• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Faziranje Bosch pumpe tj. visokotlačne pumpe goriva

G

galki1

Guest
svaka cast puknuti na znanju
kodiak stepene ti moze neko malo skolovaniji preracunati samo mu je potrebno reci koliko stepeni i hod klipa koliki je
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,976
Postupak sa prozirnom cjevčicom? Pojasni

Kako mogu izmjeriti koliko je klip mm prije GMT ako je glava na njemu a šprica stoji malu u koso? Onda mi podizaj u koso ne daje točan rezultat?
Postupak sa prozirnom cijevčicom je sličan ovom vašem samo nije potrebno raskopati tj vaditi nepovratne ventile.
Cijevčica čim tanjeg promjera (može i čim tanje plastično crijevo) skineš cijev visokog pritiska sa prvog cilindra boš pumpe i umjesto njega staviš cijev. Vrtiš pumpu dok se nafta u cijevčici ne počne dizati, vrati nazad i polako vrti i kad se gorivo počne dizati eto ti početka ubrizgavanja.
najbolje ti je vrteti za radilicu pa onda možeš kutomjerom izmjeriti stupnjeve samo si moraš prije označiti 0 ako nije označena na remenici (što baš i nevjerujem)

Ovaj dio oko milimetara ti je objasnil Puknuti (samo gledaj da ti ventil opadne u cilindar)
Ponovo te pitam koliko cilindar je taj motor i ako imaš kakve podatke?
Kakve ti uopče imaš probleme na tom motoru?
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Cijevčica čim tanjeg promjera (može i čim tanje plastično crijevo)
Negdje sam proćitao da za tu namjenu treba cijevćicu rupice promjera ispod 1 mm , još bolje ako je manje .
 
K

kodiak

Guest
Skineš poklopqac ventila , dotrješ klip približno u GMT pa oslobodiš jedan ventil sprege opruge (pod uvjetom da ventil stoji okomito )
Tada koparator na stablo ventila i mjeriš , simply:drinkers:
Tu sad iskoristi gužvu pa si obilježi GMT , 5,10,25,20,25 stupnjeva na remenici da imaš za drugi put .
Samo se bojim da podatak kutu paljenja izraženom u MM ne buš našel .

Ako nabaviš podatak o kutu tada na isti naćin nađi GMT pa na remenicu zaljepi kutomjer ...kontaš?

Pa ako već nadem GMT i kut zasto da onda ljepim kutomjer na remenicu?
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Pa ako već nadem GMT i kut zasto da onda ljepim kutomjer na remenicu?
Ne nađeš kut , odrediš milimetre ..gore sam zajebo , trebalo je biti 5,10,15,20 milmetara .
A ako doznaš kut pretpaljenja u stupnjevima onda odrediš GMT pa kutomjerom odrrediš kut zj. okreneš unatrag radilicu ovisno o tome koliko treba stupnjeva .
 
K

kodiak

Guest
Postupak sa prozirnom cijevčicom je sličan ovom vašem samo nije potrebno raskopati tj vaditi nepovratne ventile.
Cijevčica čim tanjeg promjera (može i čim tanje plastično crijevo) skineš cijev visokog pritiska sa prvog cilindra boš pumpe i umjesto njega staviš cijev. Vrtiš pumpu dok se nafta u cijevčici ne počne dizati, vrati nazad i polako vrti i kad se gorivo počne dizati eto ti početka ubrizgavanja.
najbolje ti je vrteti za radilicu pa onda možeš kutomjerom izmjeriti stupnjeve samo si moraš prije označiti 0 ako nije označena na remenici (što baš i nevjerujem)

Ovaj dio oko milimetara ti je objasnil Puknuti (samo gledaj da ti ventil opadne u cilindar)
Ponovo te pitam koliko cilindar je taj motor i ako imaš kakve podatke?
Kakve ti uopče imaš probleme na tom motoru?

Ako sam te dobro razumio prvo vrtim pumpu da se cjevcica napuni gorivom do neke granice. Gorivo se nece vratiti nazad tj. nivo mu nece pasti zato što ga drži nepovratni ventil. Vrtim pumpu nazad i onda ponovno krenem naprijed i kad se gorivo u cjevčici počne dizati to je onda početak ubrizgavanja.

Recimo ako stavim u priključak visokotlačne cijevi na pumpu tu prozirnu cjevčicu da li ju treba tu nekako pritegnuti da ju gorivo ne izbaci ili da gorive ne ide oko nje a ne u nju ako ima mali promjer tj. presjek?

Problem kod motora je da je po knjizi koju sam nabavio jedan tip motora ali kad smo špricu testirali i podesili na tlak otvaranja i naštelovali ventile još gore radi nego prije. Prije je dimio i smjelo ga se opteretiti samo u nekom području da ne dimi a sada se to područje još suzilo. Motor inače nije puno radio. Onako pomalo svako neko vrijeme. Znam da to bas i nije dobro za motor takav rad.
Sada smo ponovno snimili situaciju i izgleda nam da recimo motor ima šprice koje su od jednog drugog motora istog proizvođača i da je taj motor možda neka kombinacija koju je netko na svoju ruku napravio i odradio.

Ali me sad svejedno zanimaju principi štelovanja i pumpe i svega ostalog pa da nesto pokušam sa tim napraviti.
 
K

kodiak

Guest
svaka cast puknuti na znanju
kodiak stepene ti moze neko malo skolovaniji preracunati samo mu je potrebno reci koliko stepeni i hod klipa koliki je

Ma to znam i sam izračunati samo da je sve to točno. Matematika me je isla nelose u skoli.
 
G

galki1

Guest
Ako sam te dobro razumio prvo vrtim pumpu da se cjevcica napuni gorivom do neke granice. Gorivo se nece vratiti nazad tj. nivo mu nece pasti zato što ga drži nepovratni ventil. Vrtim pumpu nazad i onda ponovno krenem naprijed i kad se gorivo u cjevčici počne dizati to je onda početak ubrizgavanja.

Recimo ako stavim u priključak visokotlačne cijevi na pumpu tu prozirnu cjevčicu da li ju treba tu nekako pritegnuti da ju gorivo ne izbaci ili da gorive ne ide oko nje a ne u nju ako ima mali promjer tj. presjek?

Problem kod motora je da je po knjizi koju sam nabavio jedan tip motora ali kad smo špricu testirali i podesili na tlak otvaranja i naštelovali ventile još gore radi nego prije. Prije je dimio i smjelo ga se opteretiti samo u nekom području da ne dimi a sada se to područje još suzilo. Motor inače nije puno radio. Onako pomalo svako neko vrijeme. Znam da to bas i nije dobro za motor takav rad.
Sada smo ponovno snimili situaciju i izgleda nam da recimo motor ima šprice koje su od jednog drugog motora istog proizvođača i da je taj motor možda neka kombinacija koju je netko na svoju ruku napravio i odradio.

Ali me sad svejedno zanimaju principi štelovanja i pumpe i svega ostalog pa da nesto pokušam sa tim napraviti.

skini izduvnu granu i vidi dali dimi iz svih cilindara ali obavezno
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,976
Negdje sam proćitao da za tu namjenu treba cijevćicu rupice promjera ispod 1 mm , još bolje ako je manje .
Dobro si pročital, a ako ti treba moja je dost dugačka pa ako imaš provjerenog staklorezača bumo ju prepilili na pol.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,976
Ako sam te dobro razumio prvo vrtim pumpu da se cjevcica napuni gorivom do neke granice. Gorivo se nece vratiti nazad tj. nivo mu nece pasti zato što ga drži nepovratni ventil. Vrtim pumpu nazad i onda ponovno krenem naprijed i kad se gorivo u cjevčici počne dizati to je onda početak ubrizgavanja.

Recimo ako stavim u priključak visokotlačne cijevi na pumpu tu prozirnu cjevčicu da li ju treba tu nekako pritegnuti da ju gorivo ne izbaci ili da gorive ne ide oko nje a ne u nju ako ima mali promjer tj. presjek?

Problem kod motora je da je po knjizi koju sam nabavio jedan tip motora ali kad smo špricu testirali i podesili na tlak otvaranja i naštelovali ventile još gore radi nego prije. Prije je dimio i smjelo ga se opteretiti samo u nekom području da ne dimi a sada se to područje još suzilo. Motor inače nije puno radio. Onako pomalo svako neko vrijeme. Znam da to bas i nije dobro za motor takav rad.
Sada smo ponovno snimili situaciju i izgleda nam da recimo motor ima šprice koje su od jednog drugog motora istog proizvođača i da je taj motor možda neka kombinacija koju je netko na svoju ruku napravio i odradio.

Ali me sad svejedno zanimaju principi štelovanja i pumpe i svega ostalog pa da nesto pokušam sa tim napraviti.
Najbolje ti je stari odgovarajuči lajtung prepiliti i stegnuti na priključak na pumpi jer gorivo nikako nesmije istjecati.
Ako niste ugradili odgovarajuče uloške badava vam muka i ako neznaš točne podatke kut ubrizgavanja nebuš ni saznal ako ti ga neko ne reče (a podatke od njega skrivaš ko zmija noge:scratch).
 
K

kodiak

Guest
Najbolje ti je stari odgovarajuči lajtung prepiliti i stegnuti na priključak na pumpi jer gorivo nikako nesmije istjecati.
Ako niste ugradili odgovarajuče uloške badava vam muka i ako neznaš točne podatke kut ubrizgavanja nebuš ni saznal ako ti ga neko ne reče (a podatke od njega skrivaš ko zmija noge:scratch).

Ma ne skrivam kut ubrizgavanja. priručnik mi je u prijetlja koji je to skupa sa mnom radio. Čim mi vrati priručnik ja prepišem točan kut da ne bucam bezveze.

Mi smo se bili bazirali na šprice i na ventile a nismo na pumpu koja možda nije dobro fazirana.

Šta se postiže time ako recimo imam ranije ubrizgavanje nego što je napisano u knjizi ili kasnije ubrizgavanje?

Znam da kad je ranije ubrizgavanje da su veći tlakovi izgaranja; ali kakav je onda rad motora?
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Men se ćini da : vi samo nećete prihvatiti ćinjenicu da je motor u k urcu .
I sve te promjene rada motora ovisno o kutu pretpaljenja dolaze do izražaja na ispravnom motoru prikopčanom na dinamometar .
Kut predpaljenja ovisi o režimu rada motora u explataciji ,(broju okretaja ) temperaturi okoline , dinamici opterečenja itd. tvornički je podešen na neke "univerzalne" parametre bla,bla,bla .
I kad pomakneš pumpu tj.kut paljenja slušaš kako radi na leru , tja neće on raditi na leru .
Slušajte trkaće makine kako rade na leru -kao strojevi korak mlade vojske .
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,976
Ma ne skrivam kut ubrizgavanja. priručnik mi je u prijetlja koji je to skupa sa mnom radio. Čim mi vrati priručnik ja prepišem točan kut da ne bucam bezveze.

Mi smo se bili bazirali na šprice i na ventile a nismo na pumpu koja možda nije dobro fazirana.

Šta se postiže time ako recimo imam ranije ubrizgavanje nego što je napisano u knjizi ili kasnije ubrizgavanje?

Znam da kad je ranije ubrizgavanje da su veći tlakovi izgaranja; ali kakav je onda rad motora?
Ja sam mislil na podatke od motora.
Znači vi znate kut ubrizgavanja i imate knjigu, ali ju neznate pročitati :scratch a bojite se to priznati.
Ma neboj se. Daj podatke, pokaži slike i idemo ga ufazirati. Ako ima u njemu još imalo života.
 
K

kodiak

Guest
Ja sam mislil na podatke od motora.
Znači vi znate kut ubrizgavanja i imate knjigu, ali ju neznate pročitati :scratch a bojite se to priznati.
Ma neboj se. Daj podatke, pokaži slike i idemo ga ufazirati. Ako ima u njemu još imalo života.

Ma znam ja to pričitati. Nego tu nas je nesto bunilo a to je da je šprica koja je bila na njemu bila šprica od drugog motora (bar je tako po knjizi bilo), a onda smo opet mislili kako je to malo moguće zato što šprica ima jednu vrst zatika za točno postvljanje, pa smo mislili da faza mozda nije u redu itd. Zato sam postavio pitanje ljudima koji znaju više nego ja o tome.

Pukunuti ja pretpostvaljam da motor na valja nego smo samo pokušali nesto napraviti da vidimo može li se što spasiti i zbog toga sam ovdje postavljao pitanja da neke stvari malo bolje razumijem.

Ja imam ikustava što se tiče motora sa velikih brodskih motora ali to je dosta drugacije nego motori koji se koriste u traktorima ili sličnim uređajima.

Pokušati ćemo možda još nesto napraviti, a onda skupiti nesto love za generalku kakvu.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,976
Ma znam ja to pričitati. Nego tu nas je nesto bunilo a to je da je šprica koja je bila na njemu bila šprica od drugog motora (bar je tako po knjizi bilo), a onda smo opet mislili kako je to malo moguće zato što šprica ima jednu vrst zatika za točno postvljanje, pa smo mislili da faza mozda nije u redu itd. Zato sam postavio pitanje ljudima koji znaju više nego ja o tome.
Eto vidiš da neznate.
I sam veliš da samo mislite.
 
K

kodiak

Guest
Eto vidiš da neznate.
I sam veliš da samo mislite.

Po mom iskustva znam recimo da tu moze biti izvedena promjena na šprici a da je moj priručnik za stariju izvedbu motora i da to nema navedeno itd.

Pa zato sam postavio ovdje pitanja jer za dosta toga nisam siguran pa pitam vas iskusnije za savjete. Valjda to smijem pitati?
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,976
Pa zakej nebi smjel pitati. Ali i ja sam tebi postavil par pitanja, a na njih nema odgovora pa onda neznam kak da ti pomognemo :scratch
 

Najnoviji postovi

Na vrh