• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Gorenje (Štruc) MUTA

Philby

Član
Tu od
21 Tra 2014
Poruka
530
Ta koja nema svoj pogon mu je puna kapa, kardanska bi vjerovatno mogla malo veća.
Inače bi na malo lošijem terenu točkovi na mtk proklizali, a prikoličica stoji i ne mrda.

Ako nemaš uputstvo, jesi li pokušao da se obratiš fabrici? Poslati mail, valjda imaju dokumentaciju (uputstva, katalog dijelova) za mašine koje su proizvodili i prodavali.

Edit: Da, to bi trebalo biti vratilo koje se vrti srazmjerno brzini točkova (veća brzina->više obrtaja).

Poteznica mi djeluje kao ručni rad. Izuzetno kvalitetno i jaka za običnu, ali neupotrebljiva za kardansku.
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,718
Imaš tri poluge, vjerojatno ona lijevo je blokađo, desno napred brzine, desno nazad uključivanje donjeg vratlia.
 

vocarcg

Aktivni član
Tu od
3 Ožu 2015
Poruka
915
imao sam knjigu negdje ali se zagubila, cudno mi je brate da za traktor koji ima TOP motor bude tako mala prikolicica

evo je
a1o__b.gif


Imaš tri poluge, vjerojatno ona lijevo je blokađo, desno napred brzine, desno nazad uključivanje donjeg vratlia.

ona lijevo poluga je kad je povucem dolje sporo ide , a kad je naprijed ide brzo?? kad je blokada onda ukljucena?

nisam mnogo upucen u motokultivatore, vidim da sam na pravom mjestu! :Kiss:
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Philby

Član
Tu od
21 Tra 2014
Poruka
530
Koliko sam primjetio sa one zamućene sličice gdje se vidi šema brzina taj model je napravljen sa reduktorom da dobiju najbolje iz oba stara modela i univerzalnu mašinu.

Da nije blokada diferencijala preko sajle kao kvačilo? Sa sjenki se vidi da na upravljaču ima pet sali (gas, kvačilo, dvije za kočnice i peta bi trebala biti blokada kad zatreba).
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,718
E onda nije ta lijeva, bit će kako je Philby rekao preko sajle na desnoj ručki. Stavi jednu sliku da se vidi cijeli mtk.
 

vocarcg

Aktivni član
Tu od
3 Ožu 2015
Poruka
915
Koliko sam primjetio sa one zamućene sličice gdje se vidi šema brzina taj model je napravljen sa reduktorom da dobiju najbolje iz oba stara modela i univerzalnu mašinu.

Da nije blokada diferencijala preko sajle kao kvačilo? Sa sjenki se vidi da na upravljaču ima pet sali (gas, kvačilo, dvije za kočnice i peta bi trebala biti blokada kad zatreba).

Istina da na desnoj ručci ima nešto kao kvačilo, nikad mi nije bilo jasno zašto služi, mislio sam da je za rot. kosačicu...

Šlikacu ga čitavog naredni dan... Interesantno je kako niđe na net-u nema, ovog motokultivatora.. :s:
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,191
Napisal sam ti da je to jako rijetki model. Skoro kao prototip.


Ove tri poluge su:
Lijeva: Brzo-Rikverc-Sporo,
Desna: 1.-2. brzina.
Desno nazad: Uključivanje kardana za pogon freze.

Špera (blokada diferencijala) bi trebala biti na desnoj ručici (kao kuplung na lijevoj). Tak je bilo na starijem Maestralu.

Kaj se tiče gornjeg kardana (za koji pretpostavljamo da je za pogon prikolice), na Maestralu se on ne isključuje, već se taj kardan vrti kad god se MTK giba. Pretpostavljam da je i na ovom modelu tako.
To je lako provjeriti: na jednu stranu se vrti kad se MTK giba naprijed, a na drugu kad se giba unatrag, kad je ručica za donji kardan (za frezu) u uključenom i isključenom položaju.

Glede prikolice: ova prikolica, koju si pokazal, nije pogonska, i nosivosti je do 500kg.
Pogonska prikolica za Maestrala je identična kao za Labinprogres SS, osim same izvedbe kapčenja kardana na MTK. I nosivosti je oko tone.

Gdje si ti to kupil? Novo ili rabljeno?
 

vocarcg

Aktivni član
Tu od
3 Ožu 2015
Poruka
915
Hvala puno na sirokom objašnjenju... Traktor je kupljen u jednoj firmi u CG a inače je uvezen dir. iz Slovenije, kažu da je pravljena samo ta jedna serija, i da se nakon te nije pravio više ni jedan ovakav . "Tovarna Muta 400" .

Sa njom su došli priključci: Prikolica 500 kg nosivosti, Freza, Plugovi i Kosačica .

Par ljudi mi je reklo da je fabrika muta ovaj model napravila kao neki "prototip" , ali ne znam kome da vjerujem više... sve neke priče oko "lošeg" menjača... Ne znam.. ja već nekoh 10-tak godina od kad smo ga kupili normalno s njim freziram, nisam imao većih problema...

Inače je došao sa kurblom (paljenje) kasnije sam je makao i stavio remenicu kao i na svim mtk..

Ima to kandzasto kvacilo, ne znam sta znaci...

Kad prikopčam plugove i kad traktor ide malo dublje pocnu da koce lijevi pa desni tocak...

Šta mi savjetujete?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Philby

Član
Tu od
21 Tra 2014
Poruka
530
Ako već sa njom nemaš problema u prethodnih 10 godina, a vidi se da je očuvana, ja bi to zadržao tako kako jeste i nastavio koristiti sledećih 10-20 godina. :)

Normalno je da kad jedan točak izgubi kontakt sa podlogom i prokliže drugi staje, u tim situacijama možeš koristiti blokadu da oba vrte jednako i izvučeš se iz problema. Čim uhvati čvrsto tlo pustiš blokadu i radiš normalno, ako trebaš krivudati i skretati nemoj je uključivati jer se tad boriš sa mašinom koja se lako može prevrnuti.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,191
Kad ti se vrti jedan kotač, uključi šperu (blokadu diferencijala). Tada se brzine izjednače, a vuče više onaj kotač koji ima bolji grip (a do sada je stajal, a ovaj drugi se vrtil u prazno).
Stisni, dakle, desnu ručku i blokiraj ju onom zakačkom.
Na kraju reda ju isključi, da se lakše okreneš.
 

vocarcg

Aktivni član
Tu od
3 Ožu 2015
Poruka
915
aha ok brate, e sad me interesuje s obzirom da je ipak ovaj menjac veoma mali i sigurno da ne bi mogao da vuce teret npr. preko 1000 kg, zanima me da li bi na ovom motoru mog traktora mogao da se stavi menjac od ovog mtk:

motokultivator-labin-progres-14-ks-slika-25765965.jpg
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,718
Ako staviš mjenjač od ovoga, onda ti je motor preslab, tako da kardanska prikolica za ovaj mtk po mom mišljenju nije! Ako pak misliš prikolicu od Labina (ne odgovara) jer ona ima prihvat gore a vratilo dole, dok je kod tvog obrnuto. A ići sve to prerađivati, postavlja se pitanje omjera prijenosa. Bilže koncepcijski bi bila kardanska prikolica koja se koristi za određene modele većih kopačica, one imaju prihvat dole, vratilo gore (opet isti problem omjer prijenosa). Proleti u drugim temama je bilo riječi o tome, ali ni jedno konkrektno riješenje. Upitno je da li bi neko kemijanje dalo zadovoljavajuće rezultate ?:icon_rolleyes:
 

vocarcg

Aktivni član
Tu od
3 Ožu 2015
Poruka
915
ne znam kaj da radim... mada mislim da bi na ovaj moj lambordini motor mogao da ide menjac od labinprogresa... :icon_cry:
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,718
Zašto bi išao to raditi, ako ti takav - kakav je taj mtk funkcionira i radi prema svojim mogućnostima ?:(grin):
 

abarth

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2013
Poruka
2,427
Ja tu ne vidim nikakav problem,prodaš mutu i kupiš labinca sa prikolicom.
 

vocarcg

Aktivni član
Tu od
3 Ožu 2015
Poruka
915
Zašto bi išao to raditi, ako ti takav - kakav je taj mtk funkcionira i radi prema svojim mogućnostima ?:(grin):

jeste, ali kad ja ne mogu jednu veliku prikolicu :icon_wink::(
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,191
Ma me brini. Ako za Maestrala ide ovakva prikolica:
prikolica%20gnana.gif

ne vidim razloga zakaj i tvoj ne bi takvu mogel voziti.
Citiram:
S priključitvijo gnane prikolice dobimo pogon tudi na zadnja kolesa in tako omogočimo prevoz težjih bremen v klanec. Kot osnova služi stroj Maestral, katerega nadgradimo s sinhroniziranim pogonom. Maksimalen vertikalen nagib je 50%, horizontalen pa 20%.

NOSILNOST 750 kg
VELIKOST KESONA 200x150x28 cm
KOLESA 5.00x12 traktorski profil
ZAVORE bobnaste, z nožno blokado pri parkiranju
STRANICE hitro snemljive
MAX. NAGIB - VERTIKALNO 50%
MAX. NAGIB - HORIZONTALNO 20%
PRESTAVNO RAZMERJE DIFERENCIALA i=1:4,1
TEŽA 305 kg
 

abarth

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2013
Poruka
2,427
Ova prikolica je čista kopija prikolice od labina SS.U kombinaciji sa labincom sam jih vidio ali sa mutom nijedne.Ne može nijedna muta parirat labincu SS što se tiče 4x4 pogona pa i vuče prikolice.Veliki labinac kod vuče prikolice ima motor odspreda a kod mute je kontra.Imali smo mutu onu od prvih sa zelenom kao haubom i nikad više.Posle nje došo labinac SS-preporod-strojčina naspram mute.
 

gordan1982

Član
Tu od
30 Sij 2013
Poruka
366
Ja si nekak mislim da bi i na Muti motor trebal biti napred,a ne iza kolega Abarth. Tak je na mojoj Kosor-ici barem...
 

gordan1982

Član
Tu od
30 Sij 2013
Poruka
366
A i ako kolega govori o Muti 8 ks,a ti o Labinu 14 ks,onda nemres to dvoje ni priblizno usporedivati...
 

Najnoviji postovi

Na vrh