• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Gdje je problem???

  • Temu pokrenuo Zena mafija
  • Datum prvog posta

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,436
Ima kod nas Sano San® tj. treba ga naručiti kod Sano trgovaca, al je dosta skup. Ja sam ga koristio jedno vrijeme al sam odustao zbog cijene, neznam pošto je sad al sigurno je da nije jeftin.
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,436
Emy kakvo je stanje sa mastitisom, ima li kakvih promjena, ide li šta na bolje?
 

OPG HORVAT

Član
Tu od
24 Ožu 2011
Poruka
696
tako sam našao u nekoj knjiz...

Danas bio drugi veterinar...krave dobile punu terapiju injekcija, injektora svasta nesto...jos 7 dana prosipam mlijeko...

Ima li kakvih savjeta u tih 7 dana da obratim paznju ???

Mlijeko predajem jednoj zadruzi, ali kod njeh uzimaju uzorak zbirno iz laktofriza i nema smisla kod njih nositi uzorak niti ih zvati po tom pitanju.

nisam čitao temu od početka, zanima me na osnovu čega daju terapiju dali su slali uzorak na ispitivanje?

što se tiče acidoze vjerujem da može djelovat na kiselost mlijeka, sad imaju reagens trakice koje se stavljaju u mokraču te se po promjeni boje vidi dali je krava u acidozi, ti si napisao obrok možes li ga napisati u kg po pojedinoj komponenti da vidim koliki je udio koncentrata u st obroka
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
Danas je zadnji dan karence, noćas pogledao na mastitis test, sve nepromjenjeno, u kojim četvrtima je bilo na početku u tim je ostalo i sada...jedna krava koja nje dobila niti ništa od terapije na nju uopšte ne pokazuje pozitivnost testa iako sam sumnjao da je od nje sve počelo, sutra mogu javiti veterinaru eto tako samo čisto informativno, jer nema smisla dalje ista raditi budući da je rekao da su dobile full terapiju.

Znači negdje oko 250 eura bačeno niz vjetar i 10 dana mlijeka prosipano po 30 litara oko 300 litara...itd.itd. da zovem opet veterinara da dolazi nema smisla.

Jest bilo jedna četvrt dodatno otečena, rekao mi da dam kravi paracetamol (ovaj sto ga koriste ljudi od 500 mg) i da će biti ok. juče sam dao paracetamol, stanje isto, ali sam danas iščupao ogromnog krpelja skroz gore s unutrašnje strane buta i vimena...tako da vjerujem da ce ta četvrt doći na svoje.

Dakle mastitis nula uspjeha, a krava koja je imala kiselo mlijeko i pored sode i dalje ostala na istom....ebem ti sranje.
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
emy dobar taj tvoj veterinar kad krave liječi humanim lijekovima. Za njih se ne zna koja je karenca, tako da znaš.
 
M

MOCO

Guest
emy dobar taj tvoj veterinar kad krave liječi humanim lijekovima. Za njih se ne zna koja je karenca, tako da znaš.

:finga:

čovjeku od 80kg ide 500mg, a kravi od 800kg isto tolko :weedman:

a sad sam se sjetio, a možda joj možeš i lijekove podić na tvoj recept pa ušparaš silne marke?
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
emy dobar taj tvoj veterinar kad krave liječi humanim lijekovima. Za njih se ne zna koja je karenca, tako da znaš.

Pa ne znam da li je karenca bitna kod paracetamola, koliko znam on nije antibiotik...a sad da li će biti "pozitivan test" na neke druge sastojke unutar paracetamola to treba čekati da se vidi.

A sto se tiče količine paracetamola po težini krave, to ga moram pitati, ali mislim da to toliko nije bitno...opet ne znam.

Da li se soda moze naći u laboratoriji kod testa mlijeka naročito pri većim količinama, jedan mi kolega govorio da ako su krave zdrave a mlikeko kiselo na alkotestu da se ubaci jedna supena kasika sode i da kiselost nestane, veli da to ponekad radi na svojoj farmi ???
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,436
Da li se soda moze naći u laboratoriji kod testa mlijeka naročito pri većim količinama, jedan mi kolega govorio da ako su krave zdrave a mlikeko kiselo na alkotestu da se ubaci jedna supena kasika sode i da kiselost nestane, veli da to ponekad radi na svojoj farmi ???

Nisam nikad koristio sodu niti namjeravam, mada sam čuo da su je neki koristili. Što se tiče otkrivanja, znam da u laboratoriji u Mlijeko produktu mogu bez problema otkriti prisustvo sode ili vode u mlijeku. Ako dodaš sodu to ti može proći jednom međutim već sledeći dan će iz mljekare tražiti od predstavnika sabirnih stanica da se dostave uzorci od svih dobavljača i sasvim sigurno će te otkrti. Koje su sankcije to neznam, najvjerovatnije isključenje na neki određeni period.

Možda kod nekih manjih mljekara koje imaju slabije opremljene laboratorije soda može proći, ali kod Mlijeko produkta najvjerovatnije neće proći neopažena.
 
Posljednje uređivanje:

OPG HORVAT

Član
Tu od
24 Ožu 2011
Poruka
696
pa moraš ustanoviti dali su krave u dcidozi a to se događa kada je previše koncentrata u obroku, većina problema nastaje zbog ishrane. ako hoćeš napiši sastav obroka da vidim

a što se tiće mastitis mljeko bi trebalo poslati na lab pretrage da se vidi koji je uzročnik u pitanju postoji mogučnost da uopće nije bakterija.
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
Danas sam primjetio jako puno ove kombije što prevoze uginule životinje ,strava 4 puta su prošli pokraj moje kuče,ili ljudi negdje forsiraju,ili pokvarena hrana,tko zna,baš sam išao danas prema mlinu i u tom mjestu sam isto vidio jednu ljepu kravicu svu napetu kako leži, garant riknula strava
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,436
Pa kolika čovjek mora biti budala pa da hrani stoku pokvarenom silažom :madmana: :madmana:
E stvarno samo svemir i ljudska glupost nemaju granica!!
 
D

dado

Guest
Pozdrav!! Trebam pomoć! Imam livadu uz selski put koji je širok oko 4 metra. Međutim kada je loše vrijeme kiša,snijeg itd. put je pod vodom i onda se ljudi voze po mojoj livadi.
Šta da radim? Da li imam pravo da im zabranim vožnju jer su mi već uništili livadu. Stavio sam upozorenje da je zabranjeno se voziti. Da li je to uredu. Molim pravnu ili bilo kakvu pomoć. Hvala.
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
probat dogovoriti se sa ljudima da se nasuje sa tvrdim materijalom taj dio puta,mada sumnjam iz vlastitog iskustva,drugi način nažicati opčinu kamion dva kamena što bude isto teško,kod mene isti problemi pa sam skupljam po raznim odlagalištima kamen,beton,ciglu,jedini način da zabraniš prolaz veliki jarak pokraj livade ali opet bude problema jer je to problem svuda,putevi se slabo održavaju i svatko vozi kud mu se digne
 
D

dado

Guest
Da li ga mogu tužiti što se po mojem vozi? To radi samo jedna osoba. Ja sam ukopao drljače.
Da li on mene može tužiti ako izbuši gume a na mojoj je livadi.
 

podravec :)

Član
Tu od
18 Ruj 2011
Poruka
492
Da li ga mogu tužiti što se po mojem vozi? To radi samo jedna osoba. Ja sam ukopao drljače.
Da li on mene može tužiti ako izbuši gume a na mojoj je livadi.

neznam koliko ti se isplati tužiti jer znaš kakvi su naši sudovi to traje godinama,
a ako on izbuši gume na tvojoj livadi, znači ometanje privatnog posjeda, nema on tu kaj delati, nemre ti nikaj
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,436
Najbolje ti je da ogradiš tu njivu. Jake stupce i žioke i gotovo, tako se nećeš niskim svađati i neće ti niko moći praviti štetu.
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,436
Danas krava pobacila tele, bila je u 6 mjesecu steonosti. Ovo joj je već drugi pobačaj zaredom. Neznam u čemu je problem :confused: kod oplodnje ostaje iz prvog puta steona, ne povađa, al eto... ne može donijeti tele do kraja. :(
Vidjeću koliko se bude moglo izvući mlijeka, pa onda na vagu s njom.

Veterinar kaže da je najvjerovatnije neki hormonalni poremećaj u pitanju... A ko će ga znati šta je. :scratch što god da je, nije dobro.
Loše je počela ova 2013 :madmana: baš je baksuzna!!
 
Posljednje uređivanje:

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
uf sad si mi zadao brigu,meni je jedna prošle godine pobacila sa nemalo 8mj. i sad je evo krenula u 8 pa valjda bude ok do kraja,kod nas veterinari samo kažu da je uzročnik neki virus,tako im najlakše a mog susjeda ne muče ti problemi jer više krave ne drži
 

Najnoviji postovi

Na vrh