• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Generalka tomosove umo06 kopacice

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
ma ne mora mi niko nista ni pomoci, samo molim vas nemojte mi se svadjati i dizati tenzije
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
ma ne mora mi niko nista ni pomoci, samo molim vas nemojte mi se svadjati i dizati tenzije

Nitko se ne svada.
Ja cu ti pomoc ak budem znal ili mogel!!!:(wasntme):
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
Generalka napokon zavrsena danas.

Na zalost nabakva nekih specificnih lezajeva kojih nema u ovoj mojoj vukojebini se razvukla na godinu dana skro.

Elem frezica je rastavljena kompletno, svi lezajevi semerinzi i dihtunzi zamjeneni. Neki pohabani djelovi zamjenjeni, popravljeni.

Danas sklopljena, postelano paljenje i karburator, natoceno ulje u reduktor, donji dio prenosa, i filter, te isprobana.

Radi stvarno fino...cak i na mokroj zemlji snage na pretek.

Posto nisam imao onaj kao noz pod nogama za kocenje to sam napravio od cijevi malo varenja i gotovo. Napravio sam i kao mini plugic i dobro se pokazalo.


Slike ce biti sutra imam ih dosta koje su slikane u toku samog sklapanja sutra jos trebam poslikati kako je to sve ispalo u kompletu.

Trebam jos samo odraditi piksiranje onog aluminijumskog dijela sto drzi rucke to okolo bolcna se razjeo aluminijum pa dosta setaju rucke lijevo desno. To nisam mogao sam uraditi jer najveci borer koga imam i mogu staviti u busilicu svoju je 13mm a treba vece pa to idem sutra kod drugara tokara zavrsiti.


Inace jedno pitanjce imam za vlasnike ovih strojeva.

ovaj plug

PLUG-ZA-KOPACICO-BATUJE-UMO-6-ALI-UMO-8_515fdb4678eda.jpg


na oglasima nekim stoji elem da li je to plug od te freze ili neke druge(prihvat mi izgleda kao taj)

Ako je od toga i ako neko ima iskustva da li ova frezica moze frezati i istovremeno vuci taj razgrtac za sobom i razgrtati tj nagrtatai zemlju na krompir bilo bi super pa bi i takvo nesto napravio za sebe

Pokušaj pravilno postavljati slike
MUHA
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Cini mi se kao mio standard i nema sanse da ga tvoja vuce.
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
Muha izvinjavam se za sliku u zurbi sam bio.

oficir...ja mio nisam nikad vidjeo...ali kad se otvori slika pise plug za tomos batuje umo 06 08

http://www.bolha.com/kmetijstvo-goz...pacico-batuje-umo-6-ali-umo-8-1285765379.html

to je taj oglas. tako pise u oglasu.

a prihvat za dodatke na umo06 frezi originalni je isti takav...samo sto sam ja na originalnim frezama samo vidjeo onu sipku koja sluzi za kocenje freze


Edit: Inace freza ima dosta snage i na punom gasu nozevi se poprilicno sporo okrecu, jer je mnooogo redukovano na reduktoru mali zubcanik je precnika 2cm veliki oko 20...ima ona snage...samo pitanje je da li nozevi kad o zemlju okrecu i frezaju...da li proizvode dovoljno vucne sile i trenja o zemlju da vuku i brazdac
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Na ovo zadnje kaj si napisal sam mislil.

Ovo je moj plug orginal za hondu f600,cini mi se ista velicina samo drugaciji prihvat.
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
da velicina je tu negdje ali koliko ja vidim prihvat za hondu ide ukoso a ovaj sa slike je pod 90 stepeni u odnosu na plug.

super bi bilo ako bi se neko od vlasnika ovih tomosaki strojeva javio pa prokomentarisao

inace za doticne takodje imam jos jedno pitanje...imam i onaj tocak naprijed koji ima 3 polozaja...dignut spusten i skinut sa freze :)

kad frezate jel ga koristite?
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,535
Pa ove slike su kao da je to slikano u Tomosu (Koper) osamdesetih godina kad su se počele proizvoditi. Za ručke više odgovara crna boja (ali i tako je dobro). Tek danas sam otvorio ovu temu, i obradovao sam se jer sam u posjedu iste takve cijelih 30 godina. Za onaj vrganj za koji pitaš, on je original za nju. E sad je pitanje što i koliko se može s njim raditi ? Ako radiš sa kopačicama i iza vrganj (nisam probao ali mislim da može ako je tlo manje vlažno, prhko), znači mala je brzina pa taj vrganj više gura zemlju nego što razgraće. Bolje rezultate bi se moglo postići na sljedeći način. Najprije prođeš između redova (bez vrgnja), poslije u drugom prolazu sa vrgnjem (stime da treba napraviti male metalne kotače, koji ujedno mogu biti i utezi), ide brže i bolje (ako je zemlja prhka i prosuha).:(clap):
Da i skoro sam zaboravio, prednji pomoćni kotač ima dvije pozicije, kad radiš ga podigneš (i ako radiš u malom prostoru možeš se pomoću njega okretati). Ja sam na nosač kotača zavario jedan komad punog željeza, kao uteg (koji se u radu dobro pokazao, jer je stroj dosta lagan) ili ga jednostavno demontiraš.
 
Posljednje uređivanje:

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
Hvala puno na javljanju. Drago mi je da neko jos uvijek radi sa ovim malim strojevima. On je kod mene dosta dugo u kuci bogte pitaj kad deda pokojni kupio, ali ja licno nikad nisam radio sa njim do prosle godine kada sam je osposobio(platine bile crkle). Medjutim skontam da su otisli bili lezajevi neki i rastavim je cijelu. Tu shvatim da sam vozio sa katranom unutra umjesto ulja...od stajanja se katranisalo...imaju slike na prvim stranicama :)

Rastavim skroz....ocistim. E onda je krenula muka sa nabavkom lezajeva. Zivim u vukojebini u kojoj nista nema i dok sam sve to nasao potrosio sam jako dosta vremena i zivaca...ali jebiga kad sam je upalio bio sam sav srecan.

E sad sto se tice pluga...na zadnjoj slici se vidi...prihvat pluga sam ja licno pravio jer nisam to imao. Prosle godine sam radio bez ikakve sipke pa si frezu moro sam kociti. Posle 2 3 4 sata rada nisam osjeco sebe nikako :)
Pa su mi ljudi u ovoj temi rekli da napravim sipku:
http://poljoprivredni-forum.com/showthread.php?t=26958

Napravio sam 2 jednu koja je ravna i pri dnu ima samo kao mali noz a drugu koja je u obliku malog pluga 15 centi duzine 10 visine. On taman dodje da iskopa ono malo zemlje u sredini sto nozevi ne zahvate.

A sto se tice tog razgrtaca...ako imas ti taj originalni molim te uzmi nekad malo ga poslikaj i izmjeri pa okaci mjere na forum ako ti nije tesko da napravim ja sebi takav. Pa cu probati sa nozevima raditi, a nije mi problem napraviti ni tockove manje...vec sam to radio na Labinu imam iskustva :)

Sto se tice boje rucki bjele...na zalost to je jedina koju sam imao u garazi, a nisam bas pri parama da kupim drugu...tako da moze za sada ova. Najlakse je prefarbati u drugu.

Inace strojcek ima potencijala za tako neke sitne nadogradnje.

Planiram uskoro kad budem pri vremenu napraviti mu pravi rezonantni 2t auspuh, ljubitelj sam 2t tehnologije pa ponesto znam o pravljenju auspuha za 2t masine. Napravio sam ih dosada podosta doduse za motore. Stvar sa rezonantnim auspuhom je sto kad ga pravis odredjujes hoce li motor imati momenta ili obrtaja puno i na kojim obrtajima najvise snage da ima itd...

Takodje od modifikacija fabrickih sam uklonio bingov karb 14.5mm sa leptirom i stavio neki ceski karbic mali od 10mm.

Ovaj originalni me je nesto zezo jer nemam onih sipkica sto regulisu ler gas preko vakuma a i trosio mi je stvarno dosta goriva.

Samo sam stavio ovaj mali karbic i mrezu, i uljni filter naravno vidi se na slikama. I povadio one blokade iz uljnog filtera.
Mjerio sam i testirao motor ima isto snage i obrtaja sa ovim i sa onim. Samo sto sa ovim trosi upola manje, lakse pali, stabilnije radi na leru. Jedina mana je sto se gas mora dati rukom tamo kod karburatora. Moze se i sajla prepraviti lako ali nije mi to problem ionako je to radni stroj das gas i radis ne turiras :)


Pozdrav
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,535
Čini mi se da ti fali ovaj dio. Kako ti se pokazala u radu ? Bolje bi bilo montirati original krburator (radi pravilnijeg rada i lakšeg upravljanja).:(y):

 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
Da taj dio fali...nismo nikad ga ni imali od kako je freza kupljena. Ja sam radio do prosle godine tako bez toga....muke su to bile moras rukama drzati da ne bjezi...
onda su mi ljudi davno prosle godine u ovoj temi rekli
http://poljoprivredni-forum.com/showthread.php?t=26958
da ima taj vrag

pa sam ja to napravio od cijevi vidi se na slikama...tako da je super sada mnogo lakse je kociti i raditi sa tim djelom.

Inace u radu se super pokazala isfrezao sam do sada livadu krompira graska repe par vrtova....stvarno radi ko sat.


Sto se tice karburatora....sa ovim karbom ima stvarno idealan rad kad se usporedi sa onim prije. Imam miran ler gas, lako pali, obrtaja i snage ima previse na po gasa malo jace uvijek radim. Taj regulator gasa mu i ne treba...ovaj karb dosta dobro drzi obrtaje...mozda malo 10% opadnu kad se zabije skroz u zemlju ali zato dok su nozevi vazduhu das jaci gas i to je to kad radis ono sve taman.

Jedini je belaj sto nemam kontrolu gasa uz pomoc sajle...ali do sada mi se to nije uopste pokazalo problematicno...nije ovo motor da saltas stalno turiras...ja upalim zagrijem stavim frezu na pocetak reda...rukom pridrzim dam gas i radim. kad dodjem do kraja reda podignem je na tocku okrenem i picim novi red.


Stvarno 100 puta lakse za raditi od ovog mog 14ks labina koji je za male skucene prostore i livadice smrt ziva za okretar teglit podizat...ovo upalis radis okreces ko djete oko lizalice

ma milina
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,535
Zamjena ležajeva u reduktoru Tomosice, skinut reduktor bez vađenja osovine pužnog zupčanika.

Vi8qHXH.jpg


Jedini semering u reduktoru (u donjem dijelu reduktora) 25 x 35 x 7.

foZ46fI.jpg


Ukupno su četri ležaja, ispod šalice kvačila 6003, ispod njega igličasti kao suport (oslonac) osovine šalice kvačila (njega nisam mijenjao, jer je dobar). Ostala dva su na osovini pužnog zupčanika i tu sam mijenjao ovaj gornji 16004.

xPkNgYu.jpg
 

Prilozi

  • DSC00476.JPG
    DSC00476.JPG
    56.4 KB · Pregleda: 46

Najnoviji postovi

Na vrh