• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Gorenje (Štruc) MUTA

Garfild 58

Član
Tu od
31 Srp 2011
Poruka
52
Taj dio se nadogradi samo radi pogona kardana prikolice???

Da li su to neke posebne tipe Mute ili je moguće to nadograditi, lijepo bi bilo ako bi to neko ko zna objasnio.

O čemu se radi nije nam jasno
 

Golum

Novi član
Tu od
6 Lis 2012
Poruka
28
Izlazna osovina, sinhronizovani pogon za kardansku prikolicu na Muti Maestral.

Navodi se da je to nadogradnja, pa mene interesuje šta se podrazumieva sa tim, da li se to "nadograđuje" pri samoj proizvodnji ili se može nadograditi kasnije.

Na nekim slikama sam vidio da iznad kardana na koji se priklapaju alati, freza, kosa, postoji još jedan kardan na koji se kači kardanska prikolica.

Je li moguće na svaki Kosor, Maestral to nadograditi ili je to fabrička nadogradnja?

hvala i srdačan pozdrav
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,690
Taj dio se nadogradi samo radi pogona kardana prikolice???

Da li su to neke posebne tipe Mute ili je moguće to nadograditi, lijepo bi bilo ako bi to neko ko zna objasnio.

Zna Zj sigurno.
Bum ispital.
 

Golum

Novi član
Tu od
6 Lis 2012
Poruka
28
Nakon što sam osijedio surfajući, sad kao i ja nešto znam.

Na Mutu Maestral je moguće kopčati kardansku prikolicu.
Treba kupiti sinhronizovani pogon i to nadograditi.
Izgleda, naravno da ne znam pouzdano još, da se kupuje kardanski dodatak i da se to postavlja na pokopac mjenjača.
Tom prilikom, kao treba da se zamijeni osovina puža.

Do toga sam, nekako, priznajem na jedvite jade, SKONTOOO!!!
Ipak je to još u debeloj magli za moj primitivni seljački um, ako ga uopšte i ima.

Sad preostaje dilema, kako to i gdje to sve naručiti i završiti posao.

Znam, bosanaac sam, malo u sporom hodu, ali nije ni to najgore, mnogo veći problem je što sam užasno tvrdoglav, pa kad nešto zapnem, ko june u obalu, kaže se kod nas.

Uglavnom, s početka sam mislio da imam samo Mutu za košenje, malo pomalo, došla i freza i plugovi i prikolica sa kardanom, ali eto nema pogona na mašini, kako sam se zaletio a lud 100 gradi, tražim i sijacicu i vadilicu za krompir, a na kraju će koliko ja sebe znam biti i balirka. Pa slobodno predlažite, kritikujte, udrite po volji. Svaka reakcija je dobrodošla, osim šutnje:icon_thumright:


Srdačni pozdravi
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,690
Veli gospon ZJ, citiram:

Ovak:
Za pogon prikolice dodaje se još jedan kardan, s gornje strane getribe.
Za ugradnju pogona potrebno je slijedeće:
- novi puž sa zupčanikom
- novi poklopac getribe s izvodom kardana
- novi nosač ručki
- koliko se sjećam, i nova poluga špere

Koliko se sjećam, pogon prikolice se neda isključiti, tj. sinkronizirani izvod se stalno vrti. Za isključivanje pogona mora biti ili vanjska spojka ili vađenje kardana između MTK i prikolice (nisam videl kak je izvedena prikolica).
Na MTK, koji je imal pogonsku prikolicu, pužno kolo je bilo poderano do temelja. Pretpostavljam da je uzrok bila upravo pogonska prikolica, tak da nebi preporučal igranje s tim. Uostalom, Muta Maestral/Kosor sa svojih 7...10ks su mali i lagani MTK, i ne vidim baš svrhu pogonske prikolice na istima.
Labinprogres SS ima tanjurasti zupčanik na diferencijalu umjesto pužnog kola...a to govori puno toga.

Ako se naruči novi MTK s izvodom za pogon prikolice, onda je jednostavno.
No, za naknadnu ugradnju potrebno je rastaviti getribu MTK "do šarafa". Upravo ju sam takvu i videl, rastepenu do šarafa, radi zamjene pužnog kola.
 

Golum

Novi član
Tu od
6 Lis 2012
Poruka
28
Veli gospon ZJ, citiram:

Ovak:
Za pogon prikolice dodaje se još jedan kardan, s gornje strane getribe.
Za ugradnju pogona potrebno je slijedeće:
- novi puž sa zupčanikom
- novi poklopac getribe s izvodom kardana
- novi nosač ručki
- koliko se sjećam, i nova poluga špere

Koliko se sjećam, pogon prikolice se neda isključiti, tj. sinkronizirani izvod se stalno vrti. Za isključivanje pogona mora biti ili vanjska spojka ili vađenje kardana između MTK i prikolice (nisam videl kak je izvedena prikolica).
Na MTK, koji je imal pogonsku prikolicu, pužno kolo je bilo poderano do temelja. Pretpostavljam da je uzrok bila upravo pogonska prikolica, tak da nebi preporučal igranje s tim. Uostalom, Muta Maestral/Kosor sa svojih 7...10ks su mali i lagani MTK, i ne vidim baš svrhu pogonske prikolice na istima.
Labinprogres SS ima tanjurasti zupčanik na diferencijalu umjesto pužnog kola...a to govori puno toga.

Ako se naruči novi MTK s izvodom za pogon prikolice, onda je jednostavno.
No, za naknadnu ugradnju potrebno je rastaviti getribu MTK "do šarafa". Upravo ju sam takvu i videl, rastepenu do šarafa, radi zamjene pužnog kola.


muhaničar, hvala, sad mi je mnogo jasnije
 

Garfild 58

Član
Tu od
31 Srp 2011
Poruka
52
Lijep pozdrav forumaši. Molim vas dal netko zna gdje bi kupio il dao napravit proširivače kotača za muta gorenje kultivator
 

putnicara

Član
Tu od
27 Velj 2013
Poruka
290
kupio sam novi mtk

pozdrav!

kupio sam novi mtk,mutu specijal,motor je la300,ali u odličnom stanju.
problem je u tome što jedna brzina(za frezanje)nije uzubljena te kada je uspijem pogoditi izbaci iz nje:icon_axe:.najviše mi je potrebna za frezanje te pomalo i za prijevoz.nisam je ni puno platio,samo 2600kn sa frezom.sad bi prije kupio maestralku jer susjed ju ima već 20 godina i nije imao nikakvih kvarova.svaki savjet je dobrodošao.
slike:

fotografija0264.jpg


fotografija0268.jpg
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

putnicara

Član
Tu od
27 Velj 2013
Poruka
290
proširivači za mutu gorenje

Lijep pozdrav forumaši. Molim vas dal netko zna gdje bi kupio il dao napravit proširivače kotača za muta gorenje kultivator

pa napraviš kod tokara :icon_e_biggrin:
 
S

staffmen

Guest
pozdrav!

kupio sam novi mtk,mutu specijal,motor je la300,ali u odličnom stanju.
problem je u tome što jedna brzina(za frezanje)nije uzubljena te kada je uspijem pogoditi izbaci iz nje:icon_axe:.najviše mi je potrebna za frezanje te pomalo i za prijevoz.nisam je ni puno platio,samo 2600kn sa frezom.sad bi prije kupio maestralku jer susjed ju ima već 20 godina i nije imao nikakvih kvarova.stavit ću slike kad sve ovo malo bolje shvatim ovo na forumu.svaki savjet je dobrodošao.

a cuj nisi imao srece, istina nije niti puno novaca to.
mute su dobri kultivatori, kao i labinprogres. Evo i moj labinac od 8ks radi vec ce sad 24g uz svega jednu polugeneralku, a i freza, ore, kosi i vozi. :icon_super:
Probaj to uvaliti nekome ko kak su i tebi i kupi nesto ispravno.:x:
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
putnicar otvori ti mehanicar menjac pa vidi sta je u pitanju.najverovatnije da su se zubi iskrzali na zupcanicima te brzine ili zajela viljuska pa nemoze dovoljno ubaciti. a druga solucija je prodati. nije neka cena a ako vec ima dobar motor pretresi malo menjac i bar znas na cemu si posle
 

putnicara

Član
Tu od
27 Velj 2013
Poruka
290
neću je prodavati jer ako treba dati 100 eur nije problem,a i za neke stvari susjed ima maestralku

tip od kojega sam ju kupio kaže da mu je bila prespora za frezanje pa postoji mogućnost da je on izbacio tu brzinu iz mjenjača :icon_pidu:
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
tip od kojega sam ju kupio kaže da mu je bila prespora za frezanje pa postoji mogućnost da je on izbacio tu brzinu iz mjenjača :icon_pidu:
jel ti sam verujes u to sto ti rekao. nelogicno mi je da neko otvori menjac i izbaci tu brzinu.jednostavno neubacujes u nju i reseno.friziras kojom ti odgovara. tu je on nesto da nekazem skrsio pa sad ti prica price. ili nije uklopljeno dobro
 

putnicara

Član
Tu od
27 Velj 2013
Poruka
290
vidi se da je čovjek od koga sam je kupio "picajzla" pa me ne bi čudilo da ju je izbacio sam jer je htio možda još jedan ler jer mi je bilo čudno da za 3 brzine imaju 2 lera.
 
Posljednje uređivanje:

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
ja vise neverujem ni rodjenim ocima ako verujes a kamo li drugima. doziveo sam svasta da su se u decu kleli a lazu. necu reci da je mozda i to tako ali mi je nelogicno. ali sta je tu je .otvaraj pa vidi
 

tomo420

Član
Tu od
20 Sij 2011
Poruka
710
vidi se da je čovjek od koga sam je kupio "picajzla" pa me ne bi čudilo da ju je izbacio sam jer je htio možda još jedan ler jer mi je bilo čudno da za 3 brzine imaju 2 lera.

Pa taj ti motokultivator i ima dva lera,tj 3...na lijevoj ručici su dva i na desnoj jedan....
Na lijevoj ručici je 1-0-2-0-R a na desnoj 3-0-E tj pogon kardana
 

putnicara

Član
Tu od
27 Velj 2013
Poruka
290
kako da ima 2 lera na lijevoj,jer na jednom"leru"ima prva brzina naprijed i to ovako ide:
2
1
2r
ler
1r
 

abarth

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2013
Poruka
2,426
Tomo 420 ti je 100% pravilno napisao.I ja sam imo mutu pa je imala takav raspored brzina,gledano kad je balanca okrenuta za kosit,ne ko sad za frezanje.
 
Posljednje uređivanje:

Najnoviji postovi

Na vrh