• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Gorenje (Štruc) MUTA

bubamarac

Član
Tu od
23 Tra 2012
Poruka
746
Pa jednostavno nemam kose da ju prodam kao kosilicu a za frezu je prebrza!!Dobija sam nešto sa autofelgama, manjim, ali još je prebrza.sa reduciranim motorom, bila bi skroz ok.
Lagano sxanje je šta je muti kumplug u ulju, a na slikama takvog kipora izlaz od bregaste je drugačiji nego izlaz od radilice, i može se flandja napravit, ali nema onog "prstena" na koji bi legla brtva, koji ima kod izlaza na radilici.
Tako da bi na flandji triba bit nekakav semering, za opciju s bregaste.

Radi baštu pa bi mu trebala specijalka sa 30% sporijim mjenjačem uz 30% veće točkove.

bubamarac nećeš dobiti ništa sa sporijim motorom jer će se i freza vrtiti duplo sporije (kao kad LA300 voziš na pola gasa). Tebi jedino može pomoći zamjena pužnog para u mjenjaču da nađeš u oglasima sa neke rashodovane specijalke.

Ko će to nać???
Ko bi to zaminija??
To bi još nekako i obavija ili ja ili neko drugi, ali ja neznam ni koje su dimenzije tih zupčanika, kakve sam sriće,prodali bi mi iste kakve imam..:icon_axe:

Shvatija sam te, šta si tija reć, uz duplo sporija kola bija bi mi duplo sporiji i kardan, pa bi dobit bila mala.

Ovako sam mislija elegantno rješit nekoliko stvari odjednom, jer mi je inače kupovat motor za f620..
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Philby

Član
Tu od
21 Tra 2014
Poruka
530
Ja bi na tvom mjestu f620 osposobio i koristio kao kopačicu za dublju pripremu (krompir), a mutu ostavio za pripremu do desetak cm za sve ostalo. Središ joj te čelične felge da ima veće proklizavanje i onda freza može stići da uradi posao.
 

bubamarac

Član
Tu od
23 Tra 2012
Poruka
746
I mene je to kopkalo da tako napravim, ima sam slične namjere.
Eto onda mi je crv proradio kad sam na onom kineskom alibabi vidija "kiporče" s pola djiri za nekih 200-300 dolara, pa skužija da on sa pola okretaja ima 10 konja umisto 5...
Inače, šema s felgama i proklizavanjem valja za malo mekše terene i za "iza kiše"..Kad je tvrdje, ili nije dugo frezano, zna freza šutat cili mtk naprid, pa skače ka jarac, ako felge nemaju dovoljno ripni.
Ako su ostavljene da proklizaju, onda proklizaju kad netriba..
Kolko love nje puno dat za par tih zupčanika i za koliko smatraš da bi ih ljudi prodali?
Volija bi zadržat baš ovu staru mutu, nije razvaljena, al nešto s njom moram rješit.A love i nije baš da imam.pozdrav.
 

gordan1982

Član
Tu od
30 Sij 2013
Poruka
366
Bubamarac,kak moze motor koji je 5 konja postat 10 konja,ako mu smanjis okretaje. Motor,ako je 5 konja,onda bude uvijek bio 5 konja...
 

gordan1982

Član
Tu od
30 Sij 2013
Poruka
366
A meni ste govorili da se ne isplati delati frezu za snijeg,a koje se sve kombinacije i preinake tu spominju...
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
Moze biti i od 5 ks da postane 10ks. Gledajuci sajtove nasih prodavaca je tako otprilike a ko se upeca upeca. Bitna je sifra motora koji se kupuje i svi kinezi su isti po tom pitanju i snaga se zna. Kome treba ispisacu ponovo ako treba
 

gordan1982

Član
Tu od
30 Sij 2013
Poruka
366
To je istina Vica,ali ako kupis 5 ks,nemres iz njega dobiti 10 ks,ako ga reduciras,i to neznam na koji nacin reduciras... Ja sam kupio Kipora Km 186 i taj je motor na 3600 okretaja 9 ks.
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
Ma znam Gordane neko se zezam zbog prodavaca jer po njima je snaga mnogo veca. Svaki motor od ovih ima dva varijeteta sa razlicitom zapreminom i snagom i obrtajima ali sve je to nesto mizerno u razlici snage. Drugi nacin za povecanje nepostoji ako je motor isti.Razlike su u duzini hoda radilice gde dobija neznatno vecu zapreminu i povecanog broja obrtaja sa 3000 na 3600rpmi razlike su za oko 0,5ks otprilike za fakticki isti tip motora.Duplo povecanje snage je nemoguce sem lazi prodavaca ili drugih
 

gordan1982

Član
Tu od
30 Sij 2013
Poruka
366
Upravo tako Vica. Tak sam ja,kad sam kupovao motor,gledao na Njuskalu i nasao u Bosni jednog koji prodaje Km178 pod 8 ks,a Km186 pod 14 ks. Kad sam ga upitao kak je to moguce,rekao je da su to takvi motori. Kad sam ga upitao zasto vara ljude,vise nije htio nista odgovarati.
 

bubamarac

Član
Tu od
23 Tra 2012
Poruka
746
Pogrešno se izrazih:(giggle):
Imao bi duplo manje okretaja izlazne osovine, a "gurala bi duplo jače",(moment), minus nešto gubitaka redukcije.
Još me ta ideja drži, jer muta ima dosta brz kardan, 900 i nešto okretaja, pa bi duplo sporiji kardan bija opet na nekih 400-450 okretaja, a freza bi bila duplo sporija.
Ma neznam, vidiću još.
Možda ipak osposobim hondu za dublja frezanja, pa ova ostane kakva god je.
Ipak bezveze mi je jer može radit samo na minimumu, i tad je kako-tako..
Kad joj dam gas, može malo.Veći gas- lošiji rezultat !!
Srića motor joj još valja i na minimumu radi relativno dobro.
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
Kad ja napravim moju skalameriju sa Kiporom ima da sahranim sve Mute
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,191
Bubamarac, nemreš nikaj s tim kinezom, jer mu izlazna osovina nije na mjestu radilice, već na bregasoj osovini. Paše na Hondu, koja ima remenicu za izlaz.
 
Posljednje uređivanje:

vocarcg

Aktivni član
Tu od
3 Ožu 2015
Poruka
915
Točkovi "koče"

Prije dva dana sam "frezirao" bastu, i desava mi se da mi tokom rada koci 1 pa 2 tocak... To mi se nije desavalo cesto, sem po nekad kada otvaram kanale.

O cemu se radi znali neko?
 

Philby

Član
Tu od
21 Tra 2014
Poruka
530
Zapravo ti jedan prokliže, i sva snaga ode na njega, a onaj drugi ostane u mjestu.
Ako ti to pravi problem fok ideš ravno koristi blokadu diferencijala i oba će se cijelo vrijeme vrtiti jednakom brzinom.
 
E

el pibe

Guest
Vidim da hoćete i volite svašta pripasivati:icon_lol:probajte staviti na Mutu mašinu od ČZ 250cc za motocross:(y):To je bolje od bilo kojeg kineza na tržištu.Ovo su stare provjerene mašine i nemaju cijenu a pokopaju cijeli kontejner mašina iz Kine.I imate unikat "Čezmutu".
 

vocarcg

Aktivni član
Tu od
3 Ožu 2015
Poruka
915
Zapravo ti jedan prokliže, i sva snaga ode na njega, a onaj drugi ostane u mjestu.
Ako ti to pravi problem fok ideš ravno koristi blokadu diferencijala i oba će se cijelo vrijeme vrtiti jednakom brzinom.

Zanima me da li ta blokada steti menjacu, da li moze da napravi neki problem?
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,640
Re: Točkovi "koče"

Prije dva dana sam "frezirao" bastu, i desava mi se da mi tokom rada koci 1 pa 2 tocak... To mi se nije desavalo cesto, sem po nekad kada otvaram kanale.

O cemu se radi znali neko?
jel koči pa klizi po zemlji ili samo nema pogona na njemu pa kontra kotač proklizava ?
 

vocarcg

Aktivni član
Tu od
3 Ožu 2015
Poruka
915
Re: Točkovi "koče"

kao da desni zakoci, pa onda lijevi i obratno, a desi se da prokliza... :(mm):
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,191
Špera nemre naškoditi ni mjenjaču ni diferencijalu, pa ju koristi kad god trebaš. Jedino se ne uključuje kad se jedan kotač vrti, već se treba uključiti prije toga.

Čak i ako ju uključiš, događalo ti se bude da se "ziba", pa se naizmjence vrte malo jedan, malo drugi kotač, za okoliko koliko kandža špere ima lufta (najčešće kad je zemlja tvrda za frezanje, pa freza ljulja bočno MTK, pri ulasku svakog noža u zemlju).
Ja si tad pomognem kočenjem jednog kotača.
Kad
 

vocarcg

Aktivni član
Tu od
3 Ožu 2015
Poruka
915
Jeste prvo jedan pa drugi...
 
Posljednje uređivanje od moderatora:
Na vrh