• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Elektronika u traktorima

bole

Član
Tu od
7 Sij 2009
Poruka
642
-nevjerujem da budeš našao takvoga traktora bez elektronike ,neznam kakvoga traktora kupuješ al u svemu je puno elektronike kao standardna oprema. samo bi ti preporučio da nekupiš kineza jer nisu za ništ povoljniji su
od drugih traktora al za dvije god se raspadaju sami odsebe.još ak radiš puno zemlje i prije se bude raspo.......
--i moji stari baš nevoli elektroniku al kada smo kupili john deere-a onda je vidio da je to puno bolje od običnog traktora............pa sad oče kupit još jednoga.........
 
B

Bobo

Guest
Niskobudzetni traktori namjenjeni istocnim trzistima jos uvjek nemaju elektroniku u sebi... CASE JX80, JD 5x25 serija, Mislim cak da i neki manji HEW HOLLAND traktori nemaju elektronike u sebi...

Mislim da je LANDINI jedan od rjetkih koji je pravio potpuno mehanicke traktore a elektronika je vec bila na velika vrata usla u svjet traktora i kombajna.

S IKOM se u potpunosti slazem, ali mene plase ponajvise servisi bas tih modernih traktora, a meni elektornika nece u zivotu pomoci nista, sve dok radim ispod 50 hektara zemlje, a pitanje hoce li i onda dolaziti do izrazaja...
 
J

JOSIP.1

Guest
elektroniku je jeftinije i lakse popravljat i servisirat nego mehaniku, jer je elektronika danas jeftina, zice kojekakvi elektroventili i sta ja znam....

a kad ti ode mjenjac, neki zupcanik, diferencijal i slicno, neki "hardware" e to je problem... ne treba se elektronike bojat, nije to sveto pismo i svaki bolji elektricar moze brzo i jeftino otklonit hrpu stvari, uostalom i hrpa tih elektronskih dijelova je "konfekcija" i pase na razne modele i marke traktora....

najveci problem kod elektronike je ako zbog nje moras stajati, znaci zbog nekog bezazlenog kvara traktor stoji izvan funkcije....
 

petar

Aktivni član
Tu od
15 Pro 2007
Poruka
1,261
Ma ja sam za elektroniku u traktorima, samo što ona mora biti malo drukčije složena i dimenzionirana. Tu su velike temperature koje se svagdje prenose, a elektronika nije na to otprna i ti sklopovi su nerijetko u funkciji i +24h. Čast prvim modelima, neko je spomenuo jd-a 92g, na njemu je to jako kvalitetno napravito, ali ovi današnji traktori...

Elektronika ima i svoj vijek trajanja (pr. intel preporuča zamjenu procesora svakih 2.5g). Pomoću nje bi traktori trebali biti jeftiniji jer je lakše i jefntinije s njom nego neke stvari riješit mehanikom(ako se može).

Mislim da je problem u kinezima, imaju jako niske cijene svojih komponenata a nisku kvalitetu proizvoda. I sam sam vidio eurowolf koji je mehanički ok, ali struja je .... Onoliko loše plastike na traktor gdje su vibracije ogromne je katastrofa.
 

bole

Član
Tu od
7 Sij 2009
Poruka
642
JOSIP.1 kaže:
elektroniku je jeftinije i lakse popravljat i servisirat nego mehaniku, jer je elektronika danas jeftina, zice kojekakvi elektroventili i sta ja znam....

a kad ti ode mjenjac, neki zupcanik, diferencijal i slicno, neki "hardware" e to je problem... ne treba se elektronike bojat, nije to sveto pismo i svaki bolji elektricar moze brzo i jeftino otklonit hrpu stvari, uostalom i hrpa tih elektronskih dijelova je "konfekcija" i pase na razne modele i marke traktora....

najveci problem kod elektronike je ako zbog nje moras stajati, znaci zbog nekog bezazlenog kvara traktor stoji izvan funkcije....


e to je največi problem traktor stoj kada najviše treba
-- onda dođe električar izvadi komandnu ploču stavi drugu za 2 minute i kaže 2800 kn pa si ti misli
u to sam se uvjerio na svom JD.
--a za casea i new hollanda neznam da nemaju elektronike mi smo gledali u lateranu casea mxm 155 i bio je pun elektronike.
 
I

ivica85

Guest
a na fendu neki komad plastike sa zicama za hidrauliku 5000kn
bio prisutan !
 
J

JOSIP.1

Guest
na traktorima +60000€ nemozes nist popravit bez 2800 kn....

opet kazem da su tada kvarovi elektronike jeftiniji nego mehanike, meni na malom mf kisi cilindar kocnica pod papucama, i da bi to popravio treba mi 7000 kn jer se ne mjenjaju cilindri vec cijela kvrga pod papucama, sreca da nije jako pa ide i tako...
 
Z

zrine892

Guest
ja sam definitivo za elektroniku...ja sam uvijek bio protiv toga...kada sam vidio sta elektronika cini cuda i koja olaksavanja radi kod covjeka...tako da iduči traktor nadam se da ce biti full opreme i elektronike :)
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,020
Ja nisam za full elektroniku :!:
Od elektronike mi se samo sviđa električni inverzer.
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,020
Marko355 kaže:
A ja znam za reverzer, al nisam znao da je to i inverzer...
kako ko kaže..ja sam se možda malo zabunio mislim da je po literaturi REVERZER.
 

yu2myg

Novi član
Tu od
21 Srp 2013
Poruka
5
Neznam dali sam potrefio temu ,trebao bih neku literaturu-elektro i elektronika na poljoprivrednim strojevima-traktori i kombajni.Poželno je na hrvacko srpskom ili engleskom jeziku.
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
ovdje se dugo nista nije pisalo... :)
ovako,mene zanima da li postoje neki uređaji za mjerenje brzine traktora koji se mogu naknadno ugraditi?
na zetoru sat pokazuje samo brzinu kretanja u petoj brzini,to je rijeseno na novijoj liniji,ali mijenjanje cijelog pokazivaca ne dolazi u obzir,a korisno je znati koliko brzo se traktor krece i u ostalim brzinama...
guglao sam nesto oko toga,ali nisam nasao ono kaj me zanima...
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,337
Mislim da ti to može svaki elektronički hektarmetar.
Obično se ugrađuje jedan ili dva markera po kotaču (meni je na Štoreu predviđena ugradnja senzora na kardanu prednjeg pogona).
 

Najnoviji postovi

Na vrh