• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Gorenje (Štruc) MUTA

bubamarac

Član
Tu od
23 Tra 2012
Poruka
746
muhaničar car si ove hevte:prayer:

evo kod mene na jugu Švedske snijeg zavalio na Advente dječurlija vesela, vatromet, milina jedna gledati, ali ne zadugo, -5 je...

uglavnom nakon bjesomučne potrage za pogonom i kosom za mutu kosor našao sam neke varijante (ponude su išle od 500 eura u mariboru, do 100eura za neku letvu bez ičega u doboju)
izgleda da sam napravio dogovor sa čovjekom u okolici Varaždina, normalan čovjek, normalna cijena, ostaje još da to nekako pošaljemo u Bosnu

ako neko ima razuman prijedlog na liniji Varaždin - Sarajevo, bilo bi - bogac.

stvarno mislim nekada, da mi balkanci nismo takvi petljanci, lažovi, prevaranti, ne bi bilo ni u pola zanimljivo, nedavno mi je dhl tražio 320 eura za banana paket 20kg od Zagreba do Sarajeva:rolleyess:

za dizel motor 10ks sam pitao po tvojoj preporuci, vele mi, cca 600 eura za Kipor, ok, vidjećemo to još

u stvari, je li normalno staviti taj 10ks dizel na Mutu Kosor/Maestral?
a onda mi je još neko usput potavio novi problem:
pogon kose, njihajući ili onaj sa kockom, kako se već zove, ..bem li ga,

a pitanja će garant biti još cijelo more, dok ja u ovu moju bosansku ne utuvim svaku caku oko te magije, a bosanska ko bosanska, šta ćeš:idea:

pozdrav forumašima
nisam te pratija..ako ti je la300 još u životu ali ti zadaje muke,ja sam svog uštima sam..toliiko da na +15,upali iz 1,2,možda 3 poteza..da ga ne ureknem..:twisted:

http://www.scribd.com/doc/44343098/D-Simonovic-Motokultivatori

prouči na ovom linku,koliko ti mora bit "vodostaj" benzina,u čašici..to je jako bitno,za taj motor..negdi sam na prijašnjim stranicama vidija da ti je svićca crna,a to je višak goriva..kako virujem da nisi stavlja veće dizne ili neke takve kemije radija,moraš u filter zraka ulit rijetkog ulja do sinjala..provjerit jel ti plovak zatvara,i koliki ti je vodostaj,na koliko zatvori..mora bit nekih 10tak mm od vrha plovka,neznam sad točno..pošto hod klipa doli/podtlak vuče gorivo iz karburatora koji je dosta daleko od cilindra,i još ima ono kolino,dobro naštelaj da plovak zatvori na točnoj visini goriva..ja sam ugradija prozirni filter goriva izmedju rezervoara,(koji uredno zahrdja),i karburatora..boja svićice ti triba bit smedja,onako kao čokolada možda mrvu svijetlija..ako je i crna nebi tribala bit mokra,nego suva..ako ti je struja ok,i baca urednu iskru motor će ti paliti,ako nije baš promaja..eto nadam se da sam ti pomoga..
 

Golum

Novi član
Tu od
6 Lis 2012
Poruka
28
motor je još u životu, ali ne zadaje mi nikakve muke, a bogme i neće, čitajući tuđe muke ja sam odlučio da ga odmah otpišem i da kupim dizel, pa ovdje pitam ljude koji znaju bolje, koji dizel i ostale kvake oko toga,

-koja snaga
-koja težina
-koji presjek osovine
-koja marka i koja cijena

za Mutu Kosor/Maestral

ipak, tvoj savjet je poučan i vjerovatno će nekome dobro doći
 

bubamarac

Član
Tu od
23 Tra 2012
Poruka
746
motor je još u životu, ali ne zadaje mi nikakve muke, a bogme i neće, čitajući tuđe muke ja sam odlučio da ga odmah otpišem i da kupim dizel, pa ovdje pitam ljude koji znaju bolje, koji dizel i ostale kvake oko toga,

-koja snaga
-koja težina
-koji presjek osovine
-koja marka i koja cijena

za Mutu Kosor/Maestral

ipak, tvoj savjet je poučan i vjerovatno će nekome dobro doći
da.manje zayebava..ali je DOKAZANO da dizel uzrokuje rak..pa se nadam da nećeš dovoljno frezat da te baš ta freza košta toga..aj živija:partyman:
 

mrga

Dobro znana faca
Tu od
8 Pro 2010
Poruka
1,755
Pozdrav,

Od nedugo posjedujem Mutu special s rotacijskim malčerom, frezom za snijeg i ralicom. recite mi priključak rotacijski plug, vrijedi li to išta?

Naime, višak su mi freza za snijeg i ralica, a nedugo me zvao neki tip iz oglasnika gdje je oglašeno da bi mi dao za frezu za snijeg svoj rotacijski plug. Pronašao sam na netu kak to izgleda, to je u biti za oranje/frezanje brazdi (valjda).

E da, čovjek je prije mene maknul LA300 i stavio Lombardini IM350, motor je star dvije godine i ide ko singer.
 

Golum

Novi član
Tu od
6 Lis 2012
Poruka
28
Zar nije nitko radio s tim rotacijskim plugom u životu?


Nisam radio sa tim čudom, ali koliko sam čuo od drugih, taj plug je previše lagan, više atraktivan nego funkcionalan, pogodan za vrt koji je već obrađen i nije baš pouzdana alatka.

Eto, pošto si nestrpljiv, dok se ne pojave veći znalci koji su bezbeli zauzeti praznovanjem, oni će već, čim odmamuraju da, nadam se, razvale problem do krajnjih područja znanosti vezane za navedeni fenomen. :rolleyess:
 

tomo420

Član
Tu od
20 Sij 2011
Poruka
710
[YT]http://www.youtube.com/watch?v=WvwjSf9Xd8s[/YT]

Bio je negdje video i sa original mutinim roto plugom ali nemogu ga nikako naći....
 

mrga

Dobro znana faca
Tu od
8 Pro 2010
Poruka
1,755
Pozdrav!

Imam jedno pitanje vezano za mutu special. Naime, jučer sam malo radio s njom i odjednom mi kvačilo više ne odvaja. Da li ima netko možda knjigu u pdf-u za taj stroj da vidim što u nutra ima? možda sliku rastvorenog tog dijela?

Štelao sam sajlu, ali i kad je poštelana do kraja ne odvaja. Muta je pretrpjela vibracije vožnje na auto prikolici i od onda ne odvaja. ima li netko ideju što bi to moglo biti? čeka me zamjena lamele, potisnog ležaja itd? ili mi se nekaj raspalo?

specijalka je muta s okruglim priključkom normalno joj je da ima ručke iznad motora, ima tri brzine naprijed i jednu u rikverc, te uključenje kardana. e da i nema diferencijal, oba vuku stalno

Getriba je ista kao ova:

http://www.avto.net/_TOVORNA/ad.asp?ID=6820789
 
Posljednje uređivanje:

tomo420

Član
Tu od
20 Sij 2011
Poruka
710
iskreno kuplung u 20 godina koliko smo je imali nikad nije bio diran...kakva je situacija s uljem? ima ga dosta?
 

Matija24

Novi član
Tu od
8 Sij 2013
Poruka
7
tere_zpse0891525.jpg


Ovo zaokruzeno je potisni ležaj, ako se raspao ručica kuplunga bi ti propala tj. imala prazan hod. . . najbolje da odšarafiš 4 matice i vidis sta se događa... prije svega provjeri ulje u mjenjaču jer su lamela u ulju...

Moja iskustva sa mutom i LA300, u principu super stroj ali nije predviđena za vuču velikog tereta ni pluga osim rotacionog (mislm da se za nju ne prodaje orginal "obican" plug nego samo rotacioni, ja Imam pripasan plug od goldonia/labin), rotacioni plug je nespretan i ne radi ni slicno kao sto radi klasičan plug (npr. kod oranja vinograda rotacioni plug=0) imao sam 2-3 puta kvar na getribi, raspadne se lager na malom pužu i to svaki puta kod oranja sa velikim željeznim kotačima. Motor se jednom razletio tj. klipnjača je probila blok pa sam stavio drugi motor. Motor pali uvijek iz prve, ugrađeno je tranzistorko paljenje.

Ne znam kako vi palite svoje LA300 motore ali ja palim samo na jedan nacin inace ga ni bog isus ne upali, povučem čok do kraja povucem spagu i odmah nakon povucene spage vracam čok (treba bit brz):D
 

tomo420

Član
Tu od
20 Sij 2011
Poruka
710
Dobro je ako prime taj prvi put nakon povlačenja čoka...inače je ova solucija bog isus i rušenje svih ostalih svetaca....recimo ovako:

[YT]http://www.youtube.com/watch?v=1cGxMDDlT-M[/YT]
 

mrga

Dobro znana faca
Tu od
8 Pro 2010
Poruka
1,755
Hvala Matija na slikama, probati ću to otvoriti, probal budem angažirati tasta koji je mehaničar iako ne volim, slađe mi je kad sam kopam. Ulja je bilo ispod minimuma, možda je zapeklo?

Dolio sam ulja, ali je hladno i neznam da li će reagirati... znam da je kuplung lamelni kao kod tomosa apn 6 slično....

No danas otvaram da vidim što se dogodilo... propal kuplung nije, čak je i dost tvrdi, naštelal sam sajlu do kraja tak da stisnem do pol ručku i dalje nejde (normalno ne silim), ali opet ne odvaja...

No probal bum otvoriti i to bi bilo to...

Čuj ja imam motor Lombardini IM 350, dam mu čok i pali na zub, stvarno nema problema, motor je star 2 godine, bivši vlasnik kad je skinul motor LA300 onda ga je hitil pod brijeg i zdrobil s batom pa na otpad.... :rolleyess: :rolleyess: :rolleyess:

Toliko znam o LA300.... veli bivši gazda da se navukal špage... :vragek:

i onda je još moral prije paljenja moliti i obred s vračem održati :prayer::prayer: kaj bi upalila

Matija, lamele su negdje ispod?
 
Posljednje uređivanje:

mrga

Dobro znana faca
Tu od
8 Pro 2010
Poruka
1,755
A deda ima istu mutu kak i ja, ma identičnu samo on ima "magični" motor...

Ček Matija Rotacijski plug ne valja? mislim na oranje vrta. Što ti se događalo u vinogradu da nije išlo?
 

Matija24

Novi član
Tu od
8 Sij 2013
Poruka
7
Da bi došel do lamelica moraš odvojit motor od getribe, prije toga ispustit ulje iz getribe, kod sastavljanja skines oprugu sa prednje strane da lakse namjestis lamele (4 M6 matice) i dobro zabrtvit. . .

Pošto je u getribi bilo premalo ulja predpostavljam da su stradale lamele. . .
Znalo se desit da mi ne odvaja kvačilo, kad pokušavam ubacit u brzinu krči,ubacim u brzinu krenem pa stanem i onda je sve ok, kao da se lamele malo zaljepe...

Što se tiče pluga za mene je klasičan plug plug a ovaj rotacioni samo "grebe" i nespretan je za upravljat ... Vinograd i rotacioni plug ne idu zajedno, zna se da se prije zime prebace brazde prema trsima, rotacionim to ne mozes napravit isto tako kod zaoravanja gnojiva...


Imam jedan lda450 motor viška, MOŽDA ga ugradim na Mutu, malo je prevelik... :)
 

mrga

Dobro znana faca
Tu od
8 Pro 2010
Poruka
1,755
Eto pogledao sam kroz poklopac, zalijepile mi se lamelice od nekorištenja... napnem i ne mogu šraufcigerom razdvojiti lamele toliko su zapekle... ide ona na rastavljanje, samo kad mi dojde majstor tast, jer ja se to ne usudim s dvije lijeve ruke :mrgreen:

Trebati će rastaviti lamelice i pobrusiti lagano kaže tast, al treba sve rastepsti i mutu na pol...

Hvala Matija na informacijama...

LDA 450 ima moj kolega nakon LA300, sa strižnom kosom je baš lijepo na vagi, jer je strižna malo teška za baratati, al s tim motorom se preporodil...
 

Garfild 58

Član
Tu od
31 Srp 2011
Poruka
52
kad kupiš novi motor imaš kupca za stari :drinkers:

Puknuti---ljep pozdrav od garfilda,neznam dal bi se prisjetio iz foruma o kultivatoru Muta Gorenje kada smo razgovarali o zamjeni motora. Evo ja sam konačno ga zamjenio i to sam stavio Subaru---Robin motor koji je perfektan i koji radi savršeno. Nešto si spomenul kupca za stari motor,a koji je u besprijekornom stanju--pa ak imaš volje imam ga,a za cijenu dogovor. Još jednom ljep pozdrav
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,632
Puknuti---ljep pozdrav od garfilda,neznam dal bi se prisjetio iz foruma o kultivatoru Muta Gorenje kada smo razgovarali o zamjeni motora. Evo ja sam konačno ga zamjenio i to sam stavio Subaru---Robin motor koji je perfektan i koji radi savršeno. Nešto si spomenul kupca za stari motor,a koji je u besprijekornom stanju--pa ak imaš volje imam ga,a za cijenu dogovor. Još jednom ljep pozdrav
Njega nega, ali bum mu ja poruku prenesel :icon_winkle:
 

Golum

Novi član
Tu od
6 Lis 2012
Poruka
28
Izlazna osovina za prikolicu Muta

Taj dio se nadogradi samo radi pogona kardana prikolice???

Da li su to neke posebne tipe Mute ili je moguće to nadograditi, lijepo bi bilo ako bi to neko ko zna objasnio.
 
Na vrh