• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Goldoni 108D( Lombardini 520)

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Napisao si da je ležaj zaribao.. a to znaci da se lezaj okretao na osovini..to je malo vjerojatno ali tako si napisao..to su moje ulazne informacije
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,557
Ove elastične tanjuraste opruge što se tu spominju, da li su to stvarno tanjuraste opruge ili su samo dištancijeri? Nekako mi se čini da je logičnije da su to dištancijeri, i sa njima se štima položaj i zračnost tanjurastog zubčanika - pinjona. Ako su pak opruge , onda se na tim oprugama osovina može šetati linearno lijevo - desno (koliko) dozvljavaju opruge. Ili ustvari samo u jednu stranu i to na onu na kojoj je tanjurasti , jer zubčanici su konusni i samim ti tanjurasti gura tanjurasti. Pod opterećenjem opruga se sabije do kraja i onda mi to nema baš nekog smisla.

Prije će biti da su dištancijeri i njima se podesi položaj i zračnost tanjurastog da ne šeće lijevo - desno.
 

ljermontov

Član
Tu od
25 Stu 2022
Poruka
40
Napisao si da je ležaj zaribao.. a to znaci da se lezaj okretao na osovini..to je malo vjerojatno ali tako si napisao..to su moje ulazne informacije
Sorry na kasnom odgovoru...Ma krivo sam se izrazio,zapravo je unutrašnja košuljica ležaja bila zapela na osovini.
Usput jedno pitanje:kako se skida semering sa ovog aluminijskog bloka gdje dolazi freza?
Da li se blok skupa sa semeringom treba svući sa pržunjera,ili se semering iščupa npr. da zavijem vijke za lim u njega,pa potegnem?Semering je zdrav,ali računam kad mijenjam sve na frezi,usput da i ovo promijenim.
 

Prilozi

  • 20230602_100758.jpg
    20230602_100758.jpg
    65.7 KB · Pregleda: 7

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,557
Možeš i tako sa dva vijka za lim ili jedan kacavide obrusiš malo C i na kraju na šiljak da ga možeš zabiti u lim semeringa i isšupaš ga .
 

ljermontov

Član
Tu od
25 Stu 2022
Poruka
40
Unutra su tri imbus vijka, otpusiš i skineš sve.
Pazi da ne potrgaš brtvu ako nemaš novu.
Unutra je ulje.
Možeš i na tvoj način.
Zašto mijenjaš ako ne curi ulje?
Ma bivši vlasnik nije baš vodio računa, vjerovatno je ovo originalni semering,pa mislim kad već sređivam frezu,da usput odradim i to.
 

ljermontov

Član
Tu od
25 Stu 2022
Poruka
40
Ljudi problem.Onaj tko je rekao da će ovdje biti dosta postova,bio je u pravu.
Osovina tanjurastog zupčanika freze trebala bi biti 30 mm,ali na mjestima dosjeda semeringa ona je 29.4mm i 29.2 mm.Dosjed ležaja je OK.
Nova je više od 1000 Kn. 20231017_123904.jpg
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,762
Navariti, obraditi na potrebnu mjeru, sastaviti i po gasu.
 

pila

Aktivni član
Tu od
10 Srp 2023
Poruka
179
To smanjenje promjera di je semering je očekivano s obzirom da radi u prasini pa se izbrusi. To nije tako kritično smanjenje promjera za nosivost, jedino je problem ako je hrapavo za semering. Ako i dalje brtvi nebi ništa dira. Ako ne brtvi probaj poravnat na tokatskom i stavit piksnu, ja bi osobno to nego navarivanje ako je osovina zakaljena.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Ljudi problem.Onaj tko je rekao da će ovdje biti dosta postova,bio je u pravu.
Osovina tanjurastog zupčanika freze trebala bi biti 30 mm,ali na mjestima dosjeda semeringa ona je 29.4mm i 29.2 mm.Dosjed ležaja je OK.
Nova je više od 1000 Kn. View attachment 66080
Tko je to pojeo? Poklopci?


@pila ,daj pogledaj sliku..kak da tu navuče čahuru.?.ne mogu vas sve ispravljati..jednostavno ne stignem
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,762
To smanjenje promjera di je semering je očekivano s obzirom da radi u prasini pa se izbrusi. To nije tako kritično smanjenje promjera za nosivost, jedino je problem ako je hrapavo za semering. Ako i dalje brtvi nebi ništa dira. Ako ne brtvi probaj poravnat na tokatskom i stavit piksnu, ja bi osobno to nego navarivanje ako je osovina zakaljena.
OK koliko ti ta piksa bude debela i kako ju budeš ugradio ako ne potokariš sve? Razmisli malo još jednom što mu predlažeš, molim te.

Može i metalizirati s plazmom ako ima gdje pa brusiti, ali to je stepenica više ili bolje da ja zašutim 🤔
 

ljermontov

Član
Tu od
25 Stu 2022
Poruka
40
Ljudi ima li mi itko za preporučiti nekog da mi to odradi(navarivanje i tokarenje) lokalni mi baš i ne ulijevaju povjerenje.Imam loše iskustvo s tokarenjem diskova kod "vrhunskog" lokalnog tokara.

Ili ako kod nekog ima kupiti zdrava polovna ova osovina s tanjurastim zupcanikom ili kako se već zove?
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,762
Gledam tvoj profil, vidim da piše odakle si i svi lokalni ti se budu sad javili - kužiš stari moj?!
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Semering, ko i svaku osovinu po kojoj vozi.
Ili ležaj ako se okrenul.
pa daj pogledaj koja širina je pojeđena , nije pojeđeno samo gdje nalježe semering nego cca 10 mm
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,557
Tamo gdje su strelice i na tim pozicijama je osovina glatka, e sad ako semering dođe na tu glatku površinu onda bude brtvio. To možeš postići tako da oprugu semeringa mrvicu skratiš.
Druga je priča ako semering dolazi na rub glatkog i poroznog dijela osovine (što je više vjerojatno). onda je to problem jer je tu osovina porozna i tu semering ne može brtviti ali opet zavisi koliko je poroznost. Ako je mala poroznost onda samo poravnati na tokarski.
Znači tu ide semering 30xoox0, i novi semering je 29x00x0, tako da imaš fore koliko treba.

Dalje ako semering dolazi na glatki dio osovine onda je to dobro. Ako pak semering ne dođe na glatki dio osovine onda ga natjeraš na to. Kako? U kućištu ga podložiš da dođe više prema tanjurastom.

Da može se čaura napraviti, varenje ne bi došlo u obzir (prema sadašnjoj situaciji).
Radio sam slično sa čaurom, i navarivao - tokario osovinu ali na mjestu gdje dođe tanjurasti jer se je tanjurasti okrenuo itd....;)

Imaš varijanti ko u priči.

@puknuti
To što je glatko je nebitno, jer semering na brtvi na širini od 10 mm (po dužini osovine), nego samo na jednom mjestu u širini usne semeringa. A to je na mjestu glatko - porozno!
 

ljermontov

Član
Tu od
25 Stu 2022
Poruka
40
Svi ste puno stručniji od mene,evo za usporedbu prilažem fotografiju nove novcatog Labinprogres tanjurasti zupčanik komplet pkm.
 

Prilozi

  • Screenshot_20231017-170815_Chrome.jpg
    Screenshot_20231017-170815_Chrome.jpg
    8.3 KB · Pregleda: 9

Najnoviji postovi

Na vrh