• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

GOLDONI

reider

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2012
Poruka
839
ZJ, imam ja blok komando na dvije ručke kod kuče. Prva ručka(A na Pritisak,B na Tank-sve zatvoreno-A na T,B na P-prelivanje dvoradnog cilindara), i druga ručka sve isto, osim bez prelivanja.

Al do sada radijo samo sa jedno ručko na njime, jer mi više ni nije trebalo, pa ni znam ne, kako se ponaša kad radiš sa obadvima. Predpostavljam, da ima jedna prioriteto prema drugome. I jeste, virojatno onaj prvi je prioritetan, ima prelivanje, al neznam, ak možeš na njega priklopiti
jednoradni cilindar, da bi imao plivanje. To neznam, drugo te sve razumem. Jednoradni obavezno treba u rezervoar vratitit ulje, da može plivati...

Ak bi onda Batek radijo u toj poziciji(ak bi išlo), sve druge 3ručke bile bi mrtve na bloku. To znači, ak bi se dalo priklopiti jednoradni na plivajučo opcijo na tom blok ventilu, njemu ne bi radilo drugo ništa više, osim kočenje prikolice, jer mu je kočenje i blok ventil vezano sa onim preklopnim ventilom u funkcijo ALI;ALI.

Zašto je drugi preklopnik pored kočnic, pričao je meni zbog sistema za kočenje, koj radi na nižjem pritisku, kao ostale komponente, da ga ne ošteti...TAko izgleda ima u toj grani onda još jedan ventil , koj regulira pritisak na 80 bar(sa kakvim radi kočenje).

Hvala, da si se pridružijo razpravi. Uskoro 8900postova-e svaka ti čast.
 

BaTeK

Član
Tu od
20 Pro 2008
Poruka
302
Pozdrav.

Raider

To glede bloka imaš pravo. kad uključim plavajoči hod posle neradi ništa na drugim blokovima.

Imam tako vezavo, pumpa- ventil prednji utovorač - ventil sa 4 ručičema - prioritetni ventil za kočnice i iz prioritetnog ventila ide na original ventil.

Kad stavim na plavajuči funkcijo neradi kočnice i original ventil. To čemo promeniti.

Drugi preklopnik imam zato da lahko stavim recimo hidravlični cjepač za drva kojej nimam svoje hidravlične pumpe.

S prebacio utege na zadnje kotače. Tako da imam 70kg po kotaču.
22846955.jpg
 

reider

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2012
Poruka
839
Glede utegova dobro. I još ljepši je vidjeti!
NE treba ti promijenjivati ništa, jer ne budeš trebao raditi sa svim komandama istovremeno!. Samo trebaš paziti, da nema komanda na plivajuče, kad voziš prikolico. Ti se bi čutijo siguran, da imaš kočnice, a one ne bi zbog toga radile, pa bi došlo do problemova.

Ak komanda ima plivajučeg, onda ti ne bi trebalo imati oriđi ventila. Samo na njega vežeš stražnje hidravlično dizalo. Istovremeno onaj ventil dvoradni pored možeš za kiper upotrebiti. Kad prvo ručko staviš na položaj plivanje, druga je mrtva i možeš spuštati kiper prikolico.

Super je sad onaj Goldoni nema što! Lp u Ivančno gorico
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,772
BaTek, a zakaj nisi zavorni ventil postavil prvoga v vrsto?
Na traktorima z hidravličnim zavornim ventilom ide: pumpa-zavorni-ventil-distributori vanjske hidravlike-unutarnja hidravlika.
 

reider

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2012
Poruka
839
Da. I gdje ima jedno pumpo traktor za sve, za pumpo prvi je od svih volan predpostavljam. No Batek ima za volan svojo. To je još bolje u svakom primeru.
 

BaTeK

Član
Tu od
20 Pro 2008
Poruka
302
Za hidravliko bom još malo promenio.

Glede zavornog ventila.

Tomo vinkovič ima bremz ventil nameščen na povratku.
Tako sam imamo i pri Tv zvezano i cilindar je delalo super.

Išao raditi malo u šumu, 1 dan išao brez sprednjih utega, pri vožji sa drvami u brdo mi je išao brzo na zadnje kotače.
2 dan stavio utege na prednje kotače, 99% sredino dizanje na zadnje kotače.
22851123.jpg


22851126.jpg

22851141.jpg


22851152.jpg
 

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,034
Batek pila rastura,trebo si stavit par slika sa prikolicom, ja sam danas malčiro rožje, a sutra idem gnoj bacat u vinograd
 

Prilozi

  • image.jpg
    image.jpg
    81.3 KB · Pregleda: 154

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Goldoni Star 3050 ima dva režima mjenjača. U jednom režimu ima 8+8 stupnjeva prijenosa, a u drugom 16+8. S obzirom na to da se neke preklapaju, traktor u stvari ima 16+16 brzina.
Računske najveće brzine u pojedinim stupnjevima prijenosa su prikazani na slici.
Polovičke funkcioniraju za obje grupe prema naprijed i za rikverc. Ja za rikverc rađe koristim režim 8+8. Jedino ako nekaj delam u 3. ili 4. radnoj onda mi više odgovara režim 16+8 jer samo promjenom smjera, dobijem brzi rikverc. Inverzor je sinkroniziran, ali radi samo u 8+8 režimu, a u 16+8 režimu se u rikverc prebacuje ručkom za promjenu grupe, koja nije sinkronizirana.
 

Prilozi

  • Goldoni 3050_brzine.jpg
    Goldoni 3050_brzine.jpg
    33.4 KB · Pregleda: 129

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,034
Ove godine me ceka rad sa goldonijem 3070 tako da vjerujem da su isti,vec sam gledo tu rucku di se seli tako da mi je jasnije, al nakon par sati u polju cu ja to pohvatat, maxtera sam skuzio i vec sam naso brzine za sve poslove, kad krenu radovi ce i slike
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Prema mojim saznanjima, razlika između 3050, 3060 i 3070 je samo u motoru. 3060 ima turbo, a 3070 turbo + intercooler.
Naizgled, onako na prvu se čini komplicirano, ali brzo se skuži. S obzirom da ima više mogućnosti, svatko si odabere koja mu najviše odgovara.
 

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,034
Ma ja ne volim te sa puno brzina,nikako se odlucit, najbolje je 8+4 nades neku i pomalo ides,na maxteru uvijek gledam di cu sta cu,12 za napred i da su barem po redu poslozene,nego su sve izmjesane tako da brojevi nista ne znace
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,772
Kak se to ono zove? Dual power?
Videl sam da ima onu ručku ko mlinac za kavu. Čemu to služi?

Gledal sam to na sajmu, ali nisam skužil kak su to napravili. Malo prekomplicirano, a bez potrebe. Još da je traktor reverzibilni, ajde... i još mi se ne sviđa ovih 20% kraćenja: previše je to, pa su brzine jako blizu.
20% ima smisla na traktorima koji idu 40km/h s 4 brzine (+ polovičke), a na ovima je trebalo biti max 15%.
 
Posljednje uređivanje:

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Krumpi,
čim je više grupa to je, barem meni, lošije. Pogotovo kad je 4. iz niže grupe brža nego prva iz više grupe. Kad bi promjena grupa bila sinkronizirana, to bi bila malo drukčija priča.
Traktori velike konačne brzine kao npr. Tuber (u klasi do 50 KS) bi bili super da imaju mjenjač izveden u dvije grupe sa po 5 brzina koje se mogu kalati. Dakle ukupno 2x10 brzina. Na safaltnim cestama nije toliko bitan veliki broj brzina (osim u brdskim krajevima), ali na lošim putevima su dušu dale. Pogotovo kad imaš veći izbor izmjene bez zaustavljanja.
Ako buš spomenutog 3070 vozil malo duže, brzo buš shvatil o čemu pričam.

ZJ,
nema idealnih mjenjača u toj klasi. Na koncu ono kaj je meni dobro, ne mora biti nekom drugom. Možda su 4 ručice za upravljanje mjenjačem malo neuobičajene. No kad se sagleda da osim brzog sinkronog prebacivanja u rikverc ima i funkciju "fast reverse", onda mi se čini OK. Sve zavisi kaj kome treba. Ja sam fast reverse upotrijebil svega nekoliko puta kad sam u 4. radnoj oral kratku njivu. Onda samo jednom ručkom promijeniš smjer i odmah si u brzom rikvercu (oko 13 km/h).

Kaj se tiče rasporeda brzina, ja ne poznam niti jedan traktor u toj klasi koji nema veće nedostatke od ovog Goldonija. Na priloženom grafu se vidi da brzine gotovo prate pravilnu krivulju. Meni je to, za moje potrebe, super stvar, a nekome je nevažna.

Na drugoj slici su ručke za izbor brzina (1-4) i režima mjenjača 8+8 ili 16+8.
Na trećoj slici je "ručka mlinčeka". Ona ima dvojnu funkciju. U režimu 8+8 je to sinkronizirani inverzor, a u modu 16+8 se tu uključuju polovičke.

Na prvi pogled stvarno djeluje jako komplicirano, ali kad se privikneš nema problema.
 

Prilozi

  • Goldoni_graf brzina.jpg
    Goldoni_graf brzina.jpg
    11.6 KB · Pregleda: 82
  • Goldoni_ručke brzina.jpg
    Goldoni_ručke brzina.jpg
    39.2 KB · Pregleda: 110
  • Goldoni_inverzor-polovičke.jpg
    Goldoni_inverzor-polovičke.jpg
    37.6 KB · Pregleda: 105

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,034
Da ovog ljeta me ceka radit i sa njime,on ima isto to za rikverc, ovako kada citas je puno kompliciranije od ac kod mene su sve brzine po redu od 1 do 8, a za sve se treba naviknut i u konacnici koristi 2-3 brzine i u njima sve radis,barem je tako kod mene
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Nemaš problema. Sve brzine su po redu kak i pri AC-u. Izabereš režim 8+8 i voziš isto kao i AC, a ako ti se za neki posel čini da bi ti bolje odgovarala neka brzina između, prebaciš na 16+8 i kalaš brzinu.
 

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,034
Maxter nije takav, i mislim da cemo ga brzo zamjenit kroz godinu dve,nisam odusevljen, velik je visok i sirok, ne odgovara bas, jona 5800 je puno bolji izbor
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,772
Gledal sam danas 100-tku u Gudovcu. Malo mi je jasnije, ali bi trebal probati da potpuno shvatim.
Zaboravil si napisati kak se ponaša ručica reduktora u položaju 8+8. Jel tad rikverc na njoj blokiran ili nije?
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Nisam nikad to probal. Nije mi palo na pamet. Ja sam grupu rikverc ionako u dvije godine upotrijebil samo kod jednog ili dva posla. Nekak mi više odgovara prebaciti na 8+8 i onda imam rikverce na inverzoru.
Kad bi probal bilo bi ti puno jasnije.

Provjeril sam danas. Grupa rikverc je blokirana u režimu 8+8 kaj je i očekivano.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,034
Ne stiže se sve kroz dan,pila je odavno došla,skužio sam mjenjač uopce nije teško,kad radim u polju imam 8+8 a po cesti koristim 16+8, znam i sa dve šaltat,uopce nije problem, jedino mi fali kabina hehe,drugo je sve super
 

Prilozi

  • image.jpg
    image.jpg
    36.4 KB · Pregleda: 119

Najnoviji postovi

Na vrh