• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Gorenje (Štruc) MUTA

E

el pibe

Guest
Re: gorenje (struc) MUTA

Ulja nikad previše?:(hi):Daj si samo zamisli vrtnju radilice i kaj se događa kad mazne u taj višak ulja,semerinzi pjevaju klipnjača dobi po njonji.A kod određenog broja okretaja ulje iz kartera ulazi u komoru sagorijevanje.Sve fino miriši.I pogotovo oni kaj su stavljali dizelske motore.Kad mu ulje završi u klipnjači pa počne sagorijevati.Onda kultivator odjenput sam počne davati gas.Dok se ne razleti naravno a to se brže dogodi.Ulje naravno da se troši i nije opasno ak ga je malo više.Ali na ovakve male spremnike kak imaju kultivatori kad se dene 2dl.extra to ti je garancija da motor ide u staro željezo,sigurno.Preveč ulja=premalo ulja.
 

Vrbno

Član
Tu od
1 Ožu 2014
Poruka
84
Re: gorenje (struc) MUTA

Hebat ga, ali funkcionira! Višak ili ne, puca ili ne, meni svejedno, po istome terenu su prije mene 2 mute krepale na jednoj košnji, a moja 4 sezone pići bez problema. Kad krepa onda ću tražiti razloge ili novi motor. Dvotaktol? Dok nema olovnog benzina, bolje je malo ulja nego kojekakve aditive. Od dima barem obadi ne grizu. Šala mala.
 

Philby

Član
Tu od
21 Tra 2014
Poruka
530
Re: gorenje (struc) MUTA

Fabrički je najjači bio ACME ADN-37W.
Negdje sam pročitao da paše i onaj veći kineski 186f, ali nisam siguran trebaju li se kakve prepravke raditi jer on je čini mi se za veće mtk predviđen.
 
E

el pibe

Guest
Re: gorenje (struc) MUTA

Ma dobro svaki ima svoj pristup prema stroju i to je legitimno.Kod mene je Muta već slabih tri desetlječa.Pokosila,frezala dopelala drvi više neg bu neko napravio sa traktorom.Trebam joj spomenik napraviti.Do prije kojih godinu nikad nije čačkano po motoru.Spomenuo sam negdje u postu,bila je na servisu zamjena lamele.Od onda to više nije taj kultivator.A takve " servise i servisere" treba kazneno gonit i pozatvarat.Ak neko zna dobrog servisera za Mutu nek veli.Jer nemam živaca za mudronje koji znaju samo lovu uzimati i pametovati a učinka nigdje.
 

Philby

Član
Tu od
21 Tra 2014
Poruka
530
Re: gorenje (struc) MUTA

To je poprilično jednostavan stroj tako da se većina stvari može odraditi kod kuće.
Uzmeš lijepo katalog dijelova u ruke, set ključeva i šarafaj. :)

Kakve probleme sad imaš, ne vuče kao prije ili...?
 

gordan1982

Član
Tu od
30 Sij 2013
Poruka
366
Re: gorenje (struc) MUTA

Philby,ali taj 186 bi trebao biti oko 9 ks,a ne kak ga po oglasniku prodaju pod 14 ks
 

Philby

Član
Tu od
21 Tra 2014
Poruka
530
Re: gorenje (struc) MUTA

Pa da, po snazi je tu negdje kao i ovaj ACME koji sam pomenuo u prethodnom postu (6,5 kW). Ako prirubnica paše poprilično sam siguran da bi mjenjač izdržao. Masa jeste dosta veća od LA300 koji je najčešći na muti, ali bi sigurno dobro došla jer je npr. sa kosilicom poprilično teška na ručkama.

Još uzeti model sa elektro startom, ubaciti mali akumulator u kutiju gdje ide pribor i ima da bude najjača muta u selu. :)
 

gordan1982

Član
Tu od
30 Sij 2013
Poruka
366
Re: gorenje (struc) MUTA

da,samo mi nije jasno zasto ih prodaju pod 14 ks,a kad mu prigovoris,onda pametuje da tako pise u papirima,a jos slika plocicu sa podacima...
 
E

el pibe

Guest
Re: gorenje (struc) MUTA

Ne vuče dobro,nema snage možda nije dobro narihtao kuplung.Ali mene više muči to što fučka kad se zagrije.Bojim se da nije negdje nešto napuklo,pa kad se to sve zagrije još više proradi.
 

Philby

Član
Tu od
21 Tra 2014
Poruka
530
Re: gorenje (struc) MUTA

Moguće da su lamele tek sad nalegle pa se poremetila tačka gdje "hvata". Mora razdvajati tek kad se poluga kuplunga stisne do kraja. Ako je podešena da ide na prvih 2-3 cm dotegni malo onaj šaraf na bužiru pa probaj opet.
 

sindbad

Član
Tu od
22 Kol 2012
Poruka
39
Slini mi pa i kapa na glavnoj dizni bingovog (kopija) karburatora na la 300 motoru. karburator je nov i radi bez greske osim sto kapa. dizna je ona bez o ringa sa bakrenom podloškom. Slini i malo na polugici čoka ali na to sam ionako navikao. Nisu to baš nešto riješili.

Kako ću to zadihtat?
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,723
Najbolje bi bilo da staviš original gumicu. Probaj stisnuti diznu bez bakrene podloške, ili namotaj malo teflona na diznu.:icon_scratch:
 

bubamarac

Član
Tu od
23 Tra 2012
Poruka
746
radi li netko medjuredno s mutom?ja dosad nisam,ali dogodine oću..dosad nisam redove dobro pravija na pravilan razmak i "pijani" su mi bili..vidija sam da se elegantno da suzit freza od mute,na 50-53,4cm..ako uspijem rješit redove "pod špag",i da budu pravilno razmaknuti,dobit će mi muta još funkcija..muči li koga od vas takav problem i kako ga rješit s mutom?u mene je rapid / pra muta (okrugli priključak)

zadnje vrime sam primjetija da mi je štipalica od kumpluga otežala..nisam slab čovik,imam jake šake i stisak ka klišta,ali mi ju je teško ponekad stisnit..moram se namistit u pravilan položaj da imam snage stisnit kumplug.prije nije bilo tako bija je mekši,lakše se stiska...
 
E

el pibe

Guest
Ja dosta koristim Mutu za međurednu obradu kukuruza.Preokrenem kotače ,skinu se dvije krajnje prirubnice sa noževima i vozi.Ponekad prođem i dva puta samo drugi puta namontiram na sredinu freze dvostruki plug(inovacija)i sa njim fino zagrnem umjetni gnoj i lagano zatrpa kukuruz da ostane više vlage u zemlji.I u slučaju obilnih oborina ostane odvodni kanal između redova i kukuruz je sretniji.Inače taj dvostruki plug koristim za sadnju krumpira,freza fino sitni zemlju a on odma razgrče zemlju obostrano.Na njemu imam regulator visine odnosno kakve kanale hoću imati.Puno je koristim za međurednu obradu.Ovo sa kuplungom sam riješio tako da sam odrezao onu pločicu (nosač ručke )pod laganim kutem.Privario sam ga i prilagodio sebi da imam dobar grip.Tako sam smanjio razmak, mene je mučilo imam premalu šaku pa sam morao uvijek hvatati nekako sa strane,znao bolit zglob ko sam đavo.Ali kod mene nije kuplung bio nikad tvrd,najviše sam intervenirao zbog kako velim nezgodnog gripa i naglog puštanja kuplunga.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,219
Misliš na nekaj ovak?
a37cba13a1a4845c059fe0d8b5ffd4b0.jpg


ovak:
gl_big_678_21_196-262-678_a50_1107_01.jpg


ili pak ovak:
slika-313580-2012-01-1326502241-default.jpg
 
E

el pibe

Guest
Ha,ha mješavina svega toga.Znači taj plug je namontiran točno na sredinu freze ali kad kažem freze mislim na priključak.Svaka freza ima onu središnju "motičicu" sa regulatorom visine.Ne znam kak se to stručno veli,kod nas to zovu krampač.Dakle on se skida na ona tri vijka M8 plus jedan na regulatoru i montira se NAPRAVA.Ja imam napravljen takav identičan nosač samo na kraju nije ta motičica nego je navaren dvostruki plug.Tako da odma u jednom prolazu radim dvije operacije frezam i odma radim kanal.Trebal bi to slikati pa bum postavio.:icon_thumright:
 

bubamarac

Član
Tu od
23 Tra 2012
Poruka
746
e tu sliku bi volija vidit..ja sam isto nešto slično navarija ali mi ne pravi kanal..samo se vidi trag sličan onom od crtala..morat ću nešto nadožuntat..

ostaje problem razmaka red od reda ako se i pojavi kanal kad nešto modificiram..

a baš taj razmak je jako bitan i volija bi da mi bude 100% točan,ako je to ikako moguće..za medjuredno..

ja sam za tu priliku pokuša napravit priključak za miju, kojim će se radit redovi i zagrtat sve šta se zagrće..sa 2 pluga..koliko će razmaci valjat i koliko će sve to bit uredno i po špagu,neznam..

vjerovatno ću svašta još probat,i svašta još ovako pisat..:icon_eyes:

p.s.,ja živim u gradu,ovim se bavim na hobi osnovama,i nisam odrasta na selu..
čisto da se zna da mi se ne smiju ljudi kad nešto bubnem...
samo sam ima komad zemlje koji je nekad leža zanemaren...
 
E

el pibe

Guest
Bit će slika.Freza mi je trenutačno na širokom podešenju.Ali kukuruz se već nazire pa bu uskoro trebalo kultivirati drač.Pa da stavim realne slike sa akcije a ne sa fikcije.Takve slike sa oglasnika teško će nekom biti od pomoći.Jedino preprodavačima.Isključivo govorim iz vlastitog iskustva a ne nešto što je neko reko ili kazao ili sam vidio na slovenskom forumu.Kod mene je taj krampač nekih dvadeset godina tak da znam o čemu govorim.Jer danas je svijet pun virtualnih majstora i vikipedijaša.Takve ja brzo prozrem.Nitko ne zna sve.Tako da se nemoj sramiti nikakvih pitanja u vezi kultivatora ,ima uvijek ljudi koji su voljni pomoći.
 

bubamarac

Član
Tu od
23 Tra 2012
Poruka
746
ok.slike čekam.:eek::

ja sam jučer svoju spiz_ija..freza sam u polju,i ima sam nešto starog goriva,i žaj mi bilo bacit ga,pa sam ga pomiša s novim i ulija u mutu..radilo je to uredno dok nisam naletija na malo jači korjen,di je loza vadjena,i zapea..kad se ugasila,nebi ju gospa sinjska više upalila..druga svićica,pusti da se oladi,,nalivaj goriva u cilindar,ma nikako..vuci,vuci,ka divljak,dobija sam upalu mišića,neće..
iskre ima ali mi je nekako tanja..možda i nije,dan je bija,možda sam se privarija..
bila je dosta puta da štuca,da oće,po jedan takt bi uvatila ali više ne..to se meni uvik tako dogadjalo kad bi se nasilno ugasila,jako bi teško palila..dok bi kod normalnog gašenja upalila na 1,ili 2 potezanja..većinom na jedno..
ali uvik sam ju uspjeva upalit ulivanjem goriva pod svićicu,pa više puta potežuć...
jučer neće..prominit ću gorivo pa ću vidit,oće li zayebavat..
jel u tebe dizelka,ili ova muka benzinska(la300)?
 

Najnoviji postovi

Na vrh