• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

GOLDONI

ByZero

Član
Tu od
14 Sij 2019
Poruka
39
Sutra ce biti te slike.
Nego zanima me no spin kako se moze provjeriti dali je to ugradjeno? Negdje sam citao po nekim slovima na prednjem diff.. Sa desne strane na diff imaju ugravirana slova aman GS.. Pozz
 
Posljednje uređivanje:

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,394
Reider, super reduktor Talijani zovu puzajuće brzine, one ispod 1km/h (creep gear).
 

reider

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2012
Poruka
839

Ovo je slika gledana sa sijedala naprijed. NA mostu ima graničnik nagibanja mosta. Odmah tamo na mostu, čini mi se, da je usijeknuto "KO". To je označba, da je "nospin" ugrađeni. A ako ne nađeš, možda ga nema, il ima to taj model drugje označbo. Na reklami piše, da je to bilo kao opcija ugrađeno. A inače vidjet češ kod radova. KAd po klizavom voziš ravno uzbrdo ili oreš po klizavom, prednji kotači potpuno uvik imaju isto brzino i nijedan se ne okrene brže il zastoji prema drugome. A da ti kažem, poovlašteni prodavač mi kazao, da ponekad godine nazad bila je ova šala vrijedna cca hiljado EUR doplate traktoru.

ZJ- standardni mijenjači na Goldoni Star 50 i 70, kakvih 10 godina nazad, imali su osnovno verzijo mijenjača 8+8. 16+8 bilo je po naruđbi kupaca. Tek ovaj mijenjač imao je brzino kretanja u 1kalana spora 1km/sat. 8+8 bijo je još malo brži. TAko da nijedan nije išao manje od 1km /sat. To znam, jer mi kod tetaka imaju toliko staroga i ima samo 8+8 osnovni mijenjač. Istotako bila je i doplata 2 brzini stražnjeg vratila. No, na kraju zadnje godine sve to bilo je ugrađeno serijski.
Goldonija sa puzovac mijenjačem nikad nisam u živo vidijo, ni nitko mi ni kazao, da to ima. MAlo kojem treba manja brzina od kilometra na sat. Znam, što znači "creper gear" samo očitno tada taj poseban opcijski mijenjač nema režima mijenjača 8+8.
 

ByZero

Član
Tu od
14 Sij 2019
Poruka
39
Ukljucivanje prednje vuce:
m81l78.jpg

Blokada zadnjega diferencijala:
2euivif.jpg

Pogled sa strana sjedista desno:
dzbxs.jpg

Lijevo:
2k3prn.jpg

Sistem poluga malo je losa slika nije bas pristupacno za slikati:
ad0pqr.jpg

Kuku sam ja farbao, nesto je bivsi gazda tu navarivao da mu prikoloca gume ne krsi..
Inace dobio sam jos jednu kuku uz njega:
29o37de.jpg
 
Posljednje uređivanje:

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,394
Da, sad bude lomila rudo na prikolici :)
Ova, pomična, kuka je za vučene priključke, a nije za jednoosovinske prikolice.
 

reider

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2012
Poruka
839
Prvo hvala na trudu. Znaš ovakvog modela dugo nigdje nisam vidijo u živo, pa me zanima. Samo kako sam kazao, tada novoga izpred prodavača kao klinc.
Zanimivo. Dugme pogona mi logično, al papuča blokade diferencijala izgleda mehanička, al piše na reklamnom listu, da je papuča vezana na EH uključivanje. MOžeš ti to provijeriti-potvrditi, da je to tako?
Prostora izbeđu blatobrana i sijedala isto je kao kod novoga, samo je optička varka(ukosa oblika blatobrana i manšet pod sijedalom). Što je nekva struja tamo desno izza sijedala? Što je to- Radijo?Zvočniki?
Straga na prvi pogled indentično je novom modelu, osim vidim, da ima drugačije bočne reduktore. Kuka, koja je navarena, inače obična je "C" model kuka, a navarijo joj kapo. Ovo prviput vidim. Pa malo paziš kod zakretanja i to je to. Ovo može što saviti...
Što je poluga iznad blokade diferencijala, koja viri sa lima??
Dobro, da si dobijo to dugo kuko. JA sam jo trebao iti raditi sam. Sretan ti. Koristim jo za prešo vučti, al super se pokazala kod vučenja malih prikolica-primer autoprikolica...

ZJ ova kuka sa slike nije predviđena za jednoosovinko??Zašto ne? Zbog raztereta prednje osovine?
Evo još slika današnjeg završetka montaže blatobrana:
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Lijepo sad to izgleda, nadam se da budu i funkcionalni.

Koliko su široki ti blatobrani? Čine mi se uži od gume (ili slika vara).
Koliko je prednji rub blatobrana udaljen od vertikalne ravnine u osi prve preme (naprijed i li nazad)?
Jesi li ih isprobal brzom vožnjom kad ima malo vode na asfaltu?
Prednji kraj je dignut i podložen da se gume ne ulegnu ili iz nekog drugog razloga?

Ja sam također skinul utege sa svojega da mogu do kraja otvoriti haubu (kod mene se otvara odostraga prema naprijed), izvaditi akumulator i uskladištiti ga u garaži. Prognoza je za hladnije vrijeme do kraja mjeseca, a možda i dulje pa ga ne bum trebal.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,394
Reider, zato jer nije predviđena za vertikalno, već samo vučno opterećenje.
Može za auto prikolicu, balirku, tanjurače (vučene)...
Taj tip kuke inače koriste u Americi, jer ne poznaju baš druge tipove.
 

ByZero

Član
Tu od
14 Sij 2019
Poruka
39
Provjerit cu to za blokadu diferencijala dali je vezano za EH trenutno nisam u blizini traktora :(wait):
To iza sjedala visak kablova od rotaciono svijetlo kad je u kabini, a kad se stavi na kabinu to ne bude, radio je na drugoj poziciji :(y):
Ta poluga iznad blokade je selektor brzine P. T. O. 750 540e 1000 :)
Od opreme jos ima Nospin to mi je potvrdio i serviser preko broja sasije.
Gijanje kabine plus klima. Slikam kompresor klime ;)
 

reider

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2012
Poruka
839
Ivanhu, sve si u pravo. KAo prvo napomenjam te, da ovo su nabavljeni blatobrani od AGT i prerađeni kako moglo i znalo. A nije bilo lahko. Izpalo je tako kako je za ovaj novac i sa ovim znanjem. NIsam ima odosta mogučnosti pomicati blatobran nešto prema tlom izpred vozača. Ovako kako je, maksimalno me ogranicavala več napravena AGT konstrukcija. Imaš pravo. Idaalnije bilo bi, da bili bi još nazad za bar 5 do 8 cm. A jer sam sa njima bijo jako visoko, sfalila je dužina za do poda. to se riješavalo sa izrado zavesica, po sličnem izgledu, kao original. Blatobrani naravno niso predviđeni za ovakav kotač. Jeste za premer, ali ne za širino. široki su 21cm, al kotač 23cm. Poravnani su na unutarnjih stranama, a kotač van sa strane 2 cm gleda. Kupijo sam jih, jer bili za sitne pare ove plastike. Al ak bila bi potreba(ne vijerujem), može se kao za šalo namontirati i širije.

Po vodi nisam vozijo, jer nema za to po meni nekve potrebe. Bude kakva prilika.
Cijeli je traktor podloženi izpred bijo, da se provijeri nagibanje i zakretanje kotača, da ne udari u haubo. NA jednoj strani stvara probleme poklopac turba, al na drugoj na 2 cm približa se filtaru ulja. Zakretanja nisam trebao smanjiti nigdje, žao trebao sam samo na desnom kraju smanjiti nagibanje mosta cijeloga. Kod tvoje haube, ne bi trebalo mi ni to. TAj poklopac dosta van stoji.
Nisam zano, da ti tegovi toliko smetaju haubi, da bi jih trebalo demontirati. Ja ipak imam skinute, kad mi ne trebaju. Prognoza koliko vidim, po meni ovdi ne kaže nešto hladnoga.

Srečom, da sam nekvi traktor kupijo ,da opet se nešto može šaraufati, pa maka uskoro novi, pušta antifriz. A Zetor 30 godina star bijo, cijevi napijene i debele, a niš puščalo. Ejejejej. Srečom , da je taljan, da bar košta nešto, kad če se pokvariti prema Zetoru.

ZJ a kaj ko imao Zetor samo ovakvu kuku...Po meni nije jednoosovinka nekvi problem...

BYZERO kazao sam ti, da to je tada bijo ekstra stroj. Nek ti služi. Jednino , neznam, dal imaš prav ,da taj stroj ima 3 okretaje vratila mogučne sa preklopiti. Imao je kao novi virojatno samo 2. Al moglo se po naruđbi birati, koji su ti dvije bili. LP
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,394
Ni na Zetoru ni na IMT-u takva kuka nije predviđena za jednoosovinske prikolice.
Druga je stvar kaj to ljudi (zlo)upotrebljavaju.
 

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
2,943
Tu se baš nebi složil,jer u uputstvima zetora piše da je predviđena za vuču jednoosovinskih prikolica:icon_eyes:
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,394
Da, ali ne takva izvedba o kakvoj ovdje govorimo.
Zetor ima originalnu automatsku kuku ø50mm, kojoj je namjena kvačenje jednoosovinskih prikolica.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,394
Slažem se da postoji, ali nemru biti obje istovremeno.
Ak je automatska, ovakva nemre biti. More biti samo onaj produžetak iza automatske, a on nije više predviđen za vertikalni teret, već samo za vlačni.
 

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
2,943
Razumijem ja tebe,ali ocu reci da su i jedna i druga po uputstvima za jednoosovinke.normalno da je ova automatska puno bolje rjesenje iz vise razloga,ali u uputstvima su i jedna i druga za istu namjenu
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,494
Očito je da ovaj traktor nema (ili nije ni imao) originalnu kuku. Znači da mu nije ni trebala ili traktor nije imao prioritetni zadatak vući jednosovinsku (npr. IMT prikolicu). Kuka koja je naknadno napravljena i montirana nije baš najsretnije rješenje za vuču jednosovinske prikolica tipa IMT, zbog njezinog položaja (previše udaljena od pogonske osovine traktora) i već napisanoga. Ali zato može poslužiti za vuču priključaka i neke manje jednosovinske prikolice (koja ima osovinu na 1/3 od kraja prikolice). Najvjerojatnije je to i bila namjera za montiranje takve kuke.
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,422
Na fergusonu dok sam vukao cisternu s takvom vucom umjesto ona dva klina za pomicanje kuke stavljao sam sarafe s velikim platnama da bi rasporedio teret na gornju i donju plocu podjednako. Takve kuke koliko nisu za jednoosovinke toliko nisu ni za dvooosovinke. Nisko su pa ruda ne stoji ravno, nisu fiksne pa te baca kako stigne.

https://www.njuskalo.hr/dijelovi-traktore/automatska-vuca-oglas-17489675
Ovakvu sam imao na nh-u i za minutu se automatska mjenjala za takvu kuku
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Reidur,

hvala na odgovoru. :drink:
Razunijem da si stavio uže blatobrane zbog povoljne cijene. Ovo rješenje produljenja blatobrana s gumenom zavjesicom je dobro rješenje, ali ja bih ispog gume ugradil neki širi flah ili komad lima koji bi spriječil da gumu zahvati kotač ako se naleti na neku prepreku kod vožnje u rikverc.
Mene zanima položaj prvog dijela blatobrana u odnosu na vertikalnu ravninu u osi prednje preme. Jel iza te ravnine ili ispred i za koliko cm (približno). Naime kotač kod veče brzine baca vodu i prema gore. Ako je blatobran prekaratak možeš radi veće brzine uletiti u vodenu zavjesu koju stvori kotač. (barem teoretski). Ako bih se ja odlučil za ugradnju blatobrana, razmišljam o fiksnim prozirnim (iz npr. savinute jednostruke ploče polikarbonata-leksana) koji bi se mogli jednostavno ugraditi i skinuti. Nekoliko puta me uhvatila lagana kišica i zbog prskanja vode sam moral jako smanjiti brzinu da ne prska po meni. No, to sam shvatil ka sam već dobil jednu količinu po sebi. Kad testiraš po mokrom, molim te javi kaj se događa. Ako netko drugo ima iskustva koliko trebaju (ili ne trebaju) blatobrani biti naprijed u odnosu na os prve osovine, lijepo prosim informaciju.

Gdje ti pušta antifriz, na nekim crijevu, ili?

Vezano za raspravu oko vučne kuke, pretpostavljam da raspravljate o pomičnoj kuki koja je na zadnjoj sliki kolege ByZero. Kod mene je samo originalna C kuka koj je pomična po visini, ovisno vuče li se jedno ili dvo osovinka. Jedino kaj za postavljanje u gorni položaj treba skinuti zaštitni lim iznad izlaznog vratila za kardan.
Smatram da je NH najviše u pravu: za jednosovinku je dosta ograničena vertikalna sila na kuku, a za dvoosovinku je prenisko pa rudo stoji jako koso.
 

ByZero

Član
Tu od
14 Sij 2019
Poruka
39
Reider papuca blokade diferencijala pokrece EH sklopku po principu dok drzis drzi cim pustis gasi evo slika:
2qktkki.jpg

Brzine vratila ima dvije nisam se dobro izrazio, znaci dvije brzine ito 540 i 540e/1000 nisam dobro napisao u prijasnjem postu evo slika:
2reif5y.jpg

Kompresor klime koji naravno radi isprobato prilikom kupovine:
egps3p.jpg
 

Najnoviji postovi

Na vrh