• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Fertirigacija

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Vidiši ima nas bar trojica. Će da ih pitam ;) A dobro je? Ima li huminske kiseline inside? Kako Cabage ne vjeruje kinezima, tako ja ne vjerujem talijanima, ali hajde :)

Nema huminskih kiselina unutra. Zašto?
Preskupo.
Ako smo već kod huminskih kiselina, generalno je malo takvih proizvoda na tržištu (čak i u Italiji je registrirano svega 26 takvih proizvoda).
Stoga je moja preporuka, nabaviti to kao samostalni proizvod, te primjeniti prema potrebi tijekom fertirigacije (preporuča se mješati sa vodotopivim gnojivima).
Moje preporke: Cifoumic (ne mješati sa Cifoumic 10-10-10, to je nešto drugo) ili Humifill (Humifill proizvodi Agrofill i ima zastupnika za HR, pa ću se raspitati o dostupnosti i cijeni, ide od 1-5 kg/ha).
:rolleyess:
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Eh pitam jer je cijena u odnosu od haife 20% jeftinija, ali nema huminske kiseline i ne znam kako ta tvoja stoje sa magnezijem? Tako da smo na knap sa cijenom,plus da je tvoja cijena VPC, a ovo je na vreću od 25 kg :(
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Eh pitam jer je cijena u odnosu od haife 20% jeftinija, ali nema huminske kiseline i ne znam kako ta tvoja stoje sa magnezijem? Tako da smo na knap sa cijenom,plus da je tvoja cijena VPC, a ovo je na vreću od 25 kg :(
Pustimo sada cijene, to možemo riješavati na PP; držimo ipak raspravu oko tehnologije.
Ali, isto tako, ne vidim da Polyfeed-ovi sadrže huminske kiseline (iako su to kvalitetna gnojiva; ali u deklaraciji toga nema :confused:).

Evo i slike:


A ono što je jako nekorektno je slijedeća tvrdnja: "Virtually free of chloride, sodium and other detrimental elements for plants". Nema "virtually"; ili ima ili nema.
Postoji dekalracija, postoje rezultati analiza u kojoj jasno piše % klora, natrija i karbonata (da, da i karbonata; neki to jako lako "zaborave" napisati :lol:).
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
U pravu si, samo multi comp base ima huminske kiseline, u vodotopiva nisu ubacili. Sad što više gledam to nailazim na više različitih vrijednosti za gnojidbu.
POLYFEED 11:44:11+ME
Formulacija: 11:44:11+me
pH: 4,8
EC 1g/l (mS/cm): 1,08
Koncentracija primene: 1g/m2 dnevno
Faza porasta u kojoj se primenjuje: Početni porast
Sadržaj mikroelemenata: Fe 1000ppm; Mn 500ppm; Zn 150ppm; Cu 110ppm; Mo 70ppm; B 200ppm
Pakovanje: 1kg; 25kg

Tko to može financirati? :) Pa me zanima po hydrobuddyu kako da mu pravilno ukucam 2 grama kana i 4 grama superfosfata u 10 litara vode da vidim riješenje 100% točno? Hvala
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
... Pa me zanima po hydrobuddyu kako da mu pravilno ukucam 2 grama kana i 4 grama superfosfata u 10 litara vode da vidim riješenje 100% točno? Hvala

Nisam još stigao "prostudirati" hidrobadija, ali ovih 2 grama KAN-a i 4 grama Superfosfata unesi kao čista hraniva; izračunaj koliko je to N, P i ne zaboravi kalcij (Ca); ima ga u oba gnojiva.
:rolleyess:
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
A joj, nemre se čovjek ogrebati za rješenje, nema šanse :) A moram pretvarti, pa specifikacije, ajd ti, tebi je to u malom prstu, ti to riješiš za 5 minuta :)
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Ovo mi tak izgleda ko da bi se za jednu sezonu bez brige pohabalo i raspalo no vjerojatno je napravljeno kvalitetno s obzirom na cijenu. A s obzirom na cijenu vjerojanto i ma i bolji učinak nego venturi. Ja sam svoj 3/4" platio 350 kn još davno prije nekih 6-7 godina.



I uz ovaj film ja sam i dalje duduk za bilo kakav oblik mehanike, jednostavno mi to ne ulazi u mozak:weedman:

Kolike su prednosti u odnosu i na venturi. Koliko kužim ovaj sistem isto tjera voda, nema posebnu pumpu.
 
S

salel

Guest
imate kod danona dozator od 3/4 cola za 1900,00kn+pdv.Ja ih imam već godinama i rade bezprijekorno svakodnevno.Nepoderivi su.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Hm, meni to radi na principu venturia, a sve što radi na tom principu ubi protok. To je izgleda odličan grunf za manje površine, plastenike i staklenike.
 

Miladin

Dobro znana faca
Tu od
7 Sij 2011
Poruka
1,253
Ja to doziranje riješavam sa jednom običnom slavinom od 1/2", na slavini imam podeoke i veoma precizno po želji doziram đubrivo i u svom tom sistemu imam plovak koji služi za gašenje tomosa, tako da moj tomos i kompletan sistem radi bezprekorno. Slavina, 2m crijeva i plovak košta oko 10E.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
He he, svaka čast Miladine dobar grunf. Jel taj plovak kao onaj sa onih potopnih pumpi? Ima žice i kad se spoji uključi strujni krug koji na tomosici napravi kratki spoj sa masom i isključi ju? Poz

P.S. Jel ispireš sistem poslije toga?
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
imate kod danona dozator od 3/4 cola za 1900,00kn+pdv.Ja ih imam već godinama i rade bezprijekorno svakodnevno.Nepoderivi su.

Ja imam dva,jedan kupljen kod Danona (neki izraelski) i jedan kupljen kod Gisa (američki),u svakom slučaju ovaj izraelski je puno bolji,a duplo jeftiniji...
 

Miladin

Dobro znana faca
Tu od
7 Sij 2011
Poruka
1,253
He he, svaka čast Miladine dobar grunf. Jel taj plovak kao onaj sa onih potopnih pumpi? Ima žice i kad se spoji uključi strujni krug koji na tomosici napravi kratki spoj sa masom i isključi ju? Poz

P.S. Jel ispireš sistem poslije toga?

Radi na tom principu a drugi dan ide čista voda.
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Jedan graf zbog čega je fertirigacija poželjna; naročito u proizvodnji povrća:

 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
I graf na novu temu; kvaliteta vode za sustave fertirigacije. Parametar na koji posebno skrećem pažnju je količina HCO3- iona (hidrogen-karbonatni ion) u vodi zbog njegove dobre reakcije sa svim kationima u vodenoj otopini i nastanku netopivih karbonata.

Evo i tablice:


Provjeravate li kvalitetu vode prije upotrebe u sustavu fertirigacije? :scratch
 

Miladin

Dobro znana faca
Tu od
7 Sij 2011
Poruka
1,253
Ja je ne provjeravam, ali i da je provjeravam ako nešto nije u redu šta mogu da uradim kad samo u jednom danu potrošim oko 60000 l vode.
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Ja je ne provjeravam, ali i da je provjeravam ako nešto nije u redu šta mogu da uradim kad samo u jednom danu potrošim oko 60000 l vode.
Zakiseliti vodu (nitratna kislina ili sl.) i time neutralizirati karbonate (ako ih ima). Bit' će uskoro post upravo na tu temu.:D
 

Miladin

Dobro znana faca
Tu od
7 Sij 2011
Poruka
1,253
Zakiseliti vodu (nitratna kislina ili sl.) i time neutralizirati karbonate (ako ih ima). Bit' će uskoro post upravo na tu temu.:D

Ako se pokaže da vodu treba zakiseliti predpostavljam da u mom slučaju nije baš dobro zato što mije zemlja već blago kisela.
 
S

salel

Guest
Zakiseliti vodu (nitratna kislina ili sl.) i time neutralizirati karbonate (ako ih ima). Bit' će uskoro post upravo na tu temu.:D

jel dolazi u obzir limunska kiselina Ova za kućanstva.
 

Najnoviji postovi

Na vrh