• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Fertirigacija

Miladin

Dobro znana faca
Tu od
7 Sij 2011
Poruka
1,253
Meni se čini da je to sve bacanje para, svi moji istrumenti spavaju u regalu, najbolje je đubriti prema sopstvenom iskustvu i bar svake druge godine provjeriti zemljište analizom ako se radi povrće na jednom mjestu.
 

pacman

Član
Tu od
19 Lip 2011
Poruka
38
Pozdrav ekipa
Pitanje, zanima me mjerenje vodljivosti (ec) tj. koliko gnojiva ima u zemlji
Sada sam u nedoumici koji uređaj kupiti za testiranje....
dvoumim se između hanna Combo HI-98130 ili Hanna hi 98331 i ovoga što si već postavio ti bobostar.

trebam mjeriti vrijesnosti u lončanicama i najjednostavnije mi to djeluje sa uređajem hi 98331 ali je dosta skup i može mjeriti samo ec a ne i druge parametre ph i ppm

zanima me da li se može i kako mjeriti ec sa uređajem koji si preporučio bobostar i kolika je točnost između direktnog mjerenja sa sondom (98331) i 98130 jer je on namjenjen za mjerenje ec u vodi.
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Što se tiče mjerenja EC vrijednosti definitivno HI 98331 (ima link i na amazonu: http://www.amazon.com/Hanna-Instrum...4-8434024?ie=UTF8&refRID=13B4QWXH8G7J7YTKY3P9). Uz njega ti svakako treba i uređaj za mjerenje vlage u tlu, jer je vrijednost EC i vlage u tlu povezana. Nešto kao ovo: http://www.amazon.com/Luckystone-PR...sbs_lg_13?ie=UTF8&refRID=1W6D3SH995V87WG3964Q

Što se tiče modela 98130 on ti "igra" samo za mjerenje EC u vodi i vodenim otopinama. Ukoliko bi htio raditi u tlu, trebalo bi napraviti pastu tlo:voda 1:1 ili 1:3 i onda obaviti ekstrakciju vodene otopine iz tla (uz negativan tlak od 15 bara) i onda izmjeriti EC vrijednost tog ekstrakta. Točno, ali provodivo samo u laboratoriju.
A za sve to možeš koristiti i HI 98331, tako da je to definitivno bolji izbor.
I ne zaboravi otopinu za baždarenje EC metra.
:drink:
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

pacman

Član
Tu od
19 Lip 2011
Poruka
38
Što se tiče modela 98130 on ti "igra" samo za mjerenje EC u vodi i vodenim otopinama. Ukoliko bi htio raditi u tlu, trebalo bi napraviti pastu tlo:voda 1:1 ili 1:3 i onda obaviti ekstrakciju vodene otopine iz tla (uz negativan tlak od 15 bara) i onda izmjeriti EC vrijednost tog ekstrakta. Točno, ali provodivo samo u laboratoriju.:

hvala na ovako brzom odgovoru.
kupim ipak 98331, jer sigurno je sigurno, ali mislim da neću naručivati iz vana jer je mala razlika nekih 150-200 kn ako me ne uhvate na carini, i još nemam garanciu.

a sad još jedno pitanje na citat ovaj omijer 1:1 tj 1:3 se radi jedan dio zemlje i jedan tj. 3 dijela destilirane vode??? ili se varam.

i zar nema razlike u vrijednosti mjerenja 1:1 - 1:3 je ipak ovdje je više vode
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
imam dvije cisterne po 2000L i sada bi htjeo napraviti tako da stavim nakakvu pumpu koja će tjerati vodu u crijeva za navodnjavanje jer mi se nepravi sada nekakvo postolje na metar i pol visine za te cisterne,a i težina je to. dakle,napunim cisternu i onda upalim pumpu koja napuni crijeva za kpk,znači da ne bude prirodni pad. kakva bi tu pumpa valjala a da ne potrga crijeva ili da nije preslaba,radi se o površini od 1200metara crijeva? jel bi valjala ona za centralno grijanje ili tako nešto?
 

panci lj

Član
Tu od
11 Stu 2012
Poruka
263
Za male potrebe najbolje uzmi al-ko,einhel ili nešto slično(20-30 EUR),pumpa za centralno nema dovoljan protok.:)
 

Pozitron

Član
Tu od
20 Lip 2011
Poruka
154
Slažem se,
pumpa za centralno nula bodova.

Međutim ovisi o još nekoliko faktora poput, kolika je dužina reda , pad na parceli, kakvo je crijevo kpk (rupe na koliko cm) itd.

Ja sam u seriju spojio 2 cisterne po 1000 L i digao ih na 4 palete, nije ništa preteško da palete nebi izdržale. Na taj način tjeram 14 redova duljine 200 metara sa gotovo nikakvim padom na samoj parceli. Treba nešto vremena dok se crijevi ne napune, al kad se napune to šiša samo tako. Meni su doduše kpk cijevi sa rupama na 60 cm na toj parceli .

Na drugoj parceli šibam 6 redova od 150 metara cijevi kpk sa rupama na 10 cm, direktno iz potoka sa običnom pumpom iz Bauhausa (400ak kn) čak nije niti za zmazanu vodu nego ona najobičnija. Al opet, za to moraš imati i neki agregat da to tjera. Pumpa je 600 W. Mislim da bi ti ta varijanta tebi najbolje odgovarala. Cijevi su mi dosta popunjene ali nisu prenapete, baš onako ok. A baš ako misliš da će ti pritisak biti prevelik uzmeš si reduktor pritiska za 30ak kn i riješio si sve probleme. Ja sam svoj kupio u Danonu u Stupniku kraj Zagreba. (to mi je trebalo za treću parcelu) itd. :)
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Koji fi crijeva imaš da tjeraš na 200 i 150m? To ne može biti ni približno podjednako navodnjavanje, pogotovo na crijevu sa rupama 10cm.
 

Pozitron

Član
Tu od
20 Lip 2011
Poruka
154
Koji fi te zanima, crijeva za dovod vode na kpk cijevi ili fi kpk crijeva ?

Evo ti odgovor za oboje:

Okitenka fi 40 je dovod, a kpk su standardne 16mm
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
e ovako,imam 12 redova od otprilike stotinjak metara sa razmakom rupa od 20cm. parcela je gotovo ravna. jednom pumpom bi vodu iz dubinskog bunara punio te cisterne i onda drugom tjerao iz cisterne,a možda bi i ova prva bila jeka da tjera sve odjedom,direkt iz bunara,neznam,slaba mi je to strana tehnike.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Koji fi te zanima, crijeva za dovod vode na kpk cijevi ili fi kpk crijeva ?

Evo ti odgovor za oboje:

Okitenka fi 40 je dovod, a kpk su standardne 16mm

Kap na kap mislim da sa rupama na 33 i 2l/h fi16 ravnomjerno zalijeva maksimalno 70m, fi 20 110m...
Ovo tvoje ne moze funkcionirat dobro nikako.
 

sanjin

Član
Tu od
22 Stu 2013
Poruka
610
Imam pitanje za našeg Bobostara.Zanima me čista usporedba između 1 kg vodotopivog gnojiva i 1 l huminske kiseline,mislim na "kalorijsku vrijednost",ako se može na taj način usporediti.Zanima me jer imam osjećaj da mi je pomoglo nakon havarije.Pozdrav
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Kako kažu na jednoj reklami; neusporedivo.:icon_winkle:
Upravo je ta "kalorijska vrijednost" najvažnija osobina huminskih kiselina (tj. brzo se usvajaju i djeluju odmah); a drugo svojstvo je "transport" hraniva (tj. poboljšavaju usvajanje hraniva iz tla - to se pogotovo vidi u zimskom uzgoju povrća).
Huminske kiseline su tehnološki vrlo vrijedan proizvod i danas vrlo pristupačne cijene (nakada su im cijene išle u nebo).
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Mateuss

Član
Tu od
9 Lis 2012
Poruka
467
Stigao mjerni instrument za vlažnost zemljišta i mjerenje ph vrijednosti made in čain.

 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
He he, imao sam ja jedan, kupio sam ga kada sam trazio pogodno zemljiste. Svugdje je ph bio 6.5 osim kada sam mjerio u octu u casi. :icon_e_biggrin:
Kazaljka se na mjerenju svjetlosti pomaknula jedino kad si senzor zalijepio na zarulju.
 

Mateuss

Član
Tu od
9 Lis 2012
Poruka
467
Meni je bitno da imam neki orjentir za vlažnost zemljišta za navodnjavanje povrća.
 

Najnoviji postovi

Na vrh