• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Gorenje (Štruc) MUTA

bubamarac

Član
Tu od
23 Tra 2012
Poruka
746
koliko je uputno koristit start sprej za upalit mutu?kad upali jednom i mrvu se zagrije,pali na zub.samo za prvo paljenje je teška.sad kad ju gasim zatvorim gorivo pa se sama ugasi.idući put pustim gorivo,potegnem jednom da podtlak napuni čašicu goriva,odvidam leptir maticu,dignem filter od zraka,špricnem malo start spreja i stegnem filter.ćok stavim na 45 stupnjeva,napola,i potegnem 2-3 puta.muta kašlje,napravi po par taktova,i iz 3-4 puta upali..nakon 10 sekundi nemirnog rada otvaram ćok.za minutu se malo ugrije tad šaltam i to je to.tako je bilo zadnji put.bez start spreja koji put više triba potezat..tako je na +20 stupnjeva.kako će bit nazimu,vidit ćemo..neću valjda tribat vatru ispod njega palit :D
 

bubamarac

Član
Tu od
23 Tra 2012
Poruka
746
Taj motor moze imati zapis i od popa i od hodze ,i on opet nevalja.

Dok radi radi .,Cim pocne zajeb... stavljaj dizel i izađe te jeftiniji popravak.
dobro.zasad freže.ne izgleda tako da je u lošu stanju,sad kad sam ga mrvu uštelovao,radi ok,ali kad upali.a paljenje je malo teže,samo prvi put.vidit ćemo kako će se ponašat.nebi ga volija ureć,sad kad sam investirao novo ulje u mašinu i getribu.:mrgreen:
 

tomo420

Član
Tu od
20 Sij 2011
Poruka
710
Za nijedan motor nije zdrav start sprej pa ni za ovaj....izbjegavaj ga što više
 

bubamarac

Član
Tu od
23 Tra 2012
Poruka
746
samo meni ova muta preplitko freže..danas sam isfreza opet sve šta sam i prije.mirija sam ima 600m2..zna li netko oću šta dobit ako skinem onaj komad željeza medju nožima s kojim bi se tribala štelovat dubina frezanja?meni su nekako mala kola na ovoj muti.s onima većima bi freze pod drugačijim kutem vatale zemlju i moga bi vjerovatno dublje frezat..sad je to nekih 10-12 cm..
jel puno ovom motoru 3-4 sata frezanja?
300m je bilo ono od ledine (treći put frezano,svaki put iza kiše)a 300 je bilo orano prije,skakavcem od 8 konja dizelom,duboko(to sam mutom 2 puta pofreza)..ni na jednom dijelu nije dublje od otprilike 10-13cm..
 

tomo420

Član
Tu od
20 Sij 2011
Poruka
710
samo meni ova muta preplitko freže..danas sam isfreza opet sve šta sam i prije.mirija sam ima 600m2..zna li netko oću šta dobit ako skinem onaj komad željeza medju nožima s kojim bi se tribala štelovat dubina frezanja?meni su nekako mala kola na ovoj muti.s onima većima bi freze pod drugačijim kutem vatale zemlju i moga bi vjerovatno dublje frezat..sad je to nekih 10-12 cm..
jel puno ovom motoru 3-4 sata frezanja?
300m je bilo ono od ledine (treći put frezano,svaki put iza kiše)a 300 je bilo orano prije,skakavcem od 8 konja dizelom,duboko(to sam mutom 2 puta pofreza)..ni na jednom dijelu nije dublje od otprilike 10-13cm..

puno mu je itekako jer imaju jako slabo hlađenje,kod mene je takav način rada doveo do praktički taljenja samog bloka motora i onda je zabilo sjedišta ventila u njega te više motor nije radio kako treba. morao sam dati raditi nova sjedišta ventila (veća)produžiti ventile malo,nove vodilice ventila.....i opet isto čim bi se zagrijao ponovo problemi...tada smo kupili novi motor ali smo ga zbilja štedjeli (pola sata rada,pola sata odmora) i s takvim sam ga očuvanim motorom i prodao.
Što se tiče skidanja graničnika na frezi,dobit ćeš još malo na dubini sigurno,ali uzmi u obzir dužinu noža,ne možeš očekivat dubinu frezanja 30 cm ako su noževi 15,zar ne? A što se tiče benzina i par kapi, od toga mu neće biti ništa,samo što ima za***ancije dok skineš svijećicu pa je vratiš nazad...najbolje bi bilo kad bi on htio sam od sebe.
I svijećicu stavi sam čim većom toplinskom vrijednosti....one od 65 probijaju ko od šale,meni su znale izdržati čak jedno paljenje,i nakon toga nema šanse više
 
Posljednje uređivanje:

bubamarac

Član
Tu od
23 Tra 2012
Poruka
746
prošli put sam osjetija par momenata gubitak snage,izbacija sam ga iz brzine,stavija na minimum,20-30 sekundi,i ponovo ubacija u brzinu i da ore,i ponovo diga gas na trećinu,i ponovo je ima jednako snage,orat.mislija sam da mi je nešto momentalno začepilo diznu,ali sam dalje zaora samo 20 sekundi,vidija da ore,i onda isšalta frezu,i na minimumu vozija 200m do kućice..za svaki slučaj..
dakle ne orat više od ure u komadu??nekako se meni nije baš činilo da je freza puno ugrijana..taka bi na moment rebra,i stavija ruku blizu da puše zrak na nju,činilo se ugrijano,ali ne nešto strašno..samo šta ja neznam vjerovatno prepoznat koliko je ugrijana..po ure radit pa po sidit,mi se čini radikalno!!!šta da radim po sata,svako po sata:rolleyess:
dat ću joj 15 min,svakih po sata do 45 min,i nek joj bude dosta..
probat ću joj skinit onaj komad po sredini freze da dublje freza..da ju,po zemlji vodi kućište freze a ne ona vodilica..moram još vidit oće li se dat odblokirat klapna bez da ju moram grijat,jer sad klapna stoji u zraku,iskrivljena,a ja bi volija da se slobodno vuče po zemlji.. do sada je ta lama ispod freza bila non stop u zemlji,i kad bi negdi zaora dublje,(di je bilo zapaljeno,bilo je meko),upala bi freza ali bi onda onaj okrugli dio isprid sebe gura dio zemlje,koji nebi upada pod freze nego bi ga traktor gura izmedju traktora i freze..neznam jel me kužiš,pošto sam opet zamrsija tekst..
opet sam nekako dojma da bi s većim kolima moga puno više ukopat freze..
evo slika da me lakše skužiš..
 

bubamarac

Član
Tu od
23 Tra 2012
Poruka
746
slika-348861-2012-04-1335533706-default.jpg

jel se tebi onaj zeleni poklopac pokretao cili,ili se micala samo klapna nazad?u mene je sve fiksno jer se osovina na kojoj je klapna zapekla..
po slici,s većim kolima taman kut pod kojim freza stoji,garantira veću dubinu..problem onda ostaje brzina kretanja freze koja je po meni dlaku veća nego šta bi tribala bit,a većim kolima će bit još veća..vidit ću šta ću dobit skidanjem te lame pa ću još vidit šta ću..teoretski ako su noži 15cm,a čini mi se da su i cenat dva duži,freza bi tribala frezat 15cm..toliko bi bilo prihvatljivo,iako bi volija da freže 17-18..10 mi se čini malo!!
 
Posljednje uređivanje:

tomo420

Član
Tu od
20 Sij 2011
Poruka
710
da ovaj poklopac iza ili kako je ti zoveš klapna mora se pomicati jer ona zaravnava zemlju da bude lijepo ravno kad pofrezaš, a što se tiče nožena samo sam rekao otprilike mjeru, nebi znao točno koliko su dugački,ali nisam čini mi se ni previše fulao.
Najveću dubinu koju ćes moći dobiti je ona kad ti reduktor bude skroz na zemlji, mada po meni i tih 15 cm je dovoljno,neznam što ti igra ulogu još tih 2,3 cm-
Što se tiče tih gubitaka snage vjerovatno ih osjećaš kad dođeš na kakav nagib jer je loša izvedba karburatora glavni krivac za to
 

beba

Član
Tu od
18 Lip 2011
Poruka
76
samo meni ova muta preplitko freže..danas sam isfreza opet sve šta sam i prije.mirija sam ima 600m2..zna li netko oću šta dobit ako skinem onaj komad željeza medju nožima s kojim bi se tribala štelovat dubina frezanja?meni su nekako mala kola na ovoj muti.s onima većima bi freze pod drugačijim kutem vatale zemlju i moga bi vjerovatno dublje frezat..sad je to nekih 10-12 cm..
jel puno ovom motoru 3-4 sata frezanja?
300m je bilo ono od ledine (treći put frezano,svaki put iza kiše)a 300 je bilo orano prije,skakavcem od 8 konja dizelom,duboko(to sam mutom 2 puta pofreza)..ni na jednom dijelu nije dublje od otprilike 10-13cm..

Frezati oranu parcelu to je ok, al frezat ledinu :shock: sa frezom od 7ks pa i da je od 14ks nema logike
 

bubamarac

Član
Tu od
23 Tra 2012
Poruka
746
Frezati oranu parcelu to je ok, al frezat ledinu :shock: sa frezom od 7ks pa i da je od 14ks nema logike

nije više ledina:D
pofrezana je 3 puta..sva tri iza kiše..zemlja je pjeskovita,nije blatnjava ni kad je mokra,pa se da.samo dubinom nisam zadovoljan.sad je desetak cm,a to nije dosta.da posadim krumpir,nema di narast,upra bi o tvrdo..da zaore 15cm koje kolega spominje,nebi tražija dublje..e sad jel se s tim nemože dublje ili ja neznam kako,ostaje da se vidi:mrgreen:
svaki put kad sam freza ledinu frezalo je bez problema,na minimumu,samo bi ponekad malo pa broj okretaja,a nekad bi se i ugasija..na samo 1500-2000 okretaja gazi sve pred sobom..e sad da je ta ledina bila suva i tvrda,i da je bila drugačija zemlja,ovakva kakva mi je kraj kuće,to bi istina,bija lom..al tada bi vjerovatno isfreza traku od 2-3 metra baš za eto nešto badnit i čeka bolji standard i plug..
 

beba

Član
Tu od
18 Lip 2011
Poruka
76
nije više ledina:D
pofrezana je 3 puta..sva tri iza kiše..zemlja je pjeskovita,nije blatnjava ni kad je mokra,pa se da.samo dubinom nisam zadovoljan.sad je desetak cm,a to nije dosta.da posadim krumpir,nema di narast,upra bi o tvrdo..da zaore 15cm koje kolega spominje,nebi tražija dublje..e sad jel se s tim nemože dublje ili ja neznam kako,ostaje da se vidi:mrgreen:
svaki put kad sam freza ledinu frezalo je bez problema,na minimumu,samo bi ponekad malo pa broj okretaja,a nekad bi se i ugasija..na samo 1500-2000 okretaja gazi sve pred sobom..e sad da je ta ledina bila suva i tvrda,i da je bila drugačija zemlja,ovakva kakva mi je kraj kuće,to bi istina,bija lom..al tada bi vjerovatno isfreza traku od 2-3 metra baš za eto nešto badnit i čeka bolji standard i plug..

Neznam sta da ti kazem eto ispade da moze :) , kod mene je takva zemlja i ima pomalo kamena tako da je nezamislivo frezat ledinu vec oranicu ide. A sto se tiče sadnje krompira nema krompira bez pluga i dubine min 20cm. Mozes ti posaditi i u tu zemlju al ne očekuj puno, ako nista imaćeš sjemenske dovoljno za iduću godinu :):)
 

bubamarac

Član
Tu od
23 Tra 2012
Poruka
746
Neznam sta da ti kazem eto ispade da moze :) , kod mene je takva zemlja i ima pomalo kamena tako da je nezamislivo frezat ledinu vec oranicu ide. A sto se tiče sadnje krompira nema krompira bez pluga i dubine min 20cm. Mozes ti posaditi i u tu zemlju al ne očekuj puno, ako nista imaćeš sjemenske dovoljno za iduću godinu :):)
neću sad ništa..mislija sam to držet pofrezano,i pofrezat još jednom za misec-dva,pa ću najesen vidit..ako korov masovnije pocrka od sunca,možda šta na jesen,mada malo vjerovatno..vjerovatnije da će to bit "na prazno"pofrezano jedno 3 puta,pa da će se na proliće šta sadit..to je bila ledina triba se korov isčistit..vidit ću sve kako će korov ovo lito reagirat..ako bude udara nanovo,neda mi se toliku površinu puno puta ručno okopavat..frezat ćemo dok korov ne posustane..ako se ne bude dalo dublje frezat,sadit ćemo plitke kulture..:weedman:
 

bubamarac

Član
Tu od
23 Tra 2012
Poruka
746
evo skidoh danas ono ralo sa freze..sad freže dublje..dubina je zadovoljavajuća,izmedju 14 i 18cm,po mojoj procjeni..to je ok.. sad je problemčić,šta moja muta nema snage za frezanje imalo tvrdje zemlje bez onog rala..ralo je frezu držalo na nekakvoj visini i ona se nije dala pritisnit put zemlje jer bi ralo uprlo o tvrdo,a freze su vatale malo..pa malo po malo došlo bi do toga da se traktor nagne da smo ralo upire a freze više ne vataju..sad nema rala,pustim frezu da freza i ona ide dublje..kad je meko..tamo di je već frezano skakavcem,prije po godine na dublje..
ove djelove di nije frezano 2 godine,ili di nije već 20 godina,nemože..nema snage,skakuće i oće se ugasit..pa sam doša na vaše..:prayer:
nema veze sad znam da korov mogu prefrezat i sa ledine na oko 5-7cm,a s ralom..kad se ralo stavi iza freza,ima snage dovoljno da bez problema i ledinu gricka..samo neće duboko..a kad ju pustim dublje bez rala da mora biit meko...eto,možda moja "dizertacja" nekom pomogne..:mrgreen:
 

tomo420

Član
Tu od
20 Sij 2011
Poruka
710
evo skidoh danas ono ralo sa freze..sad freže dublje..dubina je zadovoljavajuća,izmedju 14 i 18cm,po mojoj procjeni..to je ok.. sad je problemčić,šta moja muta nema snage za frezanje imalo tvrdje zemlje bez onog rala..ralo je frezu držalo na nekakvoj visini i ona se nije dala pritisnit put zemlje jer bi ralo uprlo o tvrdo,a freze su vatale malo..pa malo po malo došlo bi do toga da se traktor nagne da smo ralo upire a freze više ne vataju..sad nema rala,pustim frezu da freza i ona ide dublje..kad je meko..tamo di je već frezano skakavcem,prije po godine na dublje..
ove djelove di nije frezano 2 godine,ili di nije već 20 godina,nemože..nema snage,skakuće i oće se ugasit..pa sam doša na vaše..:prayer:
nema veze sad znam da korov mogu prefrezat i sa ledine na oko 5-7cm,a s ralom..kad se ralo stavi iza freza,ima snage dovoljno da bez problema i ledinu gricka..samo neće duboko..a kad ju pustim dublje bez rala da mora biit meko...eto,možda moja "dizertacja" nekom pomogne..:mrgreen:

ne možeš očekivati čuda od strojčeka koji ima samo 8 konja.....na takvoj dubini frezanja se muči i puno jači tomo vinković.....radije prođi više puta nego ga mučiti previše...jer će na kraju doć do toga da će on dat svoje a trava će rasti..i rasti...i rasti:madmana:
 

bubamarac

Član
Tu od
23 Tra 2012
Poruka
746
ne možeš očekivati čuda od strojčeka koji ima samo 8 konja.....na takvoj dubini frezanja se muči i puno jači tomo vinković.....radije prođi više puta nego ga mučiti previše...jer će na kraju doć do toga da će on dat svoje a trava će rasti..i rasti...i rasti:madmana:
kad se bolje osušilo frezao je normalno i bez rala..15tak cm..
 

sindbad

Član
Tu od
22 Kol 2012
Poruka
39
Gorenje Muta priručnik

Ima li netko možda priručnik za Mutu universal ili specijal?
 

sindbad

Član
Tu od
22 Kol 2012
Poruka
39
Jel ovo Universal ili Specijal? Kotači su 8 cola znači trebao bi biti Universal ali ne znam jesu li original ili su naknadno stavljani.
 

Prilozi

  • Muta.jpg
    Muta.jpg
    33.1 KB · Pregleda: 6,559
  • Muta1.jpg
    Muta1.jpg
    24 KB · Pregleda: 2,275

sindbad

Član
Tu od
22 Kol 2012
Poruka
39
Jel ovo Universal ili Specijal? Kotači su 8 cola znači trebao bi biti Universal ali ne znam jesu li original ili su naknadno stavljani.


Kosio sam i uvidio da je jedan zub i prsti puknuti pa malo zapinje. Na strižnoj kosi. Ima li toga negdje? Kako se rastavlja?

Još mi kapa na onom mesinganom ventilu od rezervara do karburatora benzin. Ima li toga ili ima neka gumica ili?

Jel se ulje ispušta s desne strane šaraf ispod onog gdje se toči 20-tica?

Gdje se ispušta i mijenja ulje u mjenjaču?
 

tomo420

Član
Tu od
20 Sij 2011
Poruka
710
Kosio sam i uvidio da je jedan zub i prsti puknuti pa malo zapinje. Na strižnoj kosi. Ima li toga negdje? Kako se rastavlja?

Još mi kapa na onom mesinganom ventilu od rezervara do karburatora benzin. Ima li toga ili ima neka gumica ili?

Jel se ulje ispušta s desne strane šaraf ispod onog gdje se toči 20-tica?

Gdje se ispušta i mijenja ulje u mjenjaču?

Ulje iz motora možeš ispuštati na bilo kojem od ona dva čepa,što se tiče goriva ako misliš na slavinu na kojoj se otvara gorivo to je kao dobar dan kod njih....i meni je tako isto kapalo. Imaš ovdje za naručiti rezervnu:
http://www.chbcesi.com/proizvod.asp?glavna=agro&id_kat=38&id=383

Noževi na kosi su zanitani a imaš ih za kupiti ovdje:
http://www.trgo-agencija.hr/detalji...c1a9ef95e600792.noz-kose-imt-gramip-muta.aspx

A što se tiče ulja u mjenjaču to sam već zaboravio gdje se točno ispušta ali morao bi biti čep negdje dolje...a dolijeva se na rupi u kojoj je šipka za kontrolu ulja koja se nalazi sa desne strane ispred ručki
 

Najnoviji postovi

Na vrh