• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Generalka tomosove umo06 kopacice

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,975
Ja kutiju i negledam.Gledam samo sta pise na lezaju.
Došli bute vi na naše.
Mi na vaše više nikad :icon_wink::icon_wink:
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
Evo ga radilo se malo danas kolko se stiglo. jbg kasno sa posla dodjem onda mi preostane samo malo sjesti popit kafu malo sarafati pa piciti u krevet jerbo ujutru rano opet picim kuca poso poso kuca :)

Povadio sam sve lezajeve i semeringe nesto sam uspjeo radapcigerom a nesto sam na zalost morao i cekicem plasticnim. Ostala su mi samo 2 vraga za rijesiti. Prvi onaj na gornjem malom deklu osovina koja ide od kvacila tj lamele do reduktora to nikako nisam mogao izbiti lupo sam cekicom kolko sam smio jako i nece ni da se mrdne. i drugo nisam mogo sa masine izbiti onaj donji dio korpe kvacila pa ako znate ikako kako se to dvoje skida pomagajte.

Evo malo slika:

Evo pogledajte kako je unutra sve oblozeno slojem tog vrazjeg katrana i sta se sve tu godinama ne nakupi zato ja kazem da mozda nije zgoreg nekad kad se mjenja ulje prvo istociti ulje pa nasuti naftu pa malo da odradi pa isuti naftu pa opet usuti ulje...



Uglavnom 2 mala tanka dekla imaju gornje koje ima u sebi osovinu kratku (koju nisam mogao izvaditi evo ovako izgleda) lupo sam sa ove strane:

I nema sanse da izadje na ovu:


I ima ovo drugo deklo donje ono je ispod odmah do tjela i ono u sebi pored lezaja i semeringa ima i neki vrazji trodjelni kao druk lezaj tako da ta 2 lezaja u sprezi valjda mogu efikasnije drzati i aksijalne i radijalne sile zajedno:

Skinut jedan lezaj i semering od radilice:

Drugi nisam mogo skinuti bas zbog te korpe kvacila to ne znam kako skinuti:




 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Taj dio di je bitko katrana nije od motora nego reduktor i pitanje je koja su ulja unutra pomjesana tak da nije ni cudo.
na trecoj slici je ak me oko ne vara osigurac zeger kojeg skines i zupcanik ide van, pa pogledaj i onda izbijaj,ak ti nema lufta tu ne diraj nis

Na zadnjoj slici je duplo kuciste,jesi ga probal samo rasklopit na pola ak kaj ima to je kajla samo i trebalo bi se dat izvuc sve zajedno.
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
probam. a nema nikakvog zegera na trecoj slici. ako ne uspijem smisliti sutra nesto necu ni dirati bolje i to nego sjebat blok. al opet taj lezaj i ako nije imo lufta dobio je po picki sad kako sam cekicem tuko osopvinu :(

A za duplo kuciste ma dzaba mi rasklapat kad osovina radilice ide kroz to zvono
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Ma ima neka fora za skidanje tog zupcanika dole,kak se sad vrti kad si ga lupal jel kaj zapinje?
Pa da treba kuciste rasklopit probaj s 2 sarafcigera papinji dok ne iskoci zapeklo je malo.
Slike su ti male daj vece stavi.
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
Ama lako je meni za zubcanik njega lako radapcigerom izvadim iz lezaja kad lezaj izvadim vani ali kazem ti ja sam po zubcaniku plasticnim cekicem lupo i nikako da izbijel lezaj iz aluminijumskog bloka
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,975
Ama lako je meni za zubcanik njega lako radapcigerom izvadim iz lezaja kad lezaj izvadim vani ali kazem ti ja sam po zubcaniku plasticnim cekicem lupo i nikako da izbijel lezaj iz aluminijumskog bloka

Probaj malo kučište zagrijati ili daj nekom ko ima iskustva da ti to izpreša.
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
Radilo se danas koliko se stiglo. Konacno sam uspjeo raspresati sve djelove povaditi sve osovine i semeringe. Improvoziovo sam na nekim mjestima umjesto da tucem cekicem koristio sam saraf duzi cjevi deblje pa ko na radapcigeru lagano.

Kad smo vec kod tih vrazjih lezajeva nerviraju me ti alu dosjedi to izvadis 2 3 puta lezaj iz njega i pisi propalo dobije dosjed lufta. Jel ima neka caka da se vade lezajevi bez ostecenja. Znam za metodu toplo hladno...ali koliko je sigurno grijati alu deklo da se sta ne deformise oslabi metal itd...

E znate sta me zacudilo vamo kod kvacila skinem semering kad ono ne lezi vraze...2 6203 lezaja znaci radilica ide a na njoj 2 lezaja jedan do drugog i normalno deblji dosjed i na kraju lezajeva seger osigurac. i lezajevi su bili ko novi novcijati tu nista lufta nema. eeee da je to na tomosu tako po 2 da su stavljali na svaku stranu motori bi trajali 1000 godina :)

Slika:




Lezajevi nekakvi germanski sa mesinganim sredistem nista lufta nemaju tacno mi ih zao zamjeniti jer znam da ti novi koje kupim nikad nece moci tolike godine drzati...

Evo kako sam improvizovao radapciger za izvlacenje lezajeva?


A sad vi meni recite kako da improvizujem da kad budem vraco lezajeve ulaze ravno da mi se ne zakrivi malo pa dodatno razloka dosjed?

Radilica ko nova provjerio sam je komparaterom nema trunke da baca...klipnjaca nema trunke lufta...pa nek mi neko kaze da stavlja se manje od 4% u tomosa...a ova drzi skoro 30 godina...



E sad ono sto me najvise brine nervira i ono oko cega mi se misli more...da li ovdje treba da bude ili ne treba vrazji semering. Kod mene ga nije bilo. Ako ulje treba da stize do lamele onda ga ne treba biti ali ulje prolazi u tom slucaju gore kroz ove 2 rupe na deklu:



E sad to u principu ide ovako...ide zvono kvacila pa osovina na osovini je lezaj on je u deklu...s gornje strane je kvacilo ispod dekla je taj mali zubcanik sa osovine i veliki koji pici dole do reduktora. tu ide ulje(zanimljiva stvar kod ovog mjenjaca sto se mora sipati ulje na 2 mjesta jedno ispod ovog dekla i dole ima na reduktoru i pogonskoj osovini tadkodje ulje)

E sad...ako to vrazje ulje iz gornjeg djela mjenjaca ne treba da stize do lamele...sta mislite da tu probam staviti jedan semering znaci njemu bi bio vanjski promjer kao promjer ovog lezaja a unutrasnji kao promjer zvona kvacila jer bi zvono prolazilo kroz njega)

Ako je iko to ikad rastavljo please javite mi samo ima li tu semeringa ili nema.


eto sutra idem u potragu za lezajevima i semerinzima(nadam se da cu to moci pronaci ako ne pronadjem nagrabusio sam)...u principu lezajeve i nisam moro mijenjati al zamjenicu kad je vec masina na pola...sem tih semeringa koji su piskili na sve strane unutra je sve u super stanju zacudio sam se bio totalno...eeeeee kako su se nekad stvari dobro pravilo. da ove nove danas imaju barem 20% kvaliteta kao sto je se po JUSu radilo dobro bi bilo. A ovako danas sve kupis tjeras mjesec godinu i na otpad.


A ovo jbt skoro 30 godina se koristi i otvoris unutra sve ko novo :)
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
Kupio sam dosta lezajeva. Neke na zalost nisam mogao naci u gradu 2 iglicasta i onaj jedan aksijalni. I semeringe nisam uspjeo neke naci. Dok to ne nadjem postavicu ovo sto sam pronasao.
A sad vi meni recite...kako najbezbolnije ubaciti lezajeve u deklo da se aluminijumski dosjed ne haba kako to nacentrirati pravo...koje vi metode koristite?

Znate i sami to par puta izvadis vratis i deklo dobije lufta :(
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Ja stavim kuciste na tvrdu gumu i uzmem gedoru promjera veceg prstena i tezim cekicem lupam,a kuciste na sebi ima malo povecan promjer kod ulaska lezaja,i lupam dok na tvrdo ne legne.
Ak je veci lezaj uzmem cjev tog promjera i udri ili ak je kuciste ravno stavim sve u skripac pa polako stisnem.
Sve namazem uljem i pazim da ravnomjerno ulazi.
Za to su najbolja presa,al ja ju nemam i snalazim se.
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
a u principu toplo hladno je najbolja metoda kad se deklo dovoljno zagrije a lezaj dovoljno ohladi lezaj u deklo upada bez ikakvog problema. Al opet tu me brinu te deformacije vrazje molekularne strukture i ostali vragovi.


Ako iko od vas ima da se razumije malo u hemiju bolje ili generalno metalurgiju nek napise do koje se temperature aluminijum moze grijati bez deformacija i ostecenja molekularne resetke.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,975
a u principu toplo hladno je najbolja metoda kad se deklo dovoljno zagrije a lezaj dovoljno ohladi lezaj u deklo upada bez ikakvog problema. Al opet tu me brinu te deformacije vrazje molekularne strukture i ostali vragovi.


Ako iko od vas ima da se razumije malo u hemiju bolje ili generalno metalurgiju nek napise do koje se temperature aluminijum moze grijati bez deformacija i ostecenja molekularne resetke.
Najbolja kemija ti je kučište na sunce, a ležaj u zamrzivač, još ispod malo 638 i nemaš brige
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
imam ja onog 648 ostalo mi je malo to moram stavljati dole na pogonsku osovinu dosjedi su se tu razlokali prstom mos stavit lezaj :( A velike su sile tu boga pitaj hoce li i loctite drzati. tu je najpametnije kod strugara odraditi piksnu siri se dosjed ubacuje metalna piksna pa u nju lezaj al za to nemam para. tako da cu dole staviti 648 pa sta mi bog da a ove ostale sto se nisu razlokali dekla cu staviti u rernu na 100 stepeni :)
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
Uf...nije me dugo bilo na ovoj temi...

trebalo mi je bas puno vremena da se izborim sa nekim lezajevima i semerinzima kojih nije bilo u ovom mom seocetu. neke lezajeve(npr onaj trodjelni aksijalni) morao da narucujem da stizu sa 400km udaljenosti. Al eto pare se nekako iskupile i sad imam sve potrebno za sklapanje. Osim sto vremena da uhvatim :)


Ali...imam jedan problemcic. Jedan iglicasti lezaj. Onaj koji ide na osovinu koja ide sa reduktora na pogonsku osovinu...donji dole odmah kod pogonske. E njega nigdje nije bilo za pronaci u istoj dimenziji kao ovaj koji je meni bio ugradjen. gdje god sam dimenzije rekao dobijao sam samo odgovor toga nema u nasim katalozima.

e sad...uspjeo sam naci alternativu...iglicasti koji je isti u sirini i vanjskoj i unutrasnjoj. ali duzina nije ista...ovaj novi je nesto kraci evo slika:








E sad mene zanima....da li postoji kakva mogucnost da mi se sta razjebe u masini ako ugradim ovaj lezaj koji je kraci?
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
mozes da odseces od starog lezaja parce kosuljice spoljne koliko fali ali to na strugu treba oseci i vidija nozem a to retko ko hoce da sece jer noz je skup a potare ga kosuljica koliko je ljuta.jel stari lezaj toliko los .ima dobru povrsinu da bi se zajeo. jesi gledao osovinu gde nailazi dal nema zajeda gde lezaj taj dodje. mozda je bolje stari ubaciti ako nema luft veliki. ovako je uzi i setace po kucistu ili osovini pa moze otkazati ubrzo
 

Najnoviji postovi

Na vrh