• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Goji bobice

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Pretraživao sam forum i nigdje nisam našao temu goji bobice pa ju sada otvaram. Navodno prodavači sadnica godišnje prodaju desetke tisuća sadnica a nigdje teme o gojiu, pa valjda se netko od tih ljudi služi internetom. Probao sam doći do nekih ljudi koji imaju plantaže a o kojima sam čitao u novinama ali bezuspješno.
Ovu jesen sam posadio 1000kom, na proljeće planiram još 2000kom. Sada sam u fazi nabavke ponuda za navodnjavanje i mučim muku sa nabavkom kolaca.
Također na internetu ne mogu naći cijenu folija za malčiranje, mislio sam oko sadnica stavljat travu pokošenu ili slamu ali nakon dosta promišljanja (čitanja) sam zaključio da je folija možda najbolje riješenje.
Ako ima netko duže goji bobice neka da koji savjet vezano za navodnjavanje ili rezidbu.
Šta se vode tiče imam info 0,5-1 litra vode dnevno i 2-3 litre vode svaka 2 dana kada je suša kao prošle godine.
Najviše me zanima kako ih obrezat, kišobran, cilindar, 3 kata...?
Svaki komentar je dobrodošao.
 

D&D

Član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
275
Pretraživao sam forum i nigdje nisam našao temu goji bobice pa ju sada otvaram. Navodno prodavači sadnica godišnje prodaju desetke tisuća sadnica a nigdje teme o gojiu, pa valjda se netko od tih ljudi služi internetom. Probao sam doći do nekih ljudi koji imaju plantaže a o kojima sam čitao u novinama ali bezuspješno.
Ovu jesen sam posadio 1000kom, na proljeće planiram još 2000kom. Sada sam u fazi nabavke ponuda za navodnjavanje i mučim muku sa nabavkom kolaca.
Također na internetu ne mogu naći cijenu folija za malčiranje, mislio sam oko sadnica stavljat travu pokošenu ili slamu ali nakon dosta promišljanja (čitanja) sam zaključio da je folija možda najbolje riješenje.
Ako ima netko duže goji bobice neka da koji savjet vezano za navodnjavanje ili rezidbu.
Šta se vode tiče imam info 0,5-1 litra vode dnevno i 2-3 litre vode svaka 2 dana kada je suša kao prošle godine.
Najviše me zanima kako ih obrezat, kišobran, cilindar, 3 kata...?
Svaki komentar je dobrodošao.

Iako nema veze s tobom....danas sam baš u razgovoru koji je dobrim dijelom bio parodija na neke stvari općenito vezane za razne poljoprivredne uzgojem poznaniku koji je inače ovje jako atkivan i stručan govorio o tom gojiju...
Velim mu kako znam čovjeka koji je kupio nekoliko sadnica toga i govori kako bi to bilo dobro uzgajati.
Kad sam vidio šta je to...tj kako izgleda stabljika za koju ne znam jel bi nazvao trnom,šibom iil gromom i kakva je zajebancija sa branjem toga kao najbitije što mi je palo na pamet je kako to pobrati.
Navodno se bere sukcesivno. Ovaj moj veli "to košta 300 kn kg". Da, kad kupuješ u apoteci po 100 grama,tolko košta.
Kad otvorih ova forum i vidjeh GOJI !!!!
GDje nađe to i što te ponukalo da ideš saditi nešto tako neistraženo ?
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Iako nema veze s tobom....danas sam baš u razgovoru koji je dobrim dijelom bio parodija na neke stvari općenito vezane za razne poljoprivredne uzgojem poznaniku koji je inače ovje jako atkivan i stručan govorio o tom gojiju...
Velim mu kako znam čovjeka koji je kupio nekoliko sadnica toga i govori kako bi to bilo dobro uzgajati.
Kad sam vidio šta je to...tj kako izgleda stabljika za koju ne znam jel bi nazvao trnom,šibom iil gromom i kakva je zajebancija sa branjem toga kao najbitije što mi je palo na pamet je kako to pobrati.
Navodno se bere sukcesivno. Ovaj moj veli "to košta 300 kn kg". Da, kad kupuješ u apoteci po 100 grama,tolko košta.
Kad otvorih ova forum i vidjeh GOJI !!!!
GDje nađe to i što te ponukalo da ideš saditi nešto tako neistraženo ?

Pa u početku izgleda kao trn iliti šiba, u prvoj godini ako ima dosta hrane i vode može navodno narast preko 2m, normalno treba ga kratit. Bere se ručno i to je najveći posao, sazrijeva druga polovica 8 i 9 mjesec, znači berba traje mjesec i pol. U biti bereš ga ručno ako ga misliš prodat svježeg i moraš ga brat sa peteljkom jer se inače "začehne" i onda dosta brzo propada. Također ako ga bereš za prodaju svježeg moraš ga što prije hladit na 5 stupnjeva jer zbog puno antioksidansa brzo propada.
Ako ga bereš za preradu (sok, pekmez) možeš ga trest, vjerojatno sličan princip kao kod npr. maslina.
Što se cijena tiče, svježi je bio ove godine oko 20-25kn kg, sušeni je navodno 300kn kg (ide 5-6kg svježeg), sok oko 200kn...
Šulog je ove godine otkupljivao nešto suhoga, normalno cijene nisu niti blizu 300kn jer je 300kn maloprodaja, točne cijene se ne mogu sjetit. Problem sa sušenim je kineska konkurencija oko 80kn kg bolja kvaliteta (krupniji) pa do 40-tak kn sitniji i kalibracija, Šulog traži da se sušeni kalibrira. Svježi mislim nije otkupljivao jer još sada nema dostatnih količina za izvoz, treba pričekat koju godinu.
Gledao sam cijene po EU i nisu bombastične ali po meni zadovoljavajuće, mislim da je sok negdje preko 100kn l, sušeni oko 150kn kg, svježi nisam našao i tu je Šulog vidio tržišnu nišu tj. za njegov otkup je najviše zainteresiran. Normalno to su sve cijene u maloprodaji, ali ne treba očekivat bogaćenje u 2 godine kao ekipa na aroniji na susjednom forumu.
Ja imam stalni posao i ovo će mi bit dodatan prihod, nadam se. :)

Šta me ponukalo, htio sam uz posao još nešto radit gdje će se moj trud isplatit tj. da ću radit koliko, kada i što hoću. Vidio sam Šuloga na TV-u, novinama, doslovno je iskakao iz paštete, informirao se kod njega obišao neke ljude koji sa njime surađuju i zapeo na Gojiu. Prvo sam htio batat i kiwano ali su kvote već bile popunjene pa sam ostao samo na Gojiu.
 

snupy

Član
Tu od
7 Pro 2008
Poruka
422
Pozdrav iz Duge Rese . Prvo kaj to je goji , koliki prinos možeš dobit i gdje si to posadio ?
 

D&D

Član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
275
Pa u početku izgleda kao trn iliti šiba, u prvoj godini ako ima dosta hrane i vode može navodno narast preko 2m, normalno treba ga kratit. Bere se ručno i to je najveći posao, sazrijeva druga polovica 8 i 9 mjesec, znači berba traje mjesec i pol. U biti bereš ga ručno ako ga misliš prodat svježeg i moraš ga brat sa peteljkom jer se inače "začehne" i onda dosta brzo propada. Također ako ga bereš za prodaju svježeg moraš ga što prije hladit na 5 stupnjeva jer zbog puno antioksidansa brzo propada.
Ako ga bereš za preradu (sok, pekmez) možeš ga trest, vjerojatno sličan princip kao kod npr. maslina.
Što se cijena tiče, svježi je bio ove godine oko 20-25kn kg, sušeni je navodno 300kn kg (ide 5-6kg svježeg), sok oko 200kn...
Šulog je ove godine otkupljivao nešto suhoga, normalno cijene nisu niti blizu 300kn jer je 300kn maloprodaja, točne cijene se ne mogu sjetit. Problem sa sušenim je kineska konkurencija oko 80kn kg bolja kvaliteta (krupniji) pa do 40-tak kn sitniji i kalibracija, Šulog traži da se sušeni kalibrira. Svježi mislim nije otkupljivao jer još sada nema dostatnih količina za izvoz, treba pričekat koju godinu.
Gledao sam cijene po EU i nisu bombastične ali po meni zadovoljavajuće, mislim da je sok negdje preko 100kn l, sušeni oko 150kn kg, svježi nisam našao i tu je Šulog vidio tržišnu nišu tj. za njegov otkup je najviše zainteresiran. Normalno to su sve cijene u maloprodaji, ali ne treba očekivat bogaćenje u 2 godine kao ekipa na aroniji na susjednom forumu.
Ja imam stalni posao i ovo će mi bit dodatan prihod, nadam se. :)

Šta me ponukalo, htio sam uz posao još nešto radit gdje će se moj trud isplatit tj. da ću radit koliko, kada i što hoću. Vidio sam Šuloga na TV-u, novinama, doslovno je iskakao iz paštete, informirao se kod njega obišao neke ljude koji sa njime surađuju i zapeo na Gojiu. Prvo sam htio batat i kiwano ali su kvote već bile popunjene pa sam ostao samo na Gojiu.

Aha.
Znači Šulog je projekt manager...
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Pozdrav iz Duge Rese . Prvo kaj to je goji , koliki prinos možeš dobit i gdje si to posadio ?

Evo ukratko:
http://www.gojibobice.com/
http://en.wikipedia.org/wiki/Goji

Šta se prinosa tiče priča je oko 3-5kg nakon treće godine, navodno je uz navodnjavanje, dobru dohranu i uvjete (bitno dosta sunca) moguće i više.
Posadio sam u okolici Krašića.

Evo nekih cijena iz Njemačke:
http://www.amazon.de/s/ref=nb_sb_ss_i_2_5?__mk_de_DE=%C5M%C5Z%D5%D1&url=search-alias%3Daps&field-keywords=goji+saft&sprefix=goji+%2Caps%2C292
http://www.amazon.de/s/ref=nb_sb_ss_c_0_5?__mk_de_DE=%C3%85M%C3%85Z%C3%95%C3%91&url=search-alias%3Dgrocery&field-keywords=goji+beeren&sprefix=goji+%2Caps%2C218&rh=n%3A340846031%2Ck%3Agoji+beeren
 
Posljednje uređivanje od moderatora:
G

Goji

Guest
Pretraživao sam forum i nigdje nisam našao temu goji bobice pa ju sada otvaram. Navodno prodavači sadnica godišnje prodaju desetke tisuća sadnica a nigdje teme o gojiu, pa valjda se netko od tih ljudi služi internetom. Probao sam doći do nekih ljudi koji imaju plantaže a o kojima sam čitao u novinama ali bezuspješno.
Ovu jesen sam posadio 1000kom, na proljeće planiram još 2000kom. Sada sam u fazi nabavke ponuda za navodnjavanje i mučim muku sa nabavkom kolaca.
Također na internetu ne mogu naći cijenu folija za malčiranje, mislio sam oko sadnica stavljat travu pokošenu ili slamu ali nakon dosta promišljanja (čitanja) sam zaključio da je folija možda najbolje riješenje.
Ako ima netko duže goji bobice neka da koji savjet vezano za navodnjavanje ili rezidbu.
Šta se vode tiče imam info 0,5-1 litra vode dnevno i 2-3 litre vode svaka 2 dana kada je suša kao prošle godine.
Najviše me zanima kako ih obrezat, kišobran, cilindar, 3 kata...?
Svaki komentar je dobrodošao.

koliko si platio te sadnice i gdje si nabavio?
 

D&D

Član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
275
Pretraživao sam forum i nigdje nisam našao temu goji bobice pa ju sada otvaram. Navodno prodavači sadnica godišnje prodaju desetke tisuća sadnica a nigdje teme o gojiu, pa valjda se netko od tih ljudi služi internetom. Probao sam doći do nekih ljudi koji imaju plantaže a o kojima sam čitao u novinama ali bezuspješno.
Ovu jesen sam posadio 1000kom, na proljeće planiram još 2000kom. Sada sam u fazi nabavke ponuda za navodnjavanje i mučim muku sa nabavkom kolaca.
Također na internetu ne mogu naći cijenu folija za malčiranje, mislio sam oko sadnica stavljat travu pokošenu ili slamu ali nakon dosta promišljanja (čitanja) sam zaključio da je folija možda najbolje riješenje.
Ako ima netko duže goji bobice neka da koji savjet vezano za navodnjavanje ili rezidbu.
Šta se vode tiče imam info 0,5-1 litra vode dnevno i 2-3 litre vode svaka 2 dana kada je suša kao prošle godine.
Najviše me zanima kako ih obrezat, kišobran, cilindar, 3 kata...?
Svaki komentar je dobrodošao.

Ovo sam 0,5-1 litara vode dnevno i 2-3 litara vode svaka 2 dana....to je za pokupiti prašinu na povšini zemlje i ništa više. Tolika su isparavanja.
da je sadnica posađena u kanti od Jupola to je pa ajd još nekako ito kad je biljka mala pa ne troši puno vode.
Jest da goji ima malo listova i malu lisnu površinu pa su i isparavanja i potrošnja vode manja neko npr kod oraha ali ove količine su ništa.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
@goji: Ovo sta sam posadio sam uzeo od Suloga (exotic king), mislim da je pocetna cijena bila oko 27kn za jednogodisnje, mislim da su sada nesto skuplje.
Sadnice jos prodaje i Zeljko Avar, mislim da kod njega cijena krece od 25kn.
Oba ce ti dat popust na kolicinu, ovisno koliko uzimas.
Mislim da ima i kod tebe neki frajer, citao sam u novinama o njemu ali nisam mogao doc do njega.

@ d&d: sta se vode tice, goji je jako otporan na susu i ne treba mu previse vode. Sad dok sam skupljao ponude za navodnjavanje mi je jedan covjek rekao da biljka ne moze "prezivit" bez 20-30l vode tjedno, opet sam se raspitao kod ljudi koji imaju iskustva sa gojiem i potvrdili su mi 2l svaka 2 dana. Takodjer mi je jedna gospoda koja se bavi navodnjavanjem rekla da su i za aroniju slagali 2l svaka 2 dana.
Uostalom, ako ce se navodnjavat po noci nece bas toliko isparit a i korijenje je plitko.
 

D&D

Član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
275
@goji: Ovo sta sam posadio sam uzeo od Suloga (exotic king), mislim da je pocetna cijena bila oko 27kn za jednogodisnje, mislim da su sada nesto skuplje.
Sadnice jos prodaje i Zeljko Avar, mislim da kod njega cijena krece od 25kn.
Oba ce ti dat popust na kolicinu, ovisno koliko uzimas.
Mislim da ima i kod tebe neki frajer, citao sam u novinama o njemu ali nisam mogao doc do njega.

@ d&d: sta se vode tice, goji je jako otporan na susu i ne treba mu previse vode. Sad dok sam skupljao ponude za navodnjavanje mi je jedan covjek rekao da biljka ne moze "prezivit" bez 20-30l vode tjedno, opet sam se raspitao kod ljudi koji imaju iskustva sa gojiem i potvrdili su mi 2l svaka 2 dana. Takodjer mi je jedna gospoda koja se bavi navodnjavanjem rekla da su i za aroniju slagali 2l svaka 2 dana.
Uostalom, ako ce se navodnjavat po noci nece bas toliko isparit a i korijenje je plitko.

U načelu,briga me ali to navodnjavanje ako će se napraviti kako treba nije samo postaviti alkaten i kapljače.
Ima tu masu faktora.
Pogledaj npr šta piše Bobostar ili Kontam pa ćeš vijeti da je to skoro cijela znanost.
Ako se žele pravi prinosi onda ima masa faktora koje treba uzeti u obzir kod toga navodnjavanja.
Ja skeptičan da su te količine dovoljne. Imam nešto u dvorištu pa sam zalijevao tih par pojedinačnih biljki, onako sa fanglom iz kante i znam da zemlja treba biti nakvašena više od 10 cm u dubinu i 0,5 m2 uz voćku.
Govori mi lik koji u Njemačkoj povremeno radi u voćnjaku kako oni imaju full automatiku uključivo doziranje gnojiva u sistem za navodnjavanje to je kompjuter koji je opet povezan sa nekim senzorima koji su raspoređeni po voćnjaku. Veli da navodnjavanje ne počinju prije ponoći jer zemlji treba vremena da se ohladi. Navodnjavanje radi par sati i gasi se dok još nije svanulo. Navodnjavaju gotovo svaki dan, održava se otimalna vlažnost ali vodi se računa i datim gnojivima preko navodnjavanja (koja opet nisu bez veze jer su proračunata ovisno o stanju hranjivih tvari u tlu te fazama u kojoj je voćka-nekada kojoj nekada treba više N a manje P i K i obrnuto) Možeš misliti koliko su isparavanja veća kad se počne navodnjavati npr u 9 navečer ili ujutro u 5-6. Da ne spominjem navodnjavanje po danu.

Veli ovaj da je cijena poljoprivredne zemlje tamo 50-80 E/m2.
Konkretno lik kod kojeg radi ima takvu opremu i strojeve da 90% naših voćara nebi znalo sa slike prepoznati stoj za što služi.
Švabo kupi zemlju za 500.000,00-800.000,00 Eura po ha, ima specijalizirani voćarski Fendt traktor koji košta 70.000,00 tisuća E i još hrpu kojekakvih priključaka od koji koštaju tko zna koliko. Npr: znam da došao novi atomizer koji su platili preko 20.000,00 E. Sustav navodnjavanja košta tko zna koliko...
Kvalitetnog radnika koji će voziti stroj i frezati,špricati i što već treba plaća neto 2.000,00 E.
I Švabi se isplati taj posao a našim voćarima se ne ispati.
Stvarno ne kužim....jel "Hans" toliko pametniji od prosjeka ii smo mi toliko gluplji od prosjeka.

Kako god zvučalo bez veze, razmišljam da bi mi bilo dobro volontirati kod "Hansa" godinu dana da naučim te neke stvari.... (samo ne znam gdje bih namaknuo novac za svu tu silnu mehanizaciju i opremu)
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
I ja cu imat automatizirano navodnavanje, senzor za kisu, vlagu, i ima navodno za propusnost. I mene su savjetovali a to sam u biti i procitao da se ne stavljaju kapljaci uz stabiljku vec treba sire kapat zbog korijena, npr. jedan prije stabiljke a drugi poslije tj. navodnjavat cijeli red.
Drugi tjedan ce bit gotova analiza zemlje i na osnovu toga cemo jos odlucit o kolicini vode.
Sad sam koristio Italpolinina gnojiva, mislim da cu i dalje, kontaktiram sa Mladenom iz Virtus arsa i zadovoljan sam, mislim da me dobro savjetuje.
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Drugi tjedan ce bit gotova analiza zemlje i na osnovu toga cemo jos odlucit o kolicini vode.
Da li je u planu i fizika tla (mehanički sastav, poroznost, koeficijent infiltracije...) ili samo kemija?
Jer bez fizikalnih parametara, teško je složiti kvalitetan sustav natapanja. :blackeye

p.s. Evo tu ima jedan graf koji pokazuje problem gline u tlu i brzine natapanja.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Da li je u planu i fizika tla (mehanički sastav, poroznost, koeficijent infiltracije...) ili samo kemija?
Jer bez fizikalnih parametara, teško je složiti kvalitetan sustav natapanja. :blackeye

p.s. Evo tu ima jedan graf koji pokazuje problem gline u tlu i brzine natapanja.

Kompletna analiza.
Graf?
 

flokisb

Novi član
Tu od
8 Ruj 2012
Poruka
21
I Švabi se isplati taj posao a našim voćarima se ne ispati.
Stvarno ne kužim....jel "Hans" toliko pametniji od prosjeka ii smo mi toliko gluplji od prosjeka.

Kako god zvučalo bez veze, razmišljam da bi mi bilo dobro volontirati kod "Hansa" godinu dana da naučim te neke stvari.... (samo ne znam gdje bih namaknuo novac za svu tu silnu mehanizaciju i opremu)

švabo ima kamatu na kredit 2% pa mu je "malo" lakše


a što se tiče navodnjavanja, bitnije je koliko biljka može uzet vode a ne koliko je ima
 
G

Goji

Guest
navodnjavanje

o kakovom navodnjavanju vi pišete?
Ja još nisam vidio da Kinezi navodnjavaju a Ningxia pokrajina u Kini baš i nije neko kišno podrućje...
Ja sam moje sadnice zalijevao samo prva 2-3 tjedna i to je to.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Imam pitanje u vezi odrzavanja zemlje između redova. Većina iskusnijih ovdje piše da je najbolje pustit da raste trava i malčat. Ja sam dobio savjet da barem prve dvije godine frezam a i slike mladih voćnjaka koje gledam na netu prikazuju isfrezane prolaze?
Osim toga me zanima da li mi je bolje stavit malč foliju oko voćaka (razvuć kroz red) ili posijat bijelu djetelinu? Normalno poanta priče je da ne bih okapao ako baš ne moram. :)
 

D&D

Član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
275
Imam pitanje u vezi odrzavanja zemlje između redova. Većina iskusnijih ovdje piše da je najbolje pustit da raste trava i malčat. Ja sam dobio savjet da barem prve dvije godine frezam a i slike mladih voćnjaka koje gledam na netu prikazuju isfrezane prolaze?
Osim toga me zanima da li mi je bolje stavit malč foliju oko voćaka (razvuć kroz red) ili posijat bijelu djetelinu? Normalno poanta priče je da ne bih okapao ako baš ne moram. :)

Svi kažu da je puno bolje frezati.
Ovi koji su uspoređivali parcele koje su pod travom i fezane kažu da je puno bolje napreduju gdje je frezano (ili neki sličan način obrade) pa čak i tanjurano.
To s okopavanjem jest velika zajebancija.... Ali dok je biljka mlada svakako treba nekako ručno oko nje. Bilo to trimerom ako se održava malčanjem ili kopanjem. Ne znam kako je s tim godjijem ali sve druge voćke trebaju barem 2 godine od sadnje da ojačaju kako bi mogle izdržati ticalo od freze ili disk od malčera.
Kako god okreneš nešto ručnog rada ti ne gine. nešto ćeš više sačuvati kičmu i novčanik ako malčaš prve 2 godine dok ne bude jaka ali poslije daleko bolje rezultate ćeš postići sa frezom,tanjuračama,voćarsko-vinogradsrskim plugom i sličnim.
Normalo da su i troškovi frezanja veći jer ako ništa drugo više goriva se troši.
I ako frezaš, ne trebaš frezati cijelu površinu. Što bi frezao sredinu ?
Ima na forumu o lješnjacima priče oko stavljanja nekih jutenih vreća oko stabala, kaže da to pomaže. Ali dotična je i okopala i stavljala te vreće....:prayer:
 

Najnoviji postovi

Na vrh