• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Faziranje Bosch pumpe tj. visokotlačne pumpe goriva

K

kodiak

Guest
Evo našao sam. Ubrizgavanje je 25 stupnjeva BTDC (prije GMT).

Znači uglaviti zupčanik od pumpe i od radilice i to bi trebalo kao biti to; za pravu fazu?
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Ne crnim ja tebe , nego nemaveze .
Uglavnom ajmo sad ispočetka , tebe sad zanima kako podesiti predpaljenje na 25 stupnjeva prije GMT , jel tak?
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,979
Puknuti pošto ovo ti preuzimaš ja gibam
crta.gif
;);)
 
K

kodiak

Guest
Pa neću ja baš sve ponovno , samo linkati postove s prethodnih stranica

Pa vi ste svi na tim forumima? Svaka čast kad možete to sve pratiti.

Puknuti možes li mi za kraj reći da je to to kako ste ti i kolege opisali. Našao sam početak uštrcavanja i znam kut, još trebam uzubiti zupčanike i to bi kao bilo to?

Postoji li nesto na što trebam paziti?
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,979
Našao sam početak uštrcavanja i znam kut, još trebam uzubiti zupčanike i to bi kao bilo to?
E moj majstore ti prvo našao kut uštrcavanja i sad bi uzubio zupčanike, a da kut ostane isti :lol::lol::lol::lol::lol:

14259148370527324660672.jpg
 
K

kodiak

Guest
E moj majstore ti prvo našao kut uštrcavanja i sad bi uzubio zupčanike, a da kut ostane isti :lol::lol::lol::lol::lol:

14259148370527324660672.jpg

Daj onda pojasni. Ima kut na koji treba staviti radilicu kada treba početi ubrizgavanje; imam i početak ubrizgavanja kod pumpe. Zar to ne bi trebalo biti dovoljno?

A iz mehanike sam u prvom razredu išao na popravni, a u drugom sam imao 5. Pojasni mehunicar. Plaćam piće za objašnjenje.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
-nađi GMT , za to trebaš komparator ... i tu možeš imati problema ako ima dosta lufta na letećem i svornjaku klipa , nemoj vračati ako pretjeraš , okreni ga ponovno jedan krug
-vrati 25 stupnjava u minus
-postavi bregastu ali ja još uvjek ne znam koliko ima cilindri taj motor , ili nisi napisao ili ja nisam oprao oćale ovaj tjedan .
pa ti ne mogu reći kako postavili brebastu da je prvi na paljenju
-postavi pumpu na početak uštrcavanja pa posloži župčanike , lanac ili kog vraga .
-ako treba korigiraj početa uštrcavanja zakretanjem pumpe .
Da nadodam nemam ni poima da li je pumpa linijska ili rotaciona , uglavnoma ako si našao početak uštrcavanja obilježi to nakako na pumpi .Na rotacionoj ima oznaka negdje ispod pokopca ali to znam od goluba pa ti ne mogu objasniti do detalja .
- okreni radilicu za dva kruga , zaustavi na -25 i provjeri jel pomapa na početku uštrcavanja , prokleto uštrcavanje .
-okreni ga još 10 put da si siguran da je to OK jer i na razvodu ima zazora pa te taj zazor /luft) može zbuniti , znaći nema vračanja , ako fuaš stati a oznaki prevrti još dva kruga .
Podloži na mjestu gdje se štelaju ventili s nećim od 1 mm tako da ne brtve da te ne jebe kompresija ostalih celindara (ako ih uopće ima )
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,979
Daj onda pojasni. Ima kut na koji treba staviti radilicu kada treba početi ubrizgavanje; imam i početak ubrizgavanja kod pumpe. Zar to ne bi trebalo biti dovoljno?

A iz mehanike sam u prvom razredu išao na popravni, a u drugom sam imao 5. Pojasni mehunicar. Plaćam piće za objašnjenje.
Gde plačaš piče, u ST. Skupo bi mi to piče bilo :rolfer:
Do trečeg razreda predpostavljam da nisi ni došel kad bljezgaš ovakve gluposti i nikak da nam odgovoriš na naša pitanja i pokažeš barem fotke da znamo kak da ti pomognemo. Pa nebumo ti ga mi zeli, mislim motor.

Puknuti ti je sve lijepo objasnil u prijašnjem postu.
Znači prvo razvod u fazu tj na nulu, (sve i radilica i pumpa i bregasta) pa tek onda ideš štelovati momenat uštrcavanja.

Veliš svi smo na tim forumima, a samo si ovde našel bedačeke koji ti budu probali pomoči. Mi ti se na tim ostalim forumima samo učimo, a na ovome se prčimo sa svojim znanjem. A sve si nekaj razmišljam da probaš na slovenskom forumu tam ti ima jedan slovenec (POLUPUKNUTI) taj majstor zna znanje :finga:

Evo tebi pa ti malo ponovi gradivo i probaj onak kak ti je objasnil ovaj naš Puknuti ;)
avatar1597245.gif
 
K

kodiak

Guest
-nađi GMT , za to trebaš komparator ... i tu možeš imati problema ako ima dosta lufta na letećem i svornjaku klipa , nemoj vračati ako pretjeraš , okreni ga ponovno jedan krug
-vrati 25 stupnjava u minus
-postavi bregastu ali ja još uvjek ne znam koliko ima cilindri taj motor , ili nisi napisao ili ja nisam oprao oćale ovaj tjedan .
pa ti ne mogu reći kako postavili brebastu da je prvi na paljenju
-postavi pumpu na početak uštrcavanja pa posloži župčanike , lanac ili kog vraga .
-ako treba korigiraj početa uštrcavanja zakretanjem pumpe .
Da nadodam nemam ni poima da li je pumpa linijska ili rotaciona , uglavnoma ako si našao početak uštrcavanja obilježi to nakako na pumpi .Na rotacionoj ima oznaka negdje ispod pokopca ali to znam od goluba pa ti ne mogu objasniti do detalja .
- okreni radilicu za dva kruga , zaustavi na -25 i provjeri jel pomapa na početku uštrcavanja , prokleto uštrcavanje .
-okreni ga još 10 put da si siguran da je to OK jer i na razvodu ima zazora pa te taj zazor /luft) može zbuniti , znaći nema vračanja , ako fuaš stati a oznaki prevrti još dva kruga .
Podloži na mjestu gdje se štelaju ventili s nećim od 1 mm tako da ne brtve da te ne jebe kompresija ostalih celindara (ako ih uopće ima )

Pozdrav

Pumpa je linijska i motor ima tri cilindra, razvod je zupčanički.

Pojasni mi molim te to za zazor na razvodu. On označava položaj bregaste kad ja prvi klip u GMT ili??

Puknuti imas piće do mene.
 
Posljednje uređivanje:
K

kodiak

Guest
mehunicar

Ma platim ti ja piće kad ja dodem u tvoj kraj. Tko zna,mozda uskoro.

A ti ako budes negdje u Dalmaciji samo se javi, ne da ću ti platiti piće već ću te i napiti ako treba. I to dobro.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,979
mehunicar

Ma platim ti ja piće kad ja dodem u tvoj kraj. Tko zna,mozda uskoro.

A ti ako budes negdje u Dalmaciji samo se javi, ne da ću ti platiti piće već ću te i napiti ako treba. I to dobro.
Jebo te mehuničar. Još malo i bum majstor mahuna :lol::lol:
A piče može ako dolaziš u moj kraj samo kaj je onda red na mene. Barem su takvi naši štatuti ;)
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
kod svakog para zupčanika ima malo zazora(lufta )
npr. nije to puno zazora ..ali ga može biti ...probaj vrtiti pumpu ljevo desno ali samo momentom da ne okreneš radilicu ..sigurno ima lufta .
Zato sam napisao ako fulaš stati na oznaki vrti radilicu do sljedečeg paljenja , nemoj vraćati unatrag .
Svakako probaj naći oznake na razvodu ..pumpu kad dovedeš na početak uštrcavanja lupi na obodu zupčanika oznaku između zuba i poklopca ...ma snađi se nekako da svaki put ne zuriš u cijefćicu , kontaš .
****** te piće ,da mi je do pića bio bi u birtiji a ne zurio u ekran .
 
K

kodiak

Guest
kod svakog para zupčanika ima malo zazora(lufta )
npr. nije to puno zazora ..ali ga može biti ...probaj vrtiti pumpu ljevo desno ali samo momentom da ne okreneš radilicu ..sigurno ima lufta .
Zato sam napisao ako fulaš stati na oznaki vrti radilicu do sljedečeg paljenja , nemoj vraćati unatrag .
Svakako probaj naći oznake na razvodu ..pumpu kad dovedeš na početak uštrcavanja lupi na obodu zupčanika oznaku između zuba i poklopca ...ma snađi se nekako da svaki put ne zuriš u cijefćicu , kontaš .
****** te piće ,da mi je do pića bio bi u birtiji a ne zurio u ekran .

Evo sam ja na karlovačkom.

Da vrtim pumpu momentom? Misliš nekim ključem tj. polugom?

Sto oznacava ta oznaka na bregastoj? Prvi klip u GMT ili?
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
ma kaki ključ , vrtiš rukom tako da pokupi luftove , u jebo te kaj sam ti to spominjao :auch:
eh, zaboravih bregastu , između radilice i bregaste / valja nema zupčanika između?/ možda postoje neke oznake , ako ne najebo si .
Ako nema oznaka prvi u GMT a bregasta ...hm..muhanicar upomoć !
ili možda prvi klip u DMT pa brijegovi na prvom moraju biti u vagi ..valjda ..ma da - ziher .
 
K

kodiak

Guest
Postoje oznake.

Nemoj se vise truditi puknuti. Ja ću pokušati nesto napraviti prema ovom sto ste mi objasnili i nakon sto to napravim vidjeti ću rezultate. Ako uspijem nesto napraviti ja ću vam javiti, a ako ne uspijem ostaviti ću motor do nekih boljih vremena tj. dok ne skupim neku kintu za neki bolji servis.
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,912
Ja sam takoisto skidao pumpu na regulazu, a nije bilo oznaka, pumpa je klipna, dotjerao sam klip u GMT, ventili na vagu, okretao pumpu da pocne ubrizgavanje, otprilike vrati radilicu unazad (pretplajenje) postavio pumpu u leziste (uzubio) i upalio motro odmah, ali je i dalje isto dimio, onda sam pomjerao uzubljenje za po jedan zub prema naprije i okreato pumpu na inom podesavanju, i tako pream napriejd i prema nazad dok je upoce htio raditi, osavio gdje najbolje radi, ali idalje isto dimi. nervira me to sto dimi, vec sam pisao o tome. neznam imali kakve pomoci, dali je motor los, li sam lose postavio pumpu ili sta vec. Najgore kad ubrzavam trakotr onda najvise dimi, jedino mozda da skinem izduvnu gran pa vidim da nije problem sa jednim cilindrom. Ulje ne trosi, ne grije se, zimi dobro pali, a dimi ko ciro.
 
K

kodiak

Guest
Ja sam takoisto skidao pumpu na regulazu, a nije bilo oznaka, pumpa je klipna, dotjerao sam klip u GMT, ventili na vagu, okretao pumpu da pocne ubrizgavanje, otprilike vrati radilicu unazad (pretplajenje) postavio pumpu u leziste (uzubio) i upalio motro odmah, ali je i dalje isto dimio, onda sam pomjerao uzubljenje za po jedan zub prema naprije i okreato pumpu na inom podesavanju, i tako pream napriejd i prema nazad dok je upoce htio raditi, osavio gdje najbolje radi, ali idalje isto dimi. nervira me to sto dimi, vec sam pisao o tome. neznam imali kakve pomoci, dali je motor los, li sam lose postavio pumpu ili sta vec. Najgore kad ubrzavam trakotr onda najvise dimi, jedino mozda da skinem izduvnu gran pa vidim da nije problem sa jednim cilindrom. Ulje ne trosi, ne grije se, zimi dobro pali, a dimi ko ciro.

Što je to regulaz? Mislm da kad se fazira pumpa bi ventili trebali biti zatvoreni i trebao bi biti takt kompresije. U tom taktu su ventili zatvoreni. Zašto onda vaga?
 

Najnoviji postovi

Na vrh