• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Gorenje (Štruc) MUTA

Korica

Novi član
Tu od
14 Tra 2015
Poruka
1
Bok svima.
Ja sam novi na forumu pa oprostite ako nešto slučajno zeznem.
Imam jedan problem sa svojom Mutom, pa molim ako mi netko može pomoći.
Nabavio sam ju kao polovnu (nemam nikakve upute za korištenje), a koristim je samo za frezanje. Do sada je bilo u redu, ali se zablesavila i freza se vrti samo u kontra smjeru.
Ima li tko ideju o čemu se radi?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,191
Na ovom je Forumu običaj najprije se predstaviti

A koji model? Kak se to dogodilo?
Koji je motor?

Da bi ti se moglo pomoći, moraš bolje opisati problem.
 

Zhaba

Član
Tu od
9 Stu 2014
Poruka
142
Pozdrav, opet ja sa svojim problemima, dosadan sam već sam sebi, a vjerojatno i ZJ-u (sori :(), ali nikako da riješim problem. Znači ponavljam, muta s Acme 10ks benzin motorom. Bila je kod mehaničara već nekoliko puta, i nikako da radi kak spada. Sad mi je već dosta davati svaki mjesec 100-200kn, pa me zanima kolko bi koštala generalka na njoj? Znači generalka motora i getribe(jer negdje curi hipenol)? Tak da znam da li se isplati popravljati (jer je inače super radila, motor dosta jak i sve), ili kupiti za nekih 4000kn novi motor?
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,717
Zašto bi rasturavao mjenjač ako samo curi hipenol, ako mjenjač radi kako spada samo vjerojatno neki semering ili brtva (provijeriti). Što se tiče motora ako je istrošen i ako mu je portebna obnova onda ga možeš raditi. Samo okvirno strojna obrada, brušenje radilice, obrada cilindra, ventili + vođice cca 500 kn. Za dijelove će ti neko drugi ko ima više iskustva sa tim motorima. :icon_e_smile:
 

Philby

Član
Tu od
21 Tra 2014
Poruka
530
Ako curi hipenol može samo na semerinzima osovine, semeringu priključnog vratila, čepu za ispuštanje ulja i međuploči do motora.
Vidiš kuda slini i mijenjaj semeringe/dihtunge.

A što se tiče motora, stvarno mi nije poznato koliko bi bila generalka. Sa originalnim dijelovima, mašinskom obradom, plaćanjem majstora koji bi radio mislim da je blizu cijeni novog motora (kineski dizeli su oko 350€, benzinci isto 300-400€).
Da se uradi kako treba acme će sigurno sahraniti dva kineska, samo upitan je kvalitet dijelova koji se sad mogu kupiti i isplativost cijelog poduhvata.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,191
Pitaj u Agrodomu u Zg koliko bi bila reparatura motora

Nekak čisto sumnjam da si ACMEja uspel poderati.
Da popravak košta i 1500kn, isplati ga se popraviti, iako sumnjam da bi bilo tak puno. Treba ti prije svega dobar majstor.
Za curenje su ti kolege već rekli.
 

Zhaba

Član
Tu od
9 Stu 2014
Poruka
142
Hvala za pomoć oko mjenjača!
Baš zbog toga što je Acme bi dao i 1500kn za generalku, jer mislim da idem kupovat novi motor u tom rangu trebao bi dati 3 puta više novaca. Ali vjerojatno je došlo vrijeme za generalku jer je radio već 30 godina odlično bez ikakvih većih popravaka. I još pitanje, imam još jedan Acme motor ADN37W dizel (navodno 14ks po papirima, ali sumnjam da je toliko, a i pročitao sam negdje da je to najjači serijski motor na muti), pa ako bi se išlo pripasavat, da li bi se dalo složiti sve bez preinaka, znači samo skinem ovog benzica i stavim dizel gore? Ili bi trebalo mijenjati nešto između motora i getribe?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,191
To to je 9ks.
Mora pasati bez preinaka , ak ima konus fi 23.
 

Zhaba

Član
Tu od
9 Stu 2014
Poruka
142
Tak sam i pročitao negdje (mislim da je pisalo 9 i pol), ali ovi "seoski" meštri veliju da je 14... :(: Hvala. :D:
 

Philby

Član
Tu od
21 Tra 2014
Poruka
530
Acme benzinac je 6 kW, a taj dizelaš 6.5 kW. Malo jači i teži dvadesetak kg.
 

davor333

Član
Tu od
13 Svi 2013
Poruka
30
Na kraju sam zamijenio sajlu kuplinga, međutim problem je i dalje tu. Sajlu sam skroz otpustio, razdvoji mi tek kad stisnem ručicu do kraja, tak da se ona polugica vrača bez problema, al i dalje sve stane kod opterečenja. Jedino sam još primjetio da kad radi u leru i stisnem kuplung kao da hoće ugasiti motor. Jel ima tko slike kakav je raspored lamela, mada mislim da tu nisam niš zeznuo, i dal lamele od starosti mogu izgubiti svojstva, jar kad sam ih na jesen skinuo i odnio u dučan da kupim nove rekao mi prodavač da su ko nove i da ih ne trebam mijenjati. Više nisam pametan..
Što da dalje provjerim?

Bok, samo da velim da je danas došla na red muta.. Kupio sam nove lamele, razlika u odnosu na stare ne sve tri zajedno ni puni 1 mm al očito je bio neki zamor materijala ili šta već, uglavnom sad radi kak treba. Skinuo sam i gornje poklopce getribe, druk lager i feder se čine u redu pa ih nisam ni dirao. Mada sam planirao zamijeniti i feder ako nove lamele ne pomognu, al za sad nrma potrebe. Test je bio kratki, cca 10 min frezanja, nadam se da će tako i ostati nakon dužeg rada...
 

bubamarac

Član
Tu od
23 Tra 2012
Poruka
746
Jel netko pokušao na Mutu univerzal, onu brže getribe s manjim kolima stavljati neki motor s 1800okretaja?
Jel to fizički moguće sastavit u učinkovitu i kvalitetnu cjelinu, s nekom flandjom ili tako čim?:icon_scratch:

Nedavno sam na alibabinim stranicama naletija na neke "kipore" sa 1800 okretaja i konusnim vratilom, pomislih da bi meni takav na mutu bija idealan!!

Dizelaš od 5 konja, a, sa redukcijom dobije duplo manje okretaja i 10 konja!!!

Moga bi si stavit ona veća kola od kosorice, i dobija bi puno bolji mtk.

Sadašnjeg benzinca koji je još skroz ok moga bi stavit na f620, koji mi je bez motora, i za njega bi taj benzinac bija ferarri.:(devil):
U biti sam za njega i gleda motor, ali ovako bi bile 2 muve jednim udarcem!!
 

Philby

Član
Tu od
21 Tra 2014
Poruka
530
Radi baštu pa bi mu trebala specijalka sa 30% sporijim mjenjačem uz 30% veće točkove.

bubamarac nećeš dobiti ništa sa sporijim motorom jer će se i freza vrtiti duplo sporije (kao kad LA300 voziš na pola gasa). Tebi jedino može pomoći zamjena pužnog para u mjenjaču da nađeš u oglasima sa neke rashodovane specijalke.
 
Na vrh