• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, chatu, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Gnojidbe u ratarstvu

L

Lukaos

Guest
Pozdrav svima !

Evo otvorio sam ovu temu Gnojidba u ratarstvu jer imam pitanja i trebao bi pomoć Vas forumaša jer smatram da je ovo najbolji oblik komunikacije .

2013 godine bio sam u posjeti u Slovačkoj i Češkoj malim poljoprivrednim gospodarstvima , te sam primjetio novu vrstu gnojiva koju koriste tamo što me jako iznenadilo raspspitao sam se o tome jer sam bio znatiželjan kao malo dijete :(angel):

Uglavnom radilo se o mikrogranulama nekakim talijanskim .

Na kraju sam ja to ovdje kod nas uspio nabaviti i probati na 12 ha kompletan njihov program za gnojidbu i tekuci za poslje .

To je bilo na pšenici , kukuruzu i soji .

Ne zelim se hvaliti sa rezultatima jer prinos za mene nije zadnji račun nego plus minus jednako i da je razlika sto veća .

U odnosu na table koje sam radio sa klasičnim NPK kompletan račun je bio u korist mikro granula .

2014 sjetvu Pšenice sam opet jedan dio odradio sa tim proizvodom pa ćemo vidjeti .

Ono što Vas želim pitati je to dali je neko od Vas imao iskustva sa mirkogranulatima , kako su se pokazali iskustva itd .

Jer kompletna priča oko toga je vrlo mi zanimljiva .

LP ,

Marko355

Aktivni član
Pridružen(a)
16 Lip 2008
Poruka
3,411
Nisam znao gdje da postavim pitanje pa ću ovdje.

Čuo sam za tekuče UAN gnojivo, kaže čovjek da s tim valja poprskati strnjak prije oranja, dođe isto kao UREA, ali da ne hlapi kao ona. Kaže da toga ima u Vukovaru u nekom INA-inom skladištu i da se tamo prodaje, ali treba vlastita ambalaža.

Može li malo informacija o tome? Je li to istina, vrijedi li to zbilja, kakvom koncentracijom ići?
Je li bio itko tamo u tom skladištu?

Marko355

Aktivni član
Pridružen(a)
16 Lip 2008
Poruka
3,411
Mene ne zanima gnojidba kultura, nego gnojidba za bolju razgradnju, i to tekučim UAN-om.

dado6340

Aktivni član
Pridružen(a)
31 Svi 2013
Poruka
3,084
Predlani kad sam kupovao rauolu u Bjelovaru čovjek mi je pričao da je ureu bolje rastopiti i pošpricati biljne ostatke nego ju baciti rasipačem jer kao počinje odmah djelovati. Nisam probao jer mi je u jesen uvijek gužva ali ove god nejdem uslužno pa možda nešta i probam sa tim uanom.

komer

Dobro znana faca
Pridružen(a)
1 Srp 2008
Poruka
2,231
Marko mislim da negdje u onom gore piše da se pošprica UAN-om pa se zaoru ili zatanjuraju ostaci,ali nisam 100% siguran koliko litara,mislim da je otprilike 100l/ha,ali nemoj me za riječ držati..

Beno

Novi član
Pridružen(a)
13 Srp 2015
Poruka
2
Pozdrav svima.

Potrebna mi je jedna informacija, ukoliko je moguce. Naime planiram prihraniti paprike KAN- om i to preko sistema za fertirigaciju. Pa me zanima koji je odnos vode i KAN-a. Koliko KAN-a treba npr. na 100l vode?

I da znam da KAN nije dobar za fertirigaciju, ali situacija je takva :D

Ukoliko neko moze pomoci bio bih zahvalan.

cabage

Aktivni član
Pridružen(a)
1 Ožu 2008
Poruka
2,460
Pozdrav svima.

Potrebna mi je jedna informacija, ukoliko je moguce. Naime planiram prihraniti paprike KAN- om i to preko sistema za fertirigaciju. Pa me zanima koji je odnos vode i KAN-a. Koliko KAN-a treba npr. na 100l vode?

I da znam da KAN nije dobar za fertirigaciju, ali situacija je takva :D

Ukoliko neko moze pomoci bio bih zahvalan.
Onda rađe rastopi ureu i njome prihrani. Stavi 50 kilograma uree na hektar dva puta i bit će bolje nego ništa, i bolje nego kan svakako

msaki

Novi član
Pridružen(a)
9 Velj 2016
Poruka
19
jeste koristili ikada timac agrova gnojiva? Kakvi su rezultati? koji su dojmovi?

fric1993

Aktivni član
Pridružen(a)
26 Kol 2010
Poruka
1,401
Da jesam
Puno su skuplja od klasičnih a ima manje hranjiva
Kod nas terenac valda dobio pedalu pa nema nikog

telnett

Član
Pridružen(a)
16 Lis 2010
Poruka
81
Urea naj manje lapi oko 10 stepeni , dok preko toga sve vise . Najbolje se organizovati da se prihrani povrsina koja moze da se obradi taj dan .

telnett

Član
Pridružen(a)
16 Lis 2010
Poruka
81
Naravno da nije problem . Problem je razbaciti pa orati nakon par dana .

iwanho

Dobro znana faca
Pridružen(a)
30 Lis 2008
Poruka
3,692
Marko,
čim prije se urea unese u tlo, tim bolje.
Negdje sam pročital, ali sada se ne mogu sjetiti gdje, da u uvjetima određene temperature i vlažnosti zraka, urea može izgubiti za nekoliko sati do 50 % dušika.

Marko355

Aktivni član
Pridružen(a)
16 Lip 2008
Poruka
3,411
Pa mogao bi ju baciti i prijeci cijeki komad u roku nekih 2 do 3 sata.. nikako prije ne mogu.. Imam samo jedan traktor i moram prekvacati..

iwanho

Dobro znana faca
Pridružen(a)
30 Lis 2008
Poruka
3,692
Ne sekiraj se. Nije to niš tragično. Sad je zrak relativno suh i sigurno su gubici manji nego kad je velika vlažnost.

Bitno je da si svjestan mogućih gubitaka. I mi ostali uglavnom radimo alatom koji imamo. Nismo mi od onih kaj tuđim po koprivama mlate. :)

mijo

Član
Pridružen(a)
31 Srp 2014
Poruka
194
Pozdrv kolege forumaši . Ima li netko iskustva s NPK gnojivom "Zorka-Šabac" ,dost je povoljnije od Kutinskog i Yare ,a trgovac k'o trgovac ,tvrdi da je odlično.

Marko355

Aktivni član
Pridružen(a)
16 Lip 2008
Poruka
3,411
U mom kraju prevladavaju, pa sam "prisiljen" kupovati. Mogu jedino reci da znaju imati dosta gruda, a granule budu od 1mm do nekoliko milimetara...

Na vrh