• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

gdje kupit ogrijevno drvo i po kojoj cijeni

hrvoje01

Aktivni član
Tu od
7 Pro 2010
Poruka
1,370
Dečki to je tako svak na sebe misli ja radim samoizradu samo u šumariji cca 500 m godišnje.Evo primjer sjedimo kolega i ja na piću on zove lugara i pita ima li samoizrade on kaže nema sve je podjeljeno,nakon 5 min. nazovem ja isto pitam kaže dođi sutra ujutro i biraj što hoćeš i koliko-da se kolega svađo s njim nakad više nabi dobio drva ne samo kod njega nego kod niti jednog lugara jer oni svaki dan jedu i piju skupa
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,067
šta smatrate pod pojmom ''samoizrada'' :scratch
 

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
šta smatrate pod pojmom ''samoizrada'' :scratch

samoizrada drveta je nakon što šumarija u sječini završi sa svojim poslom,
izrada tehnike, višemetrice i metrice koju sama radi.
oni vrhovi koji ostanu idu u samoizradu, znači sam si izrađuješ metricu i granjevinu
 

hrvoje01

Aktivni član
Tu od
7 Pro 2010
Poruka
1,370
otprilike tako razlika je u tome što ja nikad ne radim granjevinu
 

karabaja

Aktivni član
Tu od
23 Velj 2011
Poruka
1,320
kod nas je trenutno 50% granjevina koju moraš platiti a ostatak spaliti, kod "moje" šumarije je m3graba-bukve 148kn, 2m3=neka bude 3m, u sezoni ta drva idu po 220kn, 3mx220=660kn-296kn=364kn-nafta, mješung, lancol, amortizacija motorke i traktora, pa ako nemaš sreće još i vitlo i na kraju moj rad:scratch koliko ja tu "zaradim":scratch
p.s-da se ne treba paliti granje isplatilo bi se ali kad za 3m ja moram pol dana paliti granje:madmana:
tako je kod mene pa sad da na cca 100m neću maznuti bar 15-prisiljen sam:!:

moram se na ovo nasmijati.
naravno da su dečki iz šumarije ostavili koji komad višemetrice da se nađe za malog.
od tih 250 m će platiti 150 eto ti računice.
Kad sam radio u hrvatskim šumama, uz brdo vlastitih šuma, kupio sam šest kubika
višemetrice, bukva grab. dobio sam rubne grabove, jedan trupac od četiri metra
sam cijepao tri dana. nikad više, makar morao namještaj paliti.
kao pripravnik sam pitao jedog lugara jer sam vidio u jednoj sječini brdo hrastovih gula,
kaže nemaš brige, pili i vozi, cijena 35 kn kubik. Bilo je jedno desetak kubika.
cijeli petak smo stari i ja pilali, ja još raskolio da se u subotu lakše natovari.
došli s dva traktora u subotu, i dvije velike prikolice, no na jednoj smo uspjeli prekriti
dno i to komadima koje sam dan prije mora raspiliti jer ih nisam mogao raskoliti.
Inače ulaz u šumu se zaključava.
Poslije mog odlaska je očito netko bio :)

tako da više izbjegavam samoizradu i kupovinu od šumarije.
i tvoja priča me uopće ne iznenađuje, jer sam vidio kako se radi i što se radi iznutra.

ma i moj stari radi u šumariji pa imam i ja neke koristi od toga ali brate što je previše previše
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

hrvoje01

Aktivni član
Tu od
7 Pro 2010
Poruka
1,370
dečki morate biti svjesni da mi trebamo njih više nego oni nas tu je početak i kraj priče
 

karabaja

Aktivni član
Tu od
23 Velj 2011
Poruka
1,320
ma tu se slažem s tobom, nije ni meni toliko loše baš zbog očke ali znam ljude koji nemaju ništa a htjeli bi nešto samo malo, evo lani je dećko išao samnom u šumu, nema za cigare, kaže da bih htio neku motorku reko ok. dogovorimo se dobio je novu ms361 odrađivo ju je pošteno još je malo dužan ali neka ga dobar je i iskren, nedavno prićamo i tako planira neki traktor kad nas vrijeme pusti u šume, ali neda pa neda, evo danas snjeg 15cm:madmana:
 
M

Marka31

Guest
ja neradim toliko dugo u šumi ali sam jedno shvatio ako te jedan šumar ili lugar ima na piku iz bilo kojeg razloga, možda si mu jednostavno antipatičan ni kod njegovih kolega nemožeš dobiti drva. ali ako si voljan malo se potruditi i nekada progutat onda imaš šanse dobro raditi. par puta sam išo u šumu i samo sam za njih radio izvitlavo klade koje su na lageru pale u provaliju i kranom ih nisu mogli dokučiti svaki puta sam dobio prikolicu badava ili kad su imali čabu u šumi dođeš doneseš gajbu piva ili soka sjedneš sljudima i eto ti drva, to je moje iskustvo
 

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
ma tu se slažem s tobom, nije ni meni toliko loše baš zbog očke ali znam ljude koji nemaju ništa a htjeli bi nešto samo malo, evo lani je dećko išao samnom u šumu, nema za cigare, kaže da bih htio neku motorku reko ok. dogovorimo se dobio je novu ms361 odrađivo ju je pošteno još je malo dužan ali neka ga dobar je i iskren, nedavno prićamo i tako planira neki traktor kad nas vrijeme pusti u šume, ali neda pa neda, evo danas snjeg 15cm:madmana:

lijepo je kad netko napravi svoj posao, nije bitno za koga, ali
kad dođem u sječinu gdje je osoba za sebe radila samoizradu, rušila neke kilave grabiće
i sušce, trojke i četvorke, razrezala u metricu i ostavila ležati u šumi, prošlog ljeta,
evo do dan danas to leži u šumi, ostalo je sigurno 15 metara, on odvezao prikolicu,
a ljudi bi to odvezli doma, to su krasna drva i za centralku i na kratko, kako god želiš,
samo ne... lugi dobi lovu, dobi odojka i to je to.

kad sam u firmi rekao da će nam zbog budala jednog dana u šumama glavna vrsta
biti grab i joha, blijedo su me gledali.

i još jedna mala digresija na lugare koja je off,
danas mi prijatelj koji je radi javio da je
poslovođa koji je odležao par mjeseci zbog krađe u državnoj šumi, opet djelatnik
te iste šumarije. mašala.
a ono što još više boli, meni je pokrao drvata u šumi za sto tisuća kuna.
 

hrvoje01

Aktivni član
Tu od
7 Pro 2010
Poruka
1,370
pa šta očekujete kakva država takvi i lugari prilagodi se njima ak nemožeš nećeš dobiti drva i to je čista matematika
 

karabaja

Aktivni član
Tu od
23 Velj 2011
Poruka
1,320
evo samo komentar kako je odležao par mijeseci pa se ponovno vratio na posao, malo dalje od mene u jednoj šumariji je bila doznaka i došao mladi revirnik-zamijenik upravitelja na teren kao reda radi kad:shock:falimu jedan cijeli odsijek tj. bio predviđen za sječu ove godine a od tog odsijeka ostala doslovno livada(prekrasna plantaža kupina)- tu on skoro izgubi posao ali je pametan dečko pa se snašao-kad je stisnuo lugara-on odcinka ljude koji su to izrađivali, novce davali lugaru a lugar je dio davao direktoru šumarije, danas se oni sude ali su svi i dalje na svojim radnim mjestima, dobivaju plaču i okreču glavu jedan od drugog i svi sretno žive:axe::axe::axe:
da je pravde-svi na suspenziju, 50% plače, procijena koliku su štetu nanesli pa ajmo ekipa svi zajedno svakom jedna stilovka 070 pa na pola plače dok se ne podmiri barem pola štete a onda tek razgovarati hoče li ili neće ostati na poslu:!:
 

karabaja

Aktivni član
Tu od
23 Velj 2011
Poruka
1,320
e svaka ti čast to je prava istina!!! čast rijetkim izuzecima
ali mislim da smo mi krivi za to, siječam se prije nekih godina recimo kraj 90-ih tad je sve počelo kao ono ti mi daj dobru liniju, ja napravim drva ti ih primi ja platim šumariji, pa znaš ono ak te ko pita slobodno ih prodaj pa mi samo daš novce-i tako smo ih naučili samo što je danas još gore danas ti se prvo ponudi da kao on odnese novce na šumariju pa ovisno o tvom odgovoru ili dobiješ uplatnicu ili je nikad ne vidiš a drva ti riješi drugi dan i ti sad sretan kao ono "dobar lugar oče pomoč, riješio mi drva i doneso novce doma, još je ljubazan-čak ih je uplatio umijesto mene da ja ne moram ići do šumarije, pa mi je ponudio i drugu liniju isto dobra pa zašto ne" -danas je tako
 

hrvoje01

Aktivni član
Tu od
7 Pro 2010
Poruka
1,370
e svaka ti čast to je prava istina!!! čast rijetkim izuzecima
ali mislim da smo mi krivi za to, siječam se prije nekih godina recimo kraj 90-ih tad je sve počelo kao ono ti mi daj dobru liniju, ja napravim drva ti ih primi ja platim šumariji, pa znaš ono ak te ko pita slobodno ih prodaj pa mi samo daš novce-i tako smo ih naučili samo što je danas još gore danas ti se prvo ponudi da kao on odnese novce na šumariju pa ovisno o tvom odgovoru ili dobiješ uplatnicu ili je nikad ne vidiš a drva ti riješi drugi dan i ti sad sretan kao ono "dobar lugar oče pomoč, riješio mi drva i doneso novce doma, još je ljubazan-čak ih je uplatio umijesto mene da ja ne moram ići do šumarije, pa mi je ponudio i drugu liniju isto dobra pa zašto ne" -danas je tako

kod nas je drugačije moraš sam uplatiti nemože lugar,meni je za sada super s njima sam dobar i uvijek me zovu jesam pri kraju da uzmem nešta drugo a to manje višd dobijem uvijek najbolje što ima
 
M

Marka31

Guest
ja još nikada nisam sam išo u šumariju platiti sve to šumari odrade ja dobijem potvrdu za manje više onoliko drva koliko vozim i ja se nebunim, u slučaju bilo kakvih problema ja imam potvrdu. a to što na potvrdi piše 1 ili 1,5kubik a ja vozim 5m to nije moj problem nego loša računica šumara
 

hrvoje01

Aktivni član
Tu od
7 Pro 2010
Poruka
1,370
ja još nikada nisam sam išo u šumariju platiti sve to šumari odrade ja dobijem potvrdu za manje više onoliko drva koliko vozim i ja se nebunim, u slučaju bilo kakvih problema ja imam potvrdu. a to što na potvrdi piše 1 ili 1,5kubik a ja vozim 5m to nije moj problem nego loša računica šumara

to je žalosno što to tako prolazi kod nas a mi šutimo i uvijek smo im dužni a treba biti obrnuto oni novac uzmu s kemiskom i papirom a mi sa leđima
 
M

Marka31

Guest
nemaš se tu kome žaliti kad sam i za šefove radio sve navodno za "sindikat", a drva sam vozio njihovim kućnim prijateljima. neisplati se buniti niti javno prozivati nego šuti i radi. dobro njima a dobro i meni. oni kao što si rekao kemiskom pare zarađuje a ja leđima ali sam sam si birao posao. ako neču ja doče netko drugi
 

karabaja

Aktivni član
Tu od
23 Velj 2011
Poruka
1,320
taj papir koji dobiješ je iz onog njegovog blokiča, tj da ti možeš slobodno voziti drva kud hočeš e upravo taj papir je primjerak koji treba ostati njemu e tu su novci
ma ne isplati se žaliti ali možemo komentirati, ma na kraju da je tako loše i neisplativo ne bih me bilo ovdije i pisao postove
 
Posljednje uređivanje:
M

Marka31

Guest
taj papir koji dobiješ je iz onog njegovog blokiča, tj da ti možeš slobodno voziti drva kud hočeš e upravo taj papir je primjerak koji treba ostati njemu e tu su novci
ma ne isplati se žaliti ali možemo komentirati, ma na kraju da je tako loše i neisplativo ne bih me bilo ovdije i pisao postove

nije to iz blokiča, ima neki aparat na baterije u koji ukuca moje podatke kao ime prezime registracija traktora, šta vozim (šifrirano) i koliko odakle, njegovi podaci. e to sve sa tim aparatom isprinta na kopirnom papiru i jedva čitljivu ili nečitljivu kopiju da meni a sebi ostavi original potpišemo obojica i on udari pečat i vozi
 
Na vrh