• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Gdje je problem???

  • Temu pokrenuo Zena mafija
  • Datum prvog posta

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
Da li se može mastitis izbječi i u kojem postotku umakanjem cica u onu jodiranu tekučinu za posle mužnje kad se osuši ostane kao zaštita na cici. Ili je to samo jedan od inih proizvoda. Ja koristim to, al kad si krava legne zna to zgulit sa cice pa zato pitam kako to funkcionira kod vas. Emy tebe je stvarno krenulo. Želim Ti da čim prije to riješiš.

I ja sam počeo s tim umakanjem, mozda kasno ali ću bar stvoriti jos jednu dobru naviku...a valjda ce sprječiti prodor novih donisaura u vime...
Ta otopina ili je toliko tanka da iskapa na pod i stvara nikakav zastitni sloj, meni izgleda kao prosta voda ofarbana u plavo s toga mislim da uopšte nema mogućnost da se od nje obrazuje voštani dio koji će štititi sise vimena...(onako na oko)

Ali moram još nešto reći...jutros kad sam gledao testom učinilo mi se da se stanje malo popravilo...ali imam namjeru noćas uslikati jedno najbolje stanje i najgore...tako da i vi mozete komentirati jer se bojim da nemam dovoljno izvježbano oko za te stvari...

Posto imam svoj laktofriz, prvo se stanje počelo pojavljivati kod 2-3 kooperanta, njihovo sam mlijeko vraćao redovno dok je moje bilo ispravno, zatim se bez ikakvih lijekova kod njih stanje popravilo, a kod mene oboljele manje vise sve 4 krave...dok oni imaju po 2 krave svaki....čak sam išao kod jednog kooperanta i kod njega je jedna krava pozitivna ali on kaze da neće nista preduzimati i da zna za tu stvar....

Pitam se samo kako su ljudi radili prije dok nije bilo injektora, inekcije, pa i tad je bilo mastitisa...a stale bile kudikamo gore a o hrani da ne govorim...

I jos jedan slučaj mi priča kooperant što nosi kod mene na laktofriz da je imao prije 2 godine...naime krava se vratila s paše s 2 dcl mlijeka a u jutro je pomuženo preko 10 litara i kad je zvao veterinare...ovi mu došli u štalu pregledali i rekli da je kravu jako (pazite sad ) "isisala žaba"...e sad je li to neka vrsta bolesti ne znam, ali kako mi on priča da se misli na pravu žabu vodozemca...i rekli mu da ne mogu pomoći da će to s vremenom proći i tako je i bilo, krave je ozdravila, otelila se...

Isisala žaba ???
 

zvončica

Član
Tu od
26 Ruj 2012
Poruka
156
U priče o žabama i sl. stvarima koje "isisaju"krave ne vjerujem.
Emy, postoji li kod vas kontrola na somatske stanice, jer ako postoji, ako su somatske bile visoke, bilo bi jasno da se radi o mastitisu. malo mi je čudno da je mastitis kod krava otkriven tek nakon kisele reakcije.
 

zvončica

Član
Tu od
26 Ruj 2012
Poruka
156
Jod štiti od novih bakterija prvih nekoliko minuta nakon mužnje, dok je još sisni kanal otvoren.
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,436
Emy šta koristiš za namakanje sisa poslije muže: "Blu-gard" ili "Muzol"? "Blu-gard" ne stvara zaštitni sloj na vimenu i ne sadrži jod, "Muzol" sadrži jod i može se, kao blagi rastvor koristiti za dezinfekciju prije muže. A ako hoćeš zaštitni sloj na vimenu onda potraži "io-Shield" ili "Veloucide". Oni stvaraju zaštitni sloj i njeguju kožu sise.
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
Emy šta koristiš za namakanje sisa poslije muže: "Blu-gard" ili "Muzol"? "Blu-gard" ne stvara zaštitni sloj na vimenu i ne sadrži jod, "Muzol" sadrži jod i može se, kao blagi rastvor koristiti za dezinfekciju prije muže. A ako hoćeš zaštitni sloj na vimenu onda potraži "io-Shield" ili "Veloucide". Oni stvaraju zaštitni sloj i njeguju kožu sise.

Vjerovatno je taj Blu-gard jer je plave boje..iako nema nikakve etikete niti na boci niti u kesi, (moguće da me i to potrefilo da je etiketa odljepljena negdje jos kod njih u radnji) ali znam gdje sam kupio pa mi je sutra usput da navratim i pitam.
Ako Blu gard ne stvara zastitni sloj i ne sadrzi jod pa koja mu je onda svrha osim sto ofarba u plavo ???

Kao sto sam i rekao bice da sam kupio običnu plavu vodu.
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,436
"Blu-gard" ne sadrži jod ni hlor već neke druge komponente za zatvaranje sisnog kanala i njegu kože. Kako to da nema naljepnice na toj boci što si kupio? "Blu-gard" ,"io-Shield", "Veloucide" i "Oxy-Foam" su pakovani u crne boce od 1l i imaju malu diznu u čepu na vrhu. "Muzol" je pakovan u bijele četvrtaste boce od 0,5l.

Pokušaj u vet. trgovinama naći "Muzol" ako ima ili ako mogu da ga naruče. Po meni on je za dvije klase bolji od svih drugih!! Možeš ga koristiti kao blagi rastvor u vodi kojom pereš vime i tako dezinfikuješ sise i ruke prije muže, te na taj način znatno smanjuješ mogućnost da rukama preneseš mastitis sa jedne krave na drugu. Poslije muže ga koristi ne razređenog.
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
Evo ovako ...uslikao sam koliko sam mogao pa valjda će neko od vas imati oštrije oko da vidi ozbiljnost situacije...

Sliku sam probao uhvatiti u momentu dok se tekućina sliva iz jednog dijela kruga u drugi...ovo je mozda uhvaćeno pola sek nakon sto tekućina sleti u donji dio posudica

Samo recite koje je slovo upitno i koliko ja ću znati koja je to četvrt....

Krava broj 1 lijeČene četvrti A i C



Uploaded with ImageShack.us

Krava broj 2 liječene četvrti B i D

Uhvaćeno isto u momentu slivanja tekućine vidi se da je dno posudica jos uvjek prekriveno tekućinom.



Krava broj 3 liječene B, D i C







Uploaded with ImageShack.us

Krava broj 4 od koje je u stvari sve počelo liječeno kod nje A,B,C i D i to injektorima u rasponu od 24 sata dok je kod ostalih liječeno injektorima od po 12 sati i kod svije je bilo 2 doze injektora....



Uploaded with ImageShack.us

Ova krava broj 4. mi je prvi veterinar preporučio strogo klanje i da njoj lijeka nema ...( veterinar je došao u stvari da osjemeni ovu kravu i tako smo došli do teme o kiselost na kraju je nismo osjemenili jer je njegova jaka preporuka bila da ona ide na prodaju ili klanje )

Ajte dečki sad onoliko koliko mozete vidjeti s slika i ako želite mogu drugačije uslikati pod drugim kutom ali sutra u jutro.
 
M

MOCO

Guest
meni je čudna boja tih testova

http://www.poljoberza.net/EU13142007_3.aspx

13142007-3-12.gif
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
Ako je to tako i ako je ph nizak onda je u pitanju kako nađoh u nekoj knjizi "metabolička acidoza" koja nastaje zbog fermentiranih ugljikohidrata...a ja dajem poprilično sudanske trave koja je sasušena i bačena na štalu, ali je bio jedan dio koji bas i nije najbolje bio sasušen pa sam to mješao s ovim drugim...da nije do toga...da probam sudansku izbaciti iz ishrane, a ostaviti samo grašak i sijeno ili grašak i silažu, bar za sad ????
 
M

MOCO

Guest
ja bih prvo pročitao što uzrokuje metaboličku acidozu! a bakterije ne dolaze u vime s hranom!
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
ja bih prvo pročitao što uzrokuje metaboličku acidozu! a bakterije ne dolaze u vime s hranom!

Pa gore sam rekao da piše u knjizi da ona nastaje zbog unosa fermentiranih i lakosvarljivih ugljikohidrata...te se zbog toga valjda uništavaj bakterije u bragu...plus na to sve sam redovnije davao kredu...tako da je i ona još više smanjivala (bar mi se čini)...

Mozda nebi bilo loše ići s 1 kilom pekarskog kvasca na 10 litara vode u 2 puta po kravi ???

Jutros mi 2 nisu reagirale na alkohol a jedna jest dok je ona s najtežim slučajem uz kap alkohola mlijeko gotovo pretorilo u sir.

Ja mislim da bi noćas od ove dvije mogao sasuti u laktofriz, ali moram još veterinara pitati za to???
 
M

MOCO

Guest
za tolike količine pekarskog kvasca po kravi nikad nisam čuo!!!

najbolje je da prvo za sve pitaš svog veterinara, ja ne bih bez njegovog odobrenja ništa radio jer on je sad taj koji najbolje zna!!

kome predaješ mlijeko?
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
za tolike količine pekarskog kvasca po kravi nikad nisam čuo!!!

najbolje je da prvo za sve pitaš svog veterinara, ja ne bih bez njegovog odobrenja ništa radio jer on je sad taj koji najbolje zna!!

kome predaješ mlijeko?

Tako sam našao u nekoj knjiz...

Danas bio drugi veterinar...krave dobile punu terapiju injekcija, injektora svasta nesto...jos 7 dana prosipam mlijeko...

Ima li kakvih savjeta u tih 7 dana da obratim paznju ???

Mlijeko predajem jednoj zadruzi, ali kod njeh uzimaju uzorak zbirno iz laktofriza i nema smisla kod njih nositi uzorak niti ih zvati po tom pitanju.
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
I jos nešto u nedostatku sredstava dok se ne snađem moze li se stala očistiti vodom i posuti krečom...

Imam namjeru urdaditi to danas, krave vani i to riješiti, nakon toga tamo u ponedjeljak ili utorak vidjeti gdje ima da se kupi neki dezinficijens za dezinficiranje štale.
 

tine

Dobro znana faca
Premium
Tu od
10 Pro 2006
Poruka
857
Nema me dvadana i evo duuuugih romana.

Emy: ako na vimenu nema očitih znakova upale, a somatika je visoka, velika je vjerovatnost da se radi o infekciji sa kvasovkama (e sad, ne znam kako je korektno to na hrvatskom, bosanskom.. jeziku).

To ti obično dolazi iz nekvalitetne hrane, slabo sušena sudanska trava bi mogla bit dobar uzrok tome. Kao i silaža, koja nije dobro fermentirana, buđava.
Buđa stvara vrlo jake otrove. Ti prolaze u organizam.
Sami po sebi ti otrovi ne uzrokuju mastitis. A svojim prisustvom toliko oslabe obranu organizma krave, da ga napadnu mikroorganizmi, koji su uvijek prisutni, a nemaju snagu da bi 'probili' obranu.

Problem infekcije sa kvasovkama je neosjetljivost na antibiotike. Tako da je lječenje obično nekorisno.

Bijela buđa nije toliko štetna. Rizična je, jer su to penicilini, pa ti može mlijeko pokazat prisustvo antibiotika.
Opasne su buđe koje su u obliku kuglica, plastova zelene, plave, crvene.. boje.

Trebaš imat taj reagent konstantno u upotrebi. Ne moraš sad svaku mužu testirat svaku kravu. Dovoljno ti je jednom tjedno ukupni uzorak. Kad imaš osjećaj, da je reakcija jača, testiraj svaku kravu.
Mi mjesečno kod kontrole za svaku kravu uradimo pored masti ibjelančevina i kontrolu somatike. Krave sa povišenom somatikom se provjere i zdrave, ako je potrebno.
Provjeri u Bihaću, da li laboratorija radi taj test i nosi uzorke za svaku kravu, samo za somatske ćelije.

U vezi krave s upalom na sve četiri sise. Po slikama mi ne izgleda toliko strašno, iako ne poznajem taj reagent, a svaki pokazuje malo drugačije. Mislim, da bi ti u tom momentu bila prevelika šteta da ju kolješ. Ako imaš neko tele, stavi ga pod nju, da ju sisa sve vrijeme. Zagradi njivu preko puta u elektriku i ostavi ih tamo. Mislim, da bi trebala bit zdrava za par tjedana.
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,436
kvasovke su gljivice.
Emy zbog čega daješ toliki kvasac? Zar nebi bilo efikasnije i jeftinije ići sa nekim vet. preparatom za stabilizaciju varenja i oporavak mikroflore buraga, npr. "Neosanidigest" ili nešto slično. Imaš i od Alltech-a dodatke ishrani tj. žive ćelije kvasca soj 1026 : "Yea-Sacc" i "Rumenate" preparati su odlični ali im je i cijena isto tako "odlična" kad sam ja kupovao prije 2 god. bila je nešto oko 11 KM/Kg a pakovanje je 25 Kg a ide ga 50g po kravi dnevno.
Ako ti je hrana zagađena sa plijesni onda imaš "Min-a-zel Plus D" to je adsorbent mikrotoksina i koristi se kao dodatak stočnoj hrani ide ga 0,2Kg na 100Kg hrane. Cijena je bila čini mi se 70 KM za pakovanje od 20 Kg a ima i malo pakovanje od 200 g.
Za dezinfekciju štale potrazi u vet. apoteci: Izosan, galisept, Chlormax ili nešto slično na bazi hlora i sa tim poprskaj štalu.
 
Posljednje uređivanje:

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
Evo ovako danas su bili veterinari iz Bihaća ok 10 sati u jutro te smo odradili na sve 3 krave terapiju...dao je 3 nekcije u mišić (svakoj kravi) i još po injektor...koliko sam shvatio dobili su po antibiotike i čini mi se neke vitaminske injekcije...platio sam 50 maraka po kravi...

Ova krava što ju nisam liječio pokušaću je prodati za Bajram posto je sad kod nas poprilično porasla cjena stoke...i to u ove predbajramske dane...

E sad sam se koncentrirao na ove 3...rekao mi je da im dajem samo sijeno, da kasnije uključim 1 kilu sode u 15 kila koncentrata i da postepeno počnem davati za nekih 2-3 dana

Mlijeko normalno ne smijem predavati sljedećih 7 dana...

Ja sam danas sve krave istjerao vani, svu sam stelju s poda izbacio van, oprao s vapom pod pritiskom svaki centimetar, poslije toga posuo sam zivim krečom, prostro sam novu slamu i uveo krave...ostatak poda sam prekrečio s krečom...

Jest mi veterinar rekao da s sredstvom koje umačem sise mogu prati ruke i dezinficirati vime prije i poslije muze (mada mi se čini da je to previše upotrebe jedne obične otopine ali valjda je to tako), ono sto zelim sebi nabaviti jest jos sredstvo za dezinficiranje muznog stroja i ja mislim da ću biti spreman za nove pobjede.

Jest me ovo desetkovalo, ali sta cu ...da one meni samo ozdrave.

Sta mislite jel kreč dovoljan dazificijens ili je ipak on samo prva glad.
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,436
koje sretstvo koristiš za dezinfekciju vimena i ruku? Pokušaj nabaviti "Muzol" on ti je dobar za dezinfekciju prije i poslije muže. Ovo ostalo je više kozmetika nego dezinficijens...
Za dezinfekciju muzilice kupi "Chlormax" njime možeš dezinfikovati i štalu. Ja ga koristim za dezinfekciju muzilice, laktofriza i za međufaznu dezinfekciju u toku muže. Znači poslije svake krave sisne gume nakratko (oko 1 min.) potopim u vruću vodu (4-5 lit. oko 50-ak °C) u koju je dodano i malo "Chlormax-a". Time sprečavam da se mastitis prenosi sa jedne na drugu kravu. Znači ako jedna krava dobije mastitis i ja to ne primjetim na vrijeme on ostaje izolovan samo kod te krave i ne može se širiti po cijeloj štali.
 
M

MOCO

Guest
ne znam jel kod vas ima Sano, ja koristim Sano San za dezinfekciju i jako sam zadovoljan:


Sušenje i dezinfekcija
Sano San - visokodjelotvorno sredstvo za sušenje i dezinfekciju
Što je SanoSan®
SanoSan® je učinkovito sredstvo za posipanje štala za sve vrste životinja. Suši pod štale i pozitivno utječe na štalsku klimu. Posebna prednost ovog proizvoda je da se može primijeniti i u naseljenoj štali.

SanoSan® ne praši i ne draži kožu. Osim toga, nije otrovan i ne šteti zdravlju čovjeka i životinja. Posebna osobina SanoSan® je da veže miris amonijaka u štali, te tako smanjuje stvaranje mikroorganizama.

SanoSan® učinkovito uništava životne uvjete ličinki muha i tako reducira broj muha u štali.

Doziranje

U prvom tjednu primjene ili u problematičnim područjima jednom dnevno posuti 50g (puna šaka) po m2. Za održavanje dobre štalske klime i pri redovnoj primjeni svake sedmice 50g/m2, tj. Jedna puna šaka po m2.

Djelovanje SanoSan®

sprečava stvaranje bakterija i ograničava opasnost od infekcije među životinjama
reducira miris amonijaka u štali
upija vlagu i zato je vrlo učinkovit zimi i tijekom vlažnih ljeta
djeluje protiv bakterija i gljivica
djeluje protiv jaja i ličinki muha i reducira muha u štali


Koristim to već godinama, pakovanje je 25kg i nije jeftino-oko250kn (navodno je to neka rijetka vrsta zemlje s nekim mineralima) al dosta traje, pogotovo kad mi nije kritično kao sad jer nema više muha, a štala mi je dosta suha pa ga bacam 1xmjesečno, a kad bacam onda idem s kantom po štali i rukom širombacam pa se dogodi i da krave zaprašim i noge im budu crvene od tog i telad poprašim i nikome ništa nije smetalo, ali stvarno djeluje!
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Najnoviji postovi

Na vrh