• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Fendt

panonstib

Aktivni član
Tu od
10 Pro 2015
Poruka
160
Sam uredjaj je oriinal, ali program nije. U program spada : dijagnostika za Fendt, motore Deutz, sedišta Gramer, motore Sisu.
 

panonstib

Aktivni član
Tu od
10 Pro 2015
Poruka
160
Gospodine ZJ koliko se sećam i Vi ste komentarisali nešto oko podmazivanja turbine. Da li to znači da se zapitam koliko je vaše znanje oko motoristike? Ili možada grešim!
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,714
Neznam ja sve, ali je činjenica da viskoznije ulje ima veći unutarnji otpor i da čim je viša donja brojka (20W) ulje teže teče u hladnom motoru i zbog toga može biti lošije podmazivanje.
Ako griješim, bit će mi drago da mi ukazeš u čemu.

A usput, niti sam se prepucaval s tobom, niti mi je to namjera.
 
Posljednje uređivanje:

panonstib

Aktivni član
Tu od
10 Pro 2015
Poruka
160
Za tu činjenicu koju ste naveli ja u životu nisam čuo pa ni na fakultetu koji sam uspešno davno završio. Kako Vi navodite "donja brojka (20W) ulje teže teče u hladnom motoru i zbog toga može biti lošije podmazivanje", a to je netačno. Ova oznaka 20W - 50 nam govori da je to multigradno ulje i da zimi ponaša kao monogradno ulje SAE 20, a leti kao ulje SAE 50. Sve ovo se meri sa kinematičkom viskoznosti ( mm2/s) na 100 stepeni Celzijusa. Ona za ulje 20W iznosi 5,6, a pumpabilnost je moguća do temperature od -20 stepeni Celzijusa.
Drugo, ležajevi turbine se podmazuju pod pritiskom pa moramo da koristimo dinamičku viskoznos jer se kinematička viskoznost meri vreme isticanja ulja iz odredjenih kapilarnim viskozimetrima slobodnim padom, a dinamička se meri dinamičkim kapilarnim viskozimetrima pod pritiskom.
Znači da svako ulje namenjeno za rad u motorima može da podmazuje ležajeve turbine turbokompresora jer tu nisu kapilarne rupe niti su mikronski prolazi. Da je po Vašem onda se ni radilica ne bi mogla podmazivati, a ni ležaj male pesnice. Slažem se da postoji suvi start motora i on nije problem koje je ulje usuto nego je problem što pri startovanju nemamo pritisak ulja u magistrali i turbina startuje suvim startom dok ne dobije ulje od strane ulje pumpe. Znači da sve zavisi od uljne pumpe i u kakvom je stanju.
Slažem se da se niste prepucavali jer to nisam ni napisao jer uvažavam Vaše zvanje, ali ako nešto napišem onda stojim iza toga!
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Daj molim te pojasni gradacije 0w,5w i10w koje su točno prednosti i zašto ih neki preporučuju u svojim motorima a neki druge gradacije?

Poslano sa mog G630-U20 koristeći Tapatalk
 

Koko

Član
Tu od
12 Sij 2010
Poruka
418
Za tu činjenicu koju ste naveli ja u životu nisam čuo pa ni na fakultetu koji sam uspešno davno završio. Kako Vi navodite "donja brojka (20W) ulje teže teče u hladnom motoru i zbog toga može biti lošije podmazivanje", a to je netačno. Ova oznaka 20W - 50 nam govori da je to multigradno ulje i da zimi ponaša kao monogradno ulje SAE 20, a leti kao ulje SAE 50. Sve ovo se meri sa kinematičkom viskoznosti ( mm2/s) na 100 stepeni Celzijusa. Ona za ulje 20W iznosi 5,6, a pumpabilnost je moguća do temperature od -20 stepeni Celzijusa.
Drugo, ležajevi turbine se podmazuju pod pritiskom pa moramo da koristimo dinamičku viskoznos jer se kinematička viskoznost meri vreme isticanja ulja iz odredjenih kapilarnim viskozimetrima slobodnim padom, a dinamička se meri dinamičkim kapilarnim viskozimetrima pod pritiskom.
Znači da svako ulje namenjeno za rad u motorima može da podmazuje ležajeve turbine turbokompresora jer tu nisu kapilarne rupe niti su mikronski prolazi. Da je po Vašem onda se ni radilica ne bi mogla podmazivati, a ni ležaj male pesnice. Slažem se da postoji suvi start motora i on nije problem koje je ulje usuto nego je problem što pri startovanju nemamo pritisak ulja u magistrali i turbina startuje suvim startom dok ne dobije ulje od strane ulje pumpe. Znači da sve zavisi od uljne pumpe i u kakvom je stanju.
Slažem se da se niste prepucavali jer to nisam ni napisao jer uvažavam Vaše zvanje, ali ako nešto napišem onda stojim iza toga!

Što se događa kad ulje nema 100°C nego 0 ili -10? I onda nema razlike između 5W i 20W ulja? Nemojte svašta pisati.
 

panonstib

Aktivni član
Tu od
10 Pro 2015
Poruka
160
Gospodine Koko ipak se morate malo više edukovati jer sam ovde pisao o laboratorijskom ispotivanju ulja i da mora biti tada 100 stepeni Celzijusa i to nije bez veze napisano nego je tako. I za ta ulja se meri minimalna vrednost konematičke viskoznosti na 100 stepeni Celzijusa. Ako malo pregledate stručnu literaturu samo će Vam se kasti p ćete shvatiti kakvo ste pitanje postavili i da je bolje da niste ništa napisali!!!!
 

vrsani123

Aktivni član
Tu od
8 Sij 2016
Poruka
647
Vidi se da imate znanje,jos samo da odbacite taj arogantni,nadmeni stav i mnogi bi imali sto naucit od vas,ili vas upitati za savjet
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Hladan start je najgori za motor,bio on po ljetu ili zimi.
Zato je najbitnije da ulje što prije dođe na pokretne dijelove motora.
Znači pumpabilnost i viskoznost za određene materijale u motoru.
Ali ta viskoznost je vrlo bitna jer mislim da ona određuje koliko če film ulja ostati na metalu dok motor ne radi,pa do sljedečeg pokretanja,znači da što bolje smanji trenje na raznim temperaturama,tako i kod hladnog prvog starta.

Kolega @panonstib,na mnogim multigradnim uljima piš tečno na -15 pa na -20°C...pa po tome svako ulje do 20w je dobro za naše krajeve di temp. ne prelaze -15°C.
Pa se onda opet pitam zašto za neke motore propisuju 0w30 a za neke 10w40 ili 5w50....?

Poslano sa mog G630-U20 koristeći Tapatalk
 

panonstib

Aktivni član
Tu od
10 Pro 2015
Poruka
160
Gospodine vrsani123,
nisam nadmen, ali ako neko na moj postavljeni post postavi recimo čudno pitanje koje nema veze sa onim što sam ja napisao i još mi napiše da ne pišem svašta onda izvinite moram da budem vrlo arogantan jer se borim za ono što je ispravno, a ne da me ubedjuje neko ko veze nema sa onim što sam napisao!
Gospodine oficir,
To se ne odnosi na motore koji su namenjeni u poljoprivredi nego na motore za mešovitog voznog parka gde spadaju putnički i laki teretni automobili. Uglavnom se ove oznake nalaze kod "sportskih" automobila ili za automobile koji će se koristiti u severnom podneblju. ovako veliki razmak SAE klasifikacije nije pogdan za motore namenjene u poljoprivredi i to su uglavnom polusintetička i sintetička ulja čija cena je ipak daleko veća od onoga što je potrebno u poljoprivredi.
 

Koko

Član
Tu od
12 Sij 2010
Poruka
418
Gospodine Koko ipak se morate malo više edukovati jer sam ovde pisao o laboratorijskom ispotivanju ulja i da mora biti tada 100 stepeni Celzijusa i to nije bez veze napisano nego je tako. I za ta ulja se meri minimalna vrednost konematičke viskoznosti na 100 stepeni Celzijusa. Ako malo pregledate stručnu literaturu samo će Vam se kasti p ćete shvatiti kakvo ste pitanje postavili i da je bolje da niste ništa napisali!!!!


Koga briga za laboratorij kad je vani -10 i ja startam motor??? Po vašem ne bi postojala drugačija ulja osim 20W. Tko još u 21. stoljeću koristi monogradna ulja? Koje ulje bi stavili u motor u pustinji, gdje je danju 50, a noću ispod nule? Pišite vi o čemu hoćete, ali prije nego solite pamet uokolo morat ćete pokazati malo više od par "stručnih" izraza i sličica od tko zna kud.
 

Ekonomist

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
516
Nemojte se nadmudrivati bez potrebe.
Panonstib forum nije akademska razina. Najbolje pitaj susjede da ti odgovore za ulja koja bi koristili ili koriste. To što piše u udžbenicima se promjeni do sljedećeg napretka tehnologije. Ono što znaš prenesi nam normalnim žargonom i pokaži korist za sve nas na forumu. Uostalom pitaj servisere. Takvog te na forumu trebamo.
Moj prijatelj serviser kaže da Camins za generatore preporučuje npr. Shell. Nakon godinu dana donese mi ulje iz generatora sa 12 sati rada. Hoću li ga ja koristiti u Fendtu 612 LS ili ne? Ja ću ti reći svoje iskustvo.


Sent from my XT1092 using Tapatalk
 

panonstib

Aktivni član
Tu od
10 Pro 2015
Poruka
160
Gospodine Koko,
Ispitivanjem ulja se bavim 15 godina i mislim da mogu da napišem neke stvari. Slike sam postavio da bi videli da se to radi i na ovim prostorima. Nemam nameru da Vas ubedjujem u nešto drugo jer vidim da je vaše znanje daleko iznad mog pa bih Vas zamolio da nastavite da objašnjavate drugima koje ulje da koriste u svojim mašinama.
Gospodine Ekonomist,
ja ne pišem po udžbenicima nego po iskustvu jer sam i sam serviser i ne pitam komšije ni servisere nego se oni savetuju kod mene koje ulje da upotrebe u odredjenim mašinama, a ako posumnjaju u nešto zovu da izmerim kvalitet ulja u motoru i viskozitet. To ulje iz generatora ja nikada, ali nikada nekom ne bi preporučio da uspe u neki motor. Vi malo razmislite zašto!
Toliko od mene i odjavljujem se sa ovog foruma!
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
eto , tako razgovaraju intelektualci ....ponekad mi je drago da nisam u školu išo
 

vrsani123

Aktivni član
Tu od
8 Sij 2016
Poruka
647
Panonstib...svakako trebas ostati na na forumu..Uvijek ce biti pojedinaca koji udaraju kontru...
Koliko sam ja imao rasprava a samo sam 3 mjeseca na forumu i ne pomisljam da ga napustim....
Vjerujem da je forum i osmisljen da se suoce razlicita misljenja,a da se niko ne uvrijedi......

Ovaj forum cak pomaze u odrzavanju mira u kuci....zena slobodno gleda serije :icon_e_biggrin:
 

Koko

Član
Tu od
12 Sij 2010
Poruka
418
Za tu činjenicu koju ste naveli ja u životu nisam čuo pa ni na fakultetu koji sam uspešno davno završio. Kako Vi navodite "donja brojka (20W) ulje teže teče u hladnom motoru i zbog toga može biti lošije podmazivanje", a to je netačno. Ova oznaka 20W - 50 nam govori da je to multigradno ulje i da zimi ponaša kao monogradno ulje SAE 20, a leti kao ulje SAE 50. Sve ovo se meri sa kinematičkom viskoznosti ( mm2/s) na 100 stepeni Celzijusa. Ona za ulje 20W iznosi 5,6, a pumpabilnost je moguća do temperature od -20 stepeni Celzijusa.
Drugo, ležajevi turbine se podmazuju pod pritiskom pa moramo da koristimo dinamičku viskoznos jer se kinematička viskoznost meri vreme isticanja ulja iz odredjenih kapilarnim viskozimetrima slobodnim padom, a dinamička se meri dinamičkim kapilarnim viskozimetrima pod pritiskom.
Znači da svako ulje namenjeno za rad u motorima može da podmazuje ležajeve turbine turbokompresora jer tu nisu kapilarne rupe niti su mikronski prolazi. Da je po Vašem onda se ni radilica ne bi mogla podmazivati, a ni ležaj male pesnice. Slažem se da postoji suvi start motora i on nije problem koje je ulje usuto nego je problem što pri startovanju nemamo pritisak ulja u magistrali i turbina startuje suvim startom dok ne dobije ulje od strane ulje pumpe. Znači da sve zavisi od uljne pumpe i u kakvom je stanju.
Slažem se da se niste prepucavali jer to nisam ni napisao jer uvažavam Vaše zvanje, ali ako nešto napišem onda stojim iza toga!

Prve dvije rečenice su dovoljno indikativne.

Ukapate se sve dublje, po vama su multigradna ulja glupost, svako ulje je dobro za podmazivanje turbine... Čini se da je cijeli svijet glup osim vas, jer multigradna ulja postoje, koriste se ne samo u osobnim vozilima, i ima razlike između 0W i 20W, ali to je po vama nebitno, jer "Sve ovo se meri sa kinematičkom viskoznosti ( mm2/s) na 100 stepeni Celzijusa." Preporučajte vi ulja i dalje, ali dozvolite da baš cijeli Balkan ne vjeruje tim sranjima. Bez uvrede.

I ako za nešto "u životu niste čuli", ne znači da to ne postoji ili da nije istina.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Neznam jel ko čuo ili učio u školi da bi motor sa unutarnjim sagorijevanjem da se ne gasi nikada (osim kod zamjene ulja) trajao praktički 3puta duže od motora koji se pale gase po 10 puta dnevno.
Zato se i rade ove razlike u vrstima u uljima,zbog različitih uvijeta rada i hladnij ili vručih startova motora.
Danas je to jednostavnije jer su tu multigradna ulja na tržištu jer se mogu koristiti tijekom cijele godine,ali dali su baš dobra???
Meni se puknuti smije kad ja ugrijavam antifriz na 40-50°C,al sa ugrijanim motorom i ulje se brže ugrije na radnu temperaturu.

Poslano sa mog G630-U20 koristeći Tapatalk
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
ti si sa mudrim izborum ulja več prišparal jedne sklopove u tih 28 let , sad sa grijačem budeš prišparal još jednu rundu ..
Tko ti bu vjeroval da imaš traktor sa 24 hiljade vur bez geberalke
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Nebu nitko,ali i ne mislim prodavat,pa ču ga čuvati maximalno kolko mogu,da potraje još neko vrijeme.

Poslano sa mog G630-U20 koristeći Tapatalk
 
Na vrh