Evo i članka na temu zakiseljavanja vode za fertirigaciju (u cijelosti; čak prije objave na portalu gnojidba.info
).
Zakiseljavanje (acidifikacija) vode za sustave fertirigacije
Parametar pH pokazuje vrijednost koncentracije slobodnih vodikovog iona (H+) u vodenoj otopini, ili točnije pH je logaritam (na bazi 10) koncentracije (mol/lit.) vodikovih iona (H+), a najčešće se izražava kao:
Za točniju determinaciju pH vrijednosti vodene otopine važni su ravnotežni odnosi između količine ugljičnog dioksida (CO2), karbonatne kiseline (H2CO3), bikarbonatnog iona (HCO3-), karbonatnog iona (CO32-) i vodikovog iona (H+):
CO2 + H2O ↔ H2CO3 ↔ HCO3- + H+ ↔ CO32- + H
Vode koje se koriste za natapanje, generalno, vrlo su dobro opskrbljene karbonatima te posebno bikarbonatima (veće količine karbonata prisutne su samo u vodama koje imaju pH veći od 8,0), što znači da se gornja reakcija pomiče na desno, te potiče nastajanje karbonatne kiseline (H2CO3). Daljnom disocijacijom karbonatne kiseline u vodenoj otopini dolazi do „neutralizacije“ vodikovog iona (H+) te porasta pH vrijednosti. Dodavanjem kiseline u vodenu otopinu, reakcija teće u lijevo, te se potiče transformacija karbonatnog i bikarbonatnog iona u karbonatnu kiselinu te krajnji produkt neutralizacije, ugljični dioksid.
Količina kiseline koja se mora dodati, da bi se postigla odgovarajuća pH vrijednost, ovisi o koncentraciji bikarbonatnog iona HCO3- (koncentracija se izražava u meq/L ili ppm). Prema slijedećoj formuli moguće je utvrditi koncentraciju kiseline (HA; izraženu kao meq/L) koja se mora dodati u vodenu otopinu da bi se neutralizirali bikarbonatni ioni i postigla odgovarajuća pH vrijednost:
HA = HCO3- / (1 + 10pH-pKl)
Ili puno jednostavnije, da bi se postigla optimalna pH vrijednost vode (pH=6,0) koncentracija kiseline mora biti u vrijednosti 70% koncentracije bikarbonata u vodi (izraženo u jedinicama meq/L).
Na osnovi koncentracije kiseline (HA) iz gornje formule te karakteristike kiseline (Tablica 1; koncentracija, gustoća, ekvivalentna koncentracija) koja se koristi za zakiseljavanje, izračunava se količina kiseline (Q) koja se mora dodati:
Q = (HA x PE) / (10 x D x CA) ml/L
Gdje je Q (količina kiseline ml/L ili L/m3), potrebna da se postigne odgovarajuća pH vrijednost, dok su parametri PE, D i CA karakteristike izabrane kiseline, kako slijedi – ekvivalentna koncentracija (meq H+/Lit.), gustoća (kg/L) i koncentracija (% masa/masa) kiseline.
Kiseline koje se najčešće koriste su
nitratna, fosforna i sumporna kiseline, koje se moraju koristiti sa posebnim oprezom, poštivajuće se zahtjeve sigurnosti na radu sa opasnim (agresivnim) kiselinama. Važna napomena je da se uvijek kiselina dodaje u vodu, a ne obrnuto, voda u kiselinu, jer tada nastaja burna termička reakcija uz opasno prskanje. Isto tako, koncentrirane kiseline djeluju agresivno na inox, beton i aluminij, pa je potrebno voditi računa i o modelu primjene. Najčešće je u upotrebi nitratna kiselina jer je najmanje agresivna od navedenih.
Važno je napomenuti da kiselina koja se dodaje u vodi radi zakiseljavanja (na osnovi pravilnog izračuna), bude uvijek neutralizrana bikarbonatnim ionima, ne podiže koncentraciju otopljenih soli odnosno ne mjenja EC (elektroprovodljivost) vodene otopine.
Tijekom upotrebe kiseline za neutralizaciju karbonata u vodi za natapanje, dolazi do disocijacije kiseline (vodikovi slobodni H+ ioni reagiraju bikarbonatnim ionima) dok se iz zaostale kiselinske grupe osobađa određeni dio hraniva, ovisno o tipu kiseline.
Radi lakšeg izračuna potrebe količine kiseline za zakiseljavanje mogu se utvrditi iz pomoćnih tablica na osnovi količine bikarbonatnog iona. Primjerice za zakiseljavanje vode do pH vrijednosti 6,0 koja sadrži 205 ppm bikarbonatnog iona (HCO3-) potrebno je dodati u 1 m3 vode dodati 203 ml 53% nitratne kiseline ili 188 ml 75% fosforne kiseline ili svega 65 ml 94% sumporne kiseline.
Osim primjene generičkih proizvoda (anorganske kiseline) postoje gotovi proizvodi koji se mogu primjeniti za zakiseljavanje vode za sustave fertirigacije. Glavna prednost takvih proizvoda je jednostavnije rukovanje (nisu klasificirane kao agresivni kemijski proizvodi) međutim koriste se u značajno većim količinama. Na našem tržištu postoji proizvod Nitracid (proizvođač Agrofill, Italija; zastupnik Sjeme, Split) koji se koristi u količini od 20-300 gr/100 lit. vode.
artyman: