• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Generalka tomosove umo06 kopacice

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
vica ne razumijem te to oko zajeda?

osovina je glatka skroz nema znakova habanja na njoj ali ne znam kako da lezaj provjerim kako da znam da nije otiso ?

i


narode na nekim sarafima je bila zamotana ona kucina kudjelja kako se to zove ne znam sto koriste vodoinstalateri za cijevi kad zavrcu... pa jel trebam naci toga pa stavljati ili moze bez toga ?I zasto je uopste to neko stavljao tu?
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Nikak nemres to provjerit,operi stari lezaj u nitru i osusi ga vrati nazad i dobro namazi litijevom mascu,on ne trpi velika opterecenja tu je da se osovina nebi bala sim tam i da nema trenja naravno,a neke velike sile ne djeluju na njega,bitno je da u njemu nema smeca i prasine.:eek::
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
stavljali su kudelju gde je ostecen navoj. to ces morati loziti navoje najverovatnije i druge vijke. ako nije osovina gde leze lezaj zajedena nebi trebao lezaj biti los. velikom povrsinom ima naleganje na iglice, nebi trebalo da je los a bitno da su sve iglice na okupu.operi i podmazi .proveri navoje u deklovima sa vijcima. obicno je los lezaj kad se osovina zajede [nahrapavi leziste] tad strada i cementacija na iglicama drzo i raspadne se . posto je dobra osovina i glatka samo to vrati i spakuj stari lezaj
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
ako je dobar nemoj ga ni vaditi . ako hoces zamenuti i imas drugi sta je tu problem. iskuj parce armature 5mm da bude ko vrh srafcigera i savij pod 90 stepeni vrh. drugu stranu savij isto i kad zakacis za ivicu kosuljice lezaja u drugu stranu sipke cekicem kucaj i tako ukrug. malo maste upotrebi
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
To je meni uvjek bil problem nisam ih nikad mogel zvadit van cul sam da ima neka fora grijanja dekla i neka kljesta posebna koja ga uhvate unutra ko spic cange samo spigane kontra i pomocu poluge al nisam nikad uspjel.
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
sta da ti onda kazem kad je danas drugar slomio gusano kuciste da izvadi lezaj na kombajnu . kad je slomio zavarim mu kuciste i kazem kako se vadi. ako se lezaj menja znaci nadjes pogodan nacin da ga izvadis i unistis lezaj ali ostalo da ostane citavo. svajs aparatom ga preseces i izvadis. nije verovao dok nisam izvadio. eto to je danas bio problem.nacin uvek postoji samo malo maste
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
sta da ti onda kazem kad je danas drugar slomio gusano kuciste da izvadi lezaj na kombajnu . kad je slomio zavarim mu kuciste i kazem kako se vadi. ako se lezaj menja znaci nadjes pogodan nacin da ga izvadis i unistis lezaj ali ostalo da ostane citavo. svajs aparatom ga preseces i izvadis. nije verovao dok nisam izvadio. eto to je danas bio problem.nacin uvek postoji samo malo maste

To je tocno i nekad stvarno treba biti madionicar al ovdje je sve dosta malo i krhko,aluminij tak da treba pazit.
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
imam novi lezaj ali bi nekako sacuvao stari da ne pohabam ga ko zna kad moze zatrebati...
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
za kuglicne lezajeve nekad izbusim i dve male rupice sa kontra strane dekla. oko 3mm i jedna nasuprot druge a da budu na ivici spoljne kosuljice .onda tankim izbijacem sa kontra strane polako na obe rupe iskucam napolje i posle silikon zatvori rupe. eto ti jedno resenje. ako ima jacu spoljnu kosuljicu mozes i za iglicasti to iskoristiti amo nabij osovinu u njega da se iglice nerazaspu napolje i polako iskucaj
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
pa ne moze se ovaj iskucati sa druge strane je zatvoreno deklo

Pa vica veli da to deklo izbusis na dva mjesta nasuprot jednu drugoj tankim borerom ma mjestu vanjskog prstena lezaja i necim tankim ga izbijes a rupe popunis silikonom i najlakse i najbrze.
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
ma ne bih to busio, jer u gornjem dijelu ide isto ulje za reduktor i to ako zaljepim necim kad tad ce procuriti i onda mi u radu ostane reduktor suv i onda hebaji ga/..
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
mislis ti da ce pustiti ulje napolje. ti hoces i jare i pare. onda lepo kupis nov dekl sa lezajem a taj ostavi u rezervi ceo. moze li tako. ili probaj da ga hipnotises pa ce mozda i sam izaci
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
a jeboga ti pa nemoj me sad zezati :)

Hocu da sacuvam deklo ovdje je tesko naci djelove jako za takve stvari a i ono sto ima je papreno. tako da mi te neke varijante ne odgovaraju, ne zato sto mislim da su lose nego nisam dovoljno strucan zeznucu nesto...necu dobro izbusiti zaljepiti itd...

na kraju krajeva nije tesko meni nekako klijestima sarafcigerom iscupat taj lezaj vani al kazem ti ako ima neka fora da on ostane neostecen super bi bilo.
 
T

Todi

Guest
Lijep pozdrav,
to možeš vrlo lako izvaditi van,
ako znaš variti i imaš aparat za varenje,
isto tako moraš biti oprezan jer ipak se radi o aluminijskom dijelu,

postupak je slijedeći,

izvadiš rolice van iz ležaja i po unutarnjoj strani gdje nasjedaju rolice vučeš var u krug,
samo, ponavljam moraš biti spretan i brz, da ne griješ i ne deformiraš dio iz kojega vadiš ležaj(košuljicu) i samo ga nekim alatom odvijačem povučeš van,

osobno sve košuljice vadim na taj način :drink:

LP
Todi
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
fora je da grejes deklo ali to je aluminijum i nikad ga nevolim grejati.i ovako zamor materijala radi svoje jos kad ga grejes menja svojstva. ako bas hoces ti ga stavi na tablu od sporeta i dobro ugrej pa lezaj odmah naspricaj sprejem nekom da se samo on trenutno ohladi i lupkaj o drvo neko. mozda ispadne na razliku temperature. druge nema ali to ja neradim. ako menjam lezaj ja njega nistim i spasavam deklo. lezaj je potrosan
 

lisnik

Dobro znana faca
Tu od
15 Velj 2010
Poruka
2,110
Narode kako da izvadim ovaj malli iglicasti lezaj iz dekla?


Naslonis drugu stranu dekla na neki tvrd pedmet(nakovanj) ili slicno. Tad najdes komad metala koji sjeda knap u lezaj. Tacnije metal koji je debeo ko osovinica koja ulazi u lezaj.Natrpas lezaj do vrha varenom gumom. Udaras cekicem metal koji sabija varenu gumu i izgura lezaj van. bitno je da dno kucista naslonis na tvrdo da nebi otpalo pri udaranju.Ako ne kontas mogu ti slikovno pokazati sutra.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Aluminij trpi visoke temperature tak da ga nebus rastalil al nije pozeljno onda lupat jer je inace mekan materijal pa da ga ne popigas ili ti deformiras.
Mislim da ak hoces cjeli lezaj izvuc u komadu busi rupe sa zadnje strane borerom 2ili3mm dvije rupice i izbit ces ga bez frke a prije montaze novog lezaja namazes unutarnji dio s silikonom i te dvije rupice napunis.
 
T

Todi

Guest
fora je da grejes deklo ali to je aluminijum i nikad ga nevolim grejati.i ovako zamor materijala radi svoje jos kad ga grejes menja svojstva. ako bas hoces ti ga stavi na tablu od sporeta i dobro ugrej pa lezaj odmah naspricaj sprejem nekom da se samo on trenutno ohladi i lupkaj o drvo neko. mozda ispadne na razliku temperature. druge nema ali to ja neradim. ako menjam lezaj ja njega nistim i spasavam deklo. lezaj je potrosan

vica,

ne griješ dekl(naravno da će dobiti određen dio temp.)nego var ide po unutarnjoj strani košuljice,
zato mora brzo i precizno povući var,
 

Najnoviji postovi

Na vrh