• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Gnojidbe u ratarstvu

L

Lukaos

Guest
Pozdrav svima !

Evo otvorio sam ovu temu Gnojidba u ratarstvu jer imam pitanja i trebao bi pomoć Vas forumaša jer smatram da je ovo najbolji oblik komunikacije .

2013 godine bio sam u posjeti u Slovačkoj i Češkoj malim poljoprivrednim gospodarstvima , te sam primjetio novu vrstu gnojiva koju koriste tamo što me jako iznenadilo raspspitao sam se o tome jer sam bio znatiželjan kao malo dijete :(angel):

Uglavnom radilo se o mikrogranulama nekakim talijanskim .

Na kraju sam ja to ovdje kod nas uspio nabaviti i probati na 12 ha kompletan njihov program za gnojidbu i tekuci za poslje .

To je bilo na pšenici , kukuruzu i soji .

Ne zelim se hvaliti sa rezultatima jer prinos za mene nije zadnji račun nego plus minus jednako i da je razlika sto veća .


U odnosu na table koje sam radio sa klasičnim NPK kompletan račun je bio u korist mikro granula .

2014 sjetvu Pšenice sam opet jedan dio odradio sa tim proizvodom pa ćemo vidjeti .

Ono što Vas želim pitati je to dali je neko od Vas imao iskustva sa mirkogranulatima , kako su se pokazali iskustva itd .

Jer kompletna priča oko toga je vrlo mi zanimljiva .

LP ,
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,558
Nisam znao gdje da postavim pitanje pa ću ovdje.

Čuo sam za tekuče UAN gnojivo, kaže čovjek da s tim valja poprskati strnjak prije oranja, dođe isto kao UREA, ali da ne hlapi kao ona. Kaže da toga ima u Vukovaru u nekom INA-inom skladištu i da se tamo prodaje, ali treba vlastita ambalaža.

Može li malo informacija o tome? Je li to istina, vrijedi li to zbilja, kakvom koncentracijom ići?
Je li bio itko tamo u tom skladištu?
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,558
Mene ne zanima gnojidba kultura, nego gnojidba za bolju razgradnju, i to tekučim UAN-om.
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,737
Predlani kad sam kupovao rauolu u Bjelovaru čovjek mi je pričao da je ureu bolje rastopiti i pošpricati biljne ostatke nego ju baciti rasipačem jer kao počinje odmah djelovati. Nisam probao jer mi je u jesen uvijek gužva ali ove god nejdem uslužno pa možda nešta i probam sa tim uanom.
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,842
Marko mislim da negdje u onom gore piše da se pošprica UAN-om pa se zaoru ili zatanjuraju ostaci,ali nisam 100% siguran koliko litara,mislim da je otprilike 100l/ha,ali nemoj me za riječ držati..
 

Beno

Novi član
Tu od
13 Srp 2015
Poruka
2
Pozdrav svima.

Potrebna mi je jedna informacija, ukoliko je moguce. Naime planiram prihraniti paprike KAN- om i to preko sistema za fertirigaciju. Pa me zanima koji je odnos vode i KAN-a. Koliko KAN-a treba npr. na 100l vode?

I da znam da KAN nije dobar za fertirigaciju, ali situacija je takva :D

Ukoliko neko moze pomoci bio bih zahvalan.
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Pozdrav svima.

Potrebna mi je jedna informacija, ukoliko je moguce. Naime planiram prihraniti paprike KAN- om i to preko sistema za fertirigaciju. Pa me zanima koji je odnos vode i KAN-a. Koliko KAN-a treba npr. na 100l vode?

I da znam da KAN nije dobar za fertirigaciju, ali situacija je takva :D

Ukoliko neko moze pomoci bio bih zahvalan.

Onda rađe rastopi ureu i njome prihrani. Stavi 50 kilograma uree na hektar dva puta i bit će bolje nego ništa, i bolje nego kan svakako
 

fric1993

Aktivni član
Tu od
26 Kol 2010
Poruka
1,400
Da jesam
Puno su skuplja od klasičnih a ima manje hranjiva
Kod nas terenac valda dobio pedalu pa nema nikog
 

telnett

Član
Tu od
16 Lis 2010
Poruka
81
Urea naj manje lapi oko 10 stepeni , dok preko toga sve vise . Najbolje se organizovati da se prihrani povrsina koja moze da se obradi taj dan .
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Marko,
čim prije se urea unese u tlo, tim bolje.
Negdje sam pročital, ali sada se ne mogu sjetiti gdje, da u uvjetima određene temperature i vlažnosti zraka, urea može izgubiti za nekoliko sati do 50 % dušika.
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,558
Pa mogao bi ju baciti i prijeci cijeki komad u roku nekih 2 do 3 sata.. nikako prije ne mogu.. Imam samo jedan traktor i moram prekvacati..
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Ne sekiraj se. Nije to niš tragično. Sad je zrak relativno suh i sigurno su gubici manji nego kad je velika vlažnost.

Bitno je da si svjestan mogućih gubitaka. I mi ostali uglavnom radimo alatom koji imamo. Nismo mi od onih kaj tuđim po koprivama mlate. :)
 

mijo

Član
Tu od
31 Srp 2014
Poruka
246
Pozdrv kolege forumaši . Ima li netko iskustva s NPK gnojivom "Zorka-Šabac" ,dost je povoljnije od Kutinskog i Yare ,a trgovac k'o trgovac ,tvrdi da je odlično.
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,558
U mom kraju prevladavaju, pa sam "prisiljen" kupovati. Mogu jedino reci da znaju imati dosta gruda, a granule budu od 1mm do nekoliko milimetara...
 
Na vrh