-ju) traktori odavno koriste radar...
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
ZJ uz pomoč radara, draf senzora, itd još uvijek moderni plugovi koriste kopirni kotač (kotače) :icon_scratch:
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
Mislim da ti to može svaki elektronički hektarmetar.
Obično se ugrađuje jedan ili dva markera po kotaču (meni je na Štoreu predviđena ugradnja senzora na kardanu prednjeg pogona).

i mislil sam o hektometru,ali to cudo kosta oko 500e,a toliko mi nije vazna ta brzina... :)

mislim da bi ti svaki hektometar trebao to imati, ili kupiš najobičniji magnetni brzinomjer za bicikl, ugradiš na jednu felgu i deri...
najtočniji ti gps mjerač, ako imaš smartphone skini neki program koji preko satelita prati brzinu i vidjet ćeš kak brzo oreš :)

ovo o brzinomjeru mi je prvo palo na pamet,ali kak se oni senzori na felgi ponasaju u blatu i vodi? a na mobu imam besplatnu dozivotnu navigaciju,ali pri manjim brzinama uopce ne mjeri,tek nakon nekih 20km/h pocne prikazivati...

međutim-pronasel sam nekaj ovakvo-

http://www.alibaba.com/product-detail/52mm-kus-gps-speedometer-kus-speedometer_1051723868.html
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,340
Nije pitanje koju najveću brzinu može mjeriti, već koja je najmanja...
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
mislis na alibabu?
pise da od 0-20000km/h,ali sam i ja skeptican prema preciznosti...
a ako mjeri preko gps-a,kaj je s podatkovnim prometom? ne vjerujem da je besplatno...
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,340
Ak mjeri preko GPS-a, nema podatkovnog prometa. Za to bi trebal imati SIM karticu. Kaj ima?
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
nema karticu. mislim, ja uopce nisam znal da povezivanje s satelitom ide free,pretpostavljal sam da se bilo kakva takva radnja nekim modelom naplacuje...
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
nitko se u GPS-u ne poveiziva s ničim nego tvoj GPS prijemnik hvata signale koje odašiljaju sateliti GPS-a
dakle besplatno je , free
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,743
Tak je, netreba kartice ni ničega.
Dovoljan je mob ili uređaj i jedna od mali milion aplikacija i deri. Nikad nisam probal dali mjeri brzinu kad uključiš opciju da si pješak. Treba probati.
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Tak je, netreba kartice ni ničega.
Dovoljan je mob ili uređaj i jedna od mali milion aplikacija i deri. Nikad nisam probal dali mjeri brzinu kad uključiš opciju da si pješak. Treba probati.

Mjeri ali umjesto benzinske pokazuje gostione:biggrin:
 

ibosilj

Aktivni član
Tu od
26 Pro 2012
Poruka
1,056
ovo o brzinomjeru mi je prvo palo na pamet,ali kak se oni senzori na felgi ponasaju u blatu i vodi? a na mobu imam besplatnu dozivotnu navigaciju,ali pri manjim brzinama uopce ne mjeri,tek nakon nekih 20km/h pocne prikazivati...

ja mislim da mu voda ne bi trebala smetati, jedino blato koje ga može baciti dolje, a sad kam bi to bilo pametno staviti, ne znam, sve po sud je rizik da ga zgubiš na polju, da baš i 40 kn košta, ne isplati se...

ja sam na starom mobu imal neku aplikaciju za mjerenje brzine i radila je odlično, ujedno mi je pokazala da fiček nejde 40km/h :mad:, ide nekih 38, dobro, manje važno, oću reći da je bila registrirala i hodanje s mobitelom, tak da bi traktor 100 %
problem je kaj se ne mogu sjetiti naziva aplikacije, bila je za android platformu, a mobitel je krepal
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,414
Kod mene na kombajnu je na zadnjoj felgi magnet i senzor od hektarmetra tako da je cesto u blatu. Nema se tu sta pokidat osim ako zice ne iscupas
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
nitko se u GPS-u ne poveiziva s ničim nego tvoj GPS prijemnik hvata signale koje odašiljaju sateliti GPS-a
dakle besplatno je , free

Tak je, netreba kartice ni ničega.
Dovoljan je mob ili uređaj i jedna od mali milion aplikacija i deri. Nikad nisam probal dali mjeri brzinu kad uključiš opciju da si pješak. Treba probati.

to da se ne naplacuje dosad nisam znal,nisam se ni zanimal ni raspitival...
sad mi je jasno,ima na netu hrpetina aplikacija za mobitele,a i na e-bayu ima puno tih mjeraca...samo ga spojis na struju,i to je to. oni su mi zanimljiviji jer volim vurice,ekrancice i takve stvari. ima cak i nekih koji podatke projiciraju na vjetrobransko staklo...

ja mislim da mu voda ne bi trebala smetati, jedino blato koje ga može baciti dolje, a sad kam bi to bilo pametno staviti, ne znam, sve po sud je rizik da ga zgubiš na polju, da baš i 40 kn košta, ne isplati se...

ja sam na starom mobu imal neku aplikaciju za mjerenje brzine i radila je odlično, ujedno mi je pokazala da fiček nejde 40km/h :mad:, ide nekih 38, dobro, manje važno, oću reći da je bila registrirala i hodanje s mobitelom, tak da bi traktor 100 %
problem je kaj se ne mogu sjetiti naziva aplikacije, bila je za android platformu, a mobitel je krepal

mislim da ovi senzori kad su pod 5 cm blata gube smisao,tak da to definitivno otpada... za prvu ruku budem skinul par app-ova pa prvom prilikom isprobam,u traktoru i autu...

NEWHOLLAND- da,ali to je sigurno kvalitetnije odrađeno nego ovo s bicikla...
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,414
Uzmes si ovako nesto i magnet s rupom.
http://www.cdelectronic.com.hr/artikel.php?ks=182868

Napravis nosac s rupom i senzor prisarafis za poluosovinu. Magnet zasarafis za felgu i eto ti rjesenja koje ce nadzivit traktor.
Jedino ti preostaje nabavit ekran koji se moze kalibrirat. Sve za parsto kuna...
Imao sam neku aplikaciju mjerila je u do 0.5 km/h naspram traktora samo sto je kasnila koju sekundu.
Za to si moras kupit nosac za staklo i auto punac posto gps zdere bateriju, koje sve kosta, a nemas u svakom trenutku u traktoru
 

motohod

Član
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
787
Imam stari HP 3765 palm kompjuter ( to je još iz vremena dok nije bilo mobitela bez tipki), gore su Windows Mobile 2003 i na njemu vrtim TurboGPS koji daje izlaznu brzinu u tri decimale... npr: 1,325 km/h

http://www.turboirc.com/tgps/

Samo mi treba k njemu Bluetooth GPS Reciever koji sam nabavio od SonyEricssona

No ima po Njuškalu tih starih Palm ili Hp handheld pc-a po smiješnim cijenama... neki i s ugrađenim gps recieverom.

tgps16.jpg


tgps8.jpg
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,340
Pitanje je samo koliko su te tri decimale točne. Imam negdje staru HP Jornada-u, pa bi se bilo zgodno poigrati. Pitanje je koliko je to isplativo kad postoje gotova mjerila, poput ovoga kaj je Gogo postavil.

Već sam napisal da je najbolje brzinu mjeriti na kardanu prednjeg pogona. Čim više impulsa po pkretaju kotača, tim točnije mjerenje. A i osjetnik brzine je bolje zaštićen.
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,124
Pa kupis neku prijenosnu navigaciju za auto, zaljepis ju na vjetrobransko staklo i pokazuje ti brzinu..
Ja sam cak i koristil par puta navigaciju u traktoru, dok sam vozil kukuruz na prodaju..
A kolega i ja smo trazili neke poliklinike po Zg-u i imali smo navigaciju u rukama i isli pjesice i normalno je mjerila brzinu hodanja, mislim da je neko normalno hodanje bilo cca 5 km/h..
 
Na vrh