• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Gnojidbe u ratarstvu

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Hvala na konkretnom odgovoru. :drink:
Vjerujem da su agronomi dobro informirali kolegu adonisa te problem nije u vremenu potrebnom da fosfor i kalij budu dostupni biljci, već samo u slaboj pokretnosti tih elemenata u tlu.
Dakle, važno je za uspješnu primjenu tu vrstu gnojiva unijeti plitko i dublje u zemlju, a naročito sprečavati kiselost zemljišta. Meni je to jako važna i korisna informacija. :icon_super:
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,570
Nije bas potpuno prikladna tema, ali dobro...

Zanima me koji preparati postoje osim UREE koji bi se mogli koristiti prije prasenja strnista za bolju razgradnju zetvenih ostataka?

Znam za UAN, ali ne znam gdje ga nabaviti osim u Vukovaru, a nemam kako to dovesti.
Zna li netko cijenu UAN-a?

Cuo sam i za BIOPLUG sredstvo, ali ne znam koja je cijena toga. Zna li netko mozda?

Da cujem vasa iskustva i preporuke.
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,570
Koliko UREE je potrebno baciti na tarupirani kukuružnjak prije oranja, radi bolje razgradnje ostataka?

Poslano sa mog FIG-LX1 koristeći Tapatalk
 

Majok

Član
Tu od
4 Svi 2018
Poruka
571
Poprskaj Unikerom,smrdi ko vrag ali je dobar.Ja to koristim već par godina i zadovoljan sam...prskam i kompostnu hrpu mami i ženi za vrt i sve što bace na nju,od malih grančica do biljnog otpada iz vrta sve se razgradi u roku par mjeseci
 

Majok

Član
Tu od
4 Svi 2018
Poruka
571
Treba ići 5l/ha i gledam da otprilike tako stavim.Stavim malo vode i vozim se brzo kroz polje da uštedim na vodi i vremenu.Cijenu sam zaboravio jer sam uzeo prije dvije godine cijelu paletu još imam,ali nije to skupo.Kao slavol otprilike,samo što smrdi užasno.Ako dotakneš rukama moraš cijeli dan prati da makneš taj smrad.
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,570
Rado bi ja prskao nekim preparatom, ali kod mene toga slabo ima. Ima u Vukovaru UAN-a, ali trebaš ići tamo po njega, a pretpostavljam da se poslijepodne ne može, a radim prijepodne. Ovako najradije baciti malo UREE i gotovo, samo ne znam koliko treba.

Poslano sa mog FIG-LX1 koristeći Tapatalk
 

Majok

Član
Tu od
4 Svi 2018
Poruka
571
Uniker ti dovezu doma,imaš prodajne predstavnike koji to voze.Čak i male količine hoće dovesti
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,570
Što smatraš pod male količine? Ove jeseni mi treba samo za 2ha,oatalo je već sređeno, što posijano, što čeka sjetvu...

Može li ostati za sljedeću godinu, da naručim više?

Piše da ide 200-300 litara vode po ha. Meni prskalica namještena na 350 litara/ha, može li tako?

Koliko dugo smije ostati poprskano do oranja?

Poslano sa mog FIG-LX1 koristeći Tapatalk
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,570
Uspio sam dobiti gospođu, dostavit će mi 10 litara kući.
Kaže da je poželjno što prije zaorati ili barem zatanjurati.

Poslano sa mog FIG-LX1 koristeći Tapatalk
 

Majok

Član
Tu od
4 Svi 2018
Poruka
571
Pod male količine mislim na par litara...meni stoji već par godina.I nemora se odmah orati,bakterije odmah počinju razgradnju čim poprskaš.Samo nesmije mraz uhvatiti
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,570
Vidis sad to, ona meni kaže da ako sad poprskam po ovako toplom vremenu da treba barem pitanjurati, ako ne zaorati, da hlapi, tipa UREA.
Što sad, da poprskam pa orem kad se bude moglo, ili prskati prije zimskog?

Poslano sa mog FIG-LX1 koristeći Tapatalk
 

Draško

Dobro znana faca
Tu od
20 Sij 2012
Poruka
974
Marko, jel mi možeš poslati kontakt i ja sam zainteresiran za uniker, ako imaju predstavnika u sjevernom dijelu RH, okolica Zagreba
Hvala!
 

Majok

Član
Tu od
4 Svi 2018
Poruka
571
Pa onda prskaj prije oranja,da ne gubiš vrijeme sa tanjuranjem...Što se tiče količine vode,meni je isto namješteno na 350 l/ha ali vozim u većoj brzini pa mi ode dosta manje.Bitno da dobiješ količinu sredstva na ha i da ga ne razrijediš baš puno.

Draško nađi si prodajnog predstavnika na https://agro-nika.com/en/contact/croatia
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,570
Sljedećih dana najavljuju temperature u mom kraju od 0 stupnjeva ujutro do čak 13-14 stupnjeva preko dana, ali bez oborina.

Je li sada dobro vrijeme za prihranu ječma, ili ipak čekati da najave neku kišu pa onda baciti prije kiše? Prije sjetve je dobio 100 kg po jutru, al' hebi me sad ako znam jesam li bacio 0-20-30 il 15-15-15... :rolleyes:
 

ZGseljak

Iskusan lik
Tu od
21 Srp 2018
Poruka
2,650
Isto i mene muči...al kak mi se čini da bude dobil uskoro kana, rosa bi trebala biti dostatna da ga rastopi
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,570
I ja tako razmišljam. Vlage ima u zemlji, vlage ima u zraku, ujutro bude rose. Vjerujem da bi se on otopio.
Neka netko iskusniji kaže...
 

Najnoviji postovi

Na vrh